agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Çilli (Benekli) Begonya hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/2860.htm)

neconeco 19-08-2009 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sükunet (Mesaj 472532)
buda kırılan gövde arkadaşlar tepesinden kırıldı.

Selamlar maaaaşallah çilli begonya çilli kağuçuk olmuş. fakat şimdilik var fakat ileride ne olur bilemem.

umıt79 18-10-2009 21:19

Merhaba bizimde çilli begonyamız var.Annem kendi begonyasını her yıl topraktan 10 cm mesafede buduyor.Sonbaharda genelde budadığını fark ettim.Her yılda 1 metreye yakın boylanıyor.Dibine sadece güneşte kurutulmuş yumurta kabuğunu toz haline getirerek verdiğini ,çürümüş bitki artığı ve sigara külü koyduğunu hatırlıyorum.

Sigara külünün böcekleri öldürdüğünü söylerdi annem.Birde begonyayı direk güneş almayan ışıklı yerlerde tutuyor .Anneminkiler biraz iri yapraklı olduğu için yaprak silme yapıyor annem.Soğuğa dayanmıyorlar ve genel olarak sıcak aydınlık yerleri seviyorlar.Direkt güneş ışığı yaprak kenarlarında kararmaya,kurumaya yol açıyor ..

Üretimi çeliklerini birkaç gün suda beklettikten sonra çok kolay ...Ben denemedim ama annem çeliğini aldığı bitkilere birer asprin veriyor..

Mine Pakkaner 19-10-2009 00:06

Anneniz isabet ediyor. Aspirinin içerisindeki salsisilik asidin köklenme teşvik edici etkisi vardır.

defnilaume 28-10-2009 17:59

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar begonyama ne oldu anlamadım.yapraklarında çürüme var.Ne yapmalıyım?Ne olur bana yardımcı olun.:(

Son resim şimdiki hali yapraklarını kestim böyle oldu.:(

Faruk 29-10-2009 18:26

Sayın Defnilaume bitkiniz sanki soğuğa maruz kalmış gibi. Bana fotolardan öyle geliyor. Yanılıyor da olabilirim...

defnilaume 30-10-2009 08:58

Merhaba,çiçeğim salonda,yeni çıkan yapraklarında bile olmaya başladı.Ne yapacağımı bilemiyorum,paniklemiş haldeyim.bu çiçeğimi kaybetmek istemiyorum.:(

Mine Pakkaner 30-10-2009 10:33

Eczaneden alacağınız oksijenli suyu 1/ 2 lt suya 1 kahve fincanı oranında karıştırıp bu suyla saksıyı sulayın ve yine aynı suyu yapraklarına püskürtün. İkinci sulamayı toprağı kurmaya yüz tutunca yapın. Bu sefer de aspirinli su verin. Tarifi ev yapımı ilaçlar başlığında bulacaksınız. Bitkiniz çok büyümüş o saksı için, ben olsam biraz budarım, hem yükü hafifletir.

defnilaume 30-10-2009 11:17

İlginize çok teşekkür ederim.En azından tamamen kaybetme tehlikesi olmadığını düşünüyorum.Evet aslında benim de budamak aklımdan geçti,ama cesaret edemedim,gerekli olup olmadığını da bilemedim.Acaba diyorum,kalan üç dalı da suya koysam kök verdiğinde diksem daha mı uygun olur?Tekrar teşekkür ederim.:)

Mine Pakkaner 30-10-2009 11:43

Eğer dallarda hastalık varsa yeni oluşacak fidanlarınız da hasta olabilir. Bunu göz önüne alın. Ben olsam tecrübe ederim, ne kaybedeceksiniz? Sonuçta ticari üretici değilsiniz.

defnilaume 30-10-2009 12:45

Evet denemek gerek.İlginize teşekkür ederim.:)

The Island 26-12-2009 15:47

Merhaba;
Benim çilli begonyamda iki adet gövde vardı, yaz sonu gibi dibinden yavru verdi ve bu üçüncü gövde çok kısa sürede bir metreye yakın uzadı diğer iki gövde pek gelişmedi. Büyük gövdenin dibinde iki yeni yavru çıkmaya başladı .Ancak geçen hafta çıkacak iki yavrunun kurumaya başladığını ve büyük gövdenin dipten on cm kadar karardığını ve yumuşamaya başladığını farkettim. Dibini biraz karıştırdığımda kırkayağa benzer böcekler olduğunu farkettim. Paniğe kapıldım ve hemen topraktan çıkarıp kökleri yıkadım ve yeni bir saksıya diktim. Gitgide kötüleşmeye başladığını farkettiğim içinde üç adet çelik alıp suya koydum. Bu mevsimde köklenir mi acaba. Neden böyle oldu anlamadım , çok güzel gelişiyordu. Bir kaç tane böcek yüzünden mi böyle oldu yoksa başka bir hasatlık mı anlayamadım.

sumeha 29-12-2009 09:08

Kırkayak bende de çok ama bir zarar vermiyorlar.,Fakat fazla su bıraz sizin tarifteki hasarı yapabilir diye düşünüyorum.

suzan7 07-01-2010 23:37

Arkadaşlar,
çilli begonyam hiç bir sebep yokken yeni çıkan yapraklarını döküyor.
Sebebini bilen varsa yardım edin.

ciceksapigi 18-12-2011 19:14

selam begonvil 14 bir saat önce sizin formülü uyguladım inşallah yararlı olur...

Benim çilli begonyamda da aynı sorun vardı. Ben Mine Pakkaner Hanım ın Bitki Zararlıları için ev yapımı ilaçlar bölümündeki tarifi uyguladım. Kesinlikle tavsiye ederim.
1 litre suya 2 çorba kaşığı arap sabunu, 2 kaşık zeytinyağı, 3 diş sarımsak ezin fısfıslı bir kaba koyup çalkalayın, çiçeğinize püskürtün.
Saygılarımla

ilksenozturk 16-01-2012 10:46

begonyamı kaybediyorum :( ağaç gibi olmuştu ama mantar ile başedemiyoruz. tarifi uyguladım ama bir süre sonra yeniden o mantarlar çıkıyor... ben ilaçlamaktan onlar yeniden doğmaktan bıkmıyor

spir 24-02-2012 19:29

Dalından çeeliklediğim begonya güzel güzel köklenmişti. toprağa diktim hem yapraklarını döktü hem de beyaz beyaz küflendi sadece dalı kaldı. Neden ki?

Güzin Çakar 24-02-2012 23:11

Sayın spir, küflenme nedeninin fazla sulamadan olduğunu düşünüyorum. Toprağı kuruyana kadar su vermeyin.Bulunduğu yerden biraz daha sıcak bir ortama koyarak toprağının bir an önce kurumasını sağlayınız (Radyatör veya sobanın çok yakınına koymayınız).Toprağı ıslak ve soğuk bir ortamdaysa bitkinizi kaybedebilirsiniz. Toprak değişimi yaparak kurutmaya çalışmayınız,bu şoku kaldıramayabilir.Yapraklarının dökülmesi de ya fazla sulamadan ya da soğuktandır. Eğer gövde ve kökü sağlamsa, çürümemişse aydınlık ve sıcak bir ortam bulduğunda tekrar yeşerecektir. Aslında çilli begonyaların bütün isteği kışın ılık ve aydınlık bir ortam ve de toprağı kurudukça birazcık su.Su miktarını havalar ısındıktan sonra begonyanızın istediği kadar artırırsınız. Umarım güzel haberlerini de alırız...

Güzin Çakar 24-02-2012 23:18

Sayın ilksenozturk, siz de begonyanızın birazcık kurumasına izin vermiyorsanız ilaçlamayla mantardan kurtulamazsınız. Dikkat ettiyseniz begonya hastalıkları başlığında ki bütün şikayetler genellikle kışın fazla sulamadan kaynaklanıyor.

blume13 28-08-2015 16:09

Çilli begonyam hastalanıyor acil yardım lütfen,

1 Eklenti(ler)
Merhaba çilli begonyamın yeni çıkan yaprakları sanki asit damlamış gibi deliniyor nedeni nedir acaba masıl önüne geçerim şu anda üst iki yaprağında son çıkanlarda var.

blume13 28-08-2015 16:10

1 Eklenti(ler)
Bu şekilde

erkanbey 28-08-2015 17:57

1 Eklenti(ler)
Benimde iki çillimden bir tanesi bugün dikkatimi çekti kökten en son çıkan dalı kararmaya başlamış bu nedir ki ve neden olur?

salihcan 28-08-2015 18:30

Sn Blume13 Begonyanız cama deyip Güneş Görmüş gibi duruyor veya ıslakken Güneş Görmüş doğru mu ? Eğer öyleyse araya bir tül koyarak sorunu çözebilirsiniz... O yaprak öyle kalır yeni Yaprakları sağlam olur :)

salihcan 28-08-2015 18:30

Sn Erkanbey Yumuşama varmı o bölğede ?

erkanbey 28-08-2015 18:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi salihcan (Mesaj 1404710)
Sn Erkanbey Yumuşama varmı o bölğede ?

kararan kısımda yok ama üst bölgelerinde var.Keserim o dalı gibime geliyor başka dalları var ama sebebi nedir diğer dallar gitmese bari.

blume13 28-08-2015 21:54

Sayın salihcan begonyam terasta duruyor direk güneş ışığı gelmiyor, suyu sadece kökünden veriyorum birde duvara yakın duruyor ama değmiyor. Birde sadece yeni çıkan son üç yaprağında var. Hatta yaprağın birisi yeni çıkmaya çalışıyor buuş buruş onda bile birsürü minik minik delikler var

salihcan 29-08-2015 00:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1404711)
kararan kısımda yok ama üst bölgelerinde var.Keserim o dalı gibime geliyor başka dalları var ama sebebi nedir diğer dallar gitmese bari.

Bende sizin yerinizde olsam aynısını yapardım ....
Sebebi ne onu tam olarak bilemem ama zedelenme ve Kök çürümesi olabilir ama Kök çürümesi olsa diğer gövdelerde de olacağını düşünüyorum ...
Kökler sağlamsa hemen toparlar kendisini :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

salihcan 29-08-2015 00:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blume13 (Mesaj 1404763)
Sayın salihcan begonyam terasta duruyor direk güneş ışığı gelmiyor, suyu sadece kökünden veriyorum birde duvara yakın duruyor ama değmiyor. Birde sadece yeni çıkan son üç yaprağında var. Hatta yaprağın birisi yeni çıkmaya çalışıyor buuş buruş onda bile birsürü minik minik delikler var

Duvar ısınıyorsa eğer onun sıcağı beğonyaya vurmuş olabilir...
Birazcık beğonyanızın yaprak altlarına gövdesine yaprakla gövdenin birleştiği yerlere bakar mısınız ? Böcek var mı ?

Bence böcek yok sıcak vurmuş gibi :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

blume13 29-08-2015 12:47

Umarım hastalık **** böcek değildir. Heryerine baktım böcek yok. Sanırım sıcak hava akımından oldu. Bekleyelim bakalım ne olacak artık havalar biraz serinler

erkanbey 29-08-2015 13:06

2 Eklenti(ler)
Bu bitkiyi çok seviyorum,insan sevdiğine kıyamaz genelde dalını bile koparamaz ya bunda tam tersi kır gitsin.İki senedir yetiştiriyorum her diktiğim çelik tuttu ve 5-6 ayda 1 metre oluyor boyu fazla nazlanmıyor.Yukarıda bahsetmiştim gövde kararmaya başlamıştı bugün baktım diğer gövdelerde hafiften kararmaya durmuş.Şahsi fikrim çelik olarak olmasada bu bitkiyi her sene belli bir oranda budamak gerek çünkü çok hızlı gelişiyor.

Pek kafaya takmıyorum ama son bir haftada uygulamada yaptığım tek fark solucan gübresi çayı yaptım iki kez ondan verdim sulandırma felan yapmadım.2 gün demlemiştim(normalde 1 günde demlendiğini biliyorum şu an) bunuda not olarak ekleyelim.

Aşşağıda bitkimin sabahki ve öğlenki hali var :D

suara 09-02-2016 17:52

Selamlar,

Çilli begonyamın yapraklarında küf gibi öbek öbek beyaz oluşumlar var yaklaşık 1 aydır, kapalı balkonda duruyor, yeni çıkan yapraklarda da mevcut. Elimi ıslatıp silince beneklerin altının çürümüş ya da en azından renk değiştirip kahverengileşmiş olduğunu görüyorum.

İlk ortaya çıktığında hastalıklı yaprakların tümünü kesip aldım gövdeden belki 3-4 iri yaprakla kaldı ardından yeni yapraklar gelişti ancak sorun artarak devam ediyor.

Ev yapımı ilaç uyguluyorum ancak sıklığından emin olamadım ne kadar sürede bir vermeliyim?

(1 litre su, 2 çorba kaşığı arapsabunu, 2 kaşık zeytinyağı, 3 diş sarımsak )

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024