agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen aceylan1445
  • 1 Gönderen Safranlı
  • 1 Gönderen lodos_
  • 1 Gönderen lizboon
  • 1 Gönderen aydemiraydın
  • 1 Gönderen Zekoş

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2013, 11:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Australorp Cinsi Tavuk Çiftliği Kurmak

1000 Adetlik Yumurtalık Australorp Cinsi Tavuk Çiftliği Kurmayı Düşünüyorum.

Merhabalar sayın dostlar İzmir/ödemiş'e 15 km uzaklıktaki şuan boş olan yaklaşık 2000 m2 bahçesi olan çiftliğimde (yanında daha arazim mevcut) 1000 adet Australorp cinsi tavuğu açık olarak beslemek istiyorum. Araştırmalarımda öğrendiğim kadarıyla yumurta için en uygun cinslerden biri bu cins ve hastalıklara karşı daha dayanıklı.

- yaklaşık 100 m2'lik eski küçük baş hayvan için yapılmış damım mevcut kapalı alan olarak orayı kullanmayı düşünüyorum. gerek duyulduğu takdirde depo olarak kullandığımız başka kapalı alanları da kullanabiliriz.
- araziye yonca ekmeyi düşünüyorum (7-8 tekrar ekim gerektirmez ve tavuklar için faydalı olacağı için-yem olarak)
- tavuklara yine kendi arazimde yetiştireceğim kırılmış mısır ve buğday yedirmeyi düşünüyorum ek gıda olarak
- giriş maliyetini düşürmek ve deneme sürecini atlatmak için ilk olarak 100 adet yarka alıp 1 ay sonraki yumurtalarını da kuluçka makinesi ile çoğaltıp 1000 adete ulaşmayı düşünüyorum.
- ilk 1 yıl için maddi bir kaygım yok daha sonraki zamanlar için aylık 9-10 bin gelir bekliyorum.
- yumurtaları pazarlamakta sorun yaşayacağımı sanmıyorum şarküteri sahibi yakın arkadaşlarım var ve son günlerde ben de dahil bir çok arkadaşım bu tür üretilen yumurta aramaktayız

fakat aklıma takılan 2 soru var
1 tavukları diğer hayvanlardan korumak? daha önce hobi amaçlı 100 civciv alıp kümese koymuştuk bütün civcivlerimizi gelincik gece gelip gelir boğazını sıkıp öldürüp kaçmıştı (
2 daha önce kanatlı hayvan yetiştirmediğimiz için hastalıkları konusunda çok bir bilgim yok, acaba devamlı veteriner kontrolünde olan hayvanlara da hastalık bulaşıp hepsi telef olur mu?

ladikli beğendi.
aceylan1445 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 15:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Bu ayda dokuz on bin rakamını anlatırmısınız
bende kazanmak isterim
bu rakamın fizibilitesi nasıl acaba

Protesto beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 16:00   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
sn.aceylan1445 Allah kolaylıklar versin inşallah düşündüklerinizi gerçekleştirebilirsiniz..burada tavuk bölümünde bazı arkadaşlar kuluça.net sitesinden bahsediyolardı güzel paylaşımların olduğu bir site ben de üye oldum.oraya da bakarsanız daha faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 20:03   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Tavukçuluğun riskini yükselten en önemli unsurlardan biri salgın hastalıklar.. Doğada serbest dolaşan bir tek serçe bile çok vahim sonuçlara neden olabilir. Hastalıklar, tedavileri, önlemleri ve mücadele yöntemleri konusunu iyice etüt etmelisiniz.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 20:36   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Sayı arttıkça hastalık riski çoğalır bakım giderleri iş gücü hepsi kolay işler değildir 1000 tavuk bakmak öyle kolay işler değildir 2 dönüm bahçede yetiştirilen yem iki ay bile yetmez.Kısacası her şey yolunda gitse bile maiyeti ancak karşılarsınız tavukların kendisi kar kalabilir.
Hevesinizi kırmak istemem ancak öncelikle 100 kadar tavukla deneyip tecrübe edin işler yolunda giderse devam edersiniz her şeye rağmen 1000 adet tavuktan 9-10 bin lira imkansızdır.
1000 tavuktan ayda bırakın 9 binlirayı 3 bin getireceğini bileyim o işe girerim.

Düzenleyen lodos_ : 12-01-2016 saat 19:53
lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 00:04   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
öncelikle şimdiden hakkınızda hayırlısı..
ben organik **** doğal yumurta ticareti yapmak isteyenlerin tavuklarını pazarlıyorum ,yani yeni yumurtaya gelmiş piliçlerini..
önçelikle şunu söyliyeyim 9-10 bin gelir çok hayal değil..zaten son zamanlarda inanılmaz bri talep var doğal yumurtaya..
bu doğal yumurta zaten büyük bri çaıktı bu snee o açık iyiçe büyüdü sebebi de salgın hastalılardan köylerde bile yumurta bulunmaz oldu..
bu konuda önemli olan en önemli şey aşıları tam iğneleri tam veteriner kontrolünde profösyönel kümesler yetiştirilmiş sağlıklı hayvanlar tedarik etmeniz şart..
çünkü siz ne yaparsanız yapın bu firmalardaki gibi bri yetiştirmeyi aşılama sistemini yapamassınız..
eger ki aşı ve iğneler eksik olursa ve hastalık gelirse ozaman sonuç kötü olur kurtaramassınız hayvanları..
kaldıki sağlıklı yetişmemiş bri tavuk ise saglıklı bri üretim vermez ..
ayrıça seçeçeğiniz tavuk cinsinide ii araştırın lütfen..austrolop yumurta verimi iyidir am ahala türkiyede yumurta verimi konusunda farklı etkenlerden dolayı tam kesinleşmemiş hala süs tavukğu katogarisinde dir..kaldıki civcivleri piliçleri çok fazla fiatlara satılır..o da hala süs tavuk katagorisinde olduğu için...
yani siz siz olun aşısız iğnesiz sıradan yetiştirilmiş hayvan almayın sonuçta bri ticaret yapıçaksınız bu işin başında üzülmeyin,alaçağınız hayvan bri kaç tavuk değil çünkü...

şimdiden hayırlu olsun ..
fezail ulukaya / bursa 541 440 99 59
isterseniz telefonla arasanız detaylı bilgilerini aktarırıım..

lizboon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 17:32   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016

Ben de hobi olsun diye böyle şeyler besliyorum.

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2021, 16:53   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2021
hayırlı kazanclar dilerim

selman38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2021, 19:16   #9
Yeni Üye

Protesto's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Merhaba

Dediğiniz rakamları kazanmak için, her şeyin optimum şartlarda gitmesi ve fenni yem yedirmeniz gerekir.

Yonca, mısır,buğday, yemek artıkları vb ile alabileceğiniz en fazla randıman %50'dir. Bu rakamda da iyi niyetliyim.

1. sorunuza cevabım işinizin şansa bağlı olması. Tavukların kapalı alanını tam olarak kapatamazsınız, gelincik bulduğu yer noktadan giriş yapabilir. Ciddi bir risktir.

2. sorunuza cevabım mutlaka veteriner kontrolünde olmalı. Bugün konvansiyonel üretimde ciddi aşı programları uygulanmakta, hayvan ergin hale geldiğinde bile ND gibi hastalıklara karşı tekrar aşıları uygulanmakta.

Aşı kapalı alanda bile ciddi korumalar sağlamazken, açık sahada işinizin zor olduğunu düşünüyorum.
Çok ari bir bölge olmalı, yaklaşık 30km çapı temiz olmalı.

İyi şanslar..

Protesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2021, 12:21   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2020
bu gün bir haber okudum, iran türkiyeden 50 binton tavuk eti ithalatı yapmış. bu bizim tavukçuluk sektörünün gelişmesini gösterir. ve beni mutlu eden bir haberdi.
tavuk eti ve yumurtası üretimi önemlidir. ve en az diğer sektörler kadar ülkemize para kazandırması gerekir.
benimutlu eden konu bir zaman tavukçulukta rakip olan ülke bizden ithalat yapmak zorunda, aslında onların zor durumda olması beni mutlu etmiyor ama ülkemizin önemlibir sektörde ilerlemesi ve başarması beni gururlandırdı. içinde olduğumuz krize rağmen tabi.

haberi paylaşıyorum.
https://t24.com.tr/haber/turkiye-den...ecek-mi,997253

Altın kuluçka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2022, 15:48   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2022
kısmetse bende austrolp beslemeyi düşünüyorum.

murat23351 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2022, 12:52   #12
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat23351 Mesajı Göster
kısmetse bende austrolp beslemeyi düşünüyorum.
ben her ırkı yetiştirdim. en iyisi ataks tavukları.

Zekoş beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2022, 17:13   #13
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
ben her ırkı yetiştirdim. en iyisi ataks tavukları.
Tebrikler Aydemir bey. Bu "en iyi" tabirinizi biraz açabilir misiniz lütfen, yetiştirdiğiniz tavuğun iyi olması için ne gibi kriterleriniz var mesela?

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2022, 12:38   #14
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Tebrikler Aydemir bey. Bu "en iyi" tabirinizi biraz açabilir misiniz lütfen, yetiştirdiğiniz tavuğun iyi olması için ne gibi kriterleriniz var mesela?
hareketli, şişko hantal değil , hastalıklara dayanıklı. yem seçici değil.

Alp.er beğendi.
Eski 26-12-2023, 10:45   #15
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

yarı açık yarı kapalı besleme için beyaz tindet tavuk çok iyi. fazla iri değil ,yem tüketimi düşük, yumurta makinesi fakat biraz yabani.

Zekoş beğendi.
Eski 26-12-2023, 15:43   #16
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
yarı açık yarı kapalı besleme için beyaz tindet tavuk çok iyi. fazla iri değil ,yem tüketimi düşük, yumurta makinesi fakat biraz yabani.
Ataks konusunda size katılıyorum.Ama austrolorplar da oldukça güzel hem et hem yumurta olarak faydalanılır sanırım.Bu sene hintleri de denicem bakalım çok fazla hasta olmadıklarını ve canlı kulukca makinesi olduğunu duyunca heves ettim😊

aydemiraydın beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024