agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İğne Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/)
-   -   Çam Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/3745.htm)

erdocan1 11-04-2009 09:17

merhabalar izmir k.yakadan yazıyorum 60 tane fıstık çamı kozalağı topladım ihtiyacı olanlara 2-3 adet kozalak verebilirim birde evimin balkonunda 10 tane tohum çimlendirdim bu ilk deneyimimdi çok mutlu oldum fakat bilgi eksikliğim var toprak konusunda sulama konusunda yardıma ihtiyacım var

Katsuz 11-04-2009 12:29

Aynen benimde hayatımda ilk defa tohum çimlendirdim (ilk okulda fauslyeler haric :) ) ve parktan topladığım sahil çamı tohumları bunlar arkdaşın sorduğu soruyu bende soruyorum bunun haricinde çam tohumlarında sağlık testini nasıl uyguluyoruz teknikleri nelerdir (su testi hariç) pek sağlıklı gibi değil bu test.

dikmen.m 17-04-2009 16:25

selam

*** arkadaslar benim sormak istedigim bi konu var cevaplarsanız sevinirm cam agacları toz dökermi örnegin bizim bahcede cam agacları var bu aylarda masanın üstü evin önü sarı renke tozlar oluyo bunlar benim tahminime göre camlardan geliyo sizce dogrumu dogruysa eger bu tozlanma hangi aylarda meydana gelir herkese tesekkürler

Selda 04-05-2009 23:32

Merhaba;
Bahçemizdeki çam ağacı'nın dallarının arası oldukça seyrek çok hoş bir görünümü yok.Sıklaştırbilmek için ayrıca yapılabilecek bir bakım varmı acaba?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim!....

oguzhan yuksel 14-10-2009 17:42

bence bu site çok güzel her bitkiyle ilgili bilgiye ulaştrmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Samsunlu55 14-10-2009 22:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dikmen.m (Mesaj 402415)
*** arkadaslar benim sormak istedigim bi konu var cevaplarsanız sevinirm cam agacları toz dökermi örnegin bizim bahcede cam agacları var bu aylarda masanın üstü evin önü sarı renke tozlar oluyo bunlar benim tahminime göre camlardan geliyo sizce dogrumu dogruysa eger bu tozlanma hangi aylarda meydana gelir herkese tesekkürler

Evet çamdan geliyor. Çam her sene meyve tutmadan önce polen saldılar hatta ani bir rüzgar estiğinde havada toz bulutu oluşur.

tugrul bıyıklı 05-11-2009 22:50

pinuslar ve cedrusların (yani çam ve sedirlerin) kozalakları 2 yılda olgunlaşır. olgunlaşma dönemide tahminen sonbahar ve kışa doğru denk gelir. bu nedenle yeşil olarak **** tam olgunlaşmamış olarak toplanan kozalaklardan verim alınmaz. ayrıca yeşil olarak kozalağını topladığınız ağaç bir sonraki sene olgun kozalak veremez. en iyi toplanma zamanı tam kahverengine çalıp karpellerinin açılmaya başlamadan öncedir. burada dikkat etmeniz gereken nokta karpeli açılırsa oradaki tohum kozalaktan toprağa düşer. sizde onu toplarsanız belki 1 2 tane tohum bulabilirsiniz.

ülkemizde doğal olarak yetişen türleri:
1- pinus sylvestris
2- pinus nigra subsp. pallasiana
3- pinus brutia
4- pinus halepensis
5- pinus pinea

saygılar ve sevgiler...

songüll 06-03-2010 17:58

bursa botanik bahçesindede bir çok çam çeşidi var bazı insanlar belirli zamanlarda mazının kozalaklarını topluyorlar hep merak etmişimdir acaba meyvesi yenmeyen topladıktan sonra kararıp kalan bu kozalakları ne yapıyorlar belki güzel kokusu için topluyorlardır bir parfüm firmasına falan...

stone4 22-04-2010 20:28

maviye çalan rengi olanın ismi nedir? bilen varmı?

ramazan turan 24-05-2012 13:53

iyi günler adıyaman tarafında iran çamlarında alttan tepeye doğru kurumalr var sebebi nedie acaba yardımcı olursanız sevinirim

MazI 24-05-2012 18:15

bocek veya mantar zararı olma ihtimali cok yuksek...cunku çamlar demisiniz cogunda varsa ihtimaller bunları gosteriyo..

ramazan turan 25-05-2012 18:22

tsk ederim .. peki hangi ilaçları tavsiye edersiniz..

MazI 26-05-2012 00:05

ilacı kurumayı yapan bocek turu veya mantar turune gore vermeniz gerekiyo...bu konuda tam uzman degilim fakat uzman yardımcı olabilcek arkadaslar vardır...bunun icin resimler koymanız yeterli..

gkhnaltay 11-09-2012 10:20

Faydalı bilgiler için teşekkürler.

delielveli 15-04-2013 14:22

çam ağaçlarını birbirinden nasıl ayırt edebiliriz? fıstık şemsiye gibi oluyormuş, kara çam ve kızıl çam nasıl acaba? bu gün sokağımızdaki genç bir çam ağacından yeni yeni açılmaya başlamış 3 tane kozalak topladım. içinden çıkan tohumlar yapraklı, dolayısıyla fıstık değil ama acaba ne? ağaç ince uzun, konik, fıstığa göre daha seyrek, daha açık renk ve daha küçük iğneliydi. maalesef fotoğraf koyamıyorum, bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. selamlar

karategin 02-11-2014 13:36

1 Eklenti(ler)
Herkese merhaba.
Bir tanıdığım bu fidanı fıstık çamı diye verdi fakat fıstık çamı olmadığını biliyorum ama ne olduğunu bilmiyorum hangi tür olduğuna dair bilgi verebilecek, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

SalihBilgin 29-12-2014 22:31

çam ağacı

merhaba arkadaşlar balkonda saksıda cinsini bilmediğim iki adet çam ağacı vardı bir metre boylarında, bir tanesi kurudu. Diğerini de köye götürüp tarla kenarına dikmek istiyorum nasıl bir yer seçip ne zaman dikmeliyim ?

Huzur perisi 09-03-2016 17:50

Merhaba herkese ; çok acil bir durum söz konusu yılbaşı için aldığımız saksıdaki çam ağacını yılbaşından sonra aldığımız yerdeki görevlinin talimatıyla daha büyük bir saksıya yerleştirir balkona koyduk alt dalları çok hafif kurumaya başlamış fazla suladığım için olabilir mi? Kurumaması için ne yapmalıyım? Türünü bilmiyorum yılbaşı çamı olarak almıştık

episcia 21-09-2017 14:36

En değerli olanı kızıl çam mıdır arkadaşlar?

episcia 21-09-2017 14:37

Memleketimde akçam ve kızılçam heryer , ben de hevesle kozalak tohumları alıp çimlendireceğim artık:)

s.serdar 26-09-2017 04:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi episcia (Mesaj 1518437)
En değerli olanı kızıl çam mıdır arkadaşlar?

Mavi Ladin diye biliyorum.

Zafercelik442 18-10-2017 19:55

Merhaba arkadaşlar değerli büyüklerim çıplak köklü çam fidanı alsam ogm fidanlığından bir yere diksem tutma **** tutmama olasılığı nedir bu mevsimde

Muda 18-10-2017 21:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zafercelik442 (Mesaj 1520822)
Merhaba arkadaşlar değerli büyüklerim çıplak köklü çam fidanı alsam ogm fidanlığından bir yere diksem tutma **** tutmama olasılığı nedir bu mevsimde

Orman Genel Müdürlüğünden bu mevsimde çıplak köklü çam fidanı satacaklarını düşünmüyorum. Fidanın dikilme zamanında muhtemelen satışa çıkarırlar. O zamanı bekleyip kökleri dik bir şekilde dikerseniz ancak yaşayabilir. Şu anda dikerseniz muhtemelen bir süre sonra kurur. Çam ağaçlarında kuruma biraz daha geç belli oluyor.

yunusx 20-10-2017 12:35

Yaşama tutunan çam ağacı

Şantiye de blok taşın üzerinde kendiliğinden yetişen çam fidanları ☺☺

https://i.hizliresim.com/YOD236.jpg

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zafercelik442 20-10-2017 13:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1520829)
Orman Genel Müdürlüğünden bu mevsimde çıplak köklü çam fidanı satacaklarını düşünmüyorum. Fidanın dikilme zamanında muhtemelen satışa çıkarırlar. O zamanı bekleyip kökleri dik bir şekilde dikerseniz ancak yaşayabilir. Şu anda dikerseniz muhtemelen bir süre sonra kurur. Çam ağaçlarında kuruma biraz daha geç belli oluyor.

Ogm fidan stok sitesi fibbis den baktığımda bazı stoklar görünüyor bu stoklar güncel stoklarmıdır acaba gittiğimde bu fidanları bulabilirbiyim.Birde çam ağacı dikmek için en uygun mevsim ay hangisidir beni bilgilendirirmisiniz.Teşekkürler

Uysal01 21-10-2017 01:36

Çam fidanı kasım ayı sonlarına doğru toprağa dikilebilir.

yunusx 21-10-2017 12:24

[/quote]https://i.hizliresim.com/0G1lrY.jpg
Buda var

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakanersoz 21-10-2017 21:12

''Doğa her zaman kazanır.'' Bence bu çam fidanları da galip gelmiş gibi.

Zafercelik442 23-10-2017 11:45

Ogm Manisa/Muradiye fidan şefliğine gittim şu an için fidan satamadıklarını ürettiklerini kendi içinde kullandıklarını stok kalırsa mart nisan gibi sattıklarını belirttiler.Benim böyle uygun çam fidanı alabileceğim yerler varmı OGM den başka köyümüzün üst taraflarındaki ağaçlık alanda boşluklar epey fazla kendim o eksikleri tamamlamak istiyorum aldığım maaşın bir kısmıyla her ay belirli bir miktar fidan dikerek.

CornusMas 23-10-2017 21:07

Sayın Zafercelik442, OGM'nin fidanlıkları son derece uygun fiyatlarla hatta bazen bedavaya fidan sağlıyor. Ancak beklemek ya da işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız (ya fidan kalmazsa?) neden kendi fidanlarınızı kendiniz yetiştirmiyorsunuz?

Internetten oldukça ucuza fidan poşeti bulabilirsiniz. Poşetlere biraz toprak doldurduktan sonra tek ihtiyacınız olan içi fıstık dolu bir çam kozalağı. Çam özel ilgi istemeyen, çok kolay çimlenen ve büyüyen bir ağaç. Yaz ayarında fidanların suyunu eksik etmez ve ölmelerine izin vermezseniz bir kaç yıl içerisinde tek başınıza ekemeyeceğiniz kadar
çok fidanınız olur. Her yıl yeni fıstıkları toprakla buluşturmaya devam ederseniz kişisel fidanlığınız süreklilik kazanır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024