agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2010, 18:45   #61
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Buzdolabına koyulmuş yumurtalardan civciv çıkmazmış.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2010, 18:49   #62
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sevgili Arnavut kolleksiyon yapmış. Çok güzel, çok değişik tipler. Peki şimdiki durumları nedir, büyümüş görüntülerini de görsek iyi olacak.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 21:21   #63
Ağaçsever

alperen55's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
arkadaşlar benim 21 nisan 2010 da cıkacak olan civcivlerin yumurta içerisinde öldüler sadece iki tane ördek el yardımı ile bir gün sonradan cıkara bildim sanırıım sorun bence bilgisayar fanımın yumurta üzerine fazlaca sipikilasyon yapmasıydı birde son dönemce nemlendirmeyi ayarlayamadım bide bir yerde okudum yumurtaların sivri yerleri aşağıya bakacak şekilde dizilecekmiş ben önceden okuduğumda yumurtalar üste baksın diyolardı öyle okumustum öyle yaptım . şimdilerde yeniden kurdum ocak 17 2011 de cıkımlar başlıyacak nemlendirmeyi şimdi sizlerin dediği şekilde yapmaya calışacam ama yumurtalarımın dizilişi gene aynı yukarı bakıyor. eğer bu seferdede başarısız olursam yumurtalrımın sivri yerlerini aşa bakacak şekilde öbür denememi yapacam bir sonuca ulaşrsam şayet sizlerle tekrardan paylaşacam hayırlı cıkımlar diliyorum yavrularınız cok güzel vede sağlıklılar..

alperen55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 23:20   #64
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Tavuk yetiştiriciliği konu başlığında da yazmıştım ama aynı mesajı buraya da yazıyorum.
Yeni satın aldığım kuluçka makinasına ilk defa yumurta koydum ve merakla sonucu bekliyordum. 21. gün bitiminde hiç bir hareket yoktu ama ben gene de beklemeye devam ettim. 23. günün sabahı baktığımda bir tanesi çıkmıştı. Akşama kadar 6 tane çıktı ve döllü yumurtaların yaklaşık %60'ı (8/14) bir şekilde bir yerlerinden kırılmışlardı. Sabaha kadar onlar ve belki diğerleri de çıkar ümidiyle gittim hiç birisi çıkamamış. 24. günün sonunda artık sona geldik düşüncesiyle hepsine de tek tek baktım; Kırık yumurtalarda gagasını dışarı çıkarmış ama devamı gelmemiş o şekilde ölmüş. 5 tanesi de hiç kırılmadan içinde içinde ölmüşler. Sadece bir tanesi hiç kırık olmadığı halde canlıydı o da ben açtığım için öldü tabii ki.
Sorum; Acaba ben nerede hata yaptım da böyle oldu?
Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Yaptım olmadı deyip bırakmayı düşünmüyorum. Telafi edilebilecek hata yapıyorsam düzelteyim ki hem civcivlerime hem de bana yazık olmasın.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

idcevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 01:16   #65
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Sayın idcevi;

Yönelttiğiniz konuya kendimce bir açıklama getirmeye çalıştım.Umarım faydası olur linkini aşağı kopyaladım.

Tavuk yetiştiriciliği

Saygılar.

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 01:19   #66
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Sevgili Arnavut kolleksiyon yapmış. Çok güzel, çok değişik tipler. Peki şimdiki durumları nedir, büyümüş görüntülerini de görsek iyi olacak.

Sayın nariçi;

Güzel görüşleriniz için teşekkür ediyorum. Şimdi ki durumları gerçekten takdire şayan Büyüdüler de yumurta vermeye bile başladılar... En kısa sürede resimleri eklemeye çalışacağım.

Saygılar.

Düzenleyen Arnavut : 31-01-2011 saat 01:20 Neden: Düzenleme
Eski 31-01-2011, 01:33   #67
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Red face - Kuluçka Makinası -

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperen55 Mesajı Göster
arkadaşlar benim 21 nisan 2010 da cıkacak olan civcivlerin yumurta içerisinde öldüler sadece iki tane ördek el yardımı ile bir gün sonradan cıkara bildim sanırıım sorun bence bilgisayar fanımın yumurta üzerine fazlaca sipikilasyon yapmasıydı birde son dönemce nemlendirmeyi ayarlayamadım bide bir yerde okudum yumurtaların sivri yerleri aşağıya bakacak şekilde dizilecekmiş ben önceden okuduğumda yumurtalar üste baksın diyolardı öyle okumustum öyle yaptım . şimdilerde yeniden kurdum ocak 17 2011 de cıkımlar başlıyacak nemlendirmeyi şimdi sizlerin dediği şekilde yapmaya calışacam ama yumurtalarımın dizilişi gene aynı yukarı bakıyor. eğer bu seferdede başarısız olursam yumurtalrımın sivri yerlerini aşa bakacak şekilde öbür denememi yapacam bir sonuca ulaşrsam şayet sizlerle tekrardan paylaşacam hayırlı cıkımlar diliyorum yavrularınız cok güzel vede sağlıklılar..
Sayın alperen55;

Arkadaşım yazdıklarına bakılırsa sen yukarıdan aşağıya eksik yapmışsın bu kuluçkacılık olayını.. Bu konuda benim ve diğer arkadaşlarımızın forumumuzda çok miktarda yazıları mevcut bence en önce onlara bir göz atmalısın.

Sen muallakta kaldığın konulara değil bilimsel ya da alışılagelmiş doğrulara kulak ver.

Kuluçkacılıkta 3 ANA KURAL var.

1- ISI Takribi 37,5 Derece olmalıdır.
2- NEM Takribi %60-70 Çıkım zamanı %70-80 civarı olursa DAHA iyi olur.
3- ÇEVİRME olayını manuel düzende günde EN AZ 4 kez uygulaman iyi olur.

Bunları ve yardımcı etmenleri yerine getirdiğinde başarıyı yakalaman mümkün.

Bu arada yumurtaları sivri uçları yukarı bakmamak kaydıyla her şekilde dizebilirsin

Saygılar.

Eski 31-01-2011, 09:04   #68
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
tebrik ederim sayın Arnavut gerçekten çok tatlı ve sevimliler

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 21:50   #69
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
tebrik ederim sayın Arnavut gerçekten çok tatlı ve sevimliler
Sayın çiftçi5234;

Görüşleriniz için teşekkür ederim, Küçükken gerçekten çok sevimli ve haşarı oluyorlar.Gerçi büyüdüklerinde de ayrı bir asalet ve güzellik oluyorya hani

Saygılar.

Eski 02-02-2011, 08:09   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Arnavut hocam yanlış anlama da Brahma civcivlerinin paçaları neden yarım ? Bizde bir arkadaştan 6 tane civciv aldık yavruyken pek anlaşılmıyordu ama büyüdükçe melez oldukları çıktı ortaya. Oysa kendi Brahmalarımızın yavruları bile bol paçalı oluyor.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 19:09   #71
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Smile - Brahma ırkı hakkında düşüncem -

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Arnavut hocam yanlış anlama da Brahma civcivlerinin paçaları neden yarım ? Bizde bir arkadaştan 6 tane civciv aldık yavruyken pek anlaşılmıyordu ama büyüdükçe melez oldukları çıktı ortaya. Oysa kendi Brahmalarımızın yavruları bile bol paçalı oluyor.
Sayın Furkan Yıldız;

Yanlış anlaşılma söz konusu olmaz estağfurullah, Fakat brahma konusu ülkemizde biraz çetrefilli bir mesele...
Şöyleki; Amerika'da bu ırkın özel kulüpleri var ve gerçekten saf ırk hayvanları yetiştirip birbirleriyle alışverişte bulunuyorlar.Güzel ülkemizde ise bazı "simsarlar" bu güzel uğraşı hobi dışında tamamen sevgi yoksunu ticari kaygılar güderek yapıyor.Bir brahma horozla bir köy tavuğu eşleştirip, Yavrularını da hiç utanmadan sıkılmadan brahma cinsi civciv diye satabiliyorlar.Bu yüzden kanatlı hayvan temin ederken aldığımız yere çok dikkat etmeliyiz.Elimizden geldiği kadar ırk standartlarına uyan hayvanları edinmeli konu hakkında bilgi sahibi insanlardan yardım almalıyız.Kısaca sorduğunuz sorunun yanıtı ülkemize de bu ırk sınırlı sayıda girdiği ve sınırlı sayıda üreticiden ülke geneline yayıldığı için çıkan civcivlerde açılımlar olması muhtemeldir.. Brahma tavuktan ispenç civicivi çıkarsa hiç şaşırmayın Brahma ırkında önerilen paça (Kaplama) bol'a yakın paçadır.Fakat benim resimlerimde görülen civcivler şuanda ama paça yapısı ama vücut yapısı gerçekten tüm heybetlerini sergiliyorlar.Yakın zamanda yeni resimlerini çekip yüklersem sanırım konu daha anlaşılır olacaktır. Saygılar.

Düzenleyen Arnavut : 07-02-2012 saat 18:38
Eski 19-03-2011, 11:38   #72
Ağaç Dostu

Bende 2 Brahma horoz var dediğiniz gibi çok heybetli. Büyük olandaki heybet beni horozlara karşıda sempatiye itti. Ama parayla aldığımız civcivler hep kırma çıktı. Dediğiniz gibi köy tavuklarıyla eşleşme olmuş. İçlerinden sadece biri ihtişamlı olarak brahma çıktı ki aldığımız şahısta güzel brahma tavuk ve horozlar var fakat köy tavuklarıyla karışık olduğu için sürekli, ne çıkarsa bahtımıza misali oldu. Çıka çıka 1 tane çıktı oda horoz. Bu sene inşallah güzel bir tavuk alıp yetiştirebiliriz. Tavukta vardı o hepsinden güzeldi ama benim köpeğime kurban etti kendini.

Eski 21-03-2011, 09:52   #73
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Bende 2 Brahma horoz var dediğiniz gibi çok heybetli. Büyük olandaki heybet beni horozlara karşıda sempatiye itti. Ama parayla aldığımız civcivler hep kırma çıktı. Dediğiniz gibi köy tavuklarıyla eşleşme olmuş. İçlerinden sadece biri ihtişamlı olarak brahma çıktı ki aldığımız şahısta güzel brahma tavuk ve horozlar var fakat köy tavuklarıyla karışık olduğu için sürekli, ne çıkarsa bahtımıza misali oldu. Çıka çıka 1 tane çıktı oda horoz. Bu sene inşallah güzel bir tavuk alıp yetiştirebiliriz. Tavukta vardı o hepsinden güzeldi ama benim köpeğime kurban etti kendini.
Sayın furkan yıldız;

Henüz bu yazışmaları yaptığımız sıralarda bahsettiğimiz durum tekrar cereyan etti Yakın muhitte ellerindekilerin brahma civcivleri olduğunu söyleyen bazı vatandaşlar köy, bucak dolaşarak bunları oralardaki halka satmışlar.Ben ilk duyduğumda brahma civcivi haftalık yaşta 2,5 TL olamaz çok ucuz dedim.Nihayetinde alınan civcivler büyüyüp palazlanmaya başlayınca brahma ile uzaktan yakından alakası olmadığı anlaşıldı tabii ki. Ne demiş büyüklerimiz " Ucuz etin yahnisi yavan olurmuş..." Dediğimiz gibi civciv alırken mümkün mertebe bildik adresleri ve kişileri tercih etmekte fayda vardır!

Saygılar.

Eski 22-03-2011, 07:22   #74
Ağaç Dostu

Artık daha bilinçliyim bu konuda eskisine nazaran. Bir Brahma ve bir kırmayı yanyana koysunlar anlarım diye düşünüyorum. Brahma civcivleri daha yumurtadan çıktığında neredeyse bacaklarının tamamı sarı tüylerle kaplı oluyor. Civcivleri aldığımız komşudan aldığımız yumurtaları tavuğun altına sürdük. Çıkan civcivlerin paçaları tam karşı hizadan yani tam ortadan tüylenmeye başlayarak dışarı açılıyor. 1-2 haftalık olunca fark daha bariz ortaya çıkıyor.

Eski 03-05-2011, 05:05   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2011
sayın arnavut bey kuluçka makinanızın resimlerini görebilirimiyiz ben yeni üyeyimde merak ettim formda varsa hangi sayfada saygılar

feelings Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 05:08   #76
Yeni Üye

arnavut bey çok güzel civciv ve tavuklarınız var maşallah formda okuduğum kadarıyla elektronik haberleşme mezunu yazmışsınız meslektaşız yani forma yeni katıldım bende amatörçe bir makina yaptımda sizin makinayı merak etti resimlerini eklerseniz memnun olurm

Eski 09-07-2011, 22:25   #77
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feelings Mesajı Göster
arnavut bey çok güzel civciv ve tavuklarınız var maşallah formda okuduğum kadarıyla elektronik haberleşme mezunu yazmışsınız meslektaşız yani forma yeni katıldım bende amatörçe bir makina yaptımda sizin makinayı merak etti resimlerini eklerseniz memnun olurm
Sayın feelings;

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, Uzun zamandır forumda bulunamıyordum malumdur ki fakat kuluçka makinalarımın resimleri forumda bol miktarda mevcut.Linkleri mesajı editleyip aktarırım, Saygılar.

Eski 26-07-2011, 14:34   #78
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Günlük 10-12 yumurta aldığım sussex türü tavuklarım var. Kuluçkalık yumurta ya da civciv isteyen olursa temin edebilirim.

Eski 26-07-2011, 20:02   #79
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn idcevi, yumurta ve civcivlerin satış fiyatını yazarmısınız.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2011, 21:19   #80
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Net rakam yok ama geçerli fiyatların altında olacağından kuşkunuz olmasın. Şu anda gördüğüm fiyatlar yumurta 4 TL, civcivler 12 TL'den başlayıp gününe göre artıyor.
Demek ki bugün itibariyle benim fiyatlarım bu rakamların altında.

Eski 11-08-2011, 09:04   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Kuluçka makinesi fiyatları ne kadar ?

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 20:22   #82
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Görebildiğim kadarıyla birkaç yüz lira ile birkaç bin lira arasında değişiyor. Nasıl bir şey istediğinize göre değişiyor yani...

Eski 12-08-2011, 00:06   #83
Yeni Üye

arnavut bey linkleri bekliyorum zahmet olmazsa atabilirmisiniz

Eski 12-08-2011, 00:21   #84
Yeni Üye

ramazan hocam yumurtada son fiyat nedir şimdik yumurtalarım yola cıktı arkadaş gönderiyor sizde bi güzellik yapın minnettar kalırım size

Eski 12-08-2011, 00:43   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idcevi Mesajı Göster
Görebildiğim kadarıyla birkaç yüz lira ile birkaç bin lira arasında değişiyor. Nasıl bir şey istediğinize göre değişiyor yani...
Ben yumurta için değil çimlendirme için kullanacağım.Sadece 1 çay tepsisi alması yeterli

Eski 12-08-2011, 04:26   #86
Yeni Üye

kardeş sen o zaman bi saklama kapı al içini strafor döşe ucuz bi termosatat ucuz bi nem ölçer hatta kendinde yapabilirisin eğer kararlıysan mail adresim selvetucuncu@hotmail.com daha net ordan yardımcı olabilirim resimli olarak

Eski 12-08-2011, 13:15   #87
Ağaç Dostu

feelings kardeşim seni msnden ekledim adresim nickimle benzer

Eski 16-10-2011, 03:49   #88
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
sayın Arnavut;
verdiğiniz emek ve çalışmalarınızın karşılığını aldığınızı düşünüyorum. Bende yakında hobi amaçlı kendi kuluçka makinamı yapıp üretim denemelerine başlıyacağım. Bu konularda bilgi ve birikiminizin benden fazlaca (çok çok) olduğunu düşündüğüm için bir çok konunuzun takipçiyim. Ayrıca aynı aynı şehirde bulunmamız sohbet ortamında bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 00:09   #89
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Selamlar forum ahalisi,
Çook uzun bir aradan sonra foruma tekrar yazıyorum ve kendi açmış olduğum konuyu hortlatayım dedim Özel mesaj ile çok sayıda arkadaşımız kuluçka makinası ve kuluçkacılık ile ilgili sorular yöneltiyor.Foruma giremediğim için haliyle bu özel mesajlarıda cevaplayamamıştım, Mesaj yollayan arkadaşlarım kusura bakmasın lütfen. Merak edenler için buradan müjdeli bir haber vereyim öyleyse; Elimden geldiğince, Dilim döndüğünce " A'dan Z'ye el yapımı kuluçka makinası yapımı ve kuluçkacılık " hakkında bir makaleyi kısa zaman içinde hazırlayıp sunmayı düşünüyorum. İlgililerine duyurulur..

Saygılar.

Eski 02-02-2012, 02:26   #90
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Şahsım adına mutlu olurum sayın Arnavut, bekliyorum.

Etiketler
2010, civciv, kuluçka, ördek, tavuk

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024