agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İğne Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/)
-   -   Abies (Göknar) (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/392.htm)

avtonoz 30-05-2011 07:39

Göknar ile ladini ayırdetmekte zorlanıyorum. Aşağıya yazdığım şu iki farklılık doğru mu?

i) Göknarın kozalağı dik durur, ladinin kozalağı ise aşağı sarkar
ii) Göknarın ibreleri yassı ve ucu batıcı değildir. Ladin ibreleri 3-4 köşeli ve ucu dikenlidir.

Başka belirgin bir farklılık var mıdır?

ttuzunalp 08-06-2011 07:49

Merhaba Arkadaşlar göknarım kurumaya başladı sizce çok sulamadan olabilirmi?
ne yapmamı önerirsiniz?
Saygılarımla.
resim linktedir.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...d=1#post818668

sürüngenkolik 08-06-2011 09:07

fazla sulamadan olacağını sanmıyorum benim göknarımda fazla sulanıyor ama hala yemyeşil kuru yaprağı bile yok BELKİ (KÖK ÇÜRÜMESİ OLA BİLİR)

Emre Kuzu 08-06-2011 12:26

Güneş durumu nasıl

ttuzunalp 09-06-2011 08:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 818850)
Güneş durumu nasıl

güneş yeterince alıyor

:(

Emre Kuzu 09-06-2011 12:38

Ben biraz sıkı gördüm ağacınızın etrafını

ttuzunalp 10-06-2011 08:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 819529)
Ben biraz sıkı gördüm ağacınızın etrafını

hemen toprağı gevşeteceğim :)
herkese teşekkürler syg.

Kiraz 14-06-2011 10:03

2 Eklenti(ler)
Yeni taşındığımızda aldığım mavi ladini kurutunca, mavi renginden dolayı ispanyol göknarı aldım. Aldıktan sonra, göknarın bazı dallarında uzama olamayabileceğini, formunun zamanla bozulabileceğini duydum. Alt dallarda biraz problem olsa da şimdilik formunu beğeniyorum. Bahçem küçük olduğu için yavaş büyüyen türünden aldım. Her sene en üstte verdiği sürgün kadar uzuyor, şimdilik boyu 1.60 m civarında.

Şu an en gösterişli zamanı, her yerinden açık yeşil sürgünler çıktı, rengi tamamen değişti. Gölgeyi sevdiğini bilmiyordum, sabah ve öğlen güneşini alıyor ama şimdiye kadar sıcaklık nedeniyle sorun yaşamadı.

Eklenti 224400

Sanırım bu da ilk kozalağı, daha önce hiç böyle vermemişti.
Eklenti 224401

Samsunlu55 20-08-2011 00:36

Arkadaşlar linkteki göknarın türü hakkında bir fikri olan var mı:confused:
Yer: Dürtmen Dağı/Alaçam/Samsun
Rakım: 1700 m

http://v15.lscache1.c.bigcache.googl...l/28295796.jpg
http://v4.cache3.c.bigcache.googleap...rect_counter=1

Emre Kuzu 25-09-2011 23:13

Samsundaki tek göknar türü budur. Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana

Samsunlu55 12-10-2011 21:29

Teşekkürler.

ümitibrahim 25-07-2012 19:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dedeefendi (Mesaj 407595)
TDK sözlüğünde ve okul kitaplarında "göknar", "köknar" diye telaffuz ediliyor. Ağaçlarla yakından ilgilenenler ise ısrarla "göknar" diyor. Bunun sebebini açıklayabilecek olan var mı? Edebiyat öğretmeniyim.Doğrusunu bulmak istiyorum.Ben TDK'nın telaffuzu yerine ağaçları daha yakından tanıyanların "göknar" telaffuzunu tercih ediyorum...

Kelimenin göknara dönüşmesi son birkaç yüzyılda gerçekleşmiş,Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bile köknar olarak geçiyor.Kökeniyse Yunanca Kukinarya;ibreli ağaçlar için kullanılan genel bir terim.

ümitibrahim 09-08-2012 19:53

GÖKNAR ŞARABI

Evliya Çelebi seyahatnamesinde İstanbulda yapılan yaygın şarap türlerinden bahsederken göknar şarabını da anıyor,ama başka bir bilgi vermiyor.Nette bir tek bilgi bile bulamadım bu konuda.

Şarabın göknarın neresinden yapılmış olabileceğine dair bir fikri olan var mı arkadaşlar?
Ya da şöyle sorayım;göknarın hangi bölümü şeker ya da nişasta içeriyor olabilir?

ozanutku 22-05-2013 11:13

5 Eklenti(ler)
2013 aşılı ve tohumdan üretim göknarlar yeni sürgünler

gokselcetin 07-10-2013 22:35

5 Eklenti(ler)
2013, göknarlar

Abies Pinsapo 'Glauca'
Eklenti 446702

Abies Concolor 'Candicans'
Eklenti 446703

Abies Concolor 'Candicans'
Eklenti 446704

Abies Koreana 'Silberlocke' - Horstmann's Silberlocke
Eklenti 446705

Abies Koreana 'Silberlocke'' - Horstmann's Silberlocke
Eklenti 446706

Kayahann 07-10-2013 22:52

çok güzeller

Uysal01 08-10-2013 00:13

Göksel bey göknar fidanları harıka görünüyor.Tohumdan siz mi üretiyorsunuz yoksa aşılı üretim mi?

gokselcetin 08-10-2013 00:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 (Mesaj 1206692)
Göksel bey göknar fidanları harıka görünüyor.Tohumdan siz mi üretiyorsunuz yoksa aşılı üretim mi?

Sayın Uysal01, bu türler aşı ile üretiliyor. Fotoğraflarda, hem aldıklarım hem de aşıladıklarım var. Aşıları üyelerimizden gökhan07 ile beraber yapıyoruz.

gokselcetin 08-10-2013 01:42

Abies Koreana "Horstmann's Silberlocke"

Abies Koreana "Horstmann's Silberlocke"

Güney Kore'ye özgü bir göknardır. İbreler kıvrık şekilde, ibre arkaları beyaz renklidir. Kozalaklar dik vaziyettedir. İlk kez 1986 yılında Almanya'da Gunter Horstmann tarafından dünyaya tanıtılmıştır.

Soğuğa dayanıklılık zone bölgesi 5-7 olarak geçmektedir. Serin yerleri sever. Tam güneş alan, drenajı iyi hafif asidik topraklarda iyi yetişir. Hava kirliliğine çok fazla dayanıklı değildir. Toprağını nemli sever fakat fazla sulak alanlara dikimi uygun değildir. Yavaş büyür, piramidal büyüme gösterir.

Uysal01 08-10-2013 12:35

Göksel bey sormak istediğim bir husus var.
Göknarlarda Maviladinde olduğu gibi belli bir yıdan sonra yeşile dönme olabilirmi?Tohumdan ekilen göknarlarda maviden yeşile kadar sapma görülürmü?

Uysal01 08-10-2013 12:40

1 Eklenti(ler)
Eklenti 446751Tohumdan ektiğimiz İspanya göknarının yazınki durumu.

gokselcetin 08-10-2013 23:04

Abies Pinsapo

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 (Mesaj 1206794)
Eklenti 446751Tohumdan ektiğimiz İspanya göknarının yazınki durumu.

Sayın Uysal01,
İspanyol Göknarı doğal yayılış alanı, kaynaklardan önceden edindiğim bilgiye göre İspanya'nın Ronda dağları. Rakım olarak baktığımızda 700-750 metre yükseklik söz konusu.

Sorunuza dair herhangi bir deneyimim olmadı. Bu ağaçları yetiştirdiğim Tokat'ta rakım 600-700 civarı ve fidanlar yaş geçtikçe mavi renk almaya başladı. (Tabi bendekiler zaten mavi varyetesi). Eğer bulunduğunuz yerde deniz seviyesinde iseniz kaynaklarda akdeniz iklimi ağacı olarak bilgi verilen bu göknarın, bu yüksekliklerin bulunmadığı yerlerde renk kaybının olabileceğini düşünüyorum. Bu yalnızca bir tahmin. Mavi ladinde olduğu gibi 5-10 yıl arasında belli olabilir. Bekleyip görmek en iyisi.

Saygılarımla.

Uysal01 09-10-2013 22:20

Haklısınız bekleyip görmek gerekir.

Tohumcu Nılgun 10-10-2013 20:24

5 Eklenti(ler)
Arkadaslar, tùr ismini Sayin Gokselcetin'den ogrendigim bu Kore Goknarini ilk kez yazin,
buradaki bir parkta gormustum.
O parka daha onceleride cok gitmeme ragmen bu guzelligi hic farketmemisim.
Bir gun yine parkta kucuk kizimi gezdirirken, yuruyus yolunun biraz ilerisinde
kucuk bir agacin renkli kozalaklari dikkatimi cekti.
Kozalaklarin rengi lacivert ve gri tonlarindaydi. Daha once boyle guzel renkte
bir agac kozalagi gormedigim icin biraz inceleyip, fotograflarini cektim.
Gercektende hem yaprak, hem de kozalaklari ile cok dikkat cekici guzel bir agac.

Ilk 5 fotografi 25-07-2013 tarihinde, diger 5 fotografi da 06-10-2013 de cektim.

Tohumcu Nılgun 10-10-2013 20:27

5 Eklenti(ler)
Fotograflarin devami.

gokselcetin 10-10-2013 22:00

Gerçekten muhteşem görünümlü bir ağaç değil mi?
Sayın Tohumcu Nılgun hanım, fotoğraf tarihlerini belirtmeniz kozalakların 2,5 aylık bir süreçte ne kadar değiştiği hakkında bizlere fikir vermiş oluyor.

Bildiğim kadarıyla bu türün Türkiye'de bu boyda bir örneği yok. Bizdekiler de daha 30-40 cm civarı. Haliyle kozalaklarını ve gelişimlerini yakından takibimiz söz konusu değil. Bu nedenle sizin bu tür bilgileri buradan aktarmanız özellikle kendim için söylemek isterim ki çok önemli. Tabi ki internetten bir çok bilgiye ulaşılabiliyor fakat yine de birinci elden bunları görebilmek çok daha önemli.

Bir tek takıldığım nokta var ki; 'Silberlocke' mu yoksa 'Silver Show' mu? İki varyete de o kadar benzer ki ayırmakta büyük güçlük çekiyorum. Biraz daha araştıracağım. Eğer bu ayrı özelliklerini belirleyebilirsem bu ağacın hangisi olduğuna net açıklık getirebiliriz.

Paylaşımlarınız için kendi adıma çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

gökhan07 10-10-2013 22:13

Sayın Tohumcu Nilgün,
Evet bu da kore göknarı fakat göksel arkadaşımın tanıttığı silberlock varyetesi değil.
İbreli türlerde varyeteyi ayırt etmek oldukça zor,tohumdan yetişen kore göknarı da olabilir ya da aşı ile üretilen başka bir varyetesi olabilir (Silver show'a benziyor) Eğer aşı ile üretilen bir tür ise topladığınız tohumlardan çıkan fidanlar aynısı olmayacaktır. (Hangi türe aşılanmışsa tohumdan çıkan fidanlar o türe ait olacaktır) Sanırım en iyisi tohumları çimlendirip görmek. Kore göknarlarının kozalakları genelde lacivert renkte oluyor ve çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar. Ek bir bilgi aktarmak istiyorum,ibreli türler eğer aşılı ise erken yaşta kozalak veriyorlar sebebi ise kalem alındıkları ağaçların yaşlı olması ve aynı geni taşımaları,yaşlı bir ağaçtan alınan kalem genç bir ağaca aşılansa da genetik olarak alınan kalem yaşlı olduğu için neslini devam ettirmek ister (Ağaçlar yaşlandıklarında neslini devam ettirmek için kozalak yani tohum üretmeye başlarlar,tohumdan çıkan ağaçlar ise kozalaklarını yıllar sonra gösteriyorlar yani yaşlandıkları zaman,bu ağaç çok yaşlı değil ve bence ağacın aşılı olma ihtimali çok yüksek) Bu arada tohumlarını buzdolabında (4-5 derecede) kuru olarak saklamanız ve dikimden en az 1 ay önce soğuk katlama yapmanız gerekiyor.
Saygılarımla.

gokselcetin 11-10-2013 15:22

Abies Koreana 'Silver Show'

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun (Mesaj 1207446)
Fotograflarin devami.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin (Mesaj 1207474)
Bir tek takıldığım nokta var ki; 'Silberlocke' mu yoksa 'Silver Show' mu? İki varyete de o kadar benzer ki ayırmakta büyük güçlük çekiyorum. Biraz daha araştıracağım. Eğer bu ayrı özelliklerini belirleyebilirsem bu ağacın hangisi olduğuna net açıklık getirebiliriz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 (Mesaj 1207479)
Sayın Tohumcu Nilgün,
Evet bu da kore göknarı fakat göksel arkadaşımın tanıttığı silberlock varyetesi değil.
İbreli türlerde varyeteyi ayırt etmek oldukça zor,tohumdan yetişen kore göknarı da olabilir ya da aşı ile üretilen başka bir varyetesi olabilir (Silver show'a benziyor) Eğer aşı ile üretilen bir tür ise topladığınız tohumlardan çıkan fidanlar aynısı olmayacaktır. (Hangi türe aşılanmışsa tohumdan çıkan fidanlar o türe ait olacaktır) Sanırım en iyisi tohumları çimlendirip görmek. Kore göknarlarının kozalakları genelde lacivert renkte oluyor ve çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar.

Silver Show'un tohumdan yetişebileceğine dair bir bilgiye denk geldim. Bununla birlikte tohumdan erken yaşlarında kozalak oluşturduğuyla ilgili bilgiler de mevcut. Sayın Tohumcu Nılgun eğer bu bilgiler ve sayın gökhan07'nin tahmini doğru ise toplayacağınız tohumlar ile aynı tür benzer fidanlar elde edilebilir. (Aşılı ise bu durum farklılık gösterebilir. Bu durumda altlığında yine silver show olması gerekli) Diğer bilgiler;

Silberlocke varyetesinin boduru olarak nitelendirilir. Bunun nedeni çok daha yavaş büyüme göstermesidir. Silberlocke yılda 15-25 cm büyüme gösterirken Silver Show 8-13 cm büyüme gösterir. Başka bir kaynağa göre yayılıcı tabiri kullanılmıştır.

Silberlocke varyetesine kıyasla daha koyu yeşil ibrelere sahip ve çok daha gösterişli bir türdür.

Fotoğraflarını eklediğiniz ağaç bu bilgilere göre düşünüldüğünde çok genç sayılmaz. Tahminimce 7 ila 10 yıllık bir ağaç gibi. Bu durumda eğer tohumdan yetişmiş bir silver show ise dahi kozalak oluşumuna gitmesi doğal görünüyor. Fakat yine de Silberlocke olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Şayet böyle ise tohumdan silberlocke yetiştiremeyeceğimizi unutmamamız gerekir.

Silberlocke örnek fotoğraf
Eklenti 447176

Silver Show örnek fotoğraf
Eklenti 447177

Bu ağacın tam türünü bilebilmemiz için daha fazla kaynak gerekli. Hatta bu türler hakkında uzman kişilerin daha açıklayıcı bilgiler vermesi çok daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.

Ne kadar veri toplayabilirsek türü hakkında bilgi sahibi olma ihtimalimiz artar.

gökhan07 11-10-2013 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin (Mesaj 1207663)
Silver Show'un tohumdan yetişebileceğine dair bir bilgiye denk geldim. Bununla birlikte tohumdan erken yaşlarında kozalak oluşturduğuyla ilgili bilgiler de mevcut. Sayın Tohumcu Nılgun eğer bu bilgiler ve sayın gökhan07'nin tahmini doğru ise toplayacağınız tohumlar ile aynı tür benzer fidanlar elde edilebilir. (Aşılı ise bu durum farklılık gösterebilir. Bu durumda altlığında yine silver show olması gerekli) Diğer bilgiler;

Silberlocke varyetesinin boduru olarak nitelendirilir. Bunun nedeni çok daha yavaş büyüme göstermesidir. Silberlocke yılda 15-25 cm büyüme gösterirken Silver Show 8-13 cm büyüme gösterir. Başka bir kaynağa göre yayılıcı tabiri kullanılmıştır.

Silberlocke varyetesine kıyasla daha koyu yeşil ibrelere sahip ve çok daha gösterişli bir türdür.

Fotoğraflarını eklediğiniz ağaç bu bilgilere göre düşünüldüğünde çok genç sayılmaz. Tahminimce 7 ila 10 yıllık bir ağaç gibi. Bu durumda eğer tohumdan yetişmiş bir silver show ise dahi kozalak oluşumuna gitmesi doğal görünüyor. Fakat yine de Silberlocke olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Şayet böyle ise tohumdan silberlocke yetiştiremeyeceğimizi unutmamamız gerekir.

Silberlocke örnek fotoğraf
Eklenti 447176

Silver Show örnek fotoğraf
Eklenti 447177

Bu ağacın tam türünü bilebilmemiz için daha fazla kaynak gerekli. Hatta bu türler hakkında uzman kişilerin daha açıklayıcı bilgiler vermesi çok daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.

Ne kadar veri toplayabilirsek türü hakkında bilgi sahibi olma ihtimalimiz artar.

Değerli arkadaşım,
Çok güzel bilgiler vermişsin,teşekkür ederiz.
İbreli türlerde 10-15 yıl gibi bir süre o ibrelinin çok genç olduğudur.
İbreliler genelde en az 35-40 yaşında tohum vermektedir (dolu tohum) Nilgün hanım çimlendirdiği tohumların bilgisini bizimle paylaşırsa daha sağlıklı bir sonuça varabiliriz.

Tohumcu Nılgun 11-10-2013 23:46

Sayin Gokselcetin, Sayin Gokhan07,
Inanin Arkadaslar sayenizde cok degerli bilgiler ogreniyorum, bu nedenle Size cok cok tesekkur ederim.

Ben de bugun firsat buldukca, Sayin Gokselcetin'in bahsettigi 2 turu internetteki yabanci kaynaklardan inceledim.
Gercekten iki tur de birbirine cok benziyor.

Yukarida fotograflarini ekledigim Goknarin kuruyup, dokulmek uzere olan kozalaklarindan 4 tane aldim.
Tohumlarin cogunun ici dolu gorunuyor.
Bu Goknar agacinin asili olup olmadigini cok merak ettigim icin bu taze tohumlardan bir saksiya biraz ekmek istiyorum.
InsaAllah tohumlarin gelisim asamalarinin fotograflarini cekip, basliga eklerim.
Unlu cizgi film kahramani Red kit'in dedigi gibi "icimden bir ses" bu agacin asisiz oldugunu soyluyor... :)
Tohumlar taze oldugu icin cabuk cimleneceklerini tahmin ediyorum.
Ayrica her ihtimale karsi, kozalaklardan elimden geldigince toplamak istiyorum.

Sayin Gokhan07, tohumlari uygun sekilde saklama konusunda da onerilerinizi dikkate alacagim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024