agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2007, 17:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2007
Cupressus sempervirens (Akdeniz Servisi)

AKDENİZ SERVİ (Cupressus sempervirens)

Kuzey yarıkürenin ılıman iklimlerinde yetişir. Akdeniz ülkelerinde çok yaygındır. Anadolu da yer yer doğal servi ormanlarına rastlanır.
Dünyada 20 kadar çeşidi olan servi yavaş büyümekle beraber zaman içinde 30-35 metre boylanabilir. Parlak ve gösterişli kozalakları dikkat çeker. Pulsu yapraklarının taze yeşil rengi yaşlandıkça siyaha yakın bir ton alır. Servi form olarak piramit veya dar sütun şeklinde büyür.
İKLİM-TOPRAK
Ilıman iklim bitkisi olan servi fazla soğuk ve şiddetli rüzgarlardan etkilenir. Tam güneş alan yerleri sever. Servi fidanları drenajı iyi, organik maddelerce zengin topraklara dikilir. İlk yıllarda sağlamca desteklenmelidir.

KULLANIM ALANLARI

Çit şeklinde veya tek başına vurgu ağacı olarak dikilebilir. Yaprak döken ağaçların arasına dikilirse hoş bir kontrast meydana getirir.

asyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 19:09   #2
çaylak

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Cupressus'ların yaprakları neden kurur?

istanbul anadolu yakasında bir bahçenin içinde bulunan 100 'e yakın,duvar diplerinde bulunan ve açık bir arazide 1.5 m aralıklarla dikilmiş 2 m boyunda, cupressus' ların bakımını yapıyorum.Arazi güneşi cok fazla alıyor, Toprağı hafif killi bir toprak, bitkilerin bakımına başladığım zaman yaklaşık 10 tane bitkide alt dalarında kuruma vardı bende kuru dalları budadım,ve herbitkinin dip toprağına 3 kürek dere kumu ve bir corba kaşığı şeker gübre verdikten sonra bolca suladım cünki toprak susuzdu, iki hafta sonra alt yapraklarda tekrar kuruma oldu bunun sebebi kimi ağaçlara şeker gübreyi iki kaşık vermem olabilirmi,veya toprak havalanmasının fazla olması,.. yani sorum şudurki bu cupressuslar hangi sebeplerden kuruya bilir beni güneşinizle aydınlatın lütfen

bomporus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 23:07   #3
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Sayın bomporus büyük ihtimalle bunun sebebi susuzluk ama gübreninde etkisi olabilir.Bu sıcaklarda bol su vermeniz yararlı olacaktır.Ayrıca bu mevsimde cupresuslara yaprak kurdu gelebiliyor.Kuruyan dalların içine bakın içi boşmu

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 11:02   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Bomporus Merhaba !

Şeker gübreyi nasıl verdiniz konuyu biraz daha açarmısınız ? Suda eriterekmi verdiniz yoksa direk toprağamı karıştırdınız merak ettim. Susuzluktan elbette olabilir ancak yaprak dökmez diye bilinen bu bitkiler aslında yaprağını bize göstermeden döküyorlar fakat toplu kurumalarla değil.

Bolu beyinin bahsettiği zararlıya bitkilerimde ben de zaman zaman raslıyorum. Ne yapacağımızıda doğrusu pek bilmiyoruz.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 10:46   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2007
ibreli olarak gecen agaçlar cok suyu sevmezler eger asırı sulama yaparsanız kök curumesine neden olursunuz ve türkiyenin hava kosullarına cok ayak uyduramayan agac türleri olması sorunları beraberinde getirmektedir.hava sirkülasyonun cok ii olmaması ya da bitkide hastalık olabilir

odanata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 17:04   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Odanata Merhaba !

Bilgileriniz için teşekkürler. Gerçekten sevmiyorlar. Ancak neme hiç hayır demiyorlar. Amacım sakın yanlış anlamayın sizi düzeltmek falan değil. Daha çok paylaşırsak bir yerlere varırız düşüncesi ile yazıyorum.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 18:24   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2007
nem konusunda cok bir bilgim yok hem yanlıs oldugumun konuda duzeltirsenizde sevinirim sonucta yalnış bilgide vermiş olabilir fakat bu tarz bitkiler genelde ithal geldiği için bitkinin geliş süreside cok önemli oluyor bu tarz durumlarda bitkide yanmaya neden olabiliyor ve bitkinin kökünün tasa gelmesi **** duvara değiyor olması sık dikilmiş olmalarıda drenajının iyi yapılamamıs olması da etkenler arasında verdiğiniz bilgi içinde tesekkür ederim

odanata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 20:59   #8
Ağaçsever

myıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Gerçekten çok güzel, sevdiğim bir iğneli türü. Genellikle ağaçlandırma yaptığımda bu türü tercih ediyorum.Ekildiği ilk yıllar bakımını dikkatli yaparsanız (sulama,gübreleme,rüzgara için destekleme) çok güzel bir ağaca sahip olursunuz...

saygılar

myıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 00:35   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Merhaba
Oldukça güzel ağaçlar olup yanlarından geçerken gelen muhteşem kokularına karşın çoğu kişinin bahçesinde veya parklarda görmek neredeyse imkansız. Genellikle piramit şeklinde olanları değil de dalları yanlara sarkanları kullanılıyor ve dikiliyor.
İzmir'de yoğun bir şekilde mezarlıklarda görebilmek mümkün. Mezarlıklar dışında Akdeniz selvisini nadir olarak kalabilmiş Bornova(Ooze venu'ye giderken ki sokakta sol tarafta) ve Buca'daki Levanten köşklerinin bahçeslerinde simetrik ve planlı olarak dikilmiş halde görebilmek mümkün. Onun dışında Urla ve Çeşme Yıldızburnun'daki eski Levanten evlerinde de oldukça yaşlı olanları da var. Ayrıca Bodrum'da Manastır Otelin bahçesin 2 adet çok büyük ve yaşlı Akdeniz Selvileri de var.
Merak ettiğim şey peysajlarda ve dikimlerde neden bu kadar az kullanıldıkları?
Bunu merak edip çevremdekilere sorduğumda çoğu kişi mezarlıkları hatırllattığını söyledi. Ben böyle düşünmüyorum.
Sizce kulanılmama sebepleri neler?
Teşekkürler =)

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 22:10   #10
Yeni Üye

marluk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2011
çok tutulmayan bir tür ayrıca alternatifi bol ve yaygın o yüzden pek kllanılmıyor ülkemizde güney kısımlarımızda belirgin olarak gözlemlenir ayrıca bu ağacı çok kolay ve ucuza temin edebilirsiniz

marluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 00:44   #11
Yeni Üye

biomahmut's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Okulumuzun bahçesine dikmek istiyoruz fakat iklim isteklerini detaylı bilmiyorum. 1200m rakımlı, akdeniz-karasal iklim arasında geçiş bölgesi olan bir yerde yetiştirebilir miyiz?

biomahmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 18:51   #12
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Adanada yetişir sorun olmaz.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2017, 17:13   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2017
Merhaba trabzon da yaşıyorum zamanında koctas tan almış olduğum akdeniz selvisi tohumu küçük tuplere 100 adet tohum diktim bunların 5 tanesi filizlendi ve toprağa dikimini yaptım şuanda yaklaşık 2.5 - 3 metre boy attı bahçemde duvar kenarına araların da 1 metre mesafeye le diktim sorum sizden isteğim bunun bakımını nasıl yaparım daha uzamasını istemiyorum ve gövdeye doğru kalinlasmasini ve dallarını çit şeklinde bahçeyi kapatacak şekilde düzenlemek istiyorum neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Ulac61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 15:03   #14
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın ulac61, selvinin uzamasını istemiyorsanız,üstten kesmelisiniz,3m.ye ulaştığına göre onlar kendilerini kurtarmış sayılırlar,fazla bakım ıstemezler,sıcaklarda arasıra sularsanız yeterli olur.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 23:11   #15
Yeni Üye

Selvi resimlerini çektim tepeden düz mu çapraz mi kesmem gerekiyor ve dallarına herhangi bir budama yapmam gerekiyormu duvar dibinde çit gibi kullanmak istiyorum belki ilerde şekil li budama yapabilirim

http://i684.photobucket.com/albums/v...824_185036.jpg

Eski 26-08-2017, 23:28   #16
Yeni Üye

Resim ekleyemiyorum yardımcı olurmusunuz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024