agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2010, 12:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2010
Tavuk ve horoz hastalıkları

amatör olarak tavuk yetiştiriyorum.gözüm gibi baktığım melez hint horozum hasta olmuş.acil yardımlarınızı bekliyorum.horozun keyfi pek yok.dışkı yapmakta zorlanıyor.neredeyse insan gibi ıkınıyo ve o esnada tuhaf ince ses çıkarıyo.dışkıları ise hafif uzunlamasına ve sert.bulunduğum yerde veteriner de yok.lütfen yardım edin.

nugla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 17:54   #2
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kabız mı olmuş zavallı..Zeytinyağı bağırsaklarını yumuşatabilir, ama başka bir sorun varsa bilemiyorum.

İğnesiz şırınga ile plastik ağzıyla biraz gagayı aralayıp verebilirsiniz.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 22:01   #3
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nugla Mesajı Göster
amatör olarak tavuk yetiştiriyorum.gözüm gibi baktığım melez hint horozum hasta olmuş.acil yardımlarınızı bekliyorum.horozun keyfi pek yok.dışkı yapmakta zorlanıyor.neredeyse insan gibi ıkınıyo ve o esnada tuhaf ince ses çıkarıyo.dışkıları ise hafif uzunlamasına ve sert.bulunduğum yerde veteriner de yok.lütfen yardım edin.
Sayın nugla;

Sayın berduray'ın tanısı doğru fakat sorunu tam olarak bilmeden uygulanacak tedavi yöntemleri pek faydalı olmamakla birlikte zararlı da olabilir. Siz yinede zeytinyağını deneyiniz ve bu hasta hayvanınızı diğer hayvanlarınızın yanından ayırarak başka bir kafeste karantina uygulayınız.Salgın bir hastalık olması halinde yayılmayı önleyecektir.
Şu adres ise faydalı olacaktır, Geçmiş olsun.

Saygılar.

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 22:34   #4
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Sayın nugla;

Hasta olan hayvanınızın son durumu ne? Herhangi bir gelişme kaydettiniz mi?

Saygılar.

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 23:52   #5
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Tavuklarımız ölüyor acil olarak ne yapabilirim?

Sevgili Arkadaşlar,

Samsunda sahilde evimizin bahçesinde babamın 30 tavuğu,2 horuzu var..Ancak bir aydır tavuklar tek tek ölüyor.Sabah tavukları ölü buluyoruz bir hastalık olabilir tavuklara baktığımızda herhangi bir yerinde yara **** kan yok..Neden olabilir tavsiye edebileceğiniz birşey var mı?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 01:22   #6
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Tavuklarınızın kümesini iyice dezenfekte edin .Kümes içinde birikmiş gübre varsa atın.Yerede bir miktar toz kireç atın.Mümkünü varsa kireç ile badanalayın.Verdiğiniz yemi kontrol edin.
Öncelikle bir veteriner arkadaşa danışın!
Bir zararlının saldırısı olup olmadığını kontrol edin tavuk leşi üzerinde...Eğer bunlardan hiçbirisi yok ise salgın bir hastalık olma ihtimaline karşı hasta görünümlü tavuklarınızı ayırın..Beslenme- zararlı-salgın ihtimalide yoksa tavuklarınız birileri tarafından zehirleniyor olabilir..

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 06:51   #7
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Yıllar önce , çocukken yani, babamın tavukları hiç eksik olmazdı. Yine böyle hastalanmışlardı ama aniölüm değil. Durgunlaştıktan bir süre sonra ölmeye başlıyorlardı. Bir gün annemin suyunu dolmaya kattığı "sumak" tanelerini bahçedeki çöp kutusundan kurcalayıp yedikten sonra düzeldiklerini gözlemleyip şaşrmıştı babam ve nedenini sumağa bağlamıştı. İçim acıdı tavuklarınıza. Çünkü ben de ölen her tavuğumuzun ya da kedinin kurbanı olan her civcivin acısını çocuk yüreğimde derinden hissederdim.
Fakat yine de araştırarak denemekte fayda var derim. Eğer neden zehirlenme vs. değilse tabii. Geçmş olsun.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 13:54   #8
Yeni Üye

Rasko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Viral bir hastalıksa yapacak bir şey yok.Ancak vitamin vererek destekte bulunabilirsiniz ve hastalığın bir süre sonra geçmesini bekleyebilirsiniz ancak.Bakteriyel bir hastalıksa antibiyotik vermek lazım,mesela Baytril olabilir.Yine vitamin vermek gerekir antibiyotikle birlikte.Tabi tavuktan anlayan bir veteriner varsa yakınlarda önce onun kontrolü daha uygun olur.

Rasko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 20:54   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2008
benim hint tavuğumda ıshal olmuş busabah farkettim acaba ne yapmalıyım parazit için verdiğim ilaçtan olabilirmi

yekadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 22:27   #10
Yeni Üye

Rasko's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yekadam Mesajı Göster
benim hint tavuğumda ıshal olmuş busabah farkettim acaba ne yapmalıyım parazit için verdiğim ilaçtan olabilirmi
ben hiç görmedim ama ilaçtan olabilir.hayvanlara hasta demek için diğer durum ve davranışlarına da bakmak lazım;durgunluk,yem-su tüketiminde azalma,gözlerde yaşarma,hırıltı,beyaz ya da kanlı ishal,tüylerini kabartma,yumurta veriminde azalma vs gibi gözlemler önemlidir.

Eski 05-05-2010, 18:50   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2010
Arkadaşlar benim köy tavuğumun kafa kısmı şişti bu sabah gördüm neden oldu bilmiyorum eğer bildiğiniz birşey varsa yazarsanız sevinirim

38sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 23:10   #12
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Hayvancılıkta EM kullanımı

Bu başlığı incleeyip incelemediğinizi merak ettim. Saygılar.

Hayvan Yetiştiriciliğinde EM Kullanımı

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 20:55   #13
Ağaçsever

wolf man's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2009
sayın 38sinan tahminim arı sokmuş olabilir benimde bir tavuğumun ayağını sokmuştu.

wolf man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 22:19   #14
Yeni Üye

Sanmıyorum sn.wolf man iki tarafıda şişmişti bugün sabah açtığımda yarıyarıya inmişti

Eski 07-05-2010, 14:39   #15
Yeni Üye

Rasko's Avatar

Kafa şişme durumu viral hastalıklardan bildiğim kadarıyla SHS'de ve Avian influenza'da ve bazı bakteriyel hastalıklada oluyor (E.coli gibi).Avian influenza diğer adıyla Kuş Gribi,dikkat etmekte fayda var.Başka belirtiler var mı onlar da önemli elbet,tek başına kafa şişme kuş gribi'nin ya da başka bir hastalığın belirtisi olmayabilir.Özellikle solunumda problem var mı,gözlerde yaşarma,ishal vb durumlara dikkat etmek lazım.Bir de başka tavuk var mı,onlarda herhangi bir belirti var mı onları da gözlemlemek lazım.Genel önerim hijyen kurallarına daha bir özen gösterilmeli.

Eski 10-05-2010, 12:50   #16
Yeni Üye

yok sn.rasko zate 1 günlük şişkinlikti diğer tavuklarda bir sorun yok dediğim gibi sadece bir şişlik o da indi zaten

Eski 25-12-2010, 19:16   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2010
arkadaslar *** sıteye ben yenı uye oldum ve beyendım yorumlarınızı bısey danısmak ıstıyorum tavuk beslemeye bu sene basladım koy tavugu ve sus tavugu beslıyorum koy tavuklarımda galıba solunum yolu hastalıgı basladı ses cıkartıp duruyor 3 **** 4 tanesı .Sus tavukları ıse burun akıntısı ve halsısılık var bazısında otme var antıbıyotık aldım fayda yok aspırın attım yok vıtamın kullandım fayda yok ne yapmam gerekıyor bana yol gosterırsenız sevınırım

cihan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 13:11   #18
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Etlik civcivin makatından başlayıp göğüsüne kadar kararma, yanma, kuruma iltihaplar vs. herşey var. Bu nedir kanser gibi? Sanırım ölecek. Dün gayet keyifliydi. Hiç dikkat etmemiştim. Bugün halsiz durgun olunca bir baktım bu hale gelmiş

Eklenen Resimler

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 23:20   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-06-2011
Küçük Horozlarda Yaralanma

Yaklaşık 1-2 aydır tavuk besliyorum. Sonunda güzel bir horoz da aldım. Fakat tavuklar köy tavuğu çıkmadı. Babamın bir arkadaşı, bana 6 tane etlik horoz verdi. Bende diğerleri ile aynı kümese koydum. Daha bir hafta dahi olmadan kavga etmişler, 1-2 tanesinin boğaz kısmı kanamış. Esasen ilk gördüğümde çok sinirlendim, adeta kümesin ortasında büyük horozu sopa ile dövecektim, fakat vazgeçtim. Hemen etlik horozlara ayrı bir kümes yaptım.

Horozlardan yaklaşık 5-6 damla kan aktı. Sonrasında kurudu, artık akmıyor. Herneyse, şuan iki kısımda refah içindeler. Acaba bu yaralanan horozlar için tedavi yapabilir miyim?

Saygılarımla

SametAras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 20:58   #20
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Siz sadece kavga etmelerini bir şekilde önleyin beslenmelerine dikkat edin kendiliğinden iyileşecektir.

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 10:18   #21
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thares Mesajı Göster
Siz sadece kavga etmelerini bir şekilde önleyin beslenmelerine dikkat edin kendiliğinden iyileşecektir.
Teşekkür ederim. Kendilerine ayrı bir kümes yaptım. İnşallah iyileşirler.

Eski 31-08-2011, 10:13   #22
Ağaçsever

Horozum ve Bıldırcınım Kayıp!

Tarlaya gidip tavukları yemledim, sonrada dışarı saldım. Sonrada ailecek akrabalarla bayramlaşmaya gittik. Akşamüstü 7 sularında tekrar tarlaya gittim. Zaten hepsi kümesin içinde benden yem bekliyordu. Fakat bir tane beyaz horoz ve bıldırcın kayıptı. Üstelik bıldırcın kümesin içindeydi ve yavruydu. Yani dışarı çıkması yahutta uçması mümkün değildi. Horozda beyaz hint horozlarındandı. Sanırım 3. ayına girmek üzereydi.

İnanın horozu çok seviyordum, ötekiler ile kavga ediyordu. Aynı ekteki resimdeki gibi tüylerini kabartıyordu. Ne yapmalıyım dostlar, ne tavsiye edersiniz, gerçekten birisi mi almıştır?

Saygılarımla;
Samet ARAS.

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2011, 11:07   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın sametaras; Kayıplarının bulunması, mevcutların da güvenliğinin artırılması dileğiyle,
geçmiş olsun.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 14:23   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın sametaras; Kayıplarının bulunması, mevcutların da güvenliğinin artırılması dileğiyle,
geçmiş olsun.
Teşekkür ederim. Bugün detaylı bir arama yaptım, fakat bulamadım. Bir tanıdık köpek kapmışta olabilir dedi. İnşallah köpek kapmıştır, birisi çalmamıştır.

Eski 06-09-2011, 17:29   #25
Ağaçsever

Civcivin Ayağı Ezilmiş

Arkadaşlar 4 gün önce gork tavuğumun altındaki civcivler çıkmaya başladı. 7 tanede yumurtadan 4 çıkım aldım. Bugün kümese gittiğimde bir civcivin ayağı yemliğin altında kalmış ve ezilmiş, üstüne basamıyor. Ayağını oynatıyor ama gezinirken düşüyor, dengeyi sağlayamıyor.

Veterinere gittim, çok ufak olduğu için yapılacak birşey olmadığını söyledi. Bende civcivi aldım evde balkonda kargon kutunun içinde beslemeye karar verdim. Acaba nasıl bi tedavi uygulamalıyım, ne tavsiye edersiniz?

Saygılarımla;
Samet ARAS.

Düzenleyen SametAras : 06-09-2011 saat 17:30 Neden: Yanlış yazmışım
Eski 21-09-2011, 17:24   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2011
Tavugum hasta

Arkadaslar tavugumun sesi kısık ötecegi zaman karga gibi ses cıkıyor ve hapsurdugu zaman beyaz bisey cıkıyor agzından bu hastalık nedir çözümü nedir lütfen paylasırsanız sevinirim

yasarcanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 17:09   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2011
arkadaslar yardım edebilecek olan yokmu

yasarcanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 21:44   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2011
sularına vitamin desteği yaparsanız her zaman çabuk iyileşir ve hasta olmazlar

kagoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 22:22   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2011
merhabalar,benim tavuklarimdan birinde tuy dokulme sorunu var ,sanki yolunus gibi degisik bolgelerden boyun ,kuyruk ,gogus ,kellesmeler var acaba sebebi ne olabilir?

cevabini bilen varsa cok memnun olurum
tesekkurler

sebomb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 11:40   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebomb Mesajı Göster
merhabalar,benim tavuklarimdan birinde tuy dokulme sorunu var ,sanki yolunus gibi degisik bolgelerden boyun ,kuyruk ,gogus ,kellesmeler var acaba sebebi ne olabilir?

cevabini bilen varsa cok memnun olurum
tesekkurler
Tavuğunuz durgun, düşünceli bir halde değilse canlı ve yeme içmesi yerindeyse tüy değiştiriyordur. Bir süre sonra eski haline gelecektir, endişe etmeyiniz..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024