agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Reklam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2012, 01:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2012
Mavi servi budama

Bahcemde 6 adet mavi servi mevcut. 2metre iken aldim su an 5metre boylari. Bunca zamandir sadece alttan 30cm budama yapmistim dun sabah bhceyi duzenleyen kisi bana sormadan 5metrelik agaclari kusa cevirmis sadece en ustte 1.5metre birakmis...sinirden ne yapacagimi sasirdim..tepeden uc budama yapsam bu agaclarin alt bolumlerinin tekrar yesillenmesini saglyabilirmiyim nasil budama yapmaliyim boylari su an istedigim olculerde

tesekkur ederim.

Share

bbevren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 08:28   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Aynı soruyu iki başlıkta sormamalısınız, burada özel başlık açtığınız için diğer mesajınızı sildik.

Bahçıvan 5 m lik limon servinin 3,5 m lik kısmını tamamen budadıysa ve siz bu kısmı yapraklandırmak istiyorsanız yapacağınız tek şey var, bu da tek şansınız;

Üstte yapraklı bırakılan 1,5 m lik kısmı kesin atın. Hiç yaprak kalmayacağı için bu büyüklükteki bir ağaç gövdeden patlatacaktır. Bol azotlu gübre ile de destekleyin.

Kolay gelsin, senelerin emeği geçmiş olsun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 20:12   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2012
tesekkurler..kenarlardan budamadan direk 1.5metreyi tepeden kesmemi oneriyorsunuz dogru anladiysam...hergangi bir riski varmidir? Alt govdenin yapraklanmasi ne kadr surer? Bu arda limon servi degil mavi servi...

bbevren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 21:13   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Evet mavi servi olduğunu yazmışsınız. Normal şartlarda hiçbir riski yoktur. Çit teşkil ederken de bu şekilde keser ve boylama yaparız. Gövdenin yapraklanması çok uzun zaman alır ve yapraklanma miktarı körleşmemiz gözlere bağlıdır. Kısaca can sıkıcı bir durum. Hiç risk almak istemiyorsanız böyle bırakın. Ama bu şekilde de mavi servi mavi servilikten çıkmış olacak. Yeniden eskisi gibi alttan dallandırmak istiyorsanız şu anda başka çareniz kalmamış.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 19:04   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Hayır bahçıvanınızın uygulaması doğru kesinlikle hata yapmamış. Tepeyi vurmak da yanlış değil fakat sizin bitkiye bakımınız hatalı bitkiyi diktiğiniz den itibaren budayarak sıklaştırmalıydınız.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2019, 10:39   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2019
Mavi servi şekil verme

Öncelikle bu formun açılmasını sağlayan emeği geçen forum yetkililerine teşekkür etmek istiyorum. Formu yaklaşık 2 yılı aşkın bir süredir takip etmekteyim.
Bahçemde belli aralıklarla dikmiş olduğum 20 adet mavi servilerim var. Servilerime aşağıda paylaşacağım 1. fotograftaki şekli vermek istiyorum. 2. fotograftaki mavi serviler ise bahçemdeki mavi servilerimin boyuna yakın olduğu için bu fotOğrafı paylaşIyorum. Mavi servilerim küçük fakat istediğim şekli vermek için ya da mavi servilerimin sıklaşmasını sağlamak amacıyla yapmam gerekenler varsa onları öğrenmek istyorum. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

arasbahce060 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019