agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2018, 23:01   #571
Yeni Üye

Giant's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İskenderunn Mesajı Göster
Selam bu konuyu görünce bende araştırmaya koyuldum linkteki fidanlardan sipariş verdim. Umarım yaylaya uyum saglar. Sulama sıkıntım var şimdilik bir haftalık sulama için serum hortumuna benzer birşeyler ayarlamaya çalışacagım.
Dev Sekoya Ağacı Fidanı 80-100 cm
Birde alttaki linkte tohumlar vardı çimlendiremem diye almadı
https://www.intfarming.com/intfa-sekoya-tohumu-satisi
Fidanlara özel bir bakım yapmam lazımmı?
Almış olduğunuz Sempervirens türü sekoyalar, suyunu hiç ihmal etmeyin Giganteum gibi dayanıklı değiller hızlı bir şekilde kurur fidanlarınız.

Sinarit beğendi.
Giant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2018, 12:03   #572
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emirk Mesajı Göster
Merhaba sevgili iskenderun. Ben de yapabilirsem sekoya yetiştirmeyi çok istiyorum. Size siparişinize istinaden birkaç sorum olacaktı.

- Elinize ulaştı mı fidanlar, ulaştıysa ne durumdalar?
- Cinsleri(bu ağacın başka ne cinsleri var henüz bilgim yok) Sequoia Gigantea mı?
- Fidanın kargoyla nasıl getirildiğini aklım almıyor. Poşetliyorlar mı? Bu fidan için sakıncalı olmaz mı?
- Bir de bu türe özel nasıl bakım yapacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirten bir çeşit kılavuz yolluyorlar mı siparişle birlikte?
- Elinizde bu ağaç türünün nasıl yetiştirileceğine dair bulduğunuz kaynaklar varsa(site olur, yazılı kaynak olur) benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Size de merhaba sevgili Sinarit. Kitapta ne tür bilgiler mevcut acaba? Ben de ağaç/bitki yetiştirmeye oldukça meraklı ancak henüz hiç bilgisi olmayan biri olarak ağaçların ekiminden bakımına kadar nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana da kaynak önerebilir misiniz(özellikle Sequoia Gigantea hakkında varsa eğer)?

Bir de sayın Giant'la geçen dialoğunuzdaki gibi bir projeniz olursa olabildiğimce yardımcı olmayı çok isterim(bilgi olarak halihazırda yetersiz olsam da en azından kas gücü olarak ).

Selamlar,kitapta yazılan bazı bilgileri önceki sayfalarda paylaşmıştım,bakabilirsiniz.

Gardenias beğendi.
Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2019, 03:50   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2019
Bu ağacı kendi halinde bıraksam Kastamonu da yetiştirebilirmiyim?

Bakipa beğendi.
DEMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2019, 21:31   #574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DEMM Mesajı Göster
Bu ağacı kendi halinde bıraksam Kastamonu da yetiştirebilirmiyim?
Kurak yeri pek sevmiyor, suyu seviyor, Karadeniz iklimi uygun olur kanaatindeyim. Kendi halinde de büyüyecektir , lakin dev boyuta ulaşır mı bilemiyorum, daha bilgili ve tecrübeli kişiler bu konuda bilgi verebilir sanırımz

Bakipa beğendi.
ahkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2019, 23:54   #575
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2019
Sahil sekoyası fidanı temin ettim bi çok yerde aramama rağmen giganteumu bulamadım nerde bulabileceğimize önerisi olan varsa sevinirim ..

serkan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 21:06   #576
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Gerçek mamutağacı

Sayın DEMM Kastamonu nun farklı bölgeleri var siz. Hangi bölgede yetiştirmeyi düşünüyorsunuz.sahile bakan bölgelerde sulama ya gerek yok.Fakat iç kesimlerde yaz aylarında gerekli .Ben Devrekani ye 7 sene evvel 6 , geçen sene 8 adet diktim. 7 sene evvelki ler 2 metreyi geçtiler.Tabi giganteum sekoya olduklarını da belirteyim.

Bakipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 09:58   #577
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bakipa Mesajı Göster
Sayın DEMM Kastamonu nun farklı bölgeleri var siz. Hangi bölgede yetiştirmeyi düşünüyorsunuz.sahile bakan bölgelerde sulama ya gerek yok.Fakat iç kesimlerde yaz aylarında gerekli .Ben Devrekani ye 7 sene evvel 6 , geçen sene 8 adet diktim. 7 sene evvelki ler 2 metreyi geçtiler.Tabi giganteum sekoya olduklarını da belirteyim.
Hocam merhabalar, giganteumu nereden buldunuz acaba?

Bakipa beğendi.
ahkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2019, 17:47   #578
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2018
2 hafta önce giganteum çelikleme yaptım bakalım tutacakmı

ahkem ve Bakipa beğendi.
Cenkkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 22:12   #580
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Manisa Sart kasabası Bozdağlar daki üreticilerde mevcut

ahkem beğendi.
Eski 13-03-2019, 23:02   #583
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Yukarıdaki verilerden anlıyoruz ki bütün sekoyalar genelde istanbulun eski osmanlı saraylarında dikilmiş.

Şimdi sırada Türkiyenin en yaşlı sekoyaları,sarıyer tarabya cumhurbaşkanlığı huber köşkündeki 403 yıllık giganteum ve sarıyer emirgandaki 443 yıllık sempervirens...
Bütün dikenlerin ruhlarına bir dua.

https://www.avrupaanitagaclar.com/ag...giganteum.html

https://www.avrupaanitagaclar.com/ag...pervirens.html

Benim sekoyada, tarabya ve emirgan arasındaki, evimin bulunduğu sarıyer yeniköyde, umarım oda böyle uzun yıllar yaşar.
Sekoyalar ıstanbulun karadenize kıyısı olan sarıyer ve beykoz ilçelerine genelde dikilmiş olup,buralarda çok rahat büyümüş olmaları nemi sevdiklerinin bir diğer göstergesi.
Baharda benimkinin resminide tekrardan atarım boyu 4 metreye yaklaştı.
Herkese iyi günler.

Gardenias ve Giant beğendi.

Düzenleyen Sinarit : 14-03-2019 saat 12:19
Eski 13-03-2019, 23:24   #584
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Alıntı:
Manisa Sart kasabası Bozdağlar daki üreticilerde mevcut
Acaba isim verebilir misiniz???

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 07:07   #585
Yeni Üye

celikleme yapmışolduğum giganteum kaç hafta sonra tutup tutmadığı belli olur bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi acaba.

Eski 14-03-2019, 09:37   #586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2019
Alıntı:
İnebolu nun köyünde ve Çankırı da dikmeyi düşünüyorum bu bölgede sorun olur mu? Bir de fidanları temin edebileceğim yer hakkında bilgim yok yardımcı olur musunuz

DEMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 10:00   #587
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cenkkk Mesajı Göster
celikleme yapmışolduğum giganteum kaç hafta sonra tutup tutmadığı belli olur bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi acaba.
Ne kadar sürede tuttuğunu anlayacağınızın bilgisini sanırım çok zor öğreneceksiniz. Lakin sürekli nemli tutmaya çalışın.

ahkem beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 10:26   #588
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Biraz sabretmelisiniz çeliklerde hemen köklenme olmaz bazı bitkiler 2 haftada köklenirken bazılarının köklenmesi de 6 ayı bulabiliyor birde ortamın sıcaklığı da çok etki ediyor havalar iyice ısındığı zaman köklenme olayı hızlanacaktır

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahkem ve AkisSoftware beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 17:40   #589
Yeni Üye

benim aldığım çelikler otsuydu daha kolay köklenirdiye tabi bunun yanında hormonda kullandım (IBA)

Gardenias beğendi.
Eski 14-03-2019, 18:04   #590
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
benim aldığım çelikler otsuydu daha kolay köklenirdiye tabi bunun yanında hormonda kullandım (IBA)
Hormon köklenmeye yardımcı olur , ancak her bitkide ince çelikler köklenmez bazı bitkiler de ince çelikler kolay köklenirken bazılarında ise kalın olan çelikler daha kolay köklenir sizde keşke bir ince bir kalın çelik deneseydiniz

AkisSoftware beğendi.
Eski 15-03-2019, 14:38   #591
Yeni Üye

Aynen bende oyle yaptim bazilari bir kursun kalem kalinliginda bazilarida bir parmak kalinliginda birde hepsinin yanlarinda surgunleri var tek cubuk halinde deyil

AkisSoftware beğendi.
Eski 15-03-2019, 14:53   #592
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Aynen bende oyle yaptim bazilari bir kursun kalem kalinliginda bazilarida bir parmak kalinliginda birde hepsinin yanlarinda surgunleri var tek cubuk halinde deyil
İnşAllah hepsi köklenir

Eski 15-03-2019, 16:14   #593
Yeni Üye

İnşallah��

Eski 16-03-2019, 01:04   #594
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DEMM Mesajı Göster
İnebolu nun köyünde ve Çankırı da dikmeyi düşünüyorum bu bölgede sorun olur mu? Bir de fidanları temin edebileceğim yer hakkında bilgim yok yardımcı olur musunuz
İnebolu bunu köyünde sahil sekoyası sempervires olur.Çankırıda ise mamutağacı olur.ilk iki yıl sulanma lı.Samsun havaalanı yakınındaki devlet fidanlığında sempervirens var.mamutağacı ise Manisa sart bozdağlardaki üreticiler de var.

Eski 30-03-2019, 09:03   #595
Kit
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinarit Mesajı Göster
Yukarıdaki verilerden anlıyoruz ki bütün sekoyalar genelde istanbulun eski osmanlı saraylarında dikilmiş.

Şimdi sırada Türkiyenin en yaşlı sekoyaları,sarıyer tarabya cumhurbaşkanlığı huber köşkündeki 403 yıllık giganteum ve sarıyer emirgandaki 443 yıllık sempervirens...

Benim sekoyada, tarabya ve emirgan arasındaki, evimin bulunduğu sarıyer yeniköyde, umarım oda böyle uzun yıllar yaşar.
Sekoyalar ıstanbulun karadenize kıyısı olan sarıyer ve beykoz ilçelerine genelde dikilmiş olup,buralarda çok rahat büyümüş olmaları nemi sevdiklerinin bir diğer göstergesi.
Herkese iyi günler.
Merhaba. Anit agaclara baktim 20m yi biraz gecmisler. 200 yasinda olanda 400 olanda asagi yukari ayni. Onceki sayfalarda samsundan gelmisti 2 resim. 25-30 metre boyu tahmin ediliyordu henuz 15 civari yaslarindayken. Daha fazla uzamalari gerekmez miydi bu anit agaclarin? Gelismelerini etkileyen bir faktor mu var acaba?ya da 20m den sonra yavas buyuyorlar mi demek lazım? Belki bu verilerden yola cikarak ve onceki arastirmalarinizin da (okuduklarimda anladigim internetteki bulabildiginiz tum kaynaklari ve kitaplari okumussunuz) yardimiyla sizin bir yorumunuz olabilir. Orman olusturma fikri de muhtesem heyecanlandirici gercekten. Sizce ne kadar bir arazi gerekir bu is icin en az?

Sinarit ve Bakipa beğendi.
Kit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 18:23   #596
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kit Mesajı Göster
Merhaba. Anit agaclara baktim 20m yi biraz gecmisler. 200 yasinda olanda 400 olanda asagi yukari ayni. Onceki sayfalarda samsundan gelmisti 2 resim. 25-30 metre boyu tahmin ediliyordu henuz 15 civari yaslarindayken. Daha fazla uzamalari gerekmez miydi bu anit agaclarin? Gelismelerini etkileyen bir faktor mu var acaba?ya da 20m den sonra yavas buyuyorlar mi demek lazım? Belki bu verilerden yola cikarak ve onceki arastirmalarinizin da (okuduklarimda anladigim internetteki bulabildiginiz tum kaynaklari ve kitaplari okumussunuz) yardimiyla sizin bir yorumunuz olabilir. Orman olusturma fikri de muhtesem heyecanlandirici gercekten. Sizce ne kadar bir arazi gerekir bu is icin en az?
Hem 200 seneden sonra büyüme hızları düşüyor hemde doğal ortamlarında olan ama Türkiye de olmayan toprak yapısı,yetiştiği + 1500 yükseklik,sis,pasifikten gelen sürekli nem ve aşırı kar olmayışı,Türkiyede daha az gelişmelerindeki en büyük etken.Ayrıca Amerikada resimlerde gördüğümüz o dev ağaçlar genelde 2000 metre üstü yerlerde yaşayan ayrıca 2000 yaşından büyük ağaçlar.
Birde genetik var,bizim yetiştirdiğimiz fidanlar asla doğal ortamında sıfırdan büyüyen güçlü orman ağaçları gibi olamaz.

Eski 17-09-2019, 20:09   #597
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Gerçek mamutağacı

8.yılında kozalak verdi.Ne önerirsiniz?

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2019, 20:48   #598
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Alıntı:
2 hafta önce giganteum çelikleme yaptım bakalım tutacakmı
Şuan ne durumda lar.

Eski 17-09-2019, 22:06   #599
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinarit Mesajı Göster

Herkese iyi günler.

Link verdiğiniz çalışmayı pek ciddiye almayın; yaşlar ve ölçüler neredeyse tüm çalışmada hatalı ve oldukça abartılı; neden böyle bir iş yapmışlar anlamak mümkün değil.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2020, 21:11   #600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2020
Merhaba arkadaşlar
İnternetten Sekoya giganteum tohum siparişi verdim, ama gönderdikleri ürün sahil Sekoya olan semprevies çeşidi çıktı, Ankara da ikamet ettiğim için bu iklimde bunları çimlendirsem bile büyütemwyeceğimi düşüyorum, gigant Sekoya tohumu ile değiştirmek isteyen olursa çok sevinirim ya da bu tohumu nasıl bulabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Vlkarmgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024