agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/)
-   -   Çelik ile Kaktüs Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/5418.htm)

Crocus Şen 11-03-2009 20:24

Engin Bey size tekrar cok tesekkur ederim,buraya yazmamdaki sebep sonuc alamadigim icindi,burada da bahsettigim gibi curumeye basladi ve bulamayacagim bir tur, olmesini istemiyorum.Tavsiyelerinize uyacagim.Sevgilerle

İlkin 12-03-2009 09:40

Ben yapraktan köklendirmeyi başarmıştım. Yaz sıcaklarından etkileniyor aklınızda olsun. Hafif serin ve gölge bir ortama koyup ara ara da nemlendirirseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz bence.

Crocus Şen 12-03-2009 11:19

Teşekkürler İlkin..:)

ggulday 01-06-2009 13:31

kaktüsümü bölebilirmiyim?

1 Eklenti(ler)
merhaba resimdeki kaktüsüm minyatür olan kaktüslerdendi. 2-3 sene evvel tam öldü derken annem onu bi saksını kenarına sıkıştırmış. ve canlanmış. hemen aldım ondan büyük saksıya aldım ve güzelliği karşınızda(maşallah):)ama cinsini falan bilmiyorum. bide bunu çoğaltma imkanım olur mu? bilen varsa yardımcı olabilirmi bana :)

samarra 16-08-2009 00:40

bu kaktüsümü nasıl çoğaltabilirim

http://www.resimhane.org/bild.php/53...ue081AZWNR.jpg

fotoğrafdaki kaktüsüm bir yılı aşkın süredir bende bir arkadaşım hediye etmişti o da uzun zaman bakmıştı bana geldiğinde çiçek açmıyordu saksısını değiştirdim cam kenarına koydum çiçek açmaya başkadı çoğalmasını istiyorum ama ne bir büyüme ne de çoğalma göstermiyor nasıl yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

berduray 16-08-2009 00:44

Bu bizim istememizle alakalı değil maalesef.

Biz sadece iyi bakım yaparak, bol güneş, arada sıvı gübre ile onu hoş tutabilirsek , belli bir olgunluğa ulaşınca çoğalacaktır.

Kaktüs sabır işidir, tam onu unuttuğunuz anda size güzel bir sürpriz yapabilir.

samarra 16-08-2009 00:49

demek istediğim bu kaktüsün yaşı 2 yi geçti ve çiçek açmakdan başka büyüme ya da çoğalma eğilimi göstermedi acaba yanlış yaptığım bir şeymi var eksiklerimmi var sayın berduray teşekkürler ilginiz için

berduray 16-08-2009 00:52

Belki kaktüs bakımı başlığında sizi tatmin edecek bilgiler bulursunuz, belki de Sayın Kartalpin'in kaktüsler uzaktaki bir dostumu çağrıştırır konusunu okursanız, olayda derin bir felsefe sezersiniz, ne dersiniz?

samarra 16-08-2009 00:53

hemen bakıyorum konuyu açmadan önce gözatmıştım ama sanırım gözümden kaçtı teşekkürler

berduray 16-08-2009 00:55

Sevgiyle kal.

gzm_zynp 30-12-2009 18:20

1 Eklenti(ler)
Az önce çok sevdiğim kaktüsümün esas gövdesinin ucunu yanlışlıkla kırdım :( kopan parçanın yaşaması için ne yapmam gerekir ? Kopan parça çelikleme yapmaya uygun mu? Kaktüsten böyle bir parça kopması kalan bitkiye zarar verir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim
Eklenti 120112

Fatih 30-12-2009 19:50

Kopan parçayı bir kaç gün bekletirseniz ve daha sonra dikerseniz tutma imkanı var.Ancak bir kaç gün bekleyip koptuğu yerin kuruması gerekli.Yoksa çürüyebilir.

venus_trap 09-02-2010 15:16

merhaba acemi çiçekcinin elindeki kaktüsten bende de vardı dışarıda baktığım için benimkide o hale geldi hasır bir örtüyle sayesinde muhafaza etmeyi başardım şuanda hala yaşıyor hatta boyu bile uzadı :) ama bir şey olabilir die de korkmuyo deilim eger onu bir şekilde çoğaltmama **** kurtarmama yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

Engin 09-02-2010 16:55

Kaktüsü kırıldığı için üzülen arkadaşlar var,ya da kaktüsleri off-setlerle çoğaltmak isteyen arkadaşlar var.Birşeyler paylaşma ihtiyacı duydum.

Kaktüsleri tohumla yetiştirmek hem güç hem de zaman alan bir iş,gerçekten profesyonel tecrübe gerektiriyor.Bazı üreticiler kaktüsleri keserek tabiri caizse doğrayarak çoğaltıyor.Bildiğiniz salatalık gibi doğranmış kaktüslerin her biri toprak üzerinde dikmeden sulamadan bekletildiğinde 1-2 ay içerisinde kökleniyor ve yeni anaçlar ya da aşılar için ayaklar üretilebiliyor.Kaktüslerinizin yavrularını ya da keserek aldığınız parçaları dikmeyin ve sulamayın arkadaşlar.Kuru toprak üzerinde öylece beklesinler emin olun 7-8 ay bekleseler köklenmek haricinde hiç bir şey olmaz.İyice köklendikten sonra kaktüslerinizi dikip sulayabilirsiniz kısa sürede eski dolgunluklarına kavuşurlar.

Uzun bir kaktüsü ortasından kesip (tercihen yaza doğru) üstteki parçayı köklendirip dikebilir.Alttaki parçadan bir sürü yavru alabilirsiniz.Zedelenen kaktüsler zedelenen yerlerden yavruluyor.genelde 5 köşeliyse 5 köşesinden,10 köşeliyse 10 köşesinden.

Aşağıdaki ilk fotoğrafı Taner Beyin serasında çekmiştim fareler kaktüslerin tepelerini yemiş ve kaktüsler oralardan yavrular vermiş.Aşağıdakinde ise Mersin-Limonluda bir serada gölgede şekilsiz büyüdüğü için tepesi kesilmiş bir e.grusonii var.Gördüğüniz gibi oda yavrular vermiş.(aklıma gelmişken o serada çektiğim fotoğraflar var yayınlayayım belki adana ve mersindeki arkadaşlar gitmek ister)

http://img688.imageshack.us/img688/3852/sany0041.jpg

Filiz 12-02-2010 08:30

Biz de top top olan kaktüslerimizin böyle çoğalmasını sağlayabilir miyiz acaba?

Ayhan Yüksel 12-02-2010 08:41

cok güzel gercekten harika bilgiler teşekkür ederim

eda123 12-02-2010 08:56

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

almira 08-04-2010 17:33

4 Eklenti(ler)
Çeliklerini yeni diktiğim kaktüs ve sukulentlerim.:o

Engin 11-07-2010 17:56

2 Eklenti(ler)
Kökte çürüme olduğu için kestiğim kaktüs 4-5 ay içinde köklendi ve dikime hazır hale geldi.Sabırla beklemek gerekiyor.

İlginçtir,köklenme için 3-4 aydır beklettiğim rebutia yavruları köksüz vaziyette çiçek açıyorlar.Ölüm ihtimaliyle tohum vermeye çalışıyor olmalılar.

rahna_mosa 14-07-2010 17:05

engin bey selamlar, bu konudaki verdiğiniz bilgileri okudum. hepsi çok yararlı oldu teşekkürler. sizin önerdiğiniz usulle aloevera cinsi olan kaktüslerden çelik almak mümkün olumu? kesip toprağa bıraksam kendi köklenirmi? aşagıda resmini ekledim. aslında kaktüslerimin cinslerinide bilmiyorum. çiçek açar mı açmazmı? ama her türlü seviyorum onları.
en alttaki resimdeki kaktüsü çiçekçinin gazabından kurtardım. garibim heryeri silikonluydu. haliyle silikonları sökerken yıprandı biraz. ama siz açıklamalarınızda kendini toplar demişsiniz bende bekliyorum. sevgiler...

Engin 14-07-2010 17:11

Sabırla beklerseniz aloe veranız yanlarından yavrular verecek.Hatta o kadar çok verecekki bir süre sonra baş edemeyeceksiniz.Benimki öyle olmuştu.Yapraktan keserek denemeyin.

Kaktüslerim susuz mu kaldı diye düşünmeyin, istesenizde kaktüsleri susuz bırakamazsınız.Bir yıl su vermeseniz onlar yaşamanın bir yolunu bulurlar.kaktüsler susuzluktan değil genelde fazla sulamadan dolayı çürüyerek ölürler.Sadece güneşli havalarda sulayın ve saksısı en dibine kadar iyice kurumadan (hava sirkülasyonuna göre 10-15 gün sürebilir) bir daha sulamayın.

rahna_mosa 14-07-2010 17:19

çok teşekkür ederim engin bey. bekliyorum seneye daha güzel olacaklar... fotoğraflarını paylaşırım. bol çiçekli günler...

hulyaa 28-07-2010 23:14

selam arkadaşlar ben aranızda yeniyim ve biraz çekiniyorum ama sizlerden rica ediyorum fotosunu gönderdiğim kaktüsün dipden yavru verirmi

hulyaa 28-07-2010 23:23

kaktüsümün fotosu

çok üzgünüm olmuyo fotoyu yükleyemiyorum

hulyaa 28-07-2010 23:28

:(daha önce yapmıştım neden olmadı anlamıyorum pes ediyorum şimdilik

fatsalı yolcu 12-08-2010 06:29

Arkadaşlar bunlarda benimkiler.Top şeklinde olanı ve uzun olanı (Kusura bakmayın cinslerini bilmiyorum) yavrulayan yerlerinden kesip birkaç gün beklettikten sonra toprağa dikiyorum.Peki ya yayvan yapraklı olanı da aynı şekilde mi yapacağız?Anladığım kadarıyla toprak kumlu olacak.Eksik ya da yanlışım varsa lütfen yardımcı olun.
http://img208.imageshack.us/img208/9263/dsc04518l.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/3351/dsc04498g.jpg
http://img832.imageshack.us/img832/3276/dsc04507.jpg

rahna_mosa 12-08-2010 08:57

selamlar fatsalı yolcu öncelikle hoşgeldin foruma.
maşallah çok güzel büyümüşler kaktüslerin. sanki biraz fazla sulamışsın toprak çok ıslak görünüyor. birde 2. fotoğraftaki kaktüsün yanında biten yabani otları koparmalısın. çelikleri nasıl alacağın konusunda daha uzman arkadaşlar yardım ederler. ama toprak konusunda dediğin gibi kumlu olması daha iyi oluyor. bu tecrübeyle sabittir. kaktüslerine zarar vermeden biraz toprağa karıştırabilirsin. fakat zarar göreceklerse elleme hiç. kaktüsler çok vefalı dostlar her toprakta gelişiyorlar. sevgiler...

rodoslu 19-09-2010 23:33

çelikler

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
İlgi alanım başka bitkiler olmasına rağmen sitede dolaşa dolaşa kaktüssever oldum :). Ve başladım sağdan soldan çelik almaya..Elimde resmini yolladığım gibi çelikler mevcut, direk dalından kopardım, herhangi bir işlem yapmadım,yanlış birşey yapmayayım diye yinede sormak istedim;

1)Aldığım çelikleri hiçbir işlem yapmadan kök kısımları kuruyana kadar bekleteceğim,
2)Kuruduğundan emin olduktan sonra kuma dikeceğim, fısfısla üstünden fıslayacağım(kumu direk deniz kenarından aldım ve yıkadım,güneşte kuruttum)

NOT:Kuruma kısmı kaç gün sürer acaba, 3-4 gün, 1 hafta? kurutayım derken kullanılamaz hale getirmeyeyim..

Yanlış bir yer var ise bilgilendirmenizi rica ediyorum.
Teşekkürler.

Ayşe Yıldız 20-09-2010 08:23

Sayın Rodoslu, çelikleriniz çok güzel fakat ıslak görüyorum. sakın ıslatmayın ve 1hafta kadar nemsiz ışık alan kuru bir yerde muhafaza edin. Yalnız dikeceğiniz yer sadece kum olur mu onu bilemiyorum. Ben çiçek toprağıyla kumu karıştırıyorum öyle dikiyorum şuana kadar sorun yaşamadım. Diktikten sonra toprak çok az nemli olsun ve sıkça sulamayın. İnşallah tutturursunuz sağlıkla büyütürsünüz. Daha iyi bilen arkadaşlarım daha iyi bilgilendireceklerdir. Umarım bende yanlış bilmiyorumdur.

a1919 20-09-2010 09:06

Bence 1 hafta biraz uzun. 1-2 gün sonra dikebileceğinizi düşünüyorum. Ayşe Hanım'ın da dediği gibi fazla sulamayın ve güle güle büyütün :)

rodoslu 20-09-2010 09:41

Teşekkür ederim sayın ayse afyonlu ve a1919. Üstleri biraz toprak olmuştu o nedenle yıkamıştım çelikleri :).

crocustr 23-09-2010 12:38

merhaba arkadaşlar,
benim kaktüsüm profil resmimdeki gibi bu yaz çok çiçek açtı ve çok yavruladı. kaktüsümün adını bilmiyorum.yavruları ayırıp başka yere dikmek istiyorum. bir yavruyu usulca çektim ve hemen ayrıldı.kalem ucu gibi bir kökü var okadar .bu şekilde mi toprağa ekmeliyim yoksa kesme işlemi yapmalımıyım.
şimdiden teşekkürler.
not:acil dönerseniz sevinirim

crocustr 23-09-2010 12:41

merhaba fatsalı yolcu
sanırım sizin kaktüse biraz benziyo ama beniminin yavruları yuvarlak.Bir soru sormuştum forumda.biliyorsanız cevaplarmısınız.
teşekkürler

a1919 23-09-2010 12:50

Sayın crocustr öylece dikebilirsiniz herhangi bir kesme işlemi yapmanıza gerek yok.

lepiska 21-10-2010 09:16

2 Eklenti(ler)
fotoğrafını gördüğünüz kaktüs çeliğini bana veren kişi, doğruca toprağa dikmemin yeterli olduğunu söylemişti. dikeli 3 gün oldu ancak kaktüs biraz saldı kendini. direkt olarak toprağa dikmekle hata mı yaptım acaba?
Eklenti 176254

Eklenti 176255

Ayşe Yıldız 21-10-2010 09:22

Hayır Sayın Lepiska, bu türden bende diktim geçen sene ilk önce buruşmalar oluyor (ben öldü zannetmiştim) daha sonra kendisini topluyor. Kumu çok fazla seviyor ve ilk etapta çok fazla sulamayın, Direk güneşide sevmiyor bu tür. Umarım tutturmayı başarırsınız.

lepiska 21-10-2010 09:30

çok teşekkürler sevgili ayşe afyonlu. içim rahatladı ancak bu saksıda kum oranı çok az hemen bu sorunu çözeceğim.

lepiska 21-10-2010 09:33

2 Eklenti(ler)
bu aralar kaktüslerimle başım belada:) bu da diğer kaktüsüm. yaklaşık 2 aydır bende kendisi ama son dönemlerde yaprak dökmeye başladı. kırmızı çiçek açarmış bu tür, henüz bir icraat göremedim.
Eklenti 176256

Eklenti 176257

ziraatteknikeri 21-10-2010 09:46

Saksının üst tarafındaki beyazlıklar ( tuzluluk ) aşırı sulama yapılmış, kenarındaki boşluk ise bol sulamadan sonra ise sulama ihmal edilmiş saksı kurumuş. Toprak nemini tamamen kaybetmiş. Saksının toprağını değiştirmeniz gerekmekte.

lepiska 21-10-2010 09:49

çok teşekkürler sayın ziraatteknikeri.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024