agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2011, 10:02   #61
Yeni Üye

harmania's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cellin Mesajı Göster
Sayın Harmania 2 senedir var diyorsunuz. Bu bir zararlının yaptığı birşey olsa çoktan kaktüs çürümüş olurdu. Bu nedenle kabuklu bit olma ihtimalini eliyoruz. Sizin dediğiniz gibi gövde odunlaşması hiç değil. Muhtemelen bir virüs bu hastalığa sebep olmuş. Bir ziraatçiye göstermenizi öneririm. Diğer bitkilerinizden uzak tutun. Kesin neticeyi öğrenene kadar önlem alın.
Teşekkür ederim cellin,
İstanbul da bundan anlayacak ziraatci nereden bulabilirim?Anadolu yakası daha iyi olur.Teşekkürler

harmania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 10:51   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2010
Sevgili Harmania dün bana sizin kaktüsünüzün aynısından hediye geldi. Bİr tarafında benzeri bir durum oluşmuş. Benim kaktüsüme ellendiğinde kabuk kabuk dökülüyor. Muhtemelen güneş yanığı dedim. Ayrıca mildiyöye karşı benim kaktüsüm bakırla ilaçlanmış. Bu sebeplede bu şekilde bir yaralanma olmuş olabilir. Sizin kaktüsünüz nerede ne şartlarda yaşıyor? Gübre veriyormusunuz ya da ilaçlama yaptınız mı? Detaylı bilgi alabilir miyim?

cellin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 08:47   #63
Ağaçsever

Sayın Plant Fan bu mevsimde toprak değişiminin bir sakıncası yok. Ancak toprak sadece torf olmamalı. Kaktüsleri az suluyoruz, iki sulama arasında da torf nemini yitiriyor ve sulama esnasında hiç toprak ıslanmadan alttan akıp gidiyor. Bu nedenle torfa kumlu bahçe toprağı karıştırmak lazım. Yanlız bahçe toprağında ki zararlılara dikkat etmeliyiz. Sizin eklediğiniz ilk 3 resimdeki ve 5. resimdeki kaktüslerde ben olumsuz bir durum görmedim. Sanırım az güneş alıyorlar. 4. resimdeki yeni kökler vermiş bence tekrar toprağa dikin ve bekleyin. Birde ham toprak saksıları bir dönem bende kullandım sulandığı zaman suyu çekiyor ve toprak ıslanmıyor.

Eski 12-04-2011, 17:29   #64
Yeni Üye

harmania's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cellin Mesajı Göster
Sevgili Harmania dün bana sizin kaktüsünüzün aynısından hediye geldi. Bİr tarafında benzeri bir durum oluşmuş. Benim kaktüsüme ellendiğinde kabuk kabuk dökülüyor. Muhtemelen güneş yanığı dedim. Ayrıca mildiyöye karşı benim kaktüsüm bakırla ilaçlanmış. Bu sebeplede bu şekilde bir yaralanma olmuş olabilir. Sizin kaktüsünüz nerede ne şartlarda yaşıyor? Gübre veriyormusunuz ya da ilaçlama yaptınız mı? Detaylı bilgi alabilir miyim?
Önce değerli bilgiler için teşekkür ederim.Ben her sene mayıs ayında Kaktüslerimi balkona alırken ve Ekim gibi içeri alırken mantar ve böcek ilacı ile ilaçlarım.1 hafta ara ile önce böcek sonra mantar ilacı.Bunlar zarar vermiş olabilirmi? 2 senedir kaktüsleri balkona cıkarırken topraklarına doğum kontrol haplarından atıyorum.Ayrıca (yalnızca yazın) sularken vilmorin markası sıvı gübreden veriyorum.

harmania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 21:36   #65
Ağaçsever

Sevgili Harmania kullandığımız ilaç ve gübreler bitkiye püskürtüldükten sonra bitki güneş altında kalıyorsa yanık oluşur. Normaldir ve tüm bitkiler için böyledir. Bunu sabahın en erken saatlerinde ya da akşam güneş gittikten sonra yaparsanız böyle durumlar olmaz. Ayrıca bazen bu ilaç ve gübrelerin belirlenen ölçülerden fazla verilmeside bitkiyi yakabilir.

Eski 24-05-2011, 12:02   #66
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Yazlıkta bıraktığım Opuntia brasiliensis hastalanmış, bu lekelerin ne olduğunu biliyormusunuz?
benim kaktüsümdede bu lekelerden var. geçen bir kaçını tırnağımla kazımıştım, bugün baktım yerlerinde daha derin kabuklar oluşmuş ve sayılarıda epey artmış.
toplu iğnenin ucuyla çoğu lekeleri söktüm, sökülen kabukların iç kısımları siyah renk ve diken gibi bir uzantı var kimilerinde.
sanırım bu hastalık giderek yayılıyor,hangi ilacı kullanmam lazım, nasıl kullanmam gerekir ve ilacı nerden temin edebilirim, yardımcı olursanız sevinirim.
kaktüsümü çok seviyorum şuanda üzeri tomurcuk dolu,kaybedicem diye içim gidiyo
kabuklu bit bula bula beni buldu.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 09:10   #67
Ağaçsever

[QUOTE=musbet;809343]
sanırım bu hastalık giderek yayılıyor,hangi ilacı kullanmam lazım, nasıl kullanmam gerekir ve ilacı nerden temin edebilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın Musbet zirai ilaç satan bir bayiiden bu ilacı temin edebilirsiniz. Pekçok zirai ilaç firması var ve onların hepsinde kabuklu bit ilacı var. Hepsi aynı işi görür. Önemli olan etkili maddesidir. Üzerlerinde nasıl kullanılacağı yazar. Örnek isterseniz ben ilacı 1 lt suya 10 damla olarak kullanıyorum. Alacağınız ilacın varsa eğer litrelik değilde 250 lik olmasına dikkat edin. Kullanacağınız miktar çok az çünkü. İlacı püskürterek uyguluyorsunuz. Kalan ilacıda biraz seyrelterek sulama yoluyla dipten verebilirsiniz. Kullanım sırasında elle temastan kaçınmak için latex eldiven kullanın. İlaçlamayı havadar bir yerde yapın ki fazla solumayın. Zehir neticesinde. Kabutlu bitin musallat olduğu bitkinizin etrafında ki bitkilerinizi de ilaçlayın. İlaçlamadan sonra bitkileriniz günü gölgede geçirsin. Bunun sebebi ilaçtan kaynaklı lekelenmelerin olmamasıdır. İlaçlamada tek sefer yeterlidir.

Eski 27-07-2011, 17:57   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2011
Kaktüsüm hastamı?

Denizliden aldığım kırmızı saksıdakı kaktüsün üzerinde gördüğünüz gibi kırmızı parçalar var bualrı ilk önce tohum **** çiçek olarak düşündük.ama çiçek kaktüsün farklı yerinden çıktı bu kırmızı parçalar zamanla buruşup düşüyor. Bu kaktüsün yanında yeşil saksılı olan kaktüsüm vardı. Yeşil saksılı kaktüsümdebu kırmızı parçalardan yoktu belli bir süre yan yana durduktan sonrayeşil saksıdada bu kırmızı parçadan çıktı. Bu parçaların hastalık olma ihtimali var mı yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

esraartan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 18:09   #69
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fotoğralar çok bulanık ama, bunlar tohum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 18:12   #70
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Kaktüsün meyvesi bunlar.İçinde siyah tohumları olacak.Düşen meyvelerin içinden tohumları çıkartıp ekebilirsiniz.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 07:08   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2011
tohum ama yeşil saksıda yoktu. yeşil saksıdakiler başka bi saksıdan düşün kaktüslerden diktim. ama ötekindede tohum dediklerinizden yok.sadece kırmızı saksının yanındakinde oldu.

esraartan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 09:50   #72
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
http://c1110.hizliresim.com/q/q/2vn0.jpg

kaktüsümdeki bu mor ve beyaz lekeleri senelerdir gideremedim. bunlar nedir? nasıl önler ve gideririm?

Düzenleyen Beyaz Gece : 22-10-2011 saat 10:32
Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 13:00   #73
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
Tüm kabuklu bitlere çözüm

Değerli kaktüs sever arkadaşlarım.

Koleksiyonler’in başındaki bir bela olan kabuklu bitin resimlerle kendimce anlatmak istedim Burada cellin arkadaşımız gibi çok güzel anlatımlar mevcut tabi

Çünkü benim koleksiyonumda resimlerdeki den daha’da ufak leke kalıntısı bile o kaktüsün koleksiyonumdan uzaklaştıracağım anlamına gelir.

Ben çeşitli seralarda bu hastalığı raslıyorum ama aylar sonra tekrar gittiğimde bu hastalığın etrafındakilere yayıldığını görüyorum. İkaz etmeme rağmen aslında pahalıda değil ilaç bir üretici için 30 40 tl civarı sanırım şimdi

Satıcıların deyimi şöyle bir şey yapmanıza gerek yok. Her bitkinin gövdesinde oluşabilen lekeler yanıtını duyarsınız aslında bir yandan doğrudur ama bu bit bitkiye öldürmüyor uzun yıllar boyunca satıçılarda öylecide satışa koyuyorlar o bitkileri

Şimdi örneklerle anlatayım üç çeşit kaktüs var ayrı türler üzerindeki kabuklu bitlerle birlikte
Bu bitkiler klasik sitede de olan sigara, bulaşık deterjanı uygulanmış ama sonuç başarılı sayılmaz zaman zaman durmuş ilerlemeleri. Yalnızca o

Çözüm. Supracide 40 EC bir litre suya 1 cc katılıyor resimde görüldüğü gibi renk mavi suya katılınca rengi açılıyor sonra fıs fıs yapacak bir aletle iyiçe ilaçlanıyor 20 gün gözleriyor olmasa bir daha yapılabilinir. Bende hazırlanmışı mevcut isteyenle paylaşabilirim.

Kurtuldunuz bu ileten ama ilaçladıgınız kaktüslerin üstünde iz kalıyor genç bir kaktüs’se zaman içinde büyürken kendini onarıyor en azından beli olmuyor diyelim.

Benden bu kadar kolay gelsin.

Eklenen Resimler

ProtezKalp beğendi.
ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 13:01   #74
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

resimlerin devamı .

Eklenen Resimler

ProtezKalp beğendi.
Eski 02-12-2011, 09:12   #75
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafer1326 Mesajı Göster
Harika bir bilgilendirme olmuş Sayın Ankstel çok teşekkürler. Bu bilgiler çok işimize yarayacak.

Umarım istifade edersiniz sizde deneyimlerinizi paylaşın isterseniz.

Mesela:

İlaçlamadan 3 gün sonra ne gibi değişimler oldu bitki üzerinde?

İlaçlanmadan 10 gün sonra bitki üzerinde ne gibi değişimler oldu gibi?

Ben resimliyorum önümüzde ki günlerde yayınlayacağım.
kıyaslamak için iyi olur kanısındayım..

Kaktüs ve sukkulent Koleksiyonler olmak çok rafine insanların ilgileneceği bir hobi diye düşünüyorum.

Eski 03-12-2011, 22:04   #76
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın ankstel, bilgiler için çok teşekkürler. Benim de echinopsisimde kabuklu bite benzer işaretler vardı. Bu yaz bir serada kenara köşeye atılmış olarak bulmuştum. Eve getirip yakından incelediğimde üzerinde küçük beyaz oluşumları farkettim. Arapsabunu ile müdahale ettim, ancak sonuç aldığımı söyleyemem. Elimle de temizlemeye çalıştım ancak bitkinin dokusuna zarar verdiğimi farkettim. Ben de diğer bitkilerden ayırarak Basudin ile ilaçladım.

Başlıklardan birinde - sanırım echeveria başlığı idi- unlu bitler için Basudin kullandığını okumuştum. Umarım kabuklu bitler için de faydası olur. Mevsimden dolayı biraz endişe etmiştim. Kış günü bitkinin ıslanması sorun olabilir diye düşündüm. Siz bu işlemi yaptığınıza göre ben de yeniden ilaçlama yapabilirim. Tekrar teşekkürler. Tavsiye ettiğiniz Supracide 40 EC'yi en kısa zamanda edineceğim.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 09:38   #77
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sayın ankstel, bilgiler için çok teşekkürler. Benim de echinopsisimde kabuklu bite benzer işaretler vardı. Bu yaz bir serada kenara köşeye atılmış olarak bulmuştum.
Kış günü bitkinin ıslanması sorun olabilir diye düşündüm. Siz bu işlemi yaptığınıza göre ben de yeniden ilaçlama yapabilirim. Tekrar teşekkürler. Tavsiye ettiğiniz Supracide 40 EC'yi en kısa zamanda edineceğim.

Merhaba

Sanırım diğer bitkileriniz dede kabuklu bit mevcut uzun bir uğraş gerekiyor ben on gün arayla iki defa ilaçladım bu gün itibari ile sanırım gözle görülürü bir düzelme olmaya başladı ilaçtan bende mevcut 1 lt yapmıştım tabii çok geldi kapalı bir şişede duruyor. Yolunuz düşerse gelin vereyim

İkaz etmeme rağmen arkadaşlar her yerde ucuz kaktüs ve sukkulent görüşçe alıyorlar sonra diger bitkilerde bulaşıyor tabii

Her şey gönlünüzce oysun

Eski 07-12-2011, 13:58   #78
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın ankstel, diğer bitkilerimde kabuklu bit yok diye düşünüyorum. Işıklı ve çok büyüten bir büyüteçle kontrol ettiğim kadarıyla diğerlerinde rastlamadım. Siz sayfamda yüklediğim fotograflarda mı gördünüz? Merak ettim şimdi. Alakanıza çok teşekkür ederim. İlacı kesinlikle almak isterim. Selamlar.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2011, 20:50   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-07-2011
Sayın ankstel hafta sonu zirai ilaçlar satan bir mağazaya gittim. Ancak Supracide 40 EC için 60 TL fiyat söyleyince almaktan vazgeçtim. Ufak şişede olmadığını söylediler. Eh ne yapalım böyle kışı atlatıp idare edeceğiz artık..

zafer1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2011, 08:22   #80
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafer1326 Mesajı Göster
Sayın ankstel hafta sonu zirai ilaçlar satan bir mağazaya gittim. Ancak Supracide 40 EC için 60 TL fiyat söyleyince almaktan vazgeçtim. Ufak şişede olmadığını söylediler. Eh ne yapalım böyle kışı atlatıp idare edeceğiz artık..

Ufak şişe yok biliyorum o fiyatta pahalı söylemişler. İstanbul da olsaydınız zirai ilaç satan ve ağaçlar net üyelerini toptancı iskotası yapan bir firma önerirdim size.

Ama İstanbul dışındasınız ne yazık ki sanırım 100 fazla bitkiniz yoktur yolunuz düşerse benim hazırladığım ve kullandığım dan 10 cc size verebilirim o da işinizi görürü fazlası ile

Selamlarımla

Eski 12-12-2011, 23:03   #81
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Sayın ankstel resimde gösterdiğiniz kaktüsün üzerinde bulunan lekelerden benim kaktüsümdede vardı ilaçlama yaptıktan sonra düzelmişti. yeni aldığım kaktüstede aynı lekelerden olduğunu farkettim hatta toplu iğne ucuyla kazımaya çalıştım lekeleri ama dediğiniz gibi ilaçlama şart. doğrusu daha önde kullandığım ilaçın adını hatırlamıyorum babamın ilaçlarından aşırmıştım)))
kabuklu bit ilaçı olması yeterlimi marka farkedermi sizce? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eski 13-12-2011, 08:13   #82
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musbet Mesajı Göster
Sayın ankstel resimde gösterdiğiniz kaktüsün üzerinde bulunan lekelerden benim kaktüsümdede vardı ilaçlama yaptıktan sonra düzelmişti. yeni aldığım kaktüstede aynı lekelerden olduğunu farkettim hatta toplu iğne ucuyla kazımaya çalıştım lekeleri ama dediğiniz gibi ilaçlama şart. doğrusu daha önde kullandığım ilaçın adını hatırlamıyorum babamın ilaçlarından aşırmıştım)))
kabuklu bit ilaçı olması yeterlimi marka farkedermi sizce? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kabuklu bit için olmazsa olmaz şey yazlık yağ denen bir sıvı o sıvının kullanılan ilaç içindeki oranında çok mühim Marka tabi denemiş bir ürün olması önemli bence.

Siz daha önce kullandığınızda ilacı hangi türlerde kullandınız ne kadar zamanda gözle görülür bir gelişme oldu bitkilerinizdeki lekeler ne düzeydeydi paylaşırsanız. Bize de kıyaslama imkânı çıkar.

Bende yılbaşından sonra kendi deneyimlerimi görsel detaylı bir şekilde siz dostlarla paylaşacağım

selamlarımla

Düzenleyen ankstel : 13-12-2011 saat 08:14 Neden: imla hatası
Eski 13-12-2011, 23:09   #83
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankstel Mesajı Göster
Kabuklu bit için olmazsa olmaz şey yazlık yağ denen bir sıvı o sıvının kullanılan ilaç içindeki oranında çok mühim Marka tabi denemiş bir ürün olması önemli bence.

Siz daha önce kullandığınızda ilacı hangi türlerde kullandınız ne kadar zamanda gözle görülür bir gelişme oldu bitkilerinizdeki lekeler ne düzeydeydi paylaşırsanız. Bize de kıyaslama imkânı çıkar.

Bende yılbaşından sonra kendi deneyimlerimi görsel detaylı bir şekilde siz dostlarla paylaşacağım

selamlarımla
En kısa zamanda ilacın adına bakıcam, üzerinde kabuklu bit için yazıyordu sadece onu hatırlıyorum. en kısa zamanda kaktüslerimin fotolarını ekleyeceğim. yardımlarınız ve yönlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

Eski 14-12-2011, 14:50   #84
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Kabuklu bit olduğunu tahmin ettiğim lekeli kaktüslerim
Name:  IMG_4711.jpg
Views: 11096
Size:  49.3 KB
Name:  IMG_4712.jpg
Views: 13072
Size:  37.7 KB
Name:  IMG_4716.jpg
Views: 10737
Size:  43.3 KB
üstteki resimdeki kaktüsdede aynı lekeden vardı, söktükten sonra bu şekilde yara oluştu.
Name:  IMG_4714.jpg
Views: 10474
Size:  39.3 KB
daha önce bu kaktüsümü ilaçlamıştım, ilaçlama yapmadan önce lekeleri iğneyle sökmüştüm söktüğüm kabukların içinde diken gibi uzantılar vardı, bu lekelerin kaktüslere zararı olduğu kesin.

Eski 14-12-2011, 16:35   #85
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musbet Mesajı Göster
Kabuklu bit olduğunu tahmin ettiğim lekeli kaktüslerim
Eklenti 259512
Eklenti 259513
Eklenti 259515
üstteki resimdeki kaktüsdede aynı lekeden vardı, söktükten sonra bu şekilde yara oluştu.
Eklenti 259514
daha önce bu kaktüsümü ilaçlamıştım, ilaçlama yapmadan önce lekeleri iğneyle sökmüştüm söktüğüm kabukların içinde diken gibi uzantılar vardı, bu lekelerin kaktüslere zararı olduğu kesin.

Kesinlikle ilaclamanız gerekiyor hep bu tür dış yüzeyi pürüzsüz türleri tercih ediyor bu illet
Aşağıdaki adrese daha detaylı bilgi mevcut

Astrophytum_tr

Eski 12-01-2012, 20:51   #86
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

En çok sevdiğim kaktüslerimden birinde yaklaşık 1-2ay önce bir kaç tane pamuklu bit görmüştüm ve onları toplu iğneyle temizlemiştim, daha doğrusu ben temizlediğimi zannetmişim. Bu gün kaktüslerini incelerken farkettim aynı kaktüsün üzerinde onlarca unlu bit vardı. Kaktüsü tazikli suyun altına tutarak bitlerin çoğunu temizleyebildim sanıyorum.
Sorum şu pamuklu bit için arapsabunlu formulden başka doğal bir formul varmı.
daha önce arapsabunu ve sıvıyağlı karışımı farklı bitkilerde kullanmıştım ve bitki biraz yapış yapış olmuştu, onun için başka önerebileceğiniz bir formul varmı?
Bu sevimsiz bitlerden nasıl kurtulabilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eski 31-01-2012, 13:53   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2012
Merhabalar,

ilk fotoğraftaki (Rıfkı) kaktüste kırmızılıklar var, acaba kaktüsün cinsi mi böyle, yoksa bir hastalığı mı var?

ikinci fotoğraftaki (Rıza) kaktüsün de toprağında beyaz beyaz noktalar var, bu bazı kaktüslerimin toprağında var, bunun da ne olduğunu yazabilecek biri olursa çok sevinirim, başlarına kötü şeyler gelmesini kimse istemez

Eklenen Resimler

hoppa_cikko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 10:50   #88
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba,
Kaktüsümün adını bilmiyorum ama kaktüs ve üstünde yelpaze gibi bir çiçek var aşılama yöntemiyle oluşmuş.Çiçeğin üstünde lekeler,kaktüsün dibi de tahta sarısı çiçeğe doğru giden gövde yeşil.Sizce bu ölmüş müdür ? Öldüğünü nasıl anlarım ? Kaktüs saksıyı elime aldığımda sallanıyor ama toprakta pek düzenli değil,bir de yanından yeşil yaprak çıktı.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 12:26   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2012
2-3 gün içerisinde kaktüsüm bu hale geldi anlayamadım nedenini bilen var mı acaba gözüm gibi bakıyorum panik oldum bu halde görünce lütfen yardımcı olun teşekkürler.

Eklenen Resimler

yatuye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 22:12   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2011
yaşar35 / Kaktüs

Arkadaşlar sağlıklılamrı sizce ?

Eklenen Resimler

yaşar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024