agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/)
-   -   Çelik ile Kaktüs Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/5418.htm)

ankstel 22-10-2010 17:49

çok güzel bir bilgi arkadaşım ben kaktüslerimin %50 yılar içinde böyle cogaltım çünkü tohumdan bir türlü başarılı olamadım .

lepiska 23-10-2010 19:27

2 Eklenti(ler)
bu kaktüsü bugün aldım. satıcıya nasıl çoğaltacağımı sorduğumda kökten almayın çelik alın dedi. ama çok sıkışık değiller mi sizce? bir kaç kökü başka saksıya aktarsam fena mı olur?
Eklenti 176655

Eklenti 176656

Hhatice 23-10-2010 19:31

İstersen en minikleri başka bir saksıya kökleyebilirsin .

lepiska 23-10-2010 19:39

ilginiz için teşekkürler Hhatice.

hulyaa 25-10-2010 11:02

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hulyaa (Mesaj 677606)
selam arkadaşlar ben aranızda yeniyim ve biraz çekiniyorum ama sizlerden rica ediyorum fotosunu gönderdiğim kaktüsün dipden yavru verirmi

bu mesajdan sonra 3 ay geçti ve kaktüsüm yavruladı :p
çoaltmak için tepesini kesmişdim ama emin olamıyordum. 3 ay sabrettikten sonra istediyime ulaştım ve şu an 7den fazla minik yavrular oluştu.

nesli6 02-11-2010 18:32

Duvalia Polita çeliği bu mevsimde tutarmı ?

1 Eklenti(ler)
Eklenti 178321

Selam arkadaşlar bu çeliği bugün kopardım acaba bu mevsimde tutarmı, hemen dikmelimiyim yoksa birkaç gün beklemelimiyim ayrıca sulasam mı karar veremedim.Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Hydrosuccess 02-11-2010 19:11

sayın Nesli6, çeliği hemen dikmeyin çürüme riski fazla.Bir süre (kesin olmamakla birlikte 3-4 günden az olmasın) gölge bir yerde bekletin. Bu mevsimde biraz gecikme ile de olsa köklenme olasılığı yüksek.Bende de halen köklenen yaklaşık 25 civarında tür var.

malbman 02-11-2010 19:34

Sayın nesli6, çeliğin kesik yeri kuruyuncaya dek gölge bir yerde bekletin. Sanırım bir hafta kadar sürer ama siz yine de gözlemleyin. Kuruduktan sonra dikin ve hemen su vermeyin. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra sulayın.

nesli6 02-11-2010 20:22

Sayın Hydrosuccess ve Malbman yardımlarınız için teşekkür ederim ben bu sukulent i ilk gördüğümde çiçek açmıştı ama ben onu kelebek sandım daha yakından baktıgimda acaba plastik mi diye düşünsemde gerçek çiçeği olduğunu farkettim ve çok beğendim biraz araştırdım netten ve bilinen bir tür olduğunu gördüm kısacası bende üretmek istiyorum ama zor bir mevsim seçtim umarım tutar....:rolleyes:

Ayşe Yıldız 02-11-2010 20:34

Beklettiğiniz yerin güneş almayan fakat aydınlık olmasına, birde kuru olmasına dikkat edin. Tutma ihtimali çok yüksek ben kışın denemiştim suyu fazla verdiğim için çürüdü ve toprağımın kum oranı çok azdı bu yüzden suyun emilimi çok fazla olmadığından başarısız oldum. Siz bunlara dikkat ederseniz ( kum oranına dikkat ederseniz eğer) tutar inşallah.

nesli6 02-11-2010 20:45

Sayın Ayse afyonlu yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Bu bilgilere dayanarak bitkimi dikicem gelişmelerden sizleride haberdar ederim..

sckn 26-11-2010 19:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hulyaa (Mesaj 708770)
bu mesajdan sonra 3 ay geçti ve kaktüsüm yavruladı :p
çoaltmak için tepesini kesmişdim ama emin olamıyordum. 3 ay sabrettikten sonra istediyime ulaştım ve şu an 7den fazla minik yavrular oluştu.

Yavruların kesilen yerlerden oluşacağını düşünürdüm :mad:

hanbiyçe 24-12-2010 10:57

bir sitede okuduğumu sizinle paylaşmak istedim bana yardımı oldu forumdaki bilgilere eklemek istedim

Çelik ile Üretim:
Çelikler olgunlaşmamış sürgünlerden tepe çeliği tarzında ve büyüme dönemi içerisinde (Haziran-Eylül ayları arasında) alınırlar. Kesim işi keskin bir bıçakla kuru ve güneşli bir havada yapılır. Köklerin yanlardaki diken diplerinden çıkmasını önlemek için çeliklerin alt kısımları konik bir şekilde yontulur. Hazırlanan çelikler yara yerinin kuruması için sıcak, gölgeli ve havadar bir yerde 2-3 gün bekletilir. Kesim yeri tümüyle kuruyan çelikler, köklendirilmek üzere bir miktar odun kömürü tozu ile karışık dişli dere kumu veya perlit içerisine dikilirler. Köklendirme ortamı olarak, eşit hacimlerdeki turba (veya yaprak çürüntüsü) ve dişli kumun karışımından oluşan harç da kullanılabilir. Çelikler uzun ise sallanma ve devrilmeyi önlemek için bir çubuk ile desteklenmelidir. Dikilen çeliklere su verilmemeli, sık sık su püskürtülmelidir. Bu koşullarda çelikler 10-15 gün ile 1 yıl içerisinde köklenirler. Kökler 2-3 cmr17;lik bir uzunluğa erişince, köklenme yastığından alınarak normal kaktüs harcına dikilirler. Bu durumda yine kısıtlı su vermeye devam edilir.

esmasalim 01-02-2011 19:34

2 Eklenti(ler)
arkadaşlar bu kaktüs bir arkadaşımın büyük kaktüsünün yavrularından. kopartıp aldım. bunu nasıl köklendireyim?
suya mı koymalıyım? hiç beklemeden toprağa mı dikmeliyim?
yoksa bir süre kurumasını mı beklemeliyim?
lütfen yardımcı olurmusunuz..

Joe-Dalton 02-02-2011 21:14

efendim kaktüs suya konulmaz..

kestiğiniz yerin kuruması için 3-5 gün dışarda gölge bi yerde bekletin.
sonra dikin. köklenmeye başlayacaktır. yaklaşık 10 gün sonra ilk suyunu verin. toprak geçirgen olsun. suyu tutmasın. saksı delikli olsun suyu tutmasın. saksının altına tabak koymayın. şimdilik bu kadar :) devamı için kaktüs bakımı ile ilgili genel bilgileri okuyunuz. kolaylıklar..

dlk 02-02-2011 21:22

Bütün çabalarıma rağmen üç çeşit kaktüs kaybettim. Çok üzüldüm. Hiç su vermediklerim daha sağlıklı görünüyorlar. Kaktüsler çok az suyla yaşayabiliyorlar. En önemlisi bunu ayarlayabilmek.

tomurcuk-toprak 22-03-2011 15:18

ben de kaktüsümü çoğaltabilmek için böyle tepesinden kesmeli miyim? :(((((((((

:confused::confused:
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Engin (Mesaj 576187)
Kaktüsü kırıldığı için üzülen arkadaşlar var,ya da kaktüsleri off-setlerle çoğaltmak isteyen arkadaşlar var.Birşeyler paylaşma ihtiyacı duydum.

Kaktüsleri tohumla yetiştirmek hem güç hem de zaman alan bir iş,gerçekten profesyonel tecrübe gerektiriyor.Bazı üreticiler kaktüsleri keserek tabiri caizse doğrayarak çoğaltıyor.Bildiğiniz salatalık gibi doğranmış kaktüslerin her biri toprak üzerinde dikmeden sulamadan bekletildiğinde 1-2 ay içerisinde kökleniyor ve yeni anaçlar ya da aşılar için ayaklar üretilebiliyor.Kaktüslerinizin yavrularını ya da keserek aldığınız parçaları dikmeyin ve sulamayın arkadaşlar.Kuru toprak üzerinde öylece beklesinler emin olun 7-8 ay bekleseler köklenmek haricinde hiç bir şey olmaz.İyice köklendikten sonra kaktüslerinizi dikip sulayabilirsiniz kısa sürede eski dolgunluklarına kavuşurlar.

Uzun bir kaktüsü ortasından kesip (tercihen yaza doğru) üstteki parçayı köklendirip dikebilir.Alttaki parçadan bir sürü yavru alabilirsiniz.Zedelenen kaktüsler zedelenen yerlerden yavruluyor.genelde 5 köşeliyse 5 köşesinden,10 köşeliyse 10 köşesinden.

Aşağıdaki ilk fotoğrafı Taner Beyin serasında çekmiştim fareler kaktüslerin tepelerini yemiş ve kaktüsler oralardan yavrular vermiş.Aşağıdakinde ise Mersin-Limonluda bir serada gölgede şekilsiz büyüdüğü için tepesi kesilmiş bir e.grusonii var.Gördüğüniz gibi oda yavrular vermiş.(aklıma gelmişken o serada çektiğim fotoğraflar var yayınlayayım belki adana ve mersindeki arkadaşlar gitmek ister)

http://img688.imageshack.us/img688/3852/sany0041.jpg

Songül Ateş 06-06-2011 15:06

Opuntia Albata

1 Eklenti(ler)
Merhabalar, daha önce hiç kaktüsten çelik almadım ve nasıl alınacağını bilmiyorum. Bir tane Opuntia Albatam var. Resmi aşağıda. Bunu çoğaltabilir miyim acaba?

sevim.K 06-06-2011 15:10

O etraftan çıkan yavrulardan birini koparıp dikerseniz çoğaltmış olursunuz.

Songül Ateş 06-06-2011 15:38

Sevim Hanım ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Peki elimle mi kopartayım, itina göstermek ister mi? Kopardıktan sonra toprağa koymadan bekletmem gerekiyor mu? Bir de bu yavruların üzerinde çiçek açar mı, yan taraftakini kopartmayı düşünüyorum.

sevim.K 06-06-2011 16:09

Küçük bir tanesini alın. Dikenlerinden korkmuyorsanız elinizle alın:) Ama bir peçeteyle tutarsanız o minicik dikenleri ayıklamak zorunda kalmazsınız. Aldığınız yavrunun o kopardığınız yeri tazeyken dikmeyin. İki üç gün bekleyin öyle dikin.

Songül Ateş 06-06-2011 16:27

Peki, çok teşekkürler, bu akşam uygulıcam. Benim gibi yeni başlayanlar için fotoğrafları eklicem.

Ayşe Yıldız 06-06-2011 16:31

1 Eklenti(ler)
Şunu alırsanız daha iyi olur. Yanındakiler daha rahat büyümüş olur.
Eklenti 221084

Songül Ateş 06-06-2011 16:33

Okun altındaki küçük mü büyük mü?

Ayşe Yıldız 06-06-2011 16:36

Büyük olanı.

Songül Ateş 06-06-2011 16:47

1 Eklenti(ler)
Yavruların üzerinde çiçek açacakmış gibi yerler var. Sizce nedir onlar?

Ayşe Yıldız 06-06-2011 16:50

Yeni sürgünler sanırım. büyümeden bilemezsiniz.

Songül Ateş 06-06-2011 21:01

Mammillaria gracilis fragilis

1 Eklenti(ler)
Fotoğraftaki toprağa düşen yavruyu başka bir saksıya almam gerekir mi, yoksa büyümesini mi bekleyeyim?

pinarbickin 16-07-2011 00:38

ben kaynana dilini suya koyup köklendirmiştim şimdi burada suya konulmaz diyor ama sukkulentlerde öylemi acaba.normal kurutarakmı ekicez suya koymayacakmıyız

fund@ 13-11-2011 13:45

arkadaşlar kışın yavru kaktüs ve sukulentleri köklendirmede genellikle başarısız oluyorum. bu şekilde birçok yavruyu kaybettim. önerisi olan var mı? nasıl köklendirebilirim?

sinan yavuzz 26-12-2011 19:27

buğün okul çıkışı bir bahçede gördüğüm parmak kaktüsden 2 çelik aldım suya koydum köklensin diye ama yanlışmı yaptım acaba suya koymakla ? bi gece suya koymadan bekletsem ölür mü ?

sinan yavuzz 26-12-2011 19:52

Lütfen biri yardım etsin acemiyim daha

Bugün okul çıkışı bir bir bahçede gördüğüm parmak kaktüsten iki çelik aldım yarın dikcem ama şimdilik suya koydum suya koymakla hata mı ettim dışarda mı bekletmem lazım acaba ?:o

pembegül 26-12-2011 20:26

http://www.agaclar.net/forum/kaktus-...ulent/5427.htm

Buraya bir göz at istersen..:)

sinan yavuzz 26-12-2011 21:07

önerileriniz için teşekkür ederim :) şimdi sudan çıkarttım inşallah köklenir yarın fotoğrafınıda yekleyeceğim :)

acemifüsun 26-12-2011 22:32

Kaktüs çeliklerinizi içeride kağıt bir peçete ya da kavlunun üstüne koyup, kesik yerlerinin iyice kuruyup, kabuk bağlaması için en az 10 gün bekletin. Daha sonra kuru bir toprağa diker, çok az sulayarak köklendirebilirsiniz.

nazbahçe 26-12-2011 22:36

kaktüs sudan çıkarın.Yarın küçük bir saksıya ekin.Az su dökün.Kaktüs çok su istemez.Bende minik bir kaktüs ekmiştim.Bir yılda boyumu aştı.Dikenleri çok battığı için saksısıyla attım .

toprak 26-12-2011 23:18

Benim tekniğim kaktüsten kopardığım parçayı bir başka çiçeğin yanına atmak. Toprağa gömmüyorum. Toprağın üsütünde ama gölgede kalıyor. Toprak sulandıkça o da ıslanıyor ama çürümüyor da. Zamanla kök atıyor. Saksı değişimi yaparken onu da uygun bir saksıya ekiyorum. Sonra açık balkonumun üyesi oluyor. Birisi isteyip alana kadar.

Manolya_ 26-12-2011 23:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi toprak (Mesaj 892094)
Benim tekniğim kaktüsten kopardığım parçayı bir başka çiçeğin yanına atmak. Toprağa gömmüyorum. Toprağın üsütünde ama gölgede kalıyor. Toprak sulandıkça o da ıslanıyor ama çürümüyor da. Zamanla kök atıyor. Saksı değişimi yaparken onu da uygun bir saksıya ekiyorum. Sonra açık balkonumun üyesi oluyor. Birisi isteyip alana kadar.

Sayın toprak Bey,
Tekniğiniz pratik ve güzelmiş.
O birisinin isteme aşamasına geldiğinde resimlerini görebilirsek, sanırım isteriz;)
Siz resimleri paylaşın yeter.
Selam ve saygılarımla

sinan yavuzz 27-12-2011 10:20

2 Eklenti(ler)
işte dün
bahsettiğim çeliklerim bugün toprağa ektim bakalım tutacak mı :)

selis 27-12-2011 10:34

Tutarlar merak etme :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024