agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2018, 10:13   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Merhaba kedilerde görülen fip virüsü erken farkedilirse yok edilmese dahi baskılanabiliyor iştahsızlık hareketlerinde yavaşlama gözlerde eğim kendini kapatma ve yemek yememe. iki tür var kuru olanlar daha geç farkediliyor erken evrede antibiyotik tedavisiyle taşıyıcı olsa dahi hayatta kalabiliyor. aklınızda olsun. veterinerde yapılan basit kan testiyle hemen anında tespit edilip tedaviylei -baskılama- büyüleyici dostlarımızın hayatta kalmasını sağlayabiliriz.ve onlar öyle mücadeleci ki çabanıza karşılık verecekler. birde yavru köpek ya da kedi sahiplendiğinizde lütfen koynunuzda uyutun henüz anne koynunda doğaya uyum sağlarken koparıldıklarından vucut direnci yeterli olmayabilir ve ölür. sürekli ağlayan yavru kedi köpek anne koynunu sıcaklığını istiyordur. alıp kutu balkon vs yerde ölüme terketmeyin yavrulardan bahsediyorum. sokakta gördüğünüz bir yavruyu hemen alıp gitmeyin 15-20 dk takip edin annesi muhtemelen oralarda ya yemek ya ihtiyaç için uzaklaşmış olabilir bulamazsa günlerce miyavlayarak yavrularını arar.hasta yavruları terkeder anneleri, işte onları alıp tedavi ettirip yaşamınıza dahil etmek ya da görmezden gelip gitmek size kalmış. yollarda hemen hergün hız şu 30 km 50 km yazan yerlerde 70-80 le giden acelesi olan dünyayı kurtaracak katiller sayesinde kediler köpekler ölüyor ve öylece basıp arkasına bakmadan gitmeleri.. sokaklarda gördükleri kedi köpekleri sırf varlıklarından rahatsız olan kendileri kedi köpek sahibi olsa dahi belediyeyi arayıp toplatan insanlar var tedaviye ihtiyacı varsa evet takibini yaparak yardımcı olun yoksa sağlıklıysa lütfen yaşamlarını kafeslerde geçirmeye mahkum etmeyin. doğa sizden intikam alırken haberiniz dahi olmaz.ve alır. bu deneyimi kedi kısırlaştırıken yaşadım. onların yaşam haklarına nasıl yaşayacaklarına cüret eden düşünceyle yavrulayıp sokakta sefil olmasın dediğim sevgili kedi sana teşekkür ederim. şimdi 5 çocuklu bir anne çok güzel annelik yaptı. can dostlarımın isimlerini yazmaya korkuyorum. tüm sevgili dostlarımızın doğanın şiddetinden insanların vahşetinden korunmuş sağlıklı huzurlu yaşamasını dileğimle.

tarku beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 14:54   #32
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi su teresi Mesajı Göster
Merhaba kedilerde görülen fip virüsü erken farkedilirse yok edilmese dahi baskılanabiliyor iştahsızlık hareketlerinde yavaşlama gözlerde eğim kendini kapatma ve yemek yememe. iki tür var kuru olanlar daha geç farkediliyor erken evrede antibiyotik tedavisiyle taşıyıcı olsa dahi hayatta kalabiliyor. aklınızda olsun. veterinerde yapılan basit kan testiyle hemen anında tespit edilip tedaviylei -baskılama- büyüleyici dostlarımızın hayatta kalmasını sağlayabiliriz.ve onlar öyle mücadeleci ki çabanıza karşılık verecekler. birde yavru köpek ya da kedi sahiplendiğinizde lütfen koynunuzda uyutun henüz anne koynunda doğaya uyum sağlarken koparıldıklarından vucut direnci yeterli olmayabilir ve ölür. sürekli ağlayan yavru kedi köpek anne koynunu sıcaklığını istiyordur. alıp kutu balkon vs yerde ölüme terketmeyin yavrulardan bahsediyorum. sokakta gördüğünüz bir yavruyu hemen alıp gitmeyin 15-20 dk takip edin annesi muhtemelen oralarda ya yemek ya ihtiyaç için uzaklaşmış olabilir bulamazsa günlerce miyavlayarak yavrularını arar.hasta yavruları terkeder anneleri, işte onları alıp tedavi ettirip yaşamınıza dahil etmek ya da görmezden gelip gitmek size kalmış. yollarda hemen hergün hız şu 30 km 50 km yazan yerlerde 70-80 le giden acelesi olan dünyayı kurtaracak katiller sayesinde kediler köpekler ölüyor ve öylece basıp arkasına bakmadan gitmeleri.. sokaklarda gördükleri kedi köpekleri sırf varlıklarından rahatsız olan kendileri kedi köpek sahibi olsa dahi belediyeyi arayıp toplatan insanlar var tedaviye ihtiyacı varsa evet takibini yaparak yardımcı olun yoksa sağlıklıysa lütfen yaşamlarını kafeslerde geçirmeye mahkum etmeyin. doğa sizden intikam alırken haberiniz dahi olmaz.ve alır. bu deneyimi kedi kısırlaştırıken yaşadım. onların yaşam haklarına nasıl yaşayacaklarına cüret eden düşünceyle yavrulayıp sokakta sefil olmasın dediğim sevgili kedi sana teşekkür ederim. şimdi 5 çocuklu bir anne çok güzel annelik yaptı. can dostlarımın isimlerini yazmaya korkuyorum. tüm sevgili dostlarımızın doğanın şiddetinden insanların vahşetinden korunmuş sağlıklı huzurlu yaşamasını dileğimle.
Kısırlaştırma haricinde bitin söylediklerinize katılıyorum. Bir kere anne olsun sonra kısırlaştırırım diyebilirsiniz ancak doğan yavruların durumunu düşündünüz mü? 5 yavru dediniz, 2 erkek 3 dişi diyelim. Erkekler ergenliğe yaklaştıklarında ya anne kedi bölgeyi terk eder ya da yavrular. Erkekler terk edip gitti diyelim, İyi beslenen dişi yavrular 7-8 aylık olunca kızgınlık gösterir, onların da doğasına karışmayayım dediğinizde 2 sene de 50 tane kediniz olur. Bu kadar kediye bakabilecekseniz tabi seçim sizin. Bahçemde her sene yavrulayan sokak kedileri oluyor ve ölen yavruları gömecek yer bulamaz oldum. İşin bu tarafını düşündünüz mü acaba? Kediler , köpekler bir doğumda çok yavru doğururlar ama normal şartlarda ilk bir ayda en fazla 2 yavrusu kalır. Evde bakılan bir annenin yavrularının ise tamamı yaşayabilir. Doğanın işleyişine kedileri ve köpekleri evcilleştirerek zaten müdahale etmişiz. Evde beslenen kedinin doğasında üremek var demek, baştan sona hatalı bir tespittir.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 19:18   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Evde beslenen kedinin doğasında üremek var demek, baştan sona hatalı bir tespittir.
merhaba tarku ne kadar varsayımlarla dolu tespitte bulunmuşsunuz.bir kere anne olsun sonra kısırlaştırırım düşüncesinde olmadım öncelikle bakmaya çalıştığım daha doğrusu bana bu şerefi veren kediler sokak hayvanları benimle kalmak isterlerse bahçem evim onlara açık başka mekan ilgili bulurlarsa giderler.kimi hamile gelir doğum yapar kimi yavrularıyla gelir kimi yolda bulduğumuz terkedilmiş yavrular hasta olanlar şiddete uğrayanlar. öncesinde sizin gibi düşünüyordum doğada rezil olmasınlar soğukla açlıkla hastalıkla ve insanların nefret dolu düşmanca tepkileriyle öyle mağdurlar ve zor durumdalarki uyuyamıyorum bazen. evet önceden kısırlaştırıyordum yaşadığım o deneyimden sonra onların yaşamlarına mudahele eden bu uygulamayı yaptırmaya haddim olmadığını düşündüm ve halen bu düşüncemde kararlıyım tedaviye barınmaya bakıma ihtiyacı varsa beni terketmediği sürece elimden ne gelirse yapmaya çalışıyorum. doğa kendini yeniler bahçende gömecek yerin yoksa biraz şehrin dışında vardır bu mazeret değil.zaten sürekli bakıyorsan farketmişsindir sirkülasyonu kendine başka alan bulup gider gitmeyenlerde vardır her köşeden çıkanlar büyüler adeta ya da yok oluyor bir türlü bunu çözemedim ve ölenler öldürülenler. lakin illa sirkülasyon oluyor.kısırlaştırılması mudahale edilmesi gerekenler istisna hastadır hırpalanmıştır o ayrı.
insanları kısırlaştıralım sokaklar yetimhaneler çocuk dolu sefalet diz boyu ekonomi kötü gibi bir söylemede hatalı tespit diyebilirmisiniz hayır. neden çunkü siz insansınız peki ne farkı var, gerçekten ne farkı var, aynı doğum ölüm ve mucadele içinde. fark konfor mu, bu konforu sahiplenmek mi? insanın gasp ettiği doğada onlara yaşam alanı kalmadığı için sokaklarda aç kalmaları göz zevklerini bozduğu için barınak-hapishaneye-tıkılmaları ve sayıları artmasın diye kısırlaştırılmaları, adil değil bu.kedileri köpekleri kısırlaştıralım sokaktakileri barınaklara kamplara toplayalım. konfor tamamen insana ait olsun yaşam onlara guzel olsun hayvan düşmanları kazansın. kediler köpekler insana rağmen yaşıyorsa hayata tutunmaya çalışıyorsa tutunamayan ölüyorsa bize düşen onlara saygılı davranmak gerçekten bu olursa onlar sokakta sefil olmayacaktır.hayat vicdanlarda merhametin uyanması ve sahip olduğumuzu sandığımızı şeyleri paylaşmayı öğrenmemiz için bahşedilmiş. bunu öğreneceğiz ve en iyi öğretmenler hayvanlar.

özellikle evde hayvan besleyenlerin kısırlaştırmaması gerektiği düşüncemide belirteyim kontrol edebilmeleri daha kolay onlarla yaşadığı için sorumluluğunu aldıkları için doğasını bozmadan yaşamasını sağlamak daha kolaydır.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024