agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2009, 18:50   #451
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sasy Mesajı Göster
ben istanbul dayım merak saldım 10 civciv aldım büyüdüler 4 tanesi öldü 6 kaldı 2si horoz bunların 4tavuk var şimdi arka bahcem öle çok büyük deil ebatları soldan saga 220cm yukardan aşagıyada 218 cm bahçenin tamamı bu ben buraya nasıl bi kümes yapim 6 tavuk için
sahibinden.com 'da kümes hayvanları/aksesuar/barınma alt başlığında satılık hazır kümesler var bazılarının ölçüleri de var belki yardımcı olur

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 02:30   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2009
saol bi bakim

sasy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 22:37   #453
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Selamlar

Alıntı:
ben istanbul dayım merak saldım 10 civciv aldım büyüdüler 4 tanesi öldü 6 kaldı 2si horoz bunların 4tavuk var şimdi arka bahcem öle çok büyük deil ebatları soldan saga 220cm yukardan aşagıyada 218 cm bahçenin tamamı bu ben buraya nasıl bi kümes yapim 6 tavuk için
Öncelikle merhaba. Kümes yeri seçerken öncelikle imkan varsa en uygun güneş gören ve etrafı açık bir yer seçilmeli. Rutubet olacak ve yağmur yağdığında su göllenecek yer olmasın. Kümes dikdörtgen şeklinde yere kondurulursa iyi olur. Yani ön yüzden bakınca 2 metre ise arkaya doğru da 1,5 metre civarı olursa iyi olur. Yüksekliği de imkan varsa 1,5 - 2 metre civarı olsun ki içeri rahat girebilesiniz.Ön yüzün bir tarafına kapı bir tarafına küçük telli -ince delikli-pencere bırakılabilir. Sıcak havalarda ve kapalı kaldıklarında hayvanlar rezil olmasın aşırı sıcak ve soğuk iyi olmaz. Kapı büyüklüğü içeri girip temizlik yapılabilecek büyüklükte olsun. Soğuk havalarda telli kısım muşamba -naylon- veya tahta pencere ile kapatılsın. kapıya asma kilit yapılırsa iyi olur.İçeriye bir baştan bir başa tahha salma enlemesine yerlleştirelim. Yerden 20-25 cm yüksekte olabilir. Kümeste iken ve de geceleri üzerinde tünemeleri için. Düz bir tahta daha iyi olur. Kümesi temiz tutalım. İlerde sayıları artabilir düşüncesi ile kümes çok küçük olmasın.Kümes ahşap, kerpiç,tuğla veya biriketle yapılabilir.Dibi beton çok sağlıklı olmuyor.Toprak bence daha iyi.İleride toprağı azalırsa samanlı çamur ile harç yapılıp barakanın altına ilave edilip kurutulur. Merak ettiğiniz ne olursa çekinmeden sorun.Ara sıra barakaya az da olsa sönmüş kireç atarsanız bitleri kaçırır. tavukların kanat altına bolfo bit ilacı sürebiliriz. İlaç midelerine gitmesin -önemli uyarı- suluklar teneke olmasın temizliğe dikkat. SEVGİYLE KALIN...

güvercin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 22:45   #454
Ağaç Dostu

Çok daha detaylı bilgi verebilirim ama şimdilik bu kadarı işinizi görür.Neticede amatörce uğraşıyorsunuz.Tavuk çiftliği olsa iş değişirdi. Galerimden benim hint horozlarının ve diğer canlılarımın, kuşlarımın resimlerine bakabilirsiniz. HOŞÇAKALIN...

Eski 19-09-2009, 22:46   #455
Ağaç Dostu

Selamlar

Alıntı:
Öncelikle merhaba. Kümes yeri seçerken öncelikle imkan varsa en uygun güneş gören ve etrafı açık bir yer seçilmeli. Rutubet olacak ve yağmur yağdığında su göllenecek yer olmasın. Kümes dikdörtgen şeklinde yere kondurulursa iyi olur. Yani ön yüzden bakınca 2 metre ise arkaya doğru da 1,5 metre civarı olursa iyi olur. Yüksekliği de imkan varsa 1,5 - 2 metre civarı olsun ki içeri rahat girebilesiniz.Ön yüzün bir tarafına kapı bir tarafına küçük telli -ince delikli-pencere bırakılabilir. Sıcak havalarda ve kapalı kaldıklarında hayvanlar rezil olmasın aşırı sıcak ve soğuk iyi olmaz. Kapı büyüklüğü içeri girip temizlik yapılabilecek büyüklükte olsun. Soğuk havalarda telli kısım muşamba -naylon- veya tahta pencere ile kapatılsın. kapıya asma kilit yapılırsa iyi olur.İçeriye bir baştan bir başa tahha salma enlemesine yerlleştirelim. Yerden 20-25 cm yüksekte olabilir. Kümeste iken ve de geceleri üzerinde tünemeleri için. Düz bir tahta daha iyi olur. Kümesi temiz tutalım. İlerde sayıları artabilir düşüncesi ile kümes çok küçük olmasın.Kümes ahşap, kerpiç,tuğla veya biriketle yapılabilir.Dibi beton çok sağlıklı olmuyor.Toprak bence daha iyi.İleride toprağı azalırsa samanlı çamur ile harç yapılıp barakanın altına ilave edilip kurutulur. Merak ettiğiniz ne olursa çekinmeden sorun.Ara sıra barakaya az da olsa sönmüş kireç atarsanız bitleri kaçırır. tavukların kanat altına bolfo bit ilacı sürebiliriz. İlaç midelerine gitmesin -önemli uyarı- suluklar teneke olmasın temizliğe dikkat. SEVGİYLE KALIN...

Eski 20-09-2009, 16:23   #456
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2009
Galeri: 1
Alıntı:
sn sasy eğer bahçenin etrafı kapalıysa bırak onları öyle kalsın dolaşsınlar kapalı değilsede küçük deliklitellerle bahçenin etrafını çevirebilirsin

haksan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2009, 16:53   #457
Ağaçsever

arkadaşlar dün yeni civcivlerim çıktı onlar için yemlik ve suluk yapmak istiyorum bu konuda yardım ederseniz sevinirim

Eski 20-09-2009, 17:18   #458
Ağaçsever

yatırdıgım 2 tavuk dün civcivlerini çıkardılar babanem civcivlerin hepsini bir tavuğun altına toplamamı yoksa 2 gurk un dövüşüp birbirleine zarar verecegini söyledi bendee öyle yapıp hepsini büyük gurk un altına topladım ama diğer gurk bu gün kalktığımda bir yumurtanın üstünde yatıyordu onu kaldırmalımıyım tekrar civciv çıkarırmı

Eski 20-09-2009, 20:13   #459
Ağaç Dostu

Öncelikle civcivler için suluk olarak eski bir limon sıkacağını-yoksa yeni alabiliriz-küçük el sıkacağı şeklinde-kullanabiliriz.Hem üzeri elekli olduğu için içine düşüp boğulmazlar.Önce çıkan civcivler geceden , civcivi yeni çıkan tavuğa devredilir.Malüm YENİ ANNE yavrularını tam tanımadan ara ara gözetlenir ilk gün ve geceyi sorunsuz atlatırsanız,eminim yavruları kabullenir. Bu arada yavrular 10-15 gün diğer anneyi görmesin.Kuluçkadan kalkan bir tavuk zaten zayıflar tekrar yumurtaya yatırmak insafsızca olur. Birde 5-10 gün sonra yumurtayı da terk edip yavrulu yumurtanın ölümüne sebep olabilir. Yeni yumurta ise korkmayın 1-2 günde civciv oluşmaz.Kaynatıp soğutup ufalayıp civcivlere verin.Civcivlere civciv yemi, ıslatılmış bulgur ufağı, kaynatılmış patates, yumurta-soğuk ve ufalanmış-verilebilir.SEVGİYLE KALIN.İYİ BAYRAMLAR...

Eski 20-09-2009, 20:18   #460
Ağaç Dostu

Yemlik olarak bir muşamba veya bez parçasıda kullanılabilir.Ama 4 köşesine tuğla gibi sert cisimler koyun ki yemlerken yavrular altına girip ezilip boğulmasın.Yemleme bitince yerden alıp bir yere asınız ki üstü çok kirlenmesin.Ara ara yıkanıp temizlensin,suluk da...Malüm temizlik önemli...

Eski 21-09-2009, 09:46   #461
Ağaçsever

civcivleri bir annenin altına topladm fakat sadece birini kabul etmiyor kendi civcivleri hep siyah bu civciv ise kahverengi bu yüzden hemen ayırt edebiliyor ve ağzına alıp sağa sola savuruyor

Eski 21-09-2009, 15:44   #462
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007

1. Gurup Feriklerim 3 tane tavuk, 7 tane horoz 1. gurupdan bol bol horoz ötüşü dinleyeceğim,yumurtayı da 2. gurup civcivlerimizden yiyeceğim

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2009, 17:59   #463
Ağaçsever

sayın güvercin şu suluk yapımını daha basit anlatsanız olmazmı

Eski 21-09-2009, 18:02   #464
Ağaçsever

mesela ben şu limon sıkacağını bulamayabilirim daha basit şeyler kullanabilirmiyim acaba

Eski 21-09-2009, 18:09   #465
Ağaç Dostu

Arkadaşım küçük bir plastik kutu veya kap olabilir.Helva kutusu, reçel kutusu, ayakkabı boya, cila kutusu gibi.İçine tuğla veya taş koy.Kenarından içine civciv düşmeyecek şekilde.Tabak yüksekse üstten kesilip törpülenir veya toprağı bira eşeleyip çukura konulur civciv büyüklüğüne göre anlayacağın.Kap ve taş iyice temizlenmiş yıkanmış olsun.Hoşça kal....

Eski 21-09-2009, 18:15   #466
Ağaçsever

anladım teşekkürlr

Eski 21-09-2009, 19:06   #467
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

ben 500grlık dondurma kutusunun kapağının bir köşesine bir civciv başından az büyük bir delik açtım. sırayla içiyor keratalar. hatta belki 4 köşeden kesilerek de denenebilir ama kapak iyi tutmaz gibi geldi. tek delik ile 9 civciv geçinip gidiyorlar 10 idi biri hakkın rahmetine kavuştu (ovakit çay tabağı kullanıyordum ıslanmış rahmetli

Eski 21-09-2009, 20:59   #468
Yeni Üye

eyw saolun ben bi kaç gündür giremiorum şimdi okudum mesajlarınızı teşşekür ederim ilgilendiniz için demre arkadşımız bana kümes fiyatları göstermişti onlar palı geldi saolsun güvercin isimli arkadaş hem nasıl olcanı hemde rahat içeri girebilmem için öneride bulunmuş
bi yorumda haksan yapmışsın saol açık bırakımıorum bahçenin etrafı açık oldundan burdada sansar oldundan dolayı işte güvercin isimli arkdaşın dedi gibi bi kümes yapıcam tuladan yapmayı düşünüorum ama bu seferde arkaya gece kondu sanıp yıkacaklar die korkuyorum belediye yıkarmı yıkar :=)) gene saolun teşekkür ederim hepinize

Eski 21-09-2009, 21:04   #469
Yeni Üye

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güvercin01 Mesajı Göster
çok saol kardeşim ilgilendin için çok güzel anlatmışsınız

Eski 21-09-2009, 21:57   #470
Ağaç Dostu

Unhappy

Alıntı:
çok saol kardeşim ilgilendin için çok güzel anlatmışsınız
Burada bulunma sebebimiz dilimizin dönüğü oranda ve de bildiğimiz kadarı ile insanlara fayalı olmak. Bizden çok daha bilgili insanlardan bizler de çok şey öğreniyoruz. Ne demiş atalarımız bilgiler paylaşılıkça artar. SEVGİYLE KALINIZ KIYMETLİ KAREŞİM...

Eski 23-09-2009, 14:24   #471
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Tavuk yetiştiriciliği

Beslenmesi-hastalıkları ve varsa aşıları konusunda bilgiye ihtiyacım var. Bu konuda bir çok bilgi mevcut ve net değil.

selamlar

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 17:47   #472
Ağaçsever

arkadaşlar şuraya resım koymayı öğretebilecek olan varmı

Eski 23-09-2009, 18:07   #473
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
Beslenmesi-hastalıkları ve varsa aşıları konusunda bilgiye ihtiyacım var. Bu konuda bir çok bilgi mevcut ve net değil.

selamlar
bu başlığı baştan sona okudunuz mu?

Eski 24-09-2009, 11:12   #474
Ağaçsever

arkadaşlar resim yayınlamak istiyorum ama nasıl yapacagım bılen varsa öğretsin

Eski 24-09-2009, 11:16   #475
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. Haksan;

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığı size yardımcı olacaktır.

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 14:50   #476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2009
merhaba,
bugün yumurtalarımın 19.günü ve 1 tane yumurta delik var içinden ses geliyor kaç saate çıkar veya ben herhangi bir yardımda bulunayım lütfen acil.

emre11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 19:58   #477
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn emre11, sen onu kendi haline bırak yarın civcivin çıkmış olacaktır.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 21:49   #478
Ağaç Dostu

Canlıları el gücü ile yumurtadan çıkarmak sakatlanıp ölmelerine sebep olabilir.Çok istisna olarak bazı yumurtalar çatladığı halde 2-3 gün yavru çıkamaz.O da çok istisna o durumlarda yumurtadaki civcivin kafa kısmı açılır çıkacağı kadar ama çekilip yumurtadan alınmaz. İç organlar zarar görebilir.Yalnız bu acemi işi değil ona göre.Siz biraz sabırlı olun bence.Yavru çıkmış boş kabukları ara ara atın yeter.SEVGİYLE KALINIZ...

Eski 26-09-2009, 13:08   #479
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Arkadaşlar yumurtadan yeni çıkan civcivin tavuk mu horoz mu olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 18:21   #480
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007

Huysuzlukları Üzerlerindeydi

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024