agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Bıldırcın Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/21158.htm)

fatihz01 05-04-2011 10:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alectoris (Mesaj 780061)
Bıldrıcın yavrusu doğduğunda çok küçük olacağından çok büyük ihtimalle anne tavuk yavruları ezip ölmelerine neden olacaktır. O yüzden denemeyin bence.
Eğer gruka yatan küçük cins bir tavuğunuz deneyin

Küçük tavuklar var cinsini bilmiyorum ama cin tavuk diyorlar onlar olursa olurmu ?

saygılar.

nariçi 05-04-2011 16:27

Bıldırcınlar kavga sonucu iki tanesi ard arda kafalarından yaralandı. Birkaç ara ile ayırdım. Şimdi kümeslerinde bir erkek bir dişi kaldı iki adet de yumurta yapmış. Öbür iki dişi ayrı, ayrı kalıyorlar, ne olacak şimdi.

fatihz01 06-04-2011 11:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 780294)
Bıldırcınlar kavga sonucu iki tanesi ard arda kafalarından yaralandı. Birkaç ara ile ayırdım. Şimdi kümeslerinde bir erkek bir dişi kaldı iki adet de yumurta yapmış. Öbür iki dişi ayrı, ayrı kalıyorlar, ne olacak şimdi.

Benimde bıldırcınlar biribirini yemeye başladı ayırdım olmadı başka yere koydum olamadı karar verdim kestim şimdi 2erkek 2dişi kaldı bir dişi bir erkek olarak ayrı kafeslere koydum şimdi rahatım.

selamlar.

alectoris 06-04-2011 13:07

Bildircinlarin yerleri dar olursa kavga edebilirler. Arada sırada yesillik vermeniz de gerekir.

Cin tavugunu bilmiyorum ama büyüklük olarak keklik boyutlarında falansa ve gurk yatabiliyorsa bence deneyin derm.

fatihz01 06-04-2011 16:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alectoris (Mesaj 780839)
Bildircinlarin yerleri dar olursa kavga edebilirler. Arada sırada yesillik vermeniz de gerekir.

Cin tavugunu bilmiyorum ama büyüklük olarak keklik boyutlarında falansa ve gurk yatabiliyorsa bence deneyin derm.

Teşekkür ederim ilginiz için.

saygılar.

nariçi 06-04-2011 19:47

Bazan yeşil bitki veriyorum ama yemiyorlar.

lider53 29-09-2011 19:44

arkadaşlar paylaştığınız bilgilerden dolayı öncelikle herkeze tşkr ederim ben 1 hafta önce arkadaşımın aracılığıyla 5 adet bıldırcın aldırdım aslı varsa biri erkek diğerleri dişi erkek dediklerinin göğsünde beyaz bir bölge var yumurtasından faydalanmak için aldım şuanda sadece tüketiyorlar kafese alışma aşamasındalar yaklaşık 1 m3 lük bi kafes yaptım altını telden içine oyun için kum havuzu ve de yatmaları ve kendilerini güvende hissedebilecekleri içi talaşla dolu bi kutu yaptım hallerinden memnun gibi duruyorlar yabani bıldrıdının neredeyse iki katı büyüklüğündeler acaba tahmini ne zaman yumurtlamaya başlarlar bide mevsimin etkisi nedir sonbahara giriyoruz ayrıca dün gece 3 tanede yabani bıldırcın attım içlerine ortam biraz gergin :D yabaniler çıkmaya çalışıyorlar onlarıda panikletiyorlar vede didişiyorlar yem olarak bıldırcın yumurta yemi diye bi yem aldım artık satıcı doğrumu verdi bilmiyorum sabırsızlıkla ilk yumurtayı bekliyorum vede sohbet ve bu konu hakkında bilgi alabileceğim arkadaşlar yorumlarını esirgemezlerse sevinirim tşklr.

SametAras 30-09-2011 09:05

Arkadaşlar bıldırcınlar büyük ihtimalle aç kaldıklarında kavga ediyorlar. Günün erken saatinde yemlerini verin, ikindi sularında da akşam yemeğini verin. Yeşillik olarak semiz otunu severler. Kavga eden bıldırcınları 3-4 gün kadar ayrı tutun, birbirlerini hiç görmesinler. Bıldırcının kafasında kanama falan varsa, o gün bekle. Kan kuruduğunda zeytinyağı sürebilirsin. Bu sayede daha hızlı iyileşme gösterecektir.

fatihz01 30-09-2011 11:58

Arkadaşlar bende bıldırcın besliyorum benim bıldırcınlardan biri sanki gurk olmuş kafesin içinde ot var ota yuva yapmış ama yumurta yok devamlı oturuyor. ne yapmalıyım ziraat bıldırcınını gurk olurmu saygılar.

fatihz01 30-09-2011 16:29

Arkadaşlar benim bıldırcınımın oturduğu yere yumurta koydum bazen oturuyor bazen kalkıyor erkek bıldırcından ayırdım erkek bıldırcın sesi geldiği zaman kalkıyor bu bıldırcın yavru çıkarırmı arkadaşlar.

lider53 30-09-2011 20:16

sürekli yemlikleri dolu tutuyorum yabaniler otların içinde kamufulaj olmuş vaziyette saklanıyor gündüz hiç çıkmıyorlar acaba gece yiyorlarmıdır ölcekler diye korkuyorum çok zayıflar ***. alışırlar

lider53 02-10-2011 17:14

bıldırcına kalsiyum ilacı verilebilir mi yumurtlamasına yardımcı olmak için vede miktarı ne olmalı bir litreye bir tablet çok gelirmi ayrıca yumurta kabuğununda parçalanıp suyuna **** yemine karıştırılması fayda sağlarmı bu konuda bilgi sahibi olan arksdaşlar paylaşırlarla sevinirim tşklr

SametAras 03-10-2011 00:09

Efendim bıldırcınlara hangi yemden veriyorsunuz?

lider53 03-10-2011 14:20

yemin ne olduğunu tam anlamış deilim yurmurtlama yemi dedim bldrıcın yemine benzer bi yem veridler bugün tekrar gittim ufak kurtçuklar şeklinde etlik yemi aldım bunuda çok alıyorlar dedi bide onu deneyecem yumurtlamaları için

semihali 03-10-2011 22:21

yumurta kabuklarını kurutup ufalayarak yemine karıştırabilir sin ufak granül yem etlik tir yumurtlamaya faydası olmaz siz yumurta tavukları için üretilen yumurta yemi alın verin markası cp olursa etkisini daha iyi gösterir.
Bıldırcınları ortalama 22 derece sıcaklıkta ve günde en az 14 saat aydınlık ortamda bakarsanız, yemlerini de önlerinden eksik etmezseniz muntazam yumurta alırsınız.
yabani bıldırcınları diğer bıldırcınlarla karıştırmanız iyi olmamış hem strese neden olur hemde bazı hastalıkları bulaştırabilirler. bu durum yumurtlama üzerine olumsuz etki gösterir.

SametAras 03-10-2011 23:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi semihali (Mesaj 865987)
yumurta kabuklarını kurutup ufalayarak yemine karıştırabilir sin ufak granül yem etlik tir yumurtlamaya faydası olmaz siz yumurta tavukları için üretilen yumurta yemi alın verin markası cp olursa etkisini daha iyi gösterir.
Bıldırcınları ortalama 22 derece sıcaklıkta ve günde en az 14 saat aydınlık ortamda bakarsanız, yemlerini de önlerinden eksik etmezseniz muntazam yumurta alırsınız.
yabani bıldırcınları diğer bıldırcınlarla karıştırmanız iyi olmamış hem strese neden olur hemde bazı hastalıkları bulaştırabilirler. bu durum yumurtlama üzerine olumsuz etki gösterir.

Semih bey'e bende katılıyorum, dediklerini uygulamanızda fayda var. Fakat yumurta yemini palet şeklinde aldıysanız ezerek veriniz, o şekilde zor yerler. Birde yanında semiz otu verebilirsiniz.

lider53 04-10-2011 22:01

evet dediğiniz gibi diğer bıldrıcınlar ortalığı karıştırıyor beni görünce kaçmaya çalışıyorlar kümes içinde ordan oraya kafes balkonda duruyor geceleri haliyle serin iki tarafı ve alt kısmı telli hava silkilasyonu var fakat içinde kumluk vede talaş dolu yurmutalık şeklinde yer yaptım orda kendilerini muhafaza aedebilirler diye düşündüm ben yemi bütün verdim etlik yemini ufalamadım ama löp löp yutuyorlar maşallah :D önlerinden hiç yemi ekisk etmiyorum birde bugün d vitamini vede kalsiyum ilacı koydum sularına biraz
şimdiye kadar üç çeşit yem aldım birde söylediğiniz tavuklar için olan yumurta yemini araştırıp bulmaya çalışacağım umarum samsunda vardır bilgileri paylaştığınız için tşklr ayrıca havalar gittikçe soğuyor geceleri balkonda bu hayvanlara 22 derece ortamı nasıl sağlarım

lider53 04-10-2011 22:11

aydınlatma olayı gündüz sürekli güneş alıyorlar akşama kadar vede birinci kattayım 20 m yan tarafta sokak aydınlatması var ve kafesin içi sürekli ışık görüyor bu ışık yeterli olurmu ışık olayına tşklr

lider53 05-10-2011 22:48

benim kafesim deneme amaçlı yükledim çıkarsa foto yine yükleyeceğim [IMG]http://b1110.hizliresim.com/11/10/5/15001.jpg[/IMG]

lider53 05-10-2011 22:50

http://b1110.hizliresim.com/11/10/5/15043.jpg

lider53 05-10-2011 22:52

kusura bakmayın arkadaşlar bu resimler bayağa kocaman çıktı yavv :DD heryeri kapladılar

fatihz01 06-10-2011 10:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lider53 (Mesaj 866688)
kusura bakmayın arkadaşlar bu resimler bayağa kocaman çıktı yavv :DD heryeri kapladılar

lider55 bıldırcınların yeri havalı güzel duruyorlar.Bende bıldırcın besliyorum benim bıldırcınlardan biri yaklaşık on gündür kafesin içinde kuru otların içinde yer yapmış orda oturuyor bazen kalkıyor ama genellikle oturuyor altında yumurta yok acaba gurk mu olmuş?

Selamlar.

lider53 06-10-2011 10:54

bende bu işte yeniyim ama altında yumurta yoksa bizde gülük denir:D olmamıştır diyye düşünüyorum bence tembel pek kalkası yok yerinden :D bendekilerde genelde karınları doyduğu zaman oturuyorlar malum kafes içi pekte yapcak bişileri yok onlara kuru yonca demeti vede semiz otu vereceğim ortama iyice adaepte olabilirlerse belki yumurta veririler:D

denizakvaryumu 07-10-2011 17:11

Arkadaşlar bıldırcınların kışa-soğuklara dayanımı, tavuklara göre nasıldır?

Sonuçta bıldırcın bir yaban hayvanı olduğuna göre soğuklara dayanımı çok iyidir diye düşünüyorum ama emin ediğilim.

Bir de bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasına göre üstün yanları olduğu gibi östrejen hormonu gibi negatif yanları olduğu söyleniyor ?

lider53 07-10-2011 17:31

kışa dayanaklı olabilir belki ama yumurta yapma konusunda sıcak ortamı sevdiği söyleniyor bizden daha tecrübeli arkadaşların söyledikleri hep bu yönde en az 22derece en fazla 36 gibi o yüzden üşümemeleri gerkiyor

lider53 08-10-2011 16:59

http://c1110.hizliresim.com/11/10/8/11002.jpg

sonunda bi tane yaptılar ilk yumurtam :DD

semihali 10-10-2011 20:11

İlk yumurtanız hayırlı olsun devamlı aydınlık olması hayvanların yumurtlama düzenini bozabiliyor. soğuğa dayanıklıkları iyidir lakin soğuğun yumurta verimi üzerine olumsuz etkisi olduğunu unutmayın.

lider53 12-10-2011 16:47

şimdi kafesin bir cepesini daha örttüm rüzgardan korumak için tabi ışığıda biraz kesmiş oldum beyaz bi bıranda kullandım bıldırcınlardan biri daha yumurtlamay başladı diğer yumurtaya göre bayağı ufak yumurta acaba yabani bıldrıının olabilir mi diye düşünüyorum hala kafese alışamadı yabaniler beni her görrdüklerinde sürekli zıplıyorlar tavan yüksek olduğundan zarar görmüyorlar ama diğer bıldırcınlarda panikliyor alışcaklar herlade 2 haftaya yaklaştı aralarındada bi husumet yok şimdilik :D inşallah daha çok verim alabilirim yumurta yemide buldum sonunda toz şeklinde bana ıslatarak vermemi tavsiye etti ziyan olmasın içindeki taneleri seçerler dedi tozu kalır filan bende ıslatıp verdim daha çok savurmuşlar ortalığa gagalarıyla eşelemişler içine giremiyorlar

Didimli 12-10-2011 19:00

***.
arkadaşlar yumurta için beslenen dişibıldırcınların yanına illa erkek bıldırcın gerekiyormu olmassa yumurta yemi versek yumurta yapmazmı ?

encarte 16-10-2011 05:31

sayın didimli'nin sorusuna konu hakkında bilgisi olanlardan bende cevap bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024