agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2018, 00:07   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2018
Komsum cam agaclarimi budadi

Merhaba

Bahcemde dallari uzun yapraklari buyuk ve genis cam agaclarim vardi.

Bizden onceki kiracidan sonra ev epey bos kaldigi icin bahceyi otlar sarmis camlarin dallari kurumus gullerle dugum dugum olmuslardi. Nalburdan uygun bir testere alip kuruyanlari kestim hem agaclarin etrafi acildi hem agaclarin guzelligi ortaya cikti. Daha yesil daha hacimli ve saglikli gorunuyordu. Son iki agac kala tesadufen komsumuz gordu ve dedi ki bende elektrikli testere var onla halledeyim siz yorulmayin. Kari koca geldiler onlarin ciftlikleri ve baska sehirde bahceleri varmis. Guvendim ben de hic takip bile etmedim. Gulleri budadilar yabani otlari topladilar ortancalari vs bagladilar duzenlediler baska cicekleri de budadilar. Agaclara gelince... benim semsiye gibi kocaman agaclarimi en tepesine kadar kesti ve minicik fidan gibi yesillik biraktilar metrelerce yukarida.

Bu agaclar simdi beni cok korkutuyor ya buyumez acilmazlarsa.. ya boyle minicik komik kalirlarsa?..

Gunlerdir uyuyamiyorum.

Fotograf yuklemeyi denedim daha once ama hata mesaji aldim.

Eger actigim konuyu okuyabiliyorsaniz lutfen fikirlerinizi beyan edin ozelden ulasin fotograf gondereyim aklimi kaciracagim gercekten

Düzenleyen Veraben : 01-06-2018 saat 00:10 Neden: Imla hatalari vardi
Veraben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2018, 08:00   #2
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sayın Veraben,

Bazı ağaç türleri sert budamaya iyi tepki verirken bazıları bunu sevmez. Ağacın yaşı, sağlık durumu, ne kadar güçlü geliştiği, budamanın zamanı gibi pek çok şey, hatta hatta ağacın ne kadar güneş aldığı, ne düzeyde beslenebildiği ya da su bulabildiği gibi konular bile ağacın budamaya vereceği tepki üzerinde etkilidir.

Orman işletmelerinin ektiği çam ağaçlarını belirli bir yaşa kadar zaman zaman budadığını biliyorum. 5-10 yaş aralığında ağaçların özellikle alt dallarını (yerden 1-2m yükseklikteki dalları) kesiyorlar ki ağaç biraz daha boy atsın. Belki de altında gelişen habitatı da çok fazla baskılamasının önüne geçmek istiyorlar biraz. Ancak çam ağaçları (Pinus sp.) bildiğim kadarıyla pek fazla budamaya ihtiyaç duymayan ağaçlar.

Mesajınızda ağaçlarınızın yaşını, türünü (çam ama hangi tür çam), ne kadar sağlıklı olduklarını yazmamışsınız. "benim semsiye gibi kocaman agaclarimi en tepesine kadar kesti ve minicik fidan gibi yesillik biraktilar metrelerce yukarida." şeklindeki cümlenizden ağaçların yaşlı ama sağlıklı olduğunu ve çok sert budandıklarını anlıyorum. Bence sert budama çam için çok doğru değil. Yine de kanımca ağaçlarınız kurumayacaktır. Uzunca bir süre dik bir görünüm sergileyeceklerdir hepsi bu.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2018, 12:20   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2018
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Turunu ne ywzik ki bilmiyorum ama saglikli olduklarindan hic suphem yok. Yesil rengi cok goz alici. Komsu budamadan oncede de yanlara dogru genis genis acilmis uzamisti ve yere kadar da dallar vardi. Komsu tepeden kesip kisaltmadi ama asagidan yukariya cok cikti bu yuzden de tepesinde minnacik yesillikler kaldi. Kimileri diyor ki korkma onlar fiskirir cijar gene hem boya hem ene gider. Kimi de umidini kes diyor. Fotograf paylasamamak sikinti oldu neyse umarim buyurler. Gunes isigindan yana da bir problem yok.. sevgilerimle

Veraben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2018, 16:36   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Veraben Mesajı Göster
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Turunu ne ywzik ki bilmiyorum ama saglikli olduklarindan hic suphem yok. Yesil rengi cok goz alici. Komsu budamadan oncede de yanlara dogru genis genis acilmis uzamisti ve yere kadar da dallar vardi. Komsu tepeden kesip kisaltmadi ama asagidan yukariya cok cikti bu yuzden de tepesinde minnacik yesillikler kaldi. Kimileri diyor ki korkma onlar fiskirir cijar gene hem boya hem ene gider. Kimi de umidini kes diyor. Fotograf paylasamamak sikinti oldu neyse umarim buyurler. Gunes isigindan yana da bir problem yok.. sevgilerimle
Gövdeyi yaz güneşinden korumak için kireç ile badana edin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024