agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen sdk_akgn
  • 1 Gönderen cavcilar
  • 1 Gönderen sdk_akgn
  • 1 Gönderen cavcilar

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2015, 22:31   #1
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Boş duran büyükbaş ahır, tavuk kümesi olarak değerlendirilebilir mi?

Değerli forum üyeleri;
200 m2 30 başlık kapalı 400m2 yarı acık boş duran ahırımızı tavuk yetiştirmek için değerlendirebilirmiyiz. Arazimizin toplam alanı 10 dönüm ve etrafı tel örgü ile cevrili fikir ve önerilerinizi eksik etmezseniz memnun olurum..

Saygılarımla,

cavcilar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 01:38   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2014
konu ile alakali detayli bilgi iyi olurdu..bnimde aklimda merak ettiklerim var..fakar bu kadar buyuk br alnda neden tavuk..yumurta icinmi et icinmi ve ya tur bakimindan zengin hayvanlar mi beslicksiniz..diye uzayip giden sorular.
svgiyle.

cavcilar beğendi.
sdk_akgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 22:24   #3
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdk_akgn Mesajı Göster
konu ile alakali detayli bilgi iyi olurdu..bnimde aklimda merak ettiklerim var..fakar bu kadar buyuk br alnda neden tavuk..yumurta icinmi et icinmi ve ya tur bakimindan zengin hayvanlar mi beslicksiniz..diye uzayip giden sorular.
svgiyle.

Çiftliğimizde aslen mantar türleri üzerine arge çalışması yapmaktayız 1000 metre kapalı alan da bize fazlasıyla yetmekte geri kalan hem kapalı alanlar hemde arazi boş durmakta.(30 yıl dan daha fazla bir süredir de arazi işlenmedi) Tarım ve hayvancılık üzerine bilgim yok malesef kendimize yetecek kadar bi alanda topladığımız yerel tohumlardan domates biber vs yetistirmek için hazırlık yapıyorum ama daha fazlası hem fiziksel olarak hemde finansal olarak bu yıl mümkün gözükmüyor malesef. Tavuk yetiştirmek (Yumurta için)cazip geldi salma tavukçuluk ilgimi çekti ama deneyim olmadığı için ufak sayılarla başlayıp kapasiteyi yavaş yavaş arttırmayı düşünüyorum açıkçası.
İlginize tesekkürler
Saygılar

Eski 13-02-2015, 19:15   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2014
su dunya uzerinde para kazandirmayacak is yok..yeterki kisi isini ilk basladigi gun gibi azimle yapsin..tavuk isindede para var..yumurta ve dayaniklilik bakimindan hibrit cinsleri iyidir..tabi bu istede rast gele olmuyor..oncelikle alacaginiz civcivlerin veteriner kontrolunde uygun ortam hazolirlanmali..bunlarin tunekleri kisin isi sorunlari ilaclari vs..ekip bicmedende eger tavuklarinizi iyi duyurursaniz verim artisiyla yumurtayi bedavadan biraz pahaliya getirmis olursunuz..bu isler yapilirkende verim icin tavuklarda yaslilik hastalik gibi sorunlari muhakkak uzman kontrolunde bilincli bir sekilde yapilmalidir.iyi takip ilgi sorun birakmaz. 1000 tavuk yapsaniz gunde en kotusu 500 yumurta ciksa emin olun sadece bulundugunuz cevreye gore kapiniza gelip alirlar..250 300 lira gunluk banko para akisi saglanabilir..dedigim gibi bnmde aklimda var yasadigim yer ve isimden dolayi cesaret edemiyorum ama bunu yapmk icin suan calismalarim var..eger ben kendime guveniuorum diyorsaniz emin olun kazanirsiniz..ama kulaktan dolma bilgilerle yaparsaniz eger kaybetmeniz muhtemeldir..onlarca tanesi 100 lirdan alici bulun orjinal brahma tavuklarim telef oldular..buda bilincsizlikten bilmedigimden degil ehil kisilerle calisma bilincinde olmadigimdan..konu ile alkali daha profesyonl kisilerle gorusmek sizin icin daha saglikli olur.. Allah utandirmasin..

sdk_akgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 22:58   #5
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Amin inşallah umarım sizde en kısa zamanda hedeflerinize ulaşırsınız. elbette hepimizn nihayi hedefi para kazanmak olsada kendimize ve cevremize sağlıklı gıda asıl amacım. Bugün internette tüysüz yetiştirilen tavuk resimlerini de görünce ne kadar doğru adım attığımın birkere daha farkına vardım. Tohum takas etkinlikleri ve köylerden edindiğim yerel tohumları çoğaltarak işe başlıyorum bu yıl. Bir yandan da kümes alt yapısını hazırlayıp dediğiniz gibi 1000 tavuk la değilde 50 100 arası başlayabilirsem önümüzdeki yıl sayıyı arttırabilirim diye düşünüyorum..kümes büyüklüğünü o yuzden simdiden buyuk tutmak istedim tekrar tekrar masraf etmemek ve zaman harcamamak için.. dediğiniz gibi doğru kişilere ulaşabilmek kalıyor en buyuk sorun)))
İlginize tekrar tesekkürler

sdk_akgn beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024