agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni644Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2012, 11:45   #331
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkyt Mesajı Göster
Kaktüs tohumu aldım bugün allahını seven yardıma koşsun yoksa ben bu sabırsızlıkla hemen ekim yapıcam napmam gerek şimdi benim beklim mi ekim mi neye ekim nereye ekim ekmim baş ucumamı koyim sakla samanı gelir gelir zamanı mı yapim
Doğru başlığı bulmuşsunuz ama sanırım önceki mesajları henüz okumamışsınız. Sorularınızın cevaplarına başlığı okursanız yanıt bulacaksınız. Biraz okuduktan sonra aklınıza takılan noktalar olursa tekrar sorarsınız.

furkyt beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 11:52   #332
Ağaç Dostu

furkyt's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2010
Yok okudum okudum da tohuma heves ettim aldım.Yalnız hangisi en doğru yöntem bilemedim.

furkyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 16:25   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Ben de ilk defa denedim geçenlerde şimdi çimlenme gerçekleşti artık nasıl büyüyecek diye merak ediyorum.uygun toprak uygun hava şartları uygun ortam ve nem.Daha önceki soru ve cevapları okursanız gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz...

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 09:02   #334
Ağaç Dostu

İyi günler tohumların çoğu çimlendi yurt dışından aldığım tohumlar daha sık olduklarından sanırım daha hızlı büyüyorlar sanki.Sakaki adlı arkadaştan gelen tohumlardan bir 2 tanesi yeşerdi.Güler Ablanın gönderdikleri de yeşerdi .Buradan bu tezi ortaya atabiliriz şimdi ister taze olsun ister bekletilmiş olsun atlas çiçeği tohumları uygun şartlar sağlanınca yeşerebiliyor.Gece 19-20,gündüz 27-30 derece sıcaklık idealmiş yani.Yurt içi internet sitesinden aldığım astrophytum tohumları hiç çimlenmedi aslında yapmam gereken tüm faktörleri yerine getirmeme rağmen zaten içi kabuk gibi duruyordu..Şimdi bunların nasıl büyüyeceğini merak ediyorum.Kışın içeri almam gerekecek mutlaka .Acaba çürüyecek mi bazıları ya da kuruyacak mı diye korkuyorum.Günde iki defa bir dakika kapağını açıyorum kendi suyu yeterli geliyor kapağının altında buhardan su damlacıkları oluşuyor.Resmini yarın ekleyeceğim....

Eski 22-11-2012, 00:58   #335
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Ben ilk defa tohumdan atlas ve yılan kaktüs çimlendirdim .Bugüne kadar üstü kapalı bir şekilde bekleyerek bu aşamaya geldi.Benim deneyimli arkadaşlarımdan bundan sonrası için fazlaca desteğe ihtiyacım olucak..Bu aşamadan sonra çimlenen tohumlarımı üstü açık bir şekilde mi bırakmalıyım , yoksa daha önceki gibi üzerine şeffaf streç film ile örtmeye devam etmelimiyim?..Diğer sorum;bu aşamadan sonra sulama ne şekilde olmalı?

Eklenen Resimler

farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 09:18   #336
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili farpali,

Tüm tohumlar çimlendiyse artık üstünü örtmenize gerek yok. Toprağın kuru kalmaması gerekiyor. Nemlendirmeye devam edin. Direkt güneş ışığından koruyun çünkü filizler çok körpe olduklarından gövdeleri henüz duyarlıdır.

İlk dikenler belirdikten sonra sulamayı biraz arttırın. Gövdeler iyice belirginleşene kadar uzun bir süre gerekiyor. Çimlendikleri ortamda kalsınlar, şaşırtma yapmayın. Bahara kadar kendilerini iyice belli ederler diye düşünüyorum. Güle güle büyütün yeni kaktüslerinizi

Eski 22-11-2012, 13:22   #337
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sevgili farpali,

Tüm tohumlar çimlendiyse artık üstünü örtmenize gerek yok. Toprağın kuru kalmaması gerekiyor. Nemlendirmeye devam edin. Direkt güneş ışığından koruyun çünkü filizler çok körpe olduklarından gövdeleri henüz duyarlıdır.

İlk dikenler belirdikten sonra sulamayı biraz arttırın. Gövdeler iyice belirginleşene kadar uzun bir süre gerekiyor. Çimlendikleri ortamda kalsınlar, şaşırtma yapmayın. Bahara kadar kendilerini iyice belli ederler diye düşünüyorum. Güle güle büyütün yeni kaktüslerinizi
Sayın selenn çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Sağlıcakla kalın.

farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 13:44   #338
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
İyi günler tohumların çoğu çimlendi yurt dışından aldığım tohumlar daha sık olduklarından sanırım daha hızlı büyüyorlar sanki.Sakaki adlı arkadaştan gelen tohumlardan bir 2 tanesi yeşerdi.Güler Ablanın gönderdikleri de yeşerdi .Buradan bu tezi ortaya atabiliriz şimdi ister taze olsun ister bekletilmiş olsun atlas çiçeği tohumları uygun şartlar sağlanınca yeşerebiliyor.Gece 19-20,gündüz 27-30 derece sıcaklık idealmiş yani.Yurt içi internet sitesinden aldığım astrophytum tohumları hiç çimlenmedi aslında yapmam gereken tüm faktörleri yerine getirmeme rağmen zaten içi kabuk gibi duruyordu..Şimdi bunların nasıl büyüyeceğini merak ediyorum.Kışın içeri almam gerekecek mutlaka .Acaba çürüyecek mi bazıları ya da kuruyacak mı diye korkuyorum.Günde iki defa bir dakika kapağını açıyorum kendi suyu yeterli geliyor kapağının altında buhardan su damlacıkları oluşuyor.Resmini yarın ekleyeceğim....
işte atlas minnişlerin resimleri.Çimlenmeyen üst sağ taraftakiler Zengarden den aldığım astrophytum tohumları...Diğerleri çimlenirken onlar neden çimlenmedi merak ettim doğrusu...Üst sol ve ortadaki de Sakdaği adlı arkadaşın gönderdiği alt sol ve ortadaki Güler ablanın gönderdiği tohumlardı bu vesile ile onlara da tekrar tekrar teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

Düzenleyen mmanager : 29-11-2012 saat 08:37
Eski 27-11-2012, 13:48   #339
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Çok güzeller, kimisinin dikenleri bile çıkmış...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 10:19   #340
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Daha evvel paylaştığım yapay ışık altında üretmeye çalıştığım tohumlarda çimlenme başladıktan sonra kapağını açmadan sadece çimlendirme kabı üzerindeki havalandırma sürgülerini açarak pamuksulaşmaya engel olmaya çalıştım. Yine de ortamdaki nemden dolayı toprak üzerinde pamuksu tabaka oluştu. Bunun üzerine yapay ışıklandırmayı devam ettirdim fakat havalandırmayı kapağı açarak yaptım. Birden kapağı açmadım ama kademeli olarak arttırdım. Bugün ilk kez kapağı tamamen kaldırdım.

Çimlenen bitkiler oldukça sevimli gözüküyorlar.

Kendi Mammillariamdan aldığım tohumlardan yetişenler. Fakat toprak üzerine ufak akvaryum taşı eklediğim saksıdaki filizler daha dirençli gözüküyor. 2. fotoğrafta toprak üzerine akvaryum taşı kullanmadığım saksıdakiler daha az çimlendi ve daha dirençsizler.
Eklenti 300411

Eklenti 300412

Adenium arabicum ve pink tohumları elimde kalmış eski tohumlardı. Fakat aradan seneler geçmesine rağmen oldukça kolay ve bol çimlendiler. Filizler henüz 2 yapraklı. Biraz büyümelerini bekleyip şaşırtacağım.
Eklenti 300413

Eklenti 300414
Buradaki, tohumdan çıkan kaktüs fideleriniz yaşıyor mı Selenn Hanım?

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 11:43   #341
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili sakdag, ben Türkiye'ye gelene kadar herşey yolundaydı. Adeniumlar yeni yaprak vermeye devam ediyordu, kaktüslerde diken sayısı artmıştı. Bir tek Lithopslardan ümitsizdim.

Türkiye'ye en son toplantı için gelirken aklım onlarda kaldı ve korktuğum başıma geldi. Her ne kadar toprağı nemli bırakıp, sera kapağını kapatmış olsam da bir şekilde yapay aydınlatmanın verdiği ısı ile toprak tahminimden uzun süre susuz kalmış.

Döndüğümde Lithopslar kurumuş, Adeniumların tombullaşmaya başlayan gövdeleri büzüşmüştü. Nitekim yaşamadılar. Mammillarialar yaşıyor ama gelişme durdu. Uzun süre susuz kalan kökler belki de kurudu ama açıkçası biraz daha kurcalayıp tehlikeye atmak istemiyorum.

Sonuç olarak bu tohum çalışmasından çıkarttığım ders; uzun süreli bu yolda bitkilerin başında olmak gerekiyor. Yoksa onca emek boşa gidiyor...

adneser ve acemi25 beğendi.
Eski 27-04-2013, 08:48   #342
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Saguaro tohumlarımı ekeli 2 haftadan fazla, çimleneli 1 haftadan fazla oldu ama hala en ufak bir diken belirtisi yok. tohum kabının kapağını ne zaman kaldırmam gerek?

morkaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 19:38   #343
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Gördüğüm kadarıyla diken oluşumu da başlamış minik kaktüslerinizde sevgili sonerordo. Üstleri açık değil mi? Mantar Hastalığı'na karşı şimdi hassaslardır. Aydınlık ama direkt güneş almayan bir ortamda toprak kurudukça fısfıslayın.

Ben geçen seferki kaktüs tohumu çimlendirme denememde başarılı olmuştum fakat dikenlenmelerinin ardından toprak karışımda torfu fazla tuttuğum için şaşırtma yapmak zorunda kaldım. Torf suyu çekmez hale gelmişti ve uygun kaktüs karışımına filizleri şaşırttım. Şaşırtma yapmak kendi deneyimlerime göre pek iyi sonuç vermiyor. Bu sebeple bırakın oldukları yerde iyice gelişsinler. Benimkileri kaybedince paylaşmak istedim.

Güle güle yetiştirin, büyüdüklerini de görürüz inşallah. Bu arada türleri konusunda bilginiz var mı? Oldukça hızlı gelişmiş gibi gözüküyorlar, bakımınız çok isabetli gibi gözüküyor fotoğraflara baktığımda

adneser beğendi.
Eski 13-05-2013, 15:57   #344
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili sonerordo,
Yeni çimlenenler oldukça kökleri havada kalanlar olursa toprak ilave edersiniz. Şaşırtmayı geciktirmikle iyi yapmışsınız

Üstlerini açınca hava değişiminden etkilenenler oluyor, bu sebeple bazılarını kaybetmişsinizdir. Çok sağlıklı gözüküyor fotoğraftakiler. Umarım güzel gelişirler de gelişmeleri bizimle paylaşırsınız.

sonerordo beğendi.
Eski 23-05-2013, 15:22   #345
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
tohumlar elime ulaştı şuan ekim işlemine başlasam olur mu?

hüseyindincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 17:54   #346
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Ekebilirsiniz, kolay gelsin. Gelişmeleri burada paylaşırsanız sevinirim.

Eski 24-05-2013, 22:26   #347
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

tohumu bugün ektim bakalım kaç güne çimlencekler

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 22:27   #348
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

ayrıca tüm tohumları ekmedim eğer çimlenirse bu şekilde devamını da aynı şekilde ekicem

Eski 25-05-2013, 15:46   #349
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerordo Mesajı Göster
Geçen sene çiçeklenen Rebutia Muscula kaktüsümden tohum aldım ve tohumları ektim. Kaktüs tohumlarında tozlaşma-döllenme benzeri bi olay oluyor mu/olması gerekiyor mu? Tohumlar çimlenir mi ?
bildiğim kadarıyla tozlaşma, döllenme işlemi olmuyor, tohum kendiliğinden çimleniyor.

Düzenleyen hüseyindincer : 25-05-2013 saat 15:46 Neden: imla hatası
Eski 25-05-2013, 17:50   #350
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüseyindincer Mesajı Göster
tohumu bugün ektim bakalım kaç güne çimlencekler
Şeffaf plastik bir kaba koyun ve kapağını kapatın.Nemli olması için bu gerekli ve ışık alan güneş görmeyen bir yere koyun.Buharlaşan suyu tekrar içine akacağı için 5-8 gün içinde çimlenmeye başlayacaktır.Eğer tozlaşma ve döllenme işlemi olduysa tohumlar çimlenir.Olmadıysa çimlenmezler.Bu horoz olmayan kümesteki tavukların yumurtasından civciv çıkmaması gibidir.Kaktüs tohumları ışıkla çimleniyor ışık ve nem çok önemli...Çiçeğin resmine baktığım kadarıyla aynı anda bir kaç tane birden çiçek açmıştır sanırım onlardan da tozlaşma olmuştur diye düşünüyorum...Başarılar...Eski yazışmaları okursanız daha fazla bilgi edinebilirsiniz...Başarılar dilerim....

Eski 25-05-2013, 18:38   #351
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

Alıntı:
Şeffaf plastik bir kaba koyun ve kapağını kapatın.Nemli olması için bu gerekli ve ışık alan güneş görmeyen bir yere koyun.Buharlaşan suyu tekrar içine akacağı için 5-8 gün içinde çimlenmeye başlayacaktır.Eğer tozlaşma ve döllenme işlemi olduysa tohumlar çimlenir.Olmadıysa çimlenmezler.Bu horoz olmayan kümesteki tavukların yumurtasından civciv çıkmaması gibidir.Kaktüs tohumları ışıkla çimleniyor ışık ve nem çok önemli...Çiçeğin resmine baktığım kadarıyla aynı anda bir kaç tane birden çiçek açmıştır sanırım onlardan da tozlaşma olmuştur diye düşünüyorum...Başarılar...Eski yazışmaları okursanız daha fazla bilgi edinebilirsiniz...Başarılar dilerim....
ben çimlendirme torbalarına koyduğum için şeffaf kaba koyma şansım yok şuan, sprey ile günde 1 kere sadece tek püskürtme yapıyorum toprak zaten özel olduğu için sürekli nemini koruyor ancak ortamın nemini tam ayarlayamıyorum sorun yaratır mı durum?

Denix beğendi.
Eski 27-05-2013, 07:32   #352
Ağaç Dostu

İyi günler dilerim öncelikle, benim bahsettiğim 30*40 **** daha küçük ebatlarda plastik şeffaf saklama kabları satılıyor onlardan birinin içine koymanızda.Yani küçük bir sera ortamı hazırlamış oluyorsunuz.Çimlendirme torbalarını bunun içine yerleştirdikten sonra kapağını kapatacaksınız.Bir kaç gün sonra günde onbeş dakika kapağını yarı açıp havalandırma yapacaksınız.Tekrar kolay gelsin...

Eski 27-05-2013, 13:30   #353
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

Alıntı:
İyi günler dilerim öncelikle, benim bahsettiğim 30*40 **** daha küçük ebatlarda plastik şeffaf saklama kabları satılıyor onlardan birinin içine koymanızda.Yani küçük bir sera ortamı hazırlamış oluyorsunuz.Çimlendirme torbalarını bunun içine yerleştirdikten sonra kapağını kapatacaksınız.Bir kaç gün sonra günde onbeş dakika kapağını yarı açıp havalandırma yapacaksınız.Tekrar kolay gelsin...
dediğiniz gibi yaptım ağzını da streç filmle kapattım ortamdaki nemi tutsun diye, bugün 4. gün ama hiç kıpırtı yok benim ufaklıklarda. nem ayarlanamadığı için büyük ihtimal. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eski 31-05-2013, 14:08   #354
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

Benim ufaklıklardan hala ses yok

Eski 01-06-2013, 21:49   #355
Yeni Üye

hüseyindincer's Avatar

Tohumlarını aynı zamanda ektiğim papatyalar çimlenmeye başladı 2-3 cm oldular. Umarım kaktüslerim de en kısa zamanda çimlenir.

Eski 07-07-2013, 19:15   #356
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Arkadaşlar 2 gün önce elime 2 paket vilmorin marka kaktüs tohumu geçti.Üzerinde karışık tohum yazıyor ve ben fırsat bulup bugün ektim.Kullandığım karışımda torflu toprak,dişli dere kumu,Quartz kumu vardı.En alt kısma drenaj için çakıl taşı koydum.Onun üzerine torflu toprak+dişli dere kumu+Quartz kumu karışımı var.En üst kısma ise sadece Quartz ve dişli dere kumu koyup tohumları üzerine rastgele serptim.Yaklaşık 300/350 tohum kadar tohum vardı 1/4'ünü ektim-diktim.Üzerini kumla **** başka bir materyalle örtmedim.Sadece bir tahta parçası ile çok az bastırdım.tohumların yerine oturması için.En başta malzemeleri yıkayıp dezenfekte ettiğim için(mantar ilacı kullanmadım.Sadece kaynar suyla güzelce yıkadım.) yeterince ıslaktı zaten,bende o yüzden bir daha sulamadım ve üzerini defter kaplamak için kullandığımız o kapla güzelce örtüp bantladım.ara ara açıp havalandıracağım için üzerine delik açmadım sadece altındaki drenaj delikleri var.
Şimdi size sorum şu eksik olan birşey var mı **** bu olmamalıydı dediğiniz birşey?Bu konuda acemilikten biraz daha geri seviyedeyim o yüzden yardımlarınıza çok çok ihtiyacım var.Birde bu ışıklandırma olayını yapamayacağım.Sizce ışıklandırma yapmadığım için toumlarda çıkma şansı düşer mi **** tohumların çıkmama olasılığı var mı?Şimdiden teşekkürler.

YeniBON beğendi.
akgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2013, 20:36   #357
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Name:  DSCF1997.jpg
Views: 2157
Size:  36.1 KB

Sn gazi barış beyin gönderdiği mammillaria prolifera tohumlarımı nihayet dikme fırsatı buldum. Bir hafta kadar önce diktiğim tohumlarım nihayet patladı. Gazi beye çok teşekkür ediyorum.

sonerordo beğendi.
turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 17:21   #358
Yeni Üye

YaKo's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Merhaba
Ben bu pembe kapsülleri Mammillaria;'nın tohumu olduğunu düşünüyorum. Bunları nasıl ekeceğim bilen var mı? kuruyup düşene kadar bekleyeyim mi? Koparıp alayım mı?

YeniBON ve loveforlife beğendi.
YaKo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 10:03   #359
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Name:  IMG_3447.jpg
Views: 1987
Size:  22.1 KB

Balkonda duran kaktüslerim rüzgarın etkisiyle haliyle dölleniyor ve seri şekilde tohum oluşturuyolar. Bir dahaki bahar ayında çimlendirmeyi denicem bakalım. Bir yerlerde kaktüs tohumunun bekletilmesi gerektiğine dair bir şeyler okumuştum.

Bir de yukarıda bi kafa karışıklığı olmuş sanırım. Tohum döllenmediyse çimlenmez gibi bir tez atılmış ortaya. Bitkiler konusunda acemiyim ama benim biyoloji derslerinden aklımda kaldığı kadarıyla çiçekte döllenme oluşursa tohum kesesi ve tohum oluşturuyor. Yani elimizde tohumumuz varsa haliye döllenme sonucu oluşmuştur.

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2013, 08:45   #360
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Mammalirea ve lobiva (inşallah isimleri doğru yazmışımdır) tohumlarım var ne zaman ve nasıl ekmemi önerirsiniz burda havalar gündüz çok sıcak ve nemli geceleri hafif serin olmaya başladı bu şartlarda nasıl bir çimlendirme yapabilirim. bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden...

YeniBON beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, inşaat kumu, kaktüs, kaktüs tohumu, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024