agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Civcivlerim (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/27559.htm)

Maviş 21-05-2012 15:29

Civcivlerim

Daha iki tavuğum civciv çıkaracak.:D:D

Maviş 21-05-2012 17:52

3 Eklenti(ler)
Civciv iki saat önce doğdu.

Eklenti 298533

Doğduğu günün akşamleyin cananlanmış.
Eklenti 298534
Üç gün sonra maşallah.
Eklenti 298535
İştahları yerinde benim tombişlerim.:D:D:D

Maviş 24-05-2012 16:50

2 Eklenti(ler)
Civcivlerimin şimdiki durumu iyi kanatları ve kuyrukları çıktı. Bütün gün civciv yemi veriyorum. İştahları yerinde kıpır kıpır hiç durmuyorlar. Yaramazlıklarına diyecek yok.:D:D:D Tombiş bebişlerim.:D:D
Eklenti 299993

Eklenti 299994

Maviş 24-05-2012 16:55

2 Eklenti(ler)
Bunlarda büyük civcivlerim. .Koca bebişlerimden ikisi. Benim kucağıma geliyorlar.
Eklenti 300000

Eklenti 300001

Maviş 25-05-2012 21:16

3 Eklenti(ler)
Tavuğum gurk oldu.Dün tavuğum kuluçkaya koydum. Dün sabah altına üç yumurta koydum. Folluğa alışması için. Tavuk her zaman yumurtladığı yere kuluçkaya oturur. Bazıları çok inatçı olur, bazıları uysal olur. Tavuğum folluğa alıştı, Diğer yumurtaları koydum. Yem zamanı kalkar yemini yer,suyunu içer ve çişini yapar. Tavuklar gurk olduğunda folluğa hiç çişini yapmaz içinde biriktirir kalkınca yapar. Hemen yumutaların üstüne oturur. 21 gün yumurtaların üstüne oturacak. Tavuğumun ismi Küllüm.

Eklenti 300514
Tavuğum yumurtanın üstüne oturduğunda dikkatli bir şekilde yerleşir.
Eklenti 300515
Tavuk yumurtanın üstünde hiç boş durmaz. Döne döne oturur, yumurtaları gagasıyla tek tek çevirir yumurtanın her tarafı böylece ısınır.
Eklenti 300516

Adalet Yağcı 25-05-2012 21:34

Sevgili maviş2, bu hikayeyi 21 gün heyecanla takip edeceğim :)

Şimdi bir yumurtanın hangi aşamalardan geçerek civciv olduğunu görmek keyifli bir bekleyiş olacak.
Torunum geldiğinde bu başlığı okumasını isteyeceğim, Büyükşehirlerde yaşayan çocuklar yumurtanın nereden geldiğini bile bilmezler.
Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Maviş 25-05-2012 22:01

Teşekür ederim Adalet hanım. Hepsini aşama aşama anltacağım. Ben tavukların içinde büyüdüm.:):):D:D

BGDR 25-05-2012 22:21

Tebrik ederim paylaşımınız için..

gtatas 25-05-2012 22:39

Sayın maviş2 pazardan civciv alıcam fakat cinsiyet belirleme kafamda büyük problem 2 tavuk 1 horoz olsun istiyorum.Bir formülünüz var mı cinsiyet belirleme için. Çok teşekkürler.

Maviş 25-05-2012 23:30

Pazardaki civcivler hep horoz çıkıyor. Bir tavuk çiftliiğinden veya tanıdık yoluyla alabilirsiniz. Kuluçka makinasındaki çıktıktan sonra ayırım yapıyorlar yumurta tavuğu için dişileri seçiyorlar. Ve aşılanıyor. Seçen kişiler bu işin uzmanı. Horozlarınıda pazarlarda satılıyor. Ben çok besledim hep horoz çıktı. Bir kersinde tanıdık arkadaş 100 tane yumuta tavuğunun civcivlerini sipariş vermişti bende onun yardımıyla on tane fazla söyledi. Böylce almıştım.

melissa77 26-05-2012 17:52

bende takip edicem merak icinde 3 hafta sonra minik minik
Cicivler ne kadar sevimli olurlar

sakdag 26-05-2012 18:23

Sevgili Maviş, 4. mesajtaki tepeli civcivine bayıldım, ne kadar şirin öyle. ;)

Maviş 26-05-2012 20:12

Annelik iç güdüsü

4 Eklenti(ler)
Bu gün civcivlerim annesiyle birlikteler. Benim en çok sevdiğim an civcivler ısınmak için annesinin altına girer ve ısınır. Bu akşam birkaç fotograf çektim.

Eklenti 300853

Eklenti 300854
Gurk tavuğun kanadını kaldırdım. Bana biraz kızdı. Ama sahibi olduğumu:D biliyor.
Yabancı birisi olsa o kişiye saldırır. Bu da annelik iç güdüsü. Bu tavuğum uysal. Ama küllüm (Gri tavuğum) şimdiden ellerime ıssırdı.:D:D
Eklenti 300855

Eklenti 300856

gürcan_keskin 26-05-2012 20:25

Maşallah.
Alllah analı babalı büyütsün :))
Çocukken mahellemize civciv satanlar gelirdi.Renk renk civcivler.Ne yazıkki para amaçlı yumurtalara henüz civcivler doğmadan iğne ile boya enjekte edip doğduğunda renk renk çıkarır piyasaya sürerlerdi.Tabi biz o zamanlar çocuğuz neyi nerden bileceğiz ki?Kutunun içine alırdık 5-10 tane renk renk eve gelir içine yem koyar,su koyar hatta plastik bir şişenin içine sıcak su koyup civcivlerin yanına koyardık.Onlarda hemen şişenin sıcaklığından dibine üşüşürlerdi.Zamanla büyüdükçe renkli tüyleri ortadan kaybolur doğal renkleri çıkmaya başlar alacalı renkle daha hoş gelirdi göze.
Havalar güneşli olunca kutuyla dışarı çıkarır yeşilliklerin içine salar,kediler yemesin diye çoban gibi başında beklerdik.Karınca,solucan görmeye görsünler. :))
Civcivler;
hemen hemen çoğumuz,çocukluğunda bunu yaşamıştır.
Civcivlerin sağlıklı büyür inşallah.Yeni civcivlerinde sağlıklı doğması dileğiyle.
Saygılar.

Maviş 26-05-2012 20:51

Gürcan keskin teşekürler. Bende o günleri bende hatırlıyorum. Benim arkadaşlarım alırdı. Bende çok severdim.:):)

Maviş 06-06-2012 19:12

2 Eklenti(ler)
Gri tavuğum 14 gün dür yumurtanın üstünde oturuyor. Sabahları tavukları yemlediğimde tavuğumu dikkatlice kaldırıp yere koyuyorum. Bir süre hareket edemiyor. Bacakları uyuşmuş olmalı.Kolay değil yumurtanın üstüne oturup yumurtalara dikkatlice kırmadan bakmak. Çok acı çekiyor olmalı. Yavaş yavaş kalkıp kanatlarını çırpıyor, ayaklarını arkasına doğru esnetiyor. Doğru yem yemeye koşuyor, çabuk çabuk yem yiyiyor ve içinde biriktirdiği çişini yapıyor. Tavuğum dikkatlice yumurtaları kırmadan yavaş yavaş folluğa giriyor ve oturup yerleşiyor. Annelik duygusu çok kutsaldır.

Eklenti 305331

Eklenti 305332

sakdag 06-06-2012 19:17

Öbür civcivleriniz ne durumdalar, epey gelişmişlerdir.

Bir de mesaj 4'teki tepeli civcivinizin bir kaç fotoğrafını daha yayınlayabilir misiniz...
Ben onu çok sevdim, çok tatlı... ;) İsmi nedir?

Maviş 06-06-2012 20:25

O tepeli civcivim artık büyüdü ufaktan ufaktan ötmeye başladı.:D:D:o İsmi, Süslü yeni fotograflar çektiğimde yayınlarım.:)

Maviş 06-06-2012 21:11

4 Eklenti(ler)
Dün gece kırmızı tavuğum civcivleri çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Sabah tavukları yemledikten sonra tavuğuma kontrol ettiğimde civcivleri gördüm hemen civcivleri kutunun içinde eve aldım. Kırmızı tavuğum diğer yumutalarla rahat şekilde ilgilenir. Akşam olunca civcivleri yine annelerinin altına koydum.

Eklenti 305361

Eklenti 305362

Eklenti 305363

Eklenti 305364

Maviş 06-06-2012 21:21

2 Eklenti(ler)
Öğlen tekrar folluğu kontrol ettim daha yeni yumurtadan çıkmış çıkalı yarım saat olmuştur.
Eklenti 305365

Akşamleğin bayağı canlanmış.
Eklenti 305366

Ömer Bey 06-06-2012 21:43

Sayın maviş2 ,
Benim içinde cok meraklı bir öykü oldu ve takip etmekte ve sizden birşeyler kapmaya çalışıyorum.Hepsi çok güzeller tebrik ederim.

Maviş 06-06-2012 22:11

3 Eklenti(ler)
Civcivlerim çıkalı 16 gün oldu. Büyüdüler. Sağlıkları çok iyi piliç yemi çok azda ekmek ıslıyorum, suyunu iyicine sıkıp yemle karıştırıp veriyorum. Birazda buğday vermeye başladım.

Eklenti 305384

Eklenti 305385
Tavuğum tüysüz tüyünü döktü yenisi çıkmaya başladı. :D:D:o:o Anneliğini iyi yapıyor. Tehlikeye karşı yavrularını koruyor.
Eklenti 305386

melissa77 07-06-2012 00:49

hayirli olsun civcivleriniz saglikla buyurler insallah
Garibimin yazik tuyleri dokulmus yavrularini kanarlarini. Altina
alamiyor insallah rn kisa zamanda eskiden oldugu gibi tuylerine kavusur
uts resimdeki yeni cikmis civcivleriniz ne kadar sevimler masallah

Maviş 07-06-2012 21:41

Süslü civcivim

5 Eklenti(ler)
Civcivim bana çok düşkün. Bacağıma çıkıp yemini yer. Bu civcivim acemice ötmeye başladı. Gı Gı Gıııı... diye ötmeye başladı. Ortalama bu süreç bir ay devam eder. Her gün sürekli tekrarlıyor. Gırtlak ve ses telleri sürekli gelişiyor. Yetişkin horoz gibi ötmeye başlar. Her horoz aynı ötmez. Horozdan horoza ve cinslerde farklılık gösterir. Gösterişli güzel öten horoz hanımları peşine takar. Ben o horoza çapkın derim. :D:D:D:D

Eklenti 305848

Eklenti 305849

Eklenti 305850

Eklenti 305851

Eklenti 305852

Fatih Şengül 07-06-2012 21:53

Siyah tavuğun altında 21 yumurta mı var yoksa bana mı öyle geldi :) maşallah diyorum eğer hepsini de çevirebiliyorsa. Bilirsiniz normalde 8 ile 12 arasında yumurta koylarlar altına rahat çevirip yatsın diye...

Maviş 07-06-2012 22:13

Gri tavuğum bu sene ikinci gurk oluşu büyük civcivlerin annesi gri tavuğum maşalllah nazar deymesin bu tavuğum çok iyi yumurtanın üstüne oturuyor. Tavuğumun oturduğu yer folluk kümesi üstüne tavuklarda yumurtlamış.:D:D Hemen üstüne tahta sandık örtüyorum tavuğumu hiç kimse rahatsız etmiyor. Ben yeni yumurtaları bilemediğim için baktımki yumurtaları üstünü kaplamış havada sıcak. Bilmem kısmet belli olmaz, bende bilmiyorum kaçtane çıkaracağını. Bende çok merak ediyorum.:D:D

Fatih Şengül 08-06-2012 00:27

Haydi hayırlısı bakalım :) bende hatırlayamadığım yaşlardan beri kuş ve tavuk beslemekteyim :)

melissa77 08-06-2012 00:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maviş2 (Mesaj 981225)
Civcivim bana çok düşkün. Bacağıma çıkıp yemini yer. Bu civcivim acemice ötmeye başladı. Gı Gı Gıııı... diye ötmeye başladı. Ortalama bu süreç bir ay devam eder. Her gün sürekli tekrarlıyor. Gırtlak ve ses telleri sürekli gelişiyor. Yetişkin horoz gibi ötmeye başlar. Her horoz aynı ötmez. Horozdan horoza ve cinslerde farklılık gösterir. Gösterişli güzel öten horoz hanımları peşine takar. Ben o horoza çapkın derim. :D:D:D:D

Eklenti 305848

Eklenti 305849

Eklenti 305850

Eklenti 305851

Eklenti 305852

bu civcivmi desem bilmiyorum ne kadarlik oldular
ibigi bayagi buyuk horozmu benimkiler tahminim 7 haftalik
ibikleri cok buyuk deyil hergun bakiyorum bi turlu anlayamadim
tavukmu horozmu olduklarini cok cok meraktayim bilgi sayari tamirden
Alicaz 2 gune bakalim bende ekleyebilirsem resim ekliysem

Fatih Şengül 08-06-2012 01:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melissa77 (Mesaj 981346)
bu civcivmi desem bilmiyorum ne kadarlik oldular
ibigi bayagi buyuk horozmu benimkiler tahminim 7 haftalik
ibikleri cok buyuk deyil hergun bakiyorum bi turlu anlayamadim
tavukmu horozmu olduklarini cok cok meraktayim bilgi sayari tamirden
Alicaz 2 gune bakalim bende ekleyebilirsem resim ekliysem

sadece yüzü görünüyor tam olarak kestirememekle birlikte tavuğa daha çok benziyor diyebilirim. eğer ibibiklerinden ya da kuyruğundan anlaşılamıyorsa size ses tonundan ayırt edebilmeniz için bir yöntem anlatıyım. Bu yöntem daha ilk günden cinsiyet belirlemeye yardımcı olur (şahsen beni hiç yanıltmadı). Civcivi elinize aldığınız zaman (ya da tutmaya çalışırken) tavuklara benzer bir şekilde gıt gıt ya da ciyak sesi çıkarıyorsa tavuktur, fakat daha uzun ve sert bir şekilde 'gürrrrkk' tonuyla tepki veriyorsa horoz demektir.

sakdag 08-06-2012 08:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maviş2 (Mesaj 981225)

Gerçekten çok şeker görünüyor, ibiği de kocaman olmuş. ;) ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024