agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Civcivlerim (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/27559.htm)

melissa77 08-06-2012 09:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Şengül (Mesaj 981368)
sadece yüzü görünüyor tam olarak kestirememekle birlikte tavuğa daha çok benziyor diyebilirim. eğer ibibiklerinden ya da kuyruğundan anlaşılamıyorsa size ses tonundan ayırt edebilmeniz için bir yöntem anlatıyım. Bu yöntem daha ilk günden cinsiyet belirlemeye yardımcı olur (şahsen beni hiç yanıltmadı). Civcivi elinize aldığınız zaman (ya da tutmaya çalışırken) tavuklara benzer bir şekilde gıt gıt ya da ciyak sesi çıkarıyorsa tavuktur, fakat daha uzun ve sert bir şekilde 'gürrrrkk' tonuyla tepki veriyorsa horoz demektir.

Tesekkurler sayin fatih sengul bende horaz zannettim
oyle ibigini buyuk gorunce horozlarin once cikar diye
benim 15 tane 7 haftaliklar sanirim daha hic bi fikrim yok
ama dediginiz gibi deniycem bakalim yine anlayamazsam
ne kadarda iyice belli olur ne olduklari

KAPTANzst 08-06-2012 09:30

Kuyrukları ilk çıkanlar tavuk, geç çıkanlar horozdur

Kuluçkaya koyulan yumurta dan da tespit edilebiliyor.
Güneşe doğru etrafı elle sarılan yumurtaya bakılıyor. Güçlü ışıkta olabilir.
Yumurtanın hava böşluğu vardır. Yan tarafa doğru ve tam tepede olarak iki çeşittir konum.
Şimdi unuttum ama bunlardan biri horoz diğeri tavuktur. Ama hangi konumda olanın tavuk olduğunu hatırlamıyorum. Çok eskiden büyükannem demişti bu yöntemide.

melissa77 08-06-2012 09:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst (Mesaj 981525)
Kuyrukları ilk çıkanlar tavuk, geç çıkanlar horozdur

Kuluçkaya koyulan yumurta dan da tespit edilebiliyor.
Güneşe doğru etrafı elle sarılan yumurtaya bakılıyor. Güçlü ışıkta olabilir.
Yumurtanın hava böşluğu vardır. Yan tarafa doğru ve tam tepede olarak iki çeşittir konum.
Şimdi unuttum ama bunlardan biri horoz diğeri tavuktur. Ama hangi konumda olanın tavuk olduğunu hatırlamıyorum. Çok eskiden büyükannem demişti bu yöntemide.

Tesekkuler sayin kaptan zst ayni haftaliklar ama buyumeleri
pek ayni olmadi buyukleri cin yavugu gibi oldular ibikleri de ayni
bazilarinin az buyuk satan adama sorduk supriz dedi daha bilmiyoruz
gidip gelip bakiyorum degisen bisey yok bizimde koydeyken vardi ama
O kadar bilmiyorumki sadece yumurtasini alip kumesten cikiyordum
Bide civciv cikinca seviyordum baskada bilgim yok simdi burda ani
Bi kararla beslemeye basladik

Maviş 08-06-2012 20:08

Aynı cins tavuklar için yani benim tavuklar köy tavuğu bir aya girdiğinde gelenlikle piliçlerde ayak bilekleri ince, kısa boylu, ibiği sarı olur, sadece yumurtladığında kızarır. Horozlarda ise ayak bilekleri kalın ve uzun olur. İbikleri büyümeye kızarmaya başlar. Her zaman kırmızı olur. Gövde olarak horoz kemikli ve iri olur, pilicin kemikleri ince horozda ufak olur.:):)

Maviş 14-06-2012 23:25

3 Eklenti(ler)
Gri tavuğum dün akşam beyaz civciv bu günde iki tane renkli civcivim oldu.
Beyaz civcivim dün gece çıkmış.Bayağı canlı.
Eklenti 308849
Renkli civcivlerim daha yeni çıkmış daha ıslak.
Eklenti 308850
Daha ıslak doğalı beş dakika olmamıştır. Ve çıkmaya devam ediyor. Çok merak ediyorum.:D:D:D
Eklenti 308851

Maviş 14-06-2012 23:32

1 Eklenti(ler)
Kırmızı tavuğum civcivleri çıkalı 9 gün oldu. Ama annesi bakmak istemedi. Bende evde bakıyorum. Bu gün Gri tavuğum civcivleri doğudu. Yani dokuz günlük fark.:D:D:D

Eklenti 308853

sakdag 15-06-2012 12:20

Kaç civciv çıkacak, meraktayım...;)

Maviş 19-06-2012 15:10

Şimdilik dört civciv çıktı. Tavukların sonradan yumurtladığı yumurtaları bekliyorum. Yumurtaların altı- yedi tanesini salladım lık lık ses gelince yumurta horozsuz, olunca attım,:( yumurtaların beş-altısı kaybolmuş:( iki gün önce siyah yılan görmüştüm sanırm yılan yemiştir. Tahminimce.:mad:

Maviş 19-06-2012 15:27

Baharda gurk olduğunda on sekiztane koymuştum bir veya ikitane sonradan tavuklar yumutlamıştılar on dört önden sonradanda iki tane çıkarmıştı.:D onlar büyüdü. Bu tavuğumu her sene gurk olur. :D kısmet. belli olmaz. kışa daha çok var. Bir bakarsın tavuğum çalıların arasında gurk olur. Geçen yaz çalıların arasında oturmuş evin etrafını geziyordum, bir civciv sesileri duydum on üç tane civciv hemen küçük kutunun içine koydum. Annesi sonradan bakmadı ben evde üç- dört ay kadar baktım.:D

Doğayla Barış 27-06-2012 22:37

Masal gibi heyecanla okudum. Çok ilgimi çekti sanırım sık sık uğrayacağım gelişmeleri takip etmek için. Kolay gelsin.

sakagun 09-07-2012 11:29

5 Eklenti(ler)
Tavuğumun civcivleri 2 gün önce ben şehir dışındayken çıkmış. Aşağıdaki fotoğrafları bugün çektim.

Kanadın altına dikkat!
Eklenti 316747
Eklenti 316748

Toplam 7 tane.
Eklenti 316749
Eklenti 316746
Eklenti 316745

Maviş 09-07-2012 19:58

1 Eklenti(ler)
Maşallah Maşallah nazar deymesin öperim onları Bebişleriniz çok güzeller. İleriki zamanlarda fotograflarını isterim.:):):D:D
Eklenti 316933

sakagun 09-07-2012 20:35

Civcivler büyüdükçe eklerim. Yumurtalardan 3 tanesi boş çıktı. 1 tanesinin içi doluymuş ama tavuk üstünden kalkınca civciv ölmüş.
Anne tavuğun hareketlerini izlemek çok zevkli. Yemek yemeyi, su içmeyi, eşelenmeyi öğretiyor yavrularına. 21 gün oturduğu yetmezmiş gibi hala civcivlerini kanatlarının arasına alıp oturmaya devam ediyor. Arada hepsini peşine takıp dolaştırıyor.

necdet demiray 09-07-2012 21:08

çok şirinler yaa..

sakagun 11-07-2012 10:50

1 Eklenti(ler)
Anne tavuğu ve civcivleri diğer tavukların rahatsız edemeyecekleri başka bir kümese aldım. Yavrular yumurta kadar. Arada yuvarlanıyorlar. ;)

Maviş 11-07-2012 13:43

3 Eklenti(ler)
Kırmızı ve gri tavuğum civcivleri büyüdü bir ay oldu ve bir ay daha bakarım. Sonra civciv kümesine koyarım. Sonra yavaş yavaş tavuklara alışır.
19. daki civciv. Şimdi civcivim. İştahı yerinde.
Eklenti 317302

Eklenti 317303
35. deki yeni doğan bebiş. Şimdi maşallah nazar deymesin. İştahı yerinde.
Eklenti 317304

sakagun 24-07-2012 17:40

Büyüyoruz

2 Eklenti(ler)
Kiminin kuyruğu kiminin kanatları uzadı. Anne tavuk tüy dökmeye başladı.

Maviş 29-07-2012 15:19

Ayyyyy çok tatlılar maşallah maşallah nazar deymesin.:):):D:D

Maviş 29-07-2012 15:29

Bu günlerde tavuklarım gizli gizli yerlere oturmuşlar. Sabah yemlerken tavukları görüyorum. Yem yerken izledim baktım ki tavuğumun yuvasını buldum yan tarfta çalıların arasına oturmuş. Ne zaman oturduğu belli değil. Biri de bir kaç tavuğum başka başka yerlere oturmuş. Hepsini tek tek buldum. Bakalım bu sıcakta kaç civciv çıkacak? :D:D:):)

Maviş 14-08-2012 14:35

Kaçak Civcivlerim

3 Eklenti(ler)
On gündür civciv topluyorum. Bahçenin yan tarafında. Daha önce bulduğum tavukları sandıklara yerleştirip ve düzenlediğim yerlerden civciv topluyorum. Şimdi 16 tane civcivim var.:):):D:D Benim tombiş bebeklerim.:D
İlk çıkanlar. 9 günlük
Eklenti 325364
Gri ilk çıkan. Kahverengi üç günlük
Eklenti 325365
Civcivlerim 6 günlük.
Eklenti 325366

Maviş 14-08-2012 14:51

2 Eklenti(ler)
Tavukları her gün kontrol ediyorum. İki veya üç güne bir civciv çıkıyor. Bütün civcivleri ben büyüteceğim. :D:D Dışarda büyütemem yılan, kedi, tilki, alıcı kuş, sansar hayvanlar rahat bırakmaz civcivlerim büyümeden o hayvanların midesine girerler.:(:( İki üç aylık olduktan sonra küçük kümesede bakacağım sonra diyerlenrine yavaş yavaş alışırlar.
Beş günlük civcivlerim.:D
Eklenti 325371
Dün gelen civcivim.:D
Eklenti 325372

Maviş 14-08-2012 16:38

Süsülü Genç Horozum

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maviş2 (Mesaj 972215)
Bunlarda büyük civcivlerim. .Koca bebişlerimden ikisi. Benim kucağıma geliyorlar.
Eklenti 300000

Eklenti 300001

Süslü civcivim büyüdü genç horoz oldu.
Eklenti 325387

Eklenti 325388

Eklenti 325389

Maviş 14-08-2012 16:54

Kaçak Civcivlerim

2 Eklenti(ler)
Tavuğum taşların üstüne karğıların altına oturmuş. Aradım buldum sandık çuval ve yumşak otları üstüne yumutalarını yerleştirdim. Altı gün önce 5 civciv iki gün sonra üç civciv dünde bir civciv çıkardı. Daha oturacak gibi.:D:D
Bunun gibi dört tavuğum vardı. İkisi civciv çıkarma işini bitirdi, ikisini var, bekliyorum.
Eklenti 325390

Eklenti 325391

rise_com 14-08-2012 20:10

çok güzeller

sakagun 14-08-2012 20:54

1 Eklenti(ler)
Anne tavuk hala civcivleriyle ilgileniyor. Bahçede terör estiriyor. Civcivlerinin yanına başka tavuk yaklaştırmıyor. Bir tek horoza izin var.

Maviş 14-08-2012 23:46

Maşallah büyümüşler. Anneliği iyi yapıyor.:):):D

Maviş 16-08-2012 15:52

3 Eklenti(ler)
Bu sabah folluklara baktım bir civciv daha tavuğum tek başına, kaçak oturursa tek tek çıkarır.

Eklenti 325782
Soldaki üç günlük civciv, sağdaki bu sabahki küçük civcivim. :D:D
Eklenti 325783

Eklenti 325784

sakdag 16-08-2012 16:44

Bütün civciv ve tavukların çok güzel Maviş, özellikle Süslü favorim. Saçlarına jöle mi sürmüş ne? ;)

Bu arada kaç toplamda kaç tane tavuğun var merak ettim. Kışın kesmek için mi bu kadar çok üretiyorsunuz ya da ne bileyim yumurtasından yararlanmak için mi? Yem tüketimleri de oldukça fazladır...

Maviş 16-08-2012 18:41

Yurmutasını ve büyük horozlarını satıyorum, aldığım parayla yem (Sürekli buğday arada sırada kırık mısır) alırım. Yani yediğimiz kâr diyorum. Tavukları, horozları severim ve civcivlere bayılırım onlar benim bebişlerim.:):):D Ben mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim başlarına kadar sürekli evede civciv beslerim. Dışarda tavukla beslesem yabancı kedi, köpek, baykuş, yılan gibi hayvanlar var, bana bir tane civciv kalmaz.

İki ay evde bakarım dışarda bir kümese yerleştirim. Orda biraz daha büyürler, Akşamları benim gözetim altında gezdiririm. Sonraları yavaş yavaş ortama alışrlar.
Geçen sene 75 tane civciv besledim çoğunu çaldılar. Şimdi kümeslerin kapısına asma kilit taktım gündüzleri annemle, ben tetikteyiz sürekli takip ediyoruz. Akşam ve geceleyin hava sıcak balkonda yatıyorum her pencerenin ve balkonda taşlarım hazır tetikte bekliyorum.

Bahçemdeki sebzemi bile çalıyorlar babam bahçeme alarm aldı. Şimdi rahatız alarmı geceleri açıyoruz, gündüzleri kapatıyoruz. Bahçenin sınırına geldimi dotttttttttttt diye etrafı inletiyor. Tavukların olduğu yerede takmayı düşünüyoruz.
En son saydığımda 50 den fazla bu sene 15 civciv besledim.Çoğu horoz. 11 tanesi horoz 4 tanesi ferik (yumurtlamaya yakın genç tavuk) Şimdide 17 civcivim var. Küçüklerim durumu belli değil bir, iki ay sonra belli olur.

Maviş 17-08-2012 16:00

Çok tatlı teşekürler. Sevgili Selis. Başka bunun gibi kalikatür çizimleri var mı?:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024