agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen Agust
  • 3 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen Agust
  • 1 Gönderen Agust

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2023, 22:36   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2023
kaktüste kök çıkmama ve toprağı tutamama

bir haftadır kaktüsüm düşüp duruyor ve sıktığımda fln dikenleri sertleşmiyor ama kendisi sert pek değil yani ama yumuşakta değil yaşıyormu bilmiyorum ama kök çıkmıyor hep düşüyor napmalıyım

Mesut Temiz beğendi.
Agust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2023, 00:27   #2
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Agust Mesajı Göster
bir haftadır kaktüsüm düşüp duruyor ve sıktığımda fln dikenleri sertleşmiyor ama kendisi sert pek değil yani ama yumuşakta değil yaşıyormu bilmiyorum ama kök çıkmıyor hep düşüyor napmalıyım
Kaktüs çeliklerinde kökler haftalar, hatta aylar sonra çıkabilir... Yani hemen kök çıkmasını beklememek gerekir... Önemli olan, uygun şekilde hazırlanmış, yani çürük dokuları çıkarılıp temizlenmiş ve kesik yüzeylerinin birkaç gün kuruyup kabuk oluşturması beklenmiş olan çeliğin uygun şekilde toprağa dikilmesi ve gerekiyorsa yanlara konulacak desteklere bağlanarak bir daha yerinden çıkarılmaması, oynatılmaması... Çünkü ilk olarak oldukça ince, zayıf kökler verecektir ve oynattığınızda bunlar daha gelişirken kopar zaten... Merak edip görmek isteyen ve bu nedenle sabırsızlık gösterip bitkiyi topraktan defalarca çıkaranlar oluyor sıklıkla... Bu yapılmamalı, gerekli şekilde hazırlanmış ve dikilmiş çelik sabırla beklenmeli... Yapılacak en iyi şey bitkiyi kendi haline bırakmak...

Diğer bir sıklıkla yapılan hata da, kaktüsün yumuşayıp yumuşamadığını kontrol etmek isterken sıkıp sıkıp dokunun ezilmesi ve o zamana kadar yoksa bile çürümeye neden olunması... Dokuların çürümeye başlamasından kaynaklanan yumuşama varsa bu zaten çok belirgin bir durumdur, içi su dolu bir naylon poşet gibi, bitki kendi ağırlığını taşıyamaz, sıkmadan çok hafif bir dokunuşta şekli değişir, buradan anlaşılabilir kolayca...

Sizin bitkinize gelecek olursak, eğer bitkinin içinde çürüme yayılmışsa tüm dokuları yumuşayacaktır ve ardından çürüyecektir maalesef... Sizin bitkinizi hatırlıyorum, yüksekten düşmüş ve parçalanmıştı... Yapraklar birçok yerden kırılmış, parçalanmış ve ezilmişse dokuların çürümesi ihtimali yüksek maalesef... Yoksa sağlam bir yaprak kesik yüzeyi de birkaç gün kurutulduktan sonra kolayca tutar, ama yine de kazıp köklerine bakmamak gerekir... ben bu türden çoğaltmak istediğimde kestiğim kısmı birkaç gün kurutup bitkiyi diktikten sonra bir daha köklenip köklenmediğine hiç bakmıyorum, hatta merak bile etmiyorum.. Hatta başlarda hiç sulamıyorum, daha sonraları normal köklü bir kaktüsü ne ölçüde suluyorsam öyle suluyorum... Tuttuğunu, köklerine bakıp görerek değil, haftalar sonra hâlâ çürümemiş olmasından, sağlıklı görüntüsünden ve mevsim uygunsa yeni yaprak vermeye başlamasından anlamış oluyorum...

Kaktüsünüzle ilgili şimdi fark ettiğim bir durum da var: Balkondan düştüğünü söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam.. Bu kaktüs nispeten soğuğa dayanıklı bir türdür, ancak Ankara'nın gece soğuğunda kışın açık balkonda kaldıysa bu soğuğa dayanamaz ve donar... Donan bir kaktüs de kısa süre sonra yumuşar ve çürümeye başlar, çünkü doku bütünüyle ölmüştür... Eğer durum buysa zaten yapılacak bir şey yok maalesef..

Resim koymuş olsaydınız daha net bir şey söyleyebilirdim... Umarım bitkiniz kurtulur... Kurtulmazsa, bir iki ay sonra Ankara'ya uğradığımda size birkaç farlı tür köklü opuntia getirebilirim.. Hem köklü oldukları hem de yavaş yavaş yaza giriyor olacağımız için hem bakımları kolay olur hem yaz boyunca güzelce gelişirler...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2023, 15:30   #3
Yeni Üye

kaktüsümden galiba yaprak çıkıyor minici bir çıkıntı olmuş yaşadığı belli katüsümün bugün azıcık sertleşti ama dikeni batmıyor az batıyor ama bide kopan temele bakın bunu görünce mutlu oldum çok
https://streamable.com/16gsmt
çıkıntıları gördünüz mü bu düşen yapraktada var ama onda 1 tane çıkmış bunda 5 6 fln

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-03-2023, 07:50   #4
Yeni Üye

düşen kaktüsümün sorunu çözüldü ve yakınım bana kaktüs hediye etti

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-03-2023, 07:53   #5
Yeni Üye

düşen kaktüsümün sorunun halletim fakat yaprağı düşmüş hiç elemedim düşer diye ama kendiliğinden düştü neden ve ne yapmalıyım yaprağı çok küçük ama toprağa koydum belki tutar diye ama öleceğini düşünüyorum

Eski 11-03-2023, 14:01   #6
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Agust Mesajı Göster
düşen kaktüsümün sorunun halletim fakat yaprağı düşmüş hiç elemedim düşer diye ama kendiliğinden düştü neden ve ne yapmalıyım yaprağı çok küçük ama toprağa koydum belki tutar diye ama öleceğini düşünüyorum
Çok küçükse tutmama ihtimali yüksek, çünkü daha dokuları yeterince gelişmemiş halde oluyor... Su kaybetmeden kendini idare etme ve bu arada kök geliştirme işini yapabilmesi için belli bir olgunluk seviyesine ulaşmış olması gerekir... Bir de, köklense bile, eğer çok küçükse daha sonra gelişecek büyük yaprakları taşıyacak sağlam bir gövde oluşturması zor...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024