agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-09-2010, 07:00   #1111
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Merhaba,
Tavuğum dün ilk defa yumurtladı ve bugün de bir tane daha yumurtladı ( maşallah ). Sizce normal mi ortalama 2 günde bir yumurta yapıyolarmış?
Sayın Limonsever
İyi bakılan ve iyi yemlenen tavuklar hemen hemen her gün yumurtlarlar

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 12:09   #1112
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Teşekkür ederim Sayın thares, yakın tanıdıklarım öyle söylemişti, bugün de yumurtladı üç günde üç yumurta

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 15:12   #1113
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Sn. İdcavi;

Civcivlerinize tavada yumurta yapın (zeytin yağı ile) önlerine koyun yumurtaya dayanamazlar saldırırlar. Protein aldığından hem iyi gelişir hemde hasatalıklara daha dayanıklı olurlar.
Not:1 civciv sayısı ne kadar bilmiyorum. Ben bayat ekmeği ıslatıyorum. Pişirdiğim yumurtayı üzerine boca ediyorum. Ben 40 civcive ortalama 7-8 adet veriyorum.
Not 2: Zemin yumuşak toprak olursa hem banyo yaparlar hemde eşinir

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 22:43   #1114
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Alıntı:
Teşekkür ederim Sayın thares, yakın tanıdıklarım öyle söylemişti, bugün de yumurtladı üç günde üç yumurta
sayın limonsever tavuğunuzun cinsi nedir acaba

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 10:41   #1115
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Cinsini bilmiyorum ama 23-08-2010, 14:59 tarihli #1087 mesajda fotoğrafı mevcut. 17 eylülden beri her gün yumurtluyor. Hiç aksatmadı maşallah.

Eski 29-09-2010, 16:01   #1116
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Yeni çektim fotolarını siz cinsinin ne olduğunu biliyo musunuz

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2010, 20:55   #1117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2010
*** biriniz bana yardımcı olursanız beyler cok sevınırım ben bir sirkette modelık yapıyorum ve tavuk sevgısı her zaman ılgımı cekmıstır.Ikı tane vardı bırtane daha aldım gıttım birinin kümesinden ama bu genc cıvcıvle tavuk arasındakı dönemdekı hayvan hasta ağzı acık nefes almakta sorluk cekıyor ve pıskırma gıbı ses cıkarıyor sankı boğazında bısey varmıs gıbı ama sanmıyorum yem yemesı azaldı ölmesınden korkuyorum lütfen bana yardımcı olun neyapmam lazım (

Badee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 08:45   #1118
Ağaçsever

ugur29's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Alıntı:
Yeni çektim fotolarını siz cinsinin ne olduğunu biliyo musunuz
Tavuğunuzun cinsi ATAK tır. Bu cins Ankara Tavuk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir. Ticari kahverengi yumurtacı da olarak bilinir.

Saygılarımla.

http://www.tae.gov.tr/page.php?ID=13

ugur29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 10:35   #1119
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Teşekkür ederim, yılda 342 gün yumurta yapan bir cinsmiş, dışarıya bağımlılıktan kurtulacağım desenize

Eski 04-10-2010, 14:09   #1120
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn badee, tüy dökümü mevsiminde kanatlılarda buna benzer hasalıklar olmaktadır.
Yem yemez gün geçtikce zayıflar ölüm kaçınılmaz, sizin şu aşamada fazla bir şey yapma şansınız yok gibi. Ticari amaçla uğraşan tavukçular zamanında aşılarını yaparak hastalanmalarını önlüyorlar.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 17:40   #1121
Ağaçsever

Anladım ama cok üzüldüm ben diyerlerıne bulasmadı allahtan benim ikitane daha var biri cif sarılı yumurtluyordu ve tüye girdi baya oldu yumurtadan kesıldı hala tam anlamı ıle tüy dökümü gecmedi.Tüy dökümünde zayıf kalmasın diye buğday,mısır,fiğ ve bir ıkı karısımlı daha yem kullanıyorum.Yanı sıra yumurta yemı ile ıslak ekmegı harmanlıyorum verıyorum sabah aksam öğünler seklınde bol verıyorum.Mesela sabah ıslak ekmekle yumurta yemı ıslatıp vermıs ısem aksam bugday mısır fiğ gibi karısımı verıyorum.Bu karısımı vermemdekı amac ise bılıyorsunuz güvercınlerede verılen fiğ hayvanların tüylerını güzel cıkması bakımlı durması ıcın.Tüy dökümü yenı yenı gecıyor gibi bilmiyorum yenıden yumurtlama ne zaman baslar bakalım diyerı zaten daha yumurtlama evresıne gırmedı daha genc.

Eski 04-10-2010, 21:20   #1122
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Brahma ırkı horoz ve tavuklarım.
Et ırkı olarak bilinse de yumurta verimi de oldukça yüksek.
Ticari amaçlı yapıldığında yetişkin ve civcivleri kanatlı hayvan pazarlarında rahatlıkla alıcı buluyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2010, 23:20   #1123
Ağaçsever

Eskiden rahatca satın ala bılıyoduk pazarları vardı ama sımdı hepsını kaldırdılar yok artık köylerde ıse zaten satmıyolar ben bu aldıgımı adamı arastırıp buldum.Orda cok daha begendıklerım vardı satmadı denizli tavugu vardı vermedı ne bılım tavuk cok kıymete bındı haber yoluyoruz buluyorlar gıdıp kumesıne bakıyosun artık.

Eski 05-10-2010, 15:46   #1124
Ağaçsever

ugur29's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Unhappy

Alıntı:
Teşekkür ederim, yılda 342 gün yumurta yapan bir cinsmiş, dışarıya bağımlılıktan kurtulacağım desenize
Sayın Limon_sever

Bende de ATAK-S olan diğer hibrid cinsten var. Rengi siyah ama gögüs tarafı kına rengine çalan hoş bir renk. Yumurta sayısının yanında kaliteleride yüksek bir ırk bunlar. Yanlız bu aralar bıraktılar yumurtlamayı tüye girdiler sanırım. Güzel bakılırsa iyi verim alınılacak bir ırk. Bendekiler haftada bir gün yumurta yapmıyorlar. Diğer günler boş yok . Hafta tatili sistemini uyguluyorlar sanırım. Tabi bizde de zorlama yok paşa gönülleri bilir.

ugur29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 19:07   #1125
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Daha tüye girmedi hala yumurtluyor. Benim tavukta bir kere yumurtlamadı ama ertesi gün çift sarı olarak yumurta yaptı. Acayip bir tavuk kümese girmesini bilmiyor veya girmek istemiyor kümese doğru yönlendirince sıkıyor kendini, üstünde toz varmış gibi silkeleniyor. Sizce bunu neden yapıyor olabilir. Ya en çok üzüldüğüm. Vaktinde 3-4 tane almadığıma yanıyorum. Yaza kısmet artık.

Eski 05-10-2010, 20:23   #1126
Ağaçsever

Benım tavukların bırı yetıskın zaten dıyerı daha yenı tavuk oluyo yetıskın olan 20 gün oldu hala tüyden tam olarak cıkmadı.Sımdı denizli kırması dıye ıkıtane cıvcıvlıktan yenı cıkmak üzre olandan aldım yanlarına ama dövüyolar sık sık sınır oluyorum ya.Dün bir kactı kümesten kayboldu ormanda benım bolu abantta güzel bir göle nazır evım var sonra aradım bıraz bulamadım diyer tekını aldım gittim bu sefer meger gerı dönmus gelmıs yandakı kazları olan evın bahcesınde cıyaklıyo gıttım aldım.Off ölmezler umarım dövdüklerı ıcın cok ıyı bakıyorum hepsıne hersey verıyorum deyısık yemler ıslak ekmek yemek artıkları pılavdan tutun makarnaya domatese üzüme kadar hersey verıyorum.Yem olarak buğday yumurta yemı ve mısır fiğ ve dıyer karısımlarsan olan karısık yemlerde verıyorum gün asırı deyıstırıyorum verdıgımı.Dövdüklerınde sınır oluyorum .Bu sonrakı aldıklarım cıvcıvlıkten yenı cıkıyorlar baya ayaklı olmuslar onu bır ustu tek olan tavukla ferik arası bısey en buyugu tavuk tek birtane umarım ıyı bakarım elımden gelenı yapıyorum.

Eski 05-10-2010, 22:04   #1127
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Denizli ve hint ırkı civcivlerim.
Hint civcivi şimdiden duruşu ile dikkati üzerine çekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2010, 22:17   #1128
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Fotoğrafını eklediğim denizli piliçlerim değişik renk ve ibik yapısı farklılıklar gösteriyor.
7 ad horoz ihtimali yüksek, piliçlerim büyümelerini bekleyeceğim ötüşlerine göre damızlık bırakacağım.
Bahçemde 2 ad denizli tavuklarım var, bunlar gurk olmadıkları için yumurta verimi devam ediyor.

Eklenen Resimler

Sagun beğendi.
Eski 05-10-2010, 22:46   #1129
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Brahma civcivlerin büyümeleri diğer civcivlere göre kısa sürede büyüme özelliğine sahip.
Bahçede rahat dolaşmaları gelişmelerinde farklılıklar gösteriyor.
Brahma ırkının bir özelliği de civciv piliç yetişkin tavuk horoz yakalamak istediğinde kolayca yakalanır diğer kanatlı kümes hayvanlarına göre Brahmalar insana daha fazla yaklaşmaları belirgin özellikleri.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2010, 23:31   #1130
Ağaçsever

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Denizli ve hint ırkı civcivlerim.
Hint civcivi şimdiden duruşu ile dikkati üzerine çekiyor.
Ya ben bır yerde denızlı tavuk olmamıs ferıgını buldum adamın bir suru tavugu var ısrarla onuda ıstedım aldıgım ufak ferıklerın yanında yok vermedı ınat ettı sınır ettı benı bırtane ver dedı yok veremem dedı kestı attı denizli tavugu ıstıyordum horozunu sevmıorum cok ötüyor dıye ama tavuk ıstedım vermedı.

Eski 05-10-2010, 23:35   #1131
Ağaçsever

Bu arada ınsana yaklasma dedınde ben denızlı kırması beyaz ferık aldım onların bırı kumesınden ben yem verırken fırladı kactı ay fısek gıbı ben pesınden bakana kadar kaybolmustu sonra aksam üzerı gerı gelmıs sesını duydum karanlık basma üzerı ıdı yakaladım bır köseye sıkıstırıp yoksa ımkanı yok yakalamanın nasıl bısey bunlar anlamadım dıyerlerı gıbı deyıl.

Eski 07-10-2010, 19:51   #1132
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Badee Mesajı Göster
Eskiden rahatca satın ala bılıyoduk pazarları vardı ama sımdı hepsını kaldırdılar yok artık köylerde ıse zaten satmıyolar .

İzmir'de semt pazarlarında canlı hayvan satışını yasakladılar. Pazar günü tepecik semtinde gıda çarşısına yakın yerde, belediyenin izin verdiği çok geniş alanda her türden canlı hayvan satışı yapılmaktadır, halk arasında güvercin pazarı olarak biliniyor.

Eski 09-10-2010, 18:34   #1133
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Merhabalar,
1 hafta önce 2 aylık 5 tavuk 1 horoz aldım, yavru tavuklar tabii. Tavuklara mısır ve bugday karışık yem veriyorum. Yemci bana o yaşlarda bu yemleri yiyebileceklerini söyledi. Fakat tavuklara yem attığımda mısırı yiyip buğdayları bırakıyorlar. Acaba bahçeden otlandıkları için doyup mu yemiyorlar diye düşünüyorum. Normalde 2 aylık bir köy tavuğu kaç öğün yemle beslenmeli? İştahsızsa nasıl bir yöntem izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

MeteAkdoganlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 19:01   #1134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi METEAKDOGANLAR Mesajı Göster
Merhabalar,
1 hafta önce 2 aylık 5 tavuk 1 horoz aldım, yavru tavuklar tabii. Tavuklara mısır ve bugday karışık yem veriyorum. Yemci bana o yaşlarda bu yemleri yiyebileceklerini söyledi. Fakat tavuklara yem attığımda mısırı yiyip buğdayları bırakıyorlar. Acaba bahçeden otlandıkları için doyup mu yemiyorlar diye düşünüyorum. Normalde 2 aylık bir köy tavuğu kaç öğün yemle beslenmeli? İştahsızsa nasıl bir yöntem izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.
tavuklar mısır'ı daha çok sever sade buğday atmayı dene bak ozaman onu yiyeceklerini düşünüyorum. Tavuklar kolay kolay doymazlar .
ben yazları beslemelerini şu şekilde yapıyordum.

Sabah kümesi 05,00 gibi açıyordum dışarıya 17tavuk 2 horozum vardı.
3 avuç buğday atıyordum akşama kadar bir şey atmıyordum. Akşama kadar bahçede ot ne bulurlarsa yiyorlardı. Öğleden sonra ince toprak elediğim yere yatıp eşeleniyorlardı. bu tavukların çok hoşuna giden bir durum.
yumurtlayacak olan tavuk gelirdi dama yumurtlardı.
akşam ezenında tam kadro kümese gelirler elekktrii çarım 5 avuç buğday attıktan sonra 15 dk. gibi sonra bitirirlerdi artık yatma zamanı

apocan14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 19:20   #1135
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Yem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apocan14 Mesajı Göster
tavuklar mısır'ı daha çok sever sade buğday atmayı dene bak ozaman onu yiyeceklerini düşünüyorum. Tavuklar kolay kolay doymazlar .
ben yazları beslemelerini şu şekilde yapıyordum.

Sabah kümesi 05,00 gibi açıyordum dışarıya 17tavuk 2 horozum vardı.
3 avuç buğday atıyordum akşama kadar bir şey atmıyordum. Akşama kadar bahçede ot ne bulurlarsa yiyorlardı. Öğleden sonra ince toprak elediğim yere yatıp eşeleniyorlardı. bu tavukların çok hoşuna giden bir durum.
yumurtlayacak olan tavuk gelirdi dama yumurtlardı.
akşam ezenında tam kadro kümese gelirler elekktrii çarım 5 avuç buğday attıktan sonra 15 dk. gibi sonra bitirirlerdi artık yatma zamanı
Apocan,
Teşekkür ederim verdiğin bilgi için, gerçekten de akşama doğru attığım yemden daha çok yiyorlar. Bir de horoz yem yerken tavukları çok iteliyor, yem yemelerine mani oluyor, sık sık gagalıyor onları, ama sanırım buna yapacak birşey yok..

Eski 09-10-2010, 20:24   #1136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi METEAKDOGANLAR Mesajı Göster
Apocan,
Teşekkür ederim verdiğin bilgi için, gerçekten de akşama doğru attığım yemden daha çok yiyorlar. Bir de horoz yem yerken tavukları çok iteliyor, yem yemelerine mani oluyor, sık sık gagalıyor onları, ama sanırım buna yapacak birşey yok..
doğanın kanunu diyeyim. gündüzleri yem bulursa çağırır yanına ama sen atarsan kıskanır yani seni buda böyle bir şey işte hayvaan diyerek geçiyoruz ama kanun ve yaşamları böyle...
kal sağlıcakla....

apocan14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 20:34   #1137
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apocan14 Mesajı Göster
doğanın kanunu diyeyim. gündüzleri yem bulursa çağırır yanına ama sen atarsan kıskanır yani seni buda böyle bir şey işte hayvaan diyerek geçiyoruz ama kanun ve yaşamları böyle...
kal sağlıcakla....
Evet yapacak bişey yok sanırım, teşekkürler bilgi için.

Eski 09-10-2010, 22:57   #1138
Yeni Üye

arkadaşlar bilgilerinize ihtiyacım var

arkadaşlar bizim evin altı tamamen boş bodrum ben orayı kümes olarak kullanmak istiyorum ve tavukları yetiştirip yumurtalarını satmak istiyorum..sorum şu en başta yumurta satmak olduğu için amacım yavaş yavaş artırmak istiyorum tavuk sayısını 5 tane tavuk alsam 1 tane de horoz bu hayvanların yetişme ortamı nasıl olacak ne yiyecekler suları ortam sıcaklığı nasıl ayarlayacağız

sufgmsy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 13:21   #1139
Ağaçsever

Ben daha evel yazmıstım 4 tane var bende ıkısı denızlı kırması beyaz 2 aylık varlar enfazla bırı tavuk buyuk hint kırması, birde hint olan var 3 aylıktı bu üc aylık olanı dün iki kazdan ürkmüs ve dikenlık bır arazının ıcıne doğru kacmıs ve geri gelmedı aradım gıttım baktım bulamadım bır dikenın ıcıne felan gırmıstır cıkar gıdaklar dıye kullagımı tüm aksam kabartım dinledım ama ses seda yok dün cıkmadı ortaya sabah cıkar berkı dedim ama gene cıkmadı.Cok üzüldüm acıkcası insan yetıstırınce kendı eli ile cok üzülüyor gelmedı gerı bırının yakalaması ımkansız acayıp hızlı ve ucuyor onu yıyecek bıseyde yok etrafta baska tavuk besleyende yok onun gıde bılıcegı uzaklıkta cunkı bılıyorsunuz belırlı bır uzaklıga kadar gıder tavuklar sonrası oralarda kalırlar.Burda kötü olan gittiği yerden benim evin duvarları görunuyor kayboldugu yerden ama oraya hıc salmamıstım kendı bahcemde dolastırır sonra sokardım ıcerı daha evel bırı öyle gıtmıstı ürküp aksamı cıka gelmıs duvarın oralarda cıyaklamıs gıdıp almıs gelmıstım ama bu gelmedı cok sınır oldum ve üzüldüm umarım bırı yakalamıstır dıcem ama yakalamak ımkansız onu cok hızlı.

baybar beğendi.
Eski 10-10-2010, 17:35   #1140
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Bade hanım benim bulduğum ferik sizin olmasın fotoğrafını bakarmısınız. Bulduğum tavuk yemliğe bakan tavuk misafir olarak adlandırdım
09 Ekim 2010 Cumartesi horoz, tavuklarım ve misafir tavuk
thares.blogcu.com da ayrıntılı bilgi var bakarmısınız

Eklenen Resimler

baki42 beğendi.
thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024