agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni253Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2018, 13:02   #511
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Bilgi için teşekkür ederim. Peki vitamin yani gübre verme zamanı neden farklı onu anlayamadım.. Uyanık olduğu her dönemde neden veremiyoruz? Araştırmama göre gübre dönemi Mart-Ağustos arası..Açıklarsanız sevinirim

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 15:22   #512
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Kaktüsler şayet kışı biraz soğukta ve zorlu şartlarda geçirdiyse sanıyorum bitki strese girip çoğalmaya çalışma eğilimine giriyor bu nedenle ilkbaharda hepimizin sevdiği ve beklediği o güzel çiçeklerini açıyorlar.Kaktüsler çok yavaş gelişen bitkiler olduğu için ve doğada bulundukları ortamların çoğunlukla makilik çorak çöller olduğunu düşünürsek gübre vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum.İhtiyaç duydukları azotu atmosferden bile yeterince karşılıyor olabilirler.Ancak yukarıdaki nedenlerden dolayı ilk baharda çok çok az gübre ile bitkiyi beslemek faydalı olacaktır.Bitkileri ilk aldığımda saksının dip bölgesindeki toprağa çok çok az azot oranı düşük (bitkiyi fiziki büyümeye zorlar kaktüs için hiç iyi birşey değildir) fosfor oranı yüksek (kaktüsün çiçeklenme döneminde en çok ihtiyaç duyduğu elementtir ayrıca köklenmeye ve bitkinin gelişmesine faydalıdır) kompoze gübre attığım için kaktüslerimde ilave gübre şimdilik kullanmadım.Kaktüslerimi geçen yıl edindim ve satılan kaktüsler aslında çok küçük.Evdeki ilk kışları da olduğu için bu yıl soğuğa çıkararak bitkileri zorlamadım ev içersinde tuttum ve iyice kök salıp bulundukları ortama ve yeni saksılarına alışmalarını istedim bu nedenle bu yıl çiçek beklemiyorum iyice büyüyüp gelişsinler dedim .önümüzdeki kışı balkonda geçireceklerinden dolayı kış sonrası çok az gübre takviyesini belki düşünürüm

naturedesign beğendi.
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 16:47   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Ankara'da kaktüs yetişir mi?

selamlar;
kaktüs konusundaki aramama en yakın sayfa bu olduğundan burada yazıyorum. Ankara Ayaş ilçesinde, bir eğitim alanımız var. Bu alanın sınırlarının bir kısmında kaktüs yetiştirmek istiyorum. Ankara şartlarında dış ortamda kaktüs çeşitlerinin yetiştirilebilirliği hakkında bilgisi olanların paylaşmalarını rica ederim.
Yazları oldukça sıcak olmasına rağmen, güneş batar batmaz hava soğur. kışın eksi derecelere düşer. Mart ayında geç donlar normaldir.

fahhri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 08:28   #514
Yeni Üye

Matsthetic's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2018
Kaktüs hastalıkları hakkında bilgileri bu sitede nerede bulabilirim acaba yeni üyeyim bilmiyorum yardım eder misiniz?

Büşra baser beğendi.
Matsthetic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 11:40   #515
Ağaçsever

Büşra baser's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Kaktüs Hastalıkları - agaclar.net link yollamayı başaramamışsam eger forum yazan yere tıklayın aşagıya dogru inin 6. paragraftaki konuyu inceleyin başlıklar mevcut tıklayın kaktüs sukullent bakımı hastalıkları ile ilgili bilgisi olanların paylaşımları var

Matsthetic beğendi.
Büşra baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 17:27   #516
Yeni Üye

oguzsolmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Kaktüsün radyasyonu emme özelliği çok iyi evimde en az 5 tane var.

oguzsolmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 17:21   #517
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2019
Bir sey sorabilirmiyim annem bir kaktus almisti ustunde bir tane yapay cicek vardi annem verince yoldum o da ne cicegin oldugu bolun erimis resmen silikondan dolayimi bu acaba

Eklenen Resimler

YRKaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 18:29   #518
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguzsolmaz Mesajı Göster
Kaktüsün radyasyonu emme özelliği çok iyi evimde en az 5 tane var.
Oğuz bey Radyasyon ile ilgili kısım sadece bir batıl inançtan öte değil. Radyasyondan kurtulmak istiyorsanız öncelikle Cep Telefonu Ardından Televizyon, Bilgisayar, Mikro dalga Fırın İnternet modemini hayatınızdan çıkartmanız ve Şehir içinde yaşamamanız lazım başka hiç bir şekilde korunamazsınız. Güneş bile Radyoaktif madde çoktan ölmemiz lazımdı. Ha birde Yüksek akım Trafosu Elektrik telleri var ise evinize yakın olan gene boş her şey. Radyasyondan Şehir hayatında kurtulmanızın tek bir yolu var o da Nükleer reaktör odalarına girerken kullanılan elbiselerden kullanmak. Satış ve pazarlama stratejisinden başka bir şey değil. ÇÖL sanırım Radyasyon kaynağı o yüzden her yer kaktüs değil mi diye sormak lazım bu hurafeyi çıkartana. Siz siz olun böyle komik saçma oyunlara kanmayın. Çevrenizde baz istasyonu var ise yakında şikayette bulunabilirsiniz imza toplayarak zaten şikayet olunca söküp gidiyorlar. O cihazların etki alanı düşünülenden çok daha fazla. Etkili menzili 3 km olan mini bazdan kurdum daha önce bir fuarda Antalya da olan baz cihazını elimde 5 dakika tutunca uyuşma ve karıncalanma başlıyor. Siz birde Baz cihazını düşünün etki çapı en az 30 km. Bu tip cihazların oluşturduğu etkiyi hiç bir bitki ile düzeltmenin imkanı yok. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum size .

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 18:47   #519
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Bilgi için teşekkür ederim. Peki vitamin yani gübre verme zamanı neden farklı onu anlayamadım.. Uyanık olduğu her dönemde neden veremiyoruz? Araştırmama göre gübre dönemi Mart-Ağustos arası..Açıklarsanız sevinirim
Kaktüslerin gübre verilmesi ile ilgili noktada etken aslında iklim şartları yoksa başka bir sebebi yok. Antalya da uyusa da uyumasa da fark etmiyor. Gübre uygulaması yapıldıktan 15 gün sonra farkı gözle görmek mümkün. Kimyasal gübre verirseniz o nokta ayrı bir konu. Yarasa gübresi aşırı besler bitkiyi 1 yılda olacak olan gelişim çok kısa sürede gerçekleşir. Diğer gübre türlerinden de kullandım ama en sorunsuzu yarasa. Solucan kullandım posası bir türlü çözünüp toprağa karışmadı Sığır gübresi sinek + koku + tuzluluk, Tavuk güvercin aşırı asidik bitkinin dengesi alt üst oluyor Yarasanın kokusu yok ve çok çabuk eriyip karışıyor toprağa.

Eski 04-05-2019, 18:48   #520
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs Mesajı Göster
Bir sey sorabilirmiyim annem bir kaktus almisti ustunde bir tane yapay cicek vardi annem verince yoldum o da ne cicegin oldugu bolun erimis resmen silikondan dolayimi bu acaba
Sıcak silikon uygulandığı için bitki zarar görmüş maalesef. Bitki ölür mü ölmez ama o iz hep olacak üzerinde.

YRKaktüs beğendi.
Eski 04-05-2019, 18:58   #521
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi namtha Mesajı Göster
Kaktüsler şayet kışı biraz soğukta ve zorlu şartlarda geçirdiyse sanıyorum bitki strese girip çoğalmaya çalışma eğilimine giriyor bu nedenle ilkbaharda hepimizin sevdiği ve beklediği o güzel çiçeklerini açıyorlar.Kaktüsler çok yavaş gelişen bitkiler olduğu için ve doğada bulundukları ortamların çoğunlukla makilik çorak çöller olduğunu düşünürsek gübre vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum.İhtiyaç duydukları azotu atmosferden bile yeterince karşılıyor olabilirler.Ancak yukarıdaki nedenlerden dolayı ilk baharda çok çok az gübre ile bitkiyi beslemek faydalı olacaktır.Bitkileri ilk aldığımda saksının dip bölgesindeki toprağa çok çok az azot oranı düşük (bitkiyi fiziki büyümeye zorlar kaktüs için hiç iyi birşey değildir) fosfor oranı yüksek (kaktüsün çiçeklenme döneminde en çok ihtiyaç duyduğu elementtir ayrıca köklenmeye ve bitkinin gelişmesine faydalıdır) kompoze gübre attığım için kaktüslerimde ilave gübre şimdilik kullanmadım.Kaktüslerimi geçen yıl edindim ve satılan kaktüsler aslında çok küçük.Evdeki ilk kışları da olduğu için bu yıl soğuğa çıkararak bitkileri zorlamadım ev içersinde tuttum ve iyice kök salıp bulundukları ortama ve yeni saksılarına alışmalarını istedim bu nedenle bu yıl çiçek beklemiyorum iyice büyüyüp gelişsinler dedim .önümüzdeki kışı balkonda geçireceklerinden dolayı kış sonrası çok az gübre takviyesini belki düşünürüm
Sayın Namtha kaktüse gübre verilir hatta verilmek ile kalmaz her 6 ayda bir zorunludur. 57 farklı tür var elimde. Echinopsis namı değer Kaynana topuzu 1 yılda ne kadar büyüyebilir sizce 5 cm 10 cm ? gübre uygulaması ile 24 cm boy atıyor. Gübre verilmez ise yılda 2 cm atarsa çok büyük başarı.

Name:  P_20190501_210438_vHDR_On (400 x 711).jpg
Views: 73
Size:  46.3 KB

1 yaz dönemi boyunca en az 98 adet çiçek açıyor gübre vermez isem bu sayı 14 tane ile kalıyor. Bir kaç gün içinde 20 adet bir den açacak ve 1 hafta sonra tekrarlayan her açışında 20 adet çiçek açacak. Ekim ayı sonuna kadar hep bu şekilde gübre verirsem. Gübre uygulamasının mümkün atı olmayan kaktüs türleri de mevcut sizin belirttiğiniz gibi onlara sıvı halini vererek ayakta tutuyoruz.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-05-2019, 17:37   #522
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Sıcak silikon uygulandığı için bitki zarar görmüş maalesef. Bitki ölür mü ölmez ama o iz hep olacak üzerinde.
Peki biraz da olsa kaktus kendini toparlamazmi

Eski 05-05-2019, 23:49   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2019
Merhabalar senelerfir baktigim kamtusum dibinden renk degistirmeye baslamis mantar oldu galiba nedeni nedir napicam? Topragini degistirdim ama yardim lutfen

Gizemozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 02:01   #524
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs Mesajı Göster
Peki biraz da olsa kaktus kendini toparlamazmi
Kaktüsün en uç orta kısmı büyüme dokusunun bulunduğu kısım...
Bu kısım yok olmamışsa kaktüsünüz uzayıp kalınlaştıkça o yara izi aşağılarda kalacak ve genişleyen kaktüste oran olarak giderek küçülecektir.. (Bunu desteklemek için yaz boyunca kaktüsünüzü çok güneş alan bir yerde tutabilir ve güzelce sulayıp gübreleyebilirsiniz.)

Ancak bahsettiğim büyüme dokusu yok olduysa (resimde tam seçilmiyor), o sütun artık uzamaz, ancak yanlardan daha çok dal verir... O şekilde dallanmış olarak büyütebilir ya da dalları belli bir büyüklüğe geldiklerinde birleşme yerlerinden keserek köklendirebilirsiniz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 17:44   #525
Ağaçsever

Sağol

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-05-2019, 15:02   #526
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Name:  Screenshot_3.jpg
Views: 45
Size:  40.3 KB

Yaklaşık 1 ay kadar önce saksısını değiştirdim. Çünkü eski saksısına sığmıyordu. Yalnız toprağı değiştirirken köklerinin sulu olduğunu farkettim. Zira bilinçsizce fazla sulamıştım. Yeni saksıya koyar koymaz, dik şekilde büyüyen kaktüs birden boynunu eğiverdi. Resimde ise pencereye yaslanmış haldedir. Yeni toprağına yanmış ahır gübresi de koymuştum.

Sorum şudur: Kaktüs neden yeni saksısında boynunu birden eğiverdi ve eskisi gibi dik bir şekilde duramıyor? Bir aydır böyle.. Pencereye yaslamasam hemen aşağı eğilecek haldedir.

rynk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 17:04   #527
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rynk Mesajı Göster
Eklenti 693397

Yaklaşık 1 ay kadar önce saksısını değiştirdim. Çünkü eski saksısına sığmıyordu. Yalnız toprağı değiştirirken köklerinin sulu olduğunu farkettim. Zira bilinçsizce fazla sulamıştım. Yeni saksıya koyar koymaz, dik şekilde büyüyen kaktüs birden boynunu eğiverdi. Resimde ise pencereye yaslanmış haldedir. Yeni toprağına yanmış ahır gübresi de koymuştum.

Sorum şudur: Kaktüs neden yeni saksısında boynunu birden eğiverdi ve eskisi gibi dik bir şekilde duramıyor? Bir aydır böyle.. Pencereye yaslamasam hemen aşağı eğilecek haldedir.
Eğilme yok aslında bitkinizde sadece güneşe doğru yönelmiş. Saksınızın yönünü çevirin bu sefer diğer tarafa doğru yönelip eğilecek. Gün ışığı ile ilgili sorunu çözerseniz farklı yönlere yönelmeyi bırakacaktır.

rynk beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019