agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kediler (http://www.agaclar.net/forum/kediler/)
-   -   Kedi tüylerine çözümleriniz (http://www.agaclar.net/forum/kediler/31764.htm)

fahriye07 27-05-2013 10:48

Kedi tüylerine çözümleriniz

merhabalar, benim evimde lily ve pati adında çok tatlı kızlarım var. Antalya' da yaşıyorum.Bilindiği çok fazla sıcak oluyor.Şimdiden fayanslara yatmaya başladılar bile. kızlarımı sevdiğimde elim tüy doluyor.Bu aylarda çok fazla tüylerini döküyorlar. çözüm bulmaya çalışıyorum.Ben veteriner de traş yaptırmayı istemiyorum.Çünkü sırf bizler istiyoruz diye onları strese itemeyiz ve ilaç veremeyiz.Sadece su ile banyo yaptırıyorum.kuruyunca yine dökülüyor.Fırçalıyorum ama sonra tüyleri kabardığı için tekrar dökülüyor. Ve tüyleri için yaptığım şeylerden biri ise hafta bir kez mutlaka yumurtanın sarısını yediriyorum. Sanırım bayağ uzun yazdım ama bundan çok dertliyim. ;)Misafir çağırmaya korkar oldum. Temizlik yaptıktan 5 dakika sonra tekrar kuzularımın tüyleri ile karşılaşıyorum. Sizler nasıl başa çıkıyorsunuz?

Turunçgil 27-05-2013 15:14

Sarımsak hapları var ben ondan veriyorum 2 günde bir ciddi anlamda azaldı tüy dökülmeleri ancak yinede az miktarda dökülüyor kedinizi ıslak bezle silin ben öyle yapıyorum :)

fahriye07 27-05-2013 20:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil (Mesaj 1161493)
Sarımsak hapları var ben ondan veriyorum 2 günde bir ciddi anlamda azaldı tüy dökülmeleri ancak yinede az miktarda dökülüyor kedinizi ıslak bezle silin ben öyle yapıyorum :)

peki neden sarımsak hapı. Kedi için sarımsak iyi mi? ilk kez sizden duyuyorum

Tika 27-05-2013 21:05

Ben de yumurta sarısını merak ettim,faydası nedir?
Ben de yumurta veriyorum;ama seviyor diye.:)

Turunçgil 28-05-2013 16:32

Ben kedime veriyorum herhangi bir zararını görmedim şurdan inceleyebilirsiniz

;Kedi Vitamin Ve Ek Besinleri | Angora | Natur Brewers Yeast Kedi in Sarmsakl Maya Tableti

fahriye07 30-05-2013 23:58

yumurta protein deposu olduğu için, kedilere protein içeren gıdalar vermek tüy sağlığı için birebir olduğunu veterinerimiz söylemişti. Ama gerçekten etkili

Ucuzpet 23-08-2013 14:22

Kedi tüyü dökülmesi nedenleri nelerdir?
Kedilerin sağlıklı gıda ile beslenememeleri ,kedilerin kaliteli mamalarla beslenmemesi,iç paraziter tedavilerin yapılmaması,stres faktörleri, kedilerin taranmaması, deri hastalıkları, pire mücadelesinin yapılmaması, biotin eksiklikleri,çok sık yıkanmaları,mevsimsel faktörler,çiftleşme ve hamilelik dönemleri,hormonal dengesizlikler.

Gözlük 05-09-2013 17:41

Aynı sıkıntıyı veterinerimize söylediğimde, sık verilen yoğurdun da buna sebep olduğunu söylemişti. 4 kedim var , elimi ıslatıp seviyorum ; arkasından bir de tarayınca tüm tüylerini toplama şansım oluyor...

BenBen1967 26-09-2013 07:07

Ben kedimi elektrik süpürgesi ile süpürüyorum.Fırça ucunu takıp süpürgeyi çalıştırdığımda koşarak gelir hemen yere yatıp süpürmemi istediği yerlerini açar. Müthiş seviyor iki gün süpürmesem süpürgeyi gösterip miyavvvv diye hatırlatıyor..

loveforlife 22-10-2013 08:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BenBen1967 (Mesaj 1203092)
Ben kedimi elektrik süpürgesi ile süpürüyorum.Fırça ucunu takıp süpürgeyi çalıştırdığımda koşarak gelir hemen yere yatıp süpürmemi istediği yerlerini açar. Müthiş seviyor iki gün süpürmesem süpürgeyi gösterip miyavvvv diye hatırlatıyor..

Benim cadının ödü kopar süpürgeden :dilli:

Gözlük 04-11-2013 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BenBen1967 (Mesaj 1203092)

Sesinden ödleri kopuyor :p , sağır olan van kedim ( bay ayakaltı) hariç. Süpürgenin önüne yatıyor sizinki gibi. Hatta gezinti amaçlı üstüne çıkıp hızlı çekince de sinirleniyor, dengeyi kaybedince rahatı bozuluyor beyefendinin... Zaten ismini de öyle kazanmıştı, sürekli ayağımızın altında....

rencberdede 04-01-2015 17:16

Kedilerinizi kuru mama esaslı besliyorsanız, ProPlan'ın opti renal mamasını deneyin derim. Biraz reklam oldu ama tüy sorunu olanlara yardımcı olmak istedim. Benim kedilerimde olumlu sonuç alınca, annemin kedisinde de denedik, onda da tüy dökülmesi azaldı. Belki ProPlan'ın diğer mama çeşitlerinde de aynı sonuç alınabilir. Tabii hiç tüy dökülmemesi gibi bir sonuç beklememek lazım. Bütün memelilerde tüy dökülmesi doğal ve sağlıklı bir süreçtir.

tarku 04-01-2015 21:37

Gülü seven dikenine katlanır. Ne yaparsanız yapın, kediler mevsim geçişlerinde tüy dökerler. Onlar bizler gibi traş olamadığı için, tüylerini böyle yenilerler. Misafir konusunda ise, kedi sevmeyen misafir beni de sevmese, bir şey kaybetmiş olmam. Her şeyden önce kedilerimmmmm ;)

tarla kuşu 11-03-2016 01:26

Ben bolca ,yapışkanlı tüy toplama ruloları aldım. Evde hiç tüy problemi olmuyor. Her odada bir rulo var, yattıkları yerleri veya sevdiğimizde üzerimize yapışan tüyleri onunla topluyoruz. Gelenler evde kedi olduğuna inanamıyorlar.
İkea dan almıştım. Şimdi yedek roloları internetten şiparişle getirttiriyorum...

david72 11-03-2016 08:10

Market mamaları ya da ev yemeği sakın vermeyin, kullanacaksanız kaliteli mama verin. Bahar döneminde kışlık tüylerini attığı için dökülme artabilir normaldir. Piyasada kürkünü güzelleştirecek vitamin destekleri var mamasına ezip verebilirsiniz, bizde epey fayda gösterdi. Bir de bol bol rulo kullanıyoruz.

EAkpınar 19-07-2018 12:39

Evcil hayvan sahiplerinin en büyük derdi tüyleri ama sevgisi herşeye göz yumduruyor. Sayın tarku ya katılıyorum. Kedimi sorun eden evime gelmez olur biter. O benim üçüncü çocuğum. Ben ruloyla baş edemeyince koli bantı kullanmaya başladım. Hele boya yaparken kullandığımız kapı pencere bantları daha da etkili. Ayrıca arkadaşım internetten aldığı üründen çok memnun kaldığını ifade etti. Linkini veriyorum.
https://bulgus.com/urun-etiketi/tuy-toplama/
Hayvanların tamamen tüy dökmemesini istemek haksızlık arkadaşlar.Yaz sıcaklarında dökülmelerde artış olması da öyle. İnsanların bile iki tel saçları dökülürken onların ki nasıl dökülmesin :D

merkezbaba 20-07-2018 16:11

Sizlere burada okuduğum bir yazıyı önerebilirim kedilerin tüy dökme sorunlarına karşı çözümler ve yazıyor umarım yardımcı olur.
Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Çözülebilir?

david72 21-07-2018 09:05

Uzun tüylü ırkların sanılanın ve korkulanın aksine tüy konusunda daha sorunsuz olduğunu söyleyebilirim. 30 seneyi aşkın kedi sahipliği tecrübemde Van, Siyam, Tekir ve Ankara kedilerim oldu. En problemsizinin Ankara olduğunu belirtmem gerek. Tüyleri topak şekilde döküldüğünden, koltukta, halıda veya yatakta nerdeyse tek seferde elinizle alınabiliyor. Üstelik vizon gibi yumuşacık tüyleri. Halıda veya üstümüzde varsa kendi tarağıyla üstünden geçmemiz yetiyor. Bunu Ankara tercih edilsin diye söylemiyorum elbet, ancak yeni kedi alacak olan ve uzun tüylü diye tercihini kısa tüylü ırklardan yana yapmak zorunda hissedenler için belirttim.
Bu arada yukarıda tavsiye edilen ucu mavi kadife gibi kumaştan olan tüy toplayıcılarından biz de aldık, gerçekten çok başarılı.Kumaşın özelliği ne kadar gider bilemiyorum ancak düz satıhlarda rulo kullanmaya gerek bırakmadı ki aylık 20 lira rulo giderimizin olduğunu belirtmem gerek. Veterinerimizden 2 li olanını 50 liraya aldık.

EAkpınar 21-07-2018 19:34

Sayın david72 nerden aldığınızı öğrenebilir miyim. İnternet fiyatları pahalı çünkü.

balmuk 03-10-2018 22:39

en iyi çözüm sık sık taramak ve güzel mamayla beslemek..

david72 04-10-2018 09:17

Mesajınızı yeni gördüm kusuruma bakmayın. Ben Birlik mahallesindeki veterinerimizden almıştım. 60 liraydı fiyatı indirim yapıp 50 aldı. Ancak şimdi fiyatı artmıştır. Malum Dolardan ötürü. Çayyolu tarafında Petgross denen markette de vardı. O dönem fiyatı aynı idi.

EAkpınar 04-10-2018 15:59

Teşekkür ederim.

clubvet 28-01-2022 10:09

Kedinin tüylerinin dökülmemesini istiyorsanız bakımını da iyi yapmalısınız. Şu rehberden daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

kedisesi 01-05-2022 21:56

Kedi tüyleriyle nasıl baş edilir? İnsanların en yakın arkadaşları hayvanlardır. Bu sebeple günümüzde bir hayli şahıs konutlarında özellikle kedi beslemektedir. Kedi beslenen konutlarda konut sahiplerinin en tasa yandığı mevzularında başında ise kedi tüyleri gelmektedir. Hem kedi besleyip hem de kedi tüylerinden kurtulmak olası.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024