agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Bıldırcın Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/21158.htm)

makaf 29-09-2012 17:07

joker Boş evde bıldırcın besleyeceğine kiraya versen daha yüksek bir gelir elde edersin, dalga geçmek istiyorsan denize gidebilirsin, fındık istiyorsan kafanın içine bakabilirsin, yani herşeyin bir yolunu ve çözümünü bulabilirsin. Yeterki iste.

haci2 22-11-2012 19:24

plastik bıldırcın kafesi

ercan abicim harika bir kafes yapmışsın.Tek kelime ile harika olmuş.Yeni bu işe merak sardım.gittim beş katlı plastik bıldırcın kafesi aldım.Almaz olaydım kuşlar bir tarafa kafes bir tarafa gidiyor.Hele kuşlar bir hareket etsin zangır zangır titriyor kafes.Habire destekler koyub duruyom.Nerden bulaştım bu işe değilde nerden aldım bu kafesi diyorum.Almaz olaydım.Şöyle sizin yaptığınız gibi bir kafes almam gerekiyor.**** bu işi zevk değil eziyet deyip bırakacam.Anladım ki ülkemizde bu iş gelişmesini istemiyemn kahramanlar var.:cool:

isa22 23-11-2012 18:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lider53 (Mesaj 864411)
arkadaşlar paylaştığınız bilgilerden dolayı öncelikle herkeze tşkr ederim ben 1 hafta önce arkadaşımın aracılığıyla 5 adet bıldırcın aldırdım aslı varsa biri erkek diğerleri dişi erkek dediklerinin göğsünde beyaz bir bölge var yumurtasından faydalanmak için aldım şuanda sadece tüketiyorlar kafese alışma aşamasındalar yaklaşık 1 m3 lük bi kafes yaptım altını telden içine oyun için kum havuzu ve de yatmaları ve kendilerini güvende hissedebilecekleri içi talaşla dolu bi kutu yaptım hallerinden memnun gibi duruyorlar yabani bıldrıdının neredeyse iki katı büyüklüğündeler acaba tahmini ne zaman yumurtlamaya başlarlar bide mevsimin etkisi nedir sonbahara giriyoruz ayrıca dün gece 3 tanede yabani bıldırcın attım içlerine ortam biraz gergin :D yabaniler çıkmaya çalışıyorlar onlarıda panikletiyorlar vede didişiyorlar yem olarak bıldırcın yumurta yemi diye bi yem aldım artık satıcı doğrumu verdi bilmiyorum sabırsızlıkla ilk yumurtayı bekliyorum vede sohbet ve bu konu hakkında bilgi alabileceğim arkadaşlar yorumlarını esirgemezlerse sevinirim tşklr.

benim 7 tane bıldırcınım war bunları buyuk plastik kasada besliyorum altında talaş ustunde let ısışk ve her yeri keçeyle kapalı bi tek onu açık bodruma koydum bunları 3 erkk 1 birisi beyaz 4 tane dişi 1 krem rente ama yumurta alamıorum bunları alalı 1 ay oldu yemler yumurta yemi ama bi sonuç alamıyorum yumurta wermiyolar

isa22 23-11-2012 18:10

konyada satılık bıldırcın warsa alınır

çiftçi5234 23-11-2012 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isa22 (Mesaj 1053206)
benim 7 tane bıldırcınım war bunları buyuk plastik kasada besliyorum altında talaş ustunde let ısışk ve her yeri keçeyle kapalı bi tek onu açık bodruma koydum bunları 3 erkk 1 birisi beyaz 4 tane dişi 1 krem rente ama yumurta alamıorum bunları alalı 1 ay oldu yemler yumurta yemi ama bi sonuç alamıyorum yumurta wermiyolar

Bıldırcınlar yumurtlamazlarsa hiç yumurtlamıyorlar belli bir süre sonra.Baharı bekle kardeşim en iyisi biraz daha sıcak bir ortam sağla onlara

serhattengiz 05-03-2013 21:20

diş iki numaRA BİRİ ERKEK düz çizgisiz erkek çizgili dişi noktalı

serhattengiz 05-03-2013 21:21

diğer sorular için buraya davetlisiniz..
https://www.facebook.com/pages/Kulu%...80011025421896

serhattengiz 05-03-2013 21:24

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.n...57091997_n.jpg

serhattengiz 05-03-2013 21:27

yönetici bey buraya profil resim nasıl yükleyeceğim

soner4619 15-06-2013 13:29

bıldırcın

:dilli:arkadaşlar ben 1 erkek 2 dişi bıldırcın aldım ve daha sonra biri öldü ölen dişi idi ve biri ise erkeğin basacağı zmn kaçıyor ve yumurtlamıyor ama tüyleri kabarıyor neden erkekten kaçtığı hakkında bana bilgi ulaştırırsanız çok sevinirim saygılar:)

nariçi 20-06-2013 21:05

Benim bıldırcınlar yumurta yaptı ama kuluçka yatmadı .. ikisini serbet bıraktım gitti üç tanesi öldü ikisini kesip yedik yani başarılı olamadım sıcak ve belli bir nem gerekiyor !!

bykafkas 12-07-2013 02:18

Evcil olan yani yabani olmayan bıldırcınlar kuluçka özelliğini kaybetmiş oluyor.

cumhur şengül 12-08-2013 09:50

Herkese merhaba.
Antalya - Konyaaltın'da 50 m2 bahçeli bir evde yaşamaya başladık, bir çok hayallerimiz var :) bunlardan biride bıldırcın beslemek. Bıldırcınlarımızı Yumurta amaçlı yetiştirmek ve doğal ortama uygun bir ortam oluşturmaya karar verdik, bu düşünceden yola çıkarak, uzun bir araştırmadan ve ön çalışmadan sonra 150x100x100 bir bıldırcın kümesi yapmaya karar verdik. yapılış aşamalarını sizinle paylaşmak istiyoruz, bu ilk adım olsun. bugün demir profillerin ölçülerini çıkarttım, demirciye kestireceğim ve bahçede ufak ufak yapacağım. oldukça heyecanlıyım :)

cumhur şengül 12-08-2013 16:05

1 Eklenti(ler)
evet profiller kesildi, şingil, mebran, osb alındı galveniz alltlık yapıtırıldı. İş montaja kaldı :)

cumhur şengül 13-08-2013 09:39

Bıldırcın kümesi son hız devam

4 Eklenti(ler)
Dün malzemeleri aldım ve büyük bir şevkle işe giriştim. Bıldırcın temini için yardımlarınızı bekliyorum.

makaf 29-08-2013 00:53

Ankara da üniversiteler ve ulusta bol miktarda satıyorlar, Ancak Ankara dan Antalya ya, bıldırcın göndermek hayvanlara çok büyük eziyet olur. Büyüdüklerinde sıcağa ve havasızlığa karşı çok derece hassastırlar, kapalı bir arabanın içine 5 dk içinde ölebilirler. Kış aylarında dışarıda duracaklarsa toprakla temas etmeleri ve kafesin en az 3 tarafı kapalı olmalıdır, Bıldırcın temin ederken bıldırcınların mutlaka aynı cins ve kültür bıldırcını olmasına dikkat edin. Çünkü Farklı türler birbirlerini çok büyük olasılıkla parçalar. İlk başta çok fazla beslemeyin 3 ad le başlayın ve hepsi dişi olsun. sonra duruma göre artırırsınız. Sayıyı artırırsanız Erkek sayısını az tutmayın çünkü dişiler çeteleşip erkeği sindirip öldürebilirler. Dışarıda bulunan kafeslerde kargalar tellerin arasından bıldırcınların gagalarını yakalayıp kafalarını koparıyorırlar, bu nedenle tellerin aralığı serçe parmağın girmeyeceği kadar küçük olsun.

esgül73 16-12-2013 13:31

2 Eklenti(ler)
Bu ağaçlar net sayesinde her gün bir alana dalıyoruz.Bugünde sınıfa bıldırcın getirdiler.Sanırım erkek.Çok tatlı.Eve götürmemi istediler ama cesaret edemedim şimdilik.Biraz araştırayım öyle dedim.

nariçi 18-12-2013 00:02

Küçükmüş tür olarak fazla bilgim yok, ancak bu bıldırcın dişi ..erkeğin göğsünde benek nokta puanlar olur. Ben bıraktım bir çiftini doğaya bıraktım birkaç tane öldü 2 tane de yedik :) Özel koşullar gerekiyor beslemek için

bykafkas 18-12-2013 00:29

Resimde görülen bıldırcın erkek . Göğsünde benekli pullar olan dişi. Yani tam tersi :)

nariçi 20-12-2013 07:43

Ben besledim,, ve ayrıca kuşların genel özelliğidir erkekler süslü olur !!

bykafkas 21-12-2013 02:44

Ben halen besliyorum. 1500 e yakın bıldırcınım var ve hepsini çok seviyorum. Çok şeker kuşlar. Ama kış aylarında yavru büyütmek çok zor oluyor.

esgül73 12-01-2014 17:51

2 Eklenti(ler)
Bıldırcın severler,bıldırcınım bugün yumurtladı.O kadar mutluyum ki sizlerle paylaşmak istedim.Mart ayını bulur diyorları.Bu arada göğsü benekli olan 2 tane dişi sarı olan erkek.Kafesin içinde yumurtayı görünce çığlık attım.Bu da yumurtası.

bykafkas 23-01-2014 02:21

Hadi hayırlı olsun.. İyi bakımlı dişiler 40 ila 50 günlük oldukları zaman yumurtlama çağı gelmiş demektir. Bu biraz bıldırcının cinsi bakımı ve verdiğiniz yemle alakalı.

esgül73 23-01-2014 09:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bykafkas (Mesaj 1243621)
Hadi hayırlı olsun.. İyi bakımlı dişiler 40 ila 50 günlük oldukları zaman yumurtlama çağı gelmiş demektir. Bu biraz bıldırcının cinsi bakımı ve verdiğiniz yemle alakalı.

Teşekkür ederim.Yem olarak yumurtlaması için ince öğütülmüş yem veriyorum.Çok seviyorlar.Arada yeşillikde veriyorum ama yemiyorlar.Hava güneşli olduğu zaman genişçe bir leğene alıp içine toprak koyuyorum.Balkonda keyiflerine diyecek olmuyor çünkü bunu çıkardıkları sesden anlıyorum.2 dişi olmasına rağmen her gün 1 yumurta alıyorum.Yumurtayı sabahları aç karnıma sütle ve balla karıştırıp içiyorum.Her gün 3-4 kez altındaki kağıdı temizliyorum ,sularını taze koyuyorum ve onları çooookkk seviyorum.

makaf 07-04-2014 23:57

esgül73 bıldırıcınlara mutlaka ama mutlaka yeşillik vermeniz gerekiyor. Her bıldırcın her yeşilliği sevmez. Genel olarak kıvırcık severler. Ancak hepsinin sevdiği yeşillik baharatlardır. Yani nane ve maydanoz verebilirsiniz. Ben genellikle iki üç saksı nane ektim ara ara önelirine koyuyorum naneleri dibine kadar yiyorlar. Nane arsız bir bitki olduğu için sürekli büyüyorlar. Bıldırcınların gübrelerini de güneş görmeyecek şekilde bir bidona koyun yarı yarıya su katın ve bir ay kadar yakın sonra bitkilere verin doğal bitki coşturan. Son olarakta asla altlarına gazete kağıdı koymayın. Bunların için türlü türlü kimyasal vardır ve bıldırcınlar ister istemez bu kimyasallara maruz kalırlar. Aldığınız yumurtanın kalitesi açısından önemlidir.

ibo285 22-11-2014 15:20

Arkadaslar yavru bildircin ne yer bakimi nasildir
cevaplarini bekliyorumm;;;

asi_insan 23-11-2014 17:03

20 derece sicaklikta 4,5 metre 15 bildircin bailir

turk 06-12-2014 07:49

Arkadaşlar bu erkek midir dişi midir? ona göre kesip yemeyi düşünüyorum :D tahminen 70 günden fazla olmasına rağmen dişi ise hala yumurtlamadı. yavruyken kedinin ağızından almış bizim komşular zamanında abim kuş besliyor diye bize getirdiler. bende alıp beslemeye başladım. 3 kilo yumurtalık yem aldım o gün bugündür besliyorum. 70 gün bekledim dişi değilse erkekse size son bakışı olabilir :D

http://i.imgur.com/vsXd1kE.jpg

bbuzel 20-12-2014 22:08

Merhaba Sayın Turk, fotograftaki bıldırcın gögsünün benekli olması sebebiyle dişi. Yumurtlaması için, iyi yem, 20-25 derece arası sıcaklığa sahip ve günlük 10 saat kadar aydınlık olan ortamda olması lazım. Bu koşullarda 9 haftalık bıldırcın yumurta vermeye başlıyormuş.

Mkral12 18-01-2015 04:34

arkadaşlar ben evde 3 tane bıldırcın beslemek istiyorum koku yaparlar mı fazla

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024