agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni282Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2006, 18:53   #31
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Aşılma için teşekkürler.
Çok güzel açıklamışsınız...
Sizi Türkiye de görmek isteriz...
saygılar sevgiler...

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 04:40   #32
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merih Mesajı Göster

Merhaba
kaktüsleriniz çok güzel.Bilginizi esirgemediğiniz için teşekkür ederim.Umarım sorumu aptalca bulmazsınız.Aşılamayı gayet açık ve net anlatmışsınız.Benim sorum kaktüslerin çiçek açması için ne yapmak gerektiği?Aydınlatırsanız sevinirim.Sevgiler.Merih
Sevgili Merih,

Kayginiz yersiz, zira aptalca soru olmaz, aptallar soruyu boyle algilar.

Sorunuza gelince; kaktuslerin cicek acmasi icin onlarin dogal ortamlarina yakin bir ortam hazirlamaliyiz. Bunun icin de once kaktusumuzu tanimaliyiz.
Kaktus ailesi oldukca genis bir aile olup, cogumuzun sandigi gibi sadece col bitkileri degildir. Dedigim gibi oncelikle kaktusumuzu tanimamiz gerekiyor. Gunumuzde bu bir sorun olmaktan cikmistir. Nette (google) kisa bir gezinti bizi aradigimiz bilgilere en kisa yoldan ulastirir.
Genel anlamda bir cevap vermek gerekirse; istisnalar haric kaktusler; sicagi seven, cogunlukla bahar ve yaz donemi ciceklenen ve bu ciceklenme suresi bazi turlerde tohum ekildikten bir sene sonra (Rebutia turleri), bazi turlerde ise 80-100 sene (echinocactus grusonii) surebilen genis bir ailedir.
Ve gece ile gunduz arasinda sicaklik farkina, kis uykusuna gereksinmesi olup susuz uzun zamanlar yasayabilen ilginc bir bolumudur bitkiler aleminin.

Ve yine ilginc bir ozellikleri; diger yesil bitkilerde solunum, gunduz havadan karbodioksit alip oksijen vermeleri, gece ise bunun tam tersidir. Bu yuzden yatak odalarinda pek tavsiye edilmezler bu yesil bitkiler zira sizin soludugunuz oksijene ortak olurlar.
Oysa kaktuslerde durum degisiktir, daha dogrusu diger yesil bitkilerdeki solunumun tam tersidir ve yatak odalarimizda bize ortak degil tam tersi hizmetkardir yani bizim solunumla verdigimiz CO2 yi bize O2 olarak geri verir.

Umarim cok normal olan sorunuza birazda olsa yanit bulabilmisinizdir

Saygilarimla,
Uyar11.

Düzenleyen uyar11 : 12-12-2006 saat 05:58
uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 05:53   #33
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Sevgili mecegh ve Elfogi,

Sizler gibi kaktusseverlere birazda olsa yardimci olabiliyorsam ne mutlu bana.
Kaktusler ve asilama ile ilgili akliniza takilan butun sorulariniz icin, bilgi ve tecrubelerim oraninda sizlere yardimci olmak mutlu edecektir inanin beni.

Butun kaktusseverlerden istegim; cekinmeden, kendi bilgi ve tecrubelerinizi de buraya aktarmaniz.
Cekinmeyin, belki yanlistir diye dusunmeyin, dogrusunu yanlisini hep beraber arastiralim. Burada kimse sizi elestiremez, bilginiz tek bir heceden ibaret olsa bile niyetiniz halis olsun yeter. Unutmayin ki baskalarinin bilgisini kucuk goren kibirli kisiler hangi okulu bitirirse bitirsin kitap yuklu merkeplerden tek farki iki ayagi uzerinde durabilmeleridir.

Hepinize saygi ve sevgiler,
Uyar11.

Eski 11-01-2007, 04:09   #34
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Ben daha yeni girdim bu başlığa ve baştan sona roman gibi okudum, bana bilgi ve keyf verdi. Eline koluna sağlık. Umarım burda seranı da açarsın en kralından. Kesin gelirim bak Pamukbitlerini de hallettim bu arada çok saol.

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 17:54   #35
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Yardimci olabildiysem ne mutlu.
Bilgi ve tecrubelerimin elverdigi oranda yardimci olmak isterim kaktusseverlere.
Bildiklerimi ogretmek bilmediklerimi de ogrenmek amaciyla burdayim.
Herkeze saygilar sevgiler,
uyar11.

Eski 10-02-2007, 14:57   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Uyar 11 inanin kaktüs asilandigini ilk defa duydum vede resimlerinizde gördüm..cok enteresan..hemen bende deniyecegim...acaba ülkemizde kaynana dili diye bilinen kaktüse hangi kaktüsler asilanabilir...yazarsaniz cok sevinirim..ayrica denedigin kaktüs asisi tutarsada sevincden sok gecirebilrim herhalde:-) paylasimlariniz icin tesekkürler

ZAGO59 beğendi.
dogaya asigim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 01:18   #37
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Sevgili arkadasim,
Opuntia uzerine nasil ve neler asi yapilir en guzel bir sekilde aciklayan bir website gonderiyorum sana. http://www.cactus-art.biz/technics/G...ep_by_step.htm
Asi yapacagin kaktuslerin yasli olmamalari, asinin tutma olasigini cok artirir. Bu yuzden genc kaktusleri secmeni ve deneme amacli yapacagin asilarda degerli kaktusleri secmemeni oneririm. Opuntialar uzerine Rebutia, Parodia, Astrophytum, Sulcorebutia, Lobivia gibi her yerde bulabilecegin ve cok cabuk ciceklenen turleri rahatlikla asilayabilirsin.
Basarilar.

genome, eceyıldız ve tapi beğendi.
Eski 18-02-2007, 15:58   #38
Yeni Üye

uyar 11 coook tesekkür ederim yolladigin link icin..cok isime yarayacak.

Eski 18-02-2007, 16:46   #39
Yeni Üye

Selam herkese,
bende enteresan buldugum bi konuyu sizinle paylasmak istiyorum ama dogru yeremi yaziyorum bilmiyorum..burada konu kaktüs asisi ama ben salatalik asisindan bahsetmek istiyorum.yeni oldugum icin tam bilemiyorum beni mazur gürün :-) ALmanyada bildigimiz kabaga salatalik asiliyorlar.belki biliyorsunuz ama bilmeyende olabilir..Kabak kökü cok saglam oldugundan cok stabil bi bitki oluyor vede cok ürün veriyor.benim cok ilgimi cekmisti..yapilisi verecegim adresde resimleriyle gösteriliyor.ilgi duyan olursa diye paylasmak istedim...googleden..."gurken veredeln" yazarsaniz gelen ikinci linki tiklayin..resimleriyle gösteriliyor...

Eski 18-02-2007, 18:02   #40
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 Mesajı Göster
Yardimci olabildiysem ne mutlu.
Bilgi ve tecrubelerimin elverdigi oranda yardimci olmak isterim kaktusseverlere.
Bildiklerimi ogretmek bilmediklerimi de ogrenmek amaciyla burdayim.
Herkeze saygilar sevgiler,
uyar11.
Çok teşekkür ederim.Bilgilerinizi ,bu kadar güzel bir şekilde, bizlere anlattınız. Ben de birkaç kaktüsümü sizin öğrettiğiniz gibi aşılayacağım.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 14:11   #41
doğacı

antikressam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Galeri: 81
UYAR 11 Çalışmalarınız harika diyecek birşey bulamadım.....
çalışmalarınızın devamını dilerim başarılar...
birde sorum olacak her kaptüs türünde aşılama yapılabilir mi?
birde her kaptüs çiçek verir mi. bendede 5 tane var ama onlar olumu bimiyorum size resimlerini yollayayım bir bakın. şimdiden teşekkürler......

antikressam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 14:12   #42
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
sevgili arkadaşım uyar11,

beni bugün hem hüzünlendirdin hem de çok mutlu ettin. asilama konusunda paylaşımın için çok teşekkür ederim. hüzünlenme sebebim ise memleket hasretin. dilerim en kısa zamanda hayalince bir serayı ülkemizde açarsın ve bizlerde baş müşterilerin, dostların oluruz. benim de bir Gymnocalycium'um var ve aldığımda üzerinde pembe çiçekimsi bir bölge vardı en üstünde . cehaletimi mazur gör çünkü bu ilk kaktüsümdü daha sonra bu pembe alan kurudu ve gövdenin yan tarafından bir dal uzamaya başladı daha sonra o da büyüdü ve gövdenin şeklini aldı altından da köke benzer saçaklar verdi. bunu koparıp toprağa daldırmalı mıyım? bu konuda bana yardımcı olursan çok sevinirim. şimdiden sonsuz teşekkürler. bir de piyasada kaktüs besini diye sıvı gübreler satılıyor bunların faydası olur mu ?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 15:52   #43
Ağaçsever

ozlemkoybasi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
***.kaktuslerdekı asılama yontemını cok guzel anlatmıssınız ellerınıze saglık.en kısa zamnda bende deneyecegım.umarım tutarlar.
saygılar.

ozlemkoybasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 01:13   #44
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
sevgili arkadaşım uyar11,

beni bugün hem hüzünlendirdin hem de çok mutlu ettin. asilama konusunda paylaşımın için çok teşekkür ederim. hüzünlenme sebebim ise memleket hasretin. dilerim en kısa zamanda hayalince bir serayı ülkemizde açarsın ve bizlerde baş müşterilerin, dostların oluruz. benim de bir Gymnocalycium'um var ve aldığımda üzerinde pembe çiçekimsi bir bölge vardı en üstünde . cehaletimi mazur gör çünkü bu ilk kaktüsümdü daha sonra bu pembe alan kurudu ve gövdenin yan tarafından bir dal uzamaya başladı daha sonra o da büyüdü ve gövdenin şeklini aldı altından da köke benzer saçaklar verdi. bunu koparıp toprağa daldırmalı mıyım? bu konuda bana yardımcı olursan çok sevinirim. şimdiden sonsuz teşekkürler. bir de piyasada kaktüs besini diye sıvı gübreler satılıyor bunların faydası olur mu ?
Sevgili selenn,
Duygularin icin tesekkurler.
Eger kaktusun renkli kaktuslerden ise bunlari celikle uretemezsin ama gercekten kok verdiyse ozaman bordo **** koyu yesil cinslerden, bunlari koklendirebilirsin. Ana govde den ayirip birkac gun kurumaya birakirsan dikim icin hazir demektir. Kaktusler besine pek ihtiyac duymazlar ama yinede istersen kullanabilirsin, bunun icin azotca fakir gubre secmelisin.
saygilar,

Eski 01-08-2007, 17:45   #45
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Deneme.Sarı yılbaşı -kaktüse aşılama.

Eklenen Resimler

genome beğendi.
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 18:27   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 Mesajı Göster
Simdilik bu kadar yeter sanirim
Isterdimki kaktuslerimi ulkemde yetistireyim, boylelikle sizlerlede kolaylikla paylasabilirdim, simdilik resimlerini paylasiyorum sizlerle.
Kimbilir belki bir gun yepyeni turlerle ulkemde de yetistirebilirim, bunun icin bazi calismalarim var.
Aslinda 1996 dan buyana niyetim hep ulkemde bir sera kurmak idi, bunun icin Izmirde arazi bile almistim, malesef bazi terslikler daha dogrusu yanlis kisiler sectigimden bu gune kadar gerceklesemedi hayallerim ama vazgecmis degilim, belki birgun gerceklesir.
saygilarimla,
uyar11

ya bu kaktuse aşıyı nasıl yapıyorsunuz ve izmirde aldığınız arsa izmirin neresinde

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 18:51   #47
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Forumda, kaktüse nasıl aşı yapıldığı ayrıntılı ve görüntülü olarak anlatılmıştı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 12:08   #48
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
sgörünüş o nasıl bir deneme, harikasın valla
hiç aklıma gelmeyecek bir aşılama yapmışsın bayıldım inan ki
umarım tutar

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 09:36   #49
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Çok kolay ataser.Bir senelik.Sonbaharda saksıya alacağım.

Eski 04-08-2007, 12:12   #50
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

aklıma birşey gelmişti sordum ama cevap alamadım bir de burada sorayım dedim
acaba aşılanmış bir kaktüs satın alsak ve aşısını ve ana gövdeyi ayrı ayrı diksek yaşama şansları ne acaba.
**** ana gövdeyi 2 ye bölsek ve aşılı ve ufak bir parçası kalmış kısmı ayrı, ana gövdeden kalan ve köklü kısmı ayrı diksek ne olur acaba?

Eski 04-08-2007, 12:28   #51
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Benim de aklıma takılan bir soru: neden aşılamaya ihtiyaç duyulur kaktüslerde?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 13:41   #52
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Sanırım değişik ve bol çiçek veren farklı kaktüsler elde temek için.Bende en kısa
zamanda deniyeceğim.Teşekkürler uyar11.

Düzenleyen Arzu Kasapoğlu : 12-11-2008 saat 00:38
Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 13:58   #53
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Ben denedim bile sayın uyar11 aloe vera'nın üzerine ismini bilmediğim bir kaktüs aşıladım inşallah tutar. Aşının tutup tutmadığını nasıl anlayabilirim?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 17:06   #54
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ataser Mesajı Göster
aklıma birşey gelmişti sordum ama cevap alamadım bir de burada sorayım dedim
acaba aşılanmış bir kaktüs satın alsak ve aşısını ve ana gövdeyi ayrı ayrı diksek yaşama şansları ne acaba.
**** ana gövdeyi 2 ye bölsek ve aşılı ve ufak bir parçası kalmış kısmı ayrı, ana gövdeden kalan ve köklü kısmı ayrı diksek ne olur acaba?
Bütün mesele köklenmeyi sağlamak.İp ucu verirsem. Kaktüs parçalarnı toprak üzerine bırakıp köklenme sağlanır.Toprak çok az rutubetli olabilir. Hiç sulamadan kök saldığını görmeliyiz.Sonra saksıya alınırız.

Eski 05-08-2007, 15:32   #55
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

sgörünüş bir noktada hala soru işratelerim var deniyor ki o aşılanan renkli kaktüsler kendi başına yaşama şansına sahip değillermiş, renkli oldukları için laboratuvar da üretiliyorlarmış ve yeşil renk olmaması sebebiyle besinlerini ana gövdeden alabiliyorlarmış. acaba o satılan aşı kaktüslerin üzerindeki renkliler gerçekten bu durumla karşılaşabilirler mi?

Eski 05-08-2007, 15:55   #56
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Sevgili kaktusseverler,
Renkli kaktusler konusunu merak eden arkadaslar,
Ustteki renkli kisimlar tek basina koklenmeleri cok zor. Bunlari kendi deneyimlerime dayanarak yaziyorum. Bazi renkler istisna. Ben bazi koyu rekleri koklendirebildim ama buyumeleri cok yavas ve cok hassalar. Klorofil ozelligi ne kadar az ise koklenmeleri o derecede zor. Hatta bazi renkler alttaki yesil kismin uzunlugu ile orantili yani alttaki yesil kismi kisalttigimizda yasamlarini surduremiyorlar. Bunu soyle kisaca soyleyebiliriz, renk ne kadar acik ise koklenme o derece zor.

tapi beğendi.

Düzenleyen uyar11 : 06-08-2007 saat 01:22
Eski 05-08-2007, 15:57   #57
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Eger ustteki rekli kismi baska bir kaktus uzerine asilayacaksaniz, asilacaginiz anac , kendi anacindan buyuk olmasi, gelismesinin daha iyi olmasini saglar.
Size bir ornek

Eklenen Resimler

tapi beğendi.
Eski 05-08-2007, 16:11   #58
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Bazi arkadaslar da neden asi diye sormuslar.
Bu kisilere gore degisiyor, Bazilarina gore asi gereksiz ve buna karsilar, dogasina aykiri olarak goruyorlar. Onlarin bu fikirlerine saygi duymakla beraber katilmiyorum.
Asilamaya iki yonden bakabiliriz;
Birincisi zorunluluk derecesinden, ikincisi ise estetik yonu.
Bunu soylede algilayabiliriz. Gunumuzde estetik cerrahi neden yapiliyor?
gereklilik ve guzellik degilmi?
Kaktuslerdeki asilamayi ben bu acidan goruyorum ve uyguluyorum ve bunda da basarili sonuclar alabiliyorum. ****** bazen basarisiz olabiliyorsunuz ama bu basarisizliklar olumsuz yonde etkilememeli, bunlar sizin elinizde olmayan sebeplerden **** tecrubesizliginizden, yeterince bilgiye sahip olmamanizdan kaynaklaniyor olabilir.

Eklenen Resimler

genome ve tapi beğendi.
Eski 05-08-2007, 16:22   #59
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Asilama rastgele yapilacak bir uygulama degil, oncelikle bunu cok iyi bilinmesi gerekiyor. Her kaktus **** succulent diye bildiginiz sey bir digerine asilanmaz. Oncelikle ailelerini cok iyi tanimak gerekiyor. Kaktusler uzerine euphorbilar asilanamaz **** Aleo vera uzerine baska bir kaktus. Bazi arkadaslar bunu denemis, bu onlara sadece olumsuz bir tecrube kazandirir, bitkilerine ise aci bir son.
Euphorbia asilamalarinda dikkat edilecek husus, kesilen kisimlardan akan sutun temiz su ile arindirilmasi ve kagit mendil ile kurulanmasi. Bu sut asinin tutmasini engeller.
Asagidaki fotolarda Euphorbia obesa normal ve cristata formunda yine degersiz ama kok sistemi guclu olan baska bir euphorbia uzerine asilandi.

Eklenen Resimler

genome, hacivat ve tapi beğendi.

Düzenleyen uyar11 : 06-08-2007 saat 01:27
Eski 05-08-2007, 16:32   #60
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Opuntia (kaynana dili) uzerine yilbasi asilamasi benimde ilk asilama calismam olmustu yillar once ve oldukca basarili bir asilama idi. Bu bir gereklilik degil sadece estetik kazandirmak icin yapilacak bir asilama turu olabilir. Hatta bonsai kaktus yapiminda uygulanan bir yontem de denebilir.
Boyle bir uygulamadan bir kac ornek.

Eklenen Resimler

genome ve tapi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024