agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Çilli (Benekli) Begonya hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/2860.htm)

arsemia 05-01-2007 21:33

Çilli (Benekli) Begonya hastalıkları

Merhabalar
bende bir çilli begonya var ve yapraklarının tamamı düküldü. bu mevsim itibari ile normal bir durum mu yoksa bir sorun mu var? Şu an sadece dalları durmakta ama onlar kuru değil, canlılar.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Todor 05-01-2007 21:52

Hoş geldiniz arsemia;
konu ile ilgisi olan arkadaşlar sorunuzu görür görmez cevaplayacaklardır. Eğer resim koymanız mümkün ise problemin tespitinde daha yardımcı olacaktır.

arsemia 05-01-2007 23:30

1 Eklenti(ler)
çiçeğimin son yaprağının fotoğrafı. malesef o da şu an yok.
Eklenti 6386

memet 06-01-2007 00:20

Işık alıyor mu durduğu yerde.

arsemia 06-01-2007 10:57

ışık alıyor.ama sadec daları kaldı.:(

Mine Pakkaner 07-01-2007 21:36

Sadece dalları kaldıysa, budayın, suyu azaltın, sıcak bir yerede tutmaya devam edin. Eğer hastalığı yoksa yeniden sürecektir.

arsemia 08-01-2007 23:58

Teşekkür ederim. Dalarını budadım ve odanın guneş alan tarafına koydum, şimdi normale dönmsini bekliyorum.

arsemia 19-01-2007 00:12

Begonyanım yeni yaprakları cıktı. ama yapraklardan birinde iki tane delik var, bu bir hastalık belirtisimidir ? ne yapmalıyım ? çok nazlı bir çiçek anladıgım kadarı ile yanında birde aşkmerdiveni var o gayet iyi.

Mine Pakkaner 19-01-2007 00:23

Yapraktaki zarar mekanik de olabilir. Görmeden birşey söylemek mümkün değil.

Yeni yapraklara kavuşmanıza sevindim :) Çok sulamayın.

Baldaş 27-08-2008 21:56

1 Eklenti(ler)
Çilli Begonya ile ilgili başka başlık bulamadım. Yumrulu begonya başlığı vardı yalnızca bir de bekleme odasına alınan bir başlık...

İşyerindeki diğer bitkimizi tanıştırayım. Namı diğer Salih'in çiçeği (2) ama hep beraber yetiştiriyoruz :p

Aslında geç kaldım çünkü üzerinde üzüm salkımına benzer çok güzel pembe çiçekleri varken çekmeliydim. Böyle çok sade oldu. Her bir salkımın tanesinde zarf gibi bir oluşumun içinde yanılmıyorsam tohumlar vardı.

Tüm gün güneş alan çok daha sıcak olan güney cephede. Önünde pencere engeli yok aydınlık bir ortamda. Çok su içiyor biz de tabağından bol bol veriyoruz.:cool:

Filiz 27-08-2008 22:32

Sayın Baldaş biraz da saksısını büyütseniz bu güzelim çiçeğe en büyük iyiliği edersiniz. Benim de salonumun baş köşesinde var kocaman yıllardır beraberiz. Çok dayanıklı ve güzel bir bitki. Yapraklarını yıkayınca daha çok seviniyor :D hele bir de camın kenarına denk gelirse değmeyin keyfine....

bitkiseli 27-08-2008 22:41

Yaprağı suya konsa köklenir mi acaba?

Filiz 27-08-2008 22:48

Sayın bitkiseli yaprakla değil ama tek bir boğumla bile köklenir ancak üç boğumlu yani üzerinde 3-4 göz olan çelikle çok güzel köklenir biraz nazlıdır ama yerini sevince onu kimse tutamaz.

Baldaş 28-08-2008 09:03

Evet Sayın Filiz'in dediği gibi. Bu köşesini çok sevdiği için sarmaşık gibi coştu tutulmuyor. Yapraklarının suyu sevdiğini bilmiyordum. Daha dikkatli olurum.

Saksı konusunda da haklısınız müdahale zamanı gelmiş.

Çilli begonya küçükken pek gösterişli durmayan ama büyüdükçe güzelleşen bir bitki bence. Teşekkürler Sayın Filiz söylediklerinize dikkat ederim.

begonvil 14 16-10-2008 18:52

*** arkadaşlar.benimde çilli begonyamın yapraklarında beyaz küf var.küfleri elimle sildiğimde ise siyah noktalar var.ne yapmam lazım?sapıda küf oldu.teşekkürler

burcind 18-10-2008 11:55

Merhaba Arkadaşlar,

Benimde çok güzel bir çilli begonyam vardı ama geçtiğimiz yıl nedenini bilmediğim bir sebeple kaybettim onu.Hiçbir çiçeğim için bukadar üzülmemiştim inanın.Ama farkındamısınız bilmem çilli begonyada tükenen çiçekler aradında çünkü ben çevremde kimsede,semt ve köy pazarlarında dahi göremez oldum.:(

aysefiliz 18-11-2008 22:07

Ben de çilli begonya arıyorum ama hiçbir yerde bulamıyorum :-(

geçenlerde bir seradan getirttiğim begonya da maalesef öldü, zaten iyi bir durumda gelmemişti bana..

eskiden çocukluğumda hemen her evde olurdu ama maalesef artık hiç bir yerde yok..

begonvil 14 11-01-2009 13:43

Merhaba

1 Eklenti(ler)
Çilli Begonyam şimdi daha sağlıklı. Küf lekelerinden eser kalmadı.

Beyaz Gece 29-01-2009 12:26

benimd eçoçuklugumda yıllarca baş ucu çiçegimdi çilli begonya. Muhabbet kuşu bakmaya başlamamız sonuçu kuşumuz didikleyerek kurutmuştu :( Bu yüzden kendisinden yeniden yetiştirmek istedim uzun süre aradım anneme söyledim. Kuzenelrinden birinden bulmuştu ama onuda babamla birlikte kuruttular :/ en sonunda geçen yaz Balık esirde gezerken bir apartmanın bahçesinde gördüm ve uygun biryerinden bi kıymık aldım dönünceye kadar nemli selpakta beklettim. Zar zor çimlendi ve şimdi büyüyor. 6 yaprak açtı ilk yapragı topraga yakın olmasındna düştü ama olsun gayet iyi durumda. Havalar ısınınca eminimki çok daha güzel olacaktır kendisi.

Beyaz Gece 11-02-2009 11:52

1 Eklenti(ler)
buda benim Çillim :p

begonvil 14 11-02-2009 12:27

Çilli begonya budanır mı? Budanırsa ne zaman budanır?

Faruk 12-02-2009 23:27

Çilli begonyalar da ne tür kimyasallar ve gübreler kullanılmalıdır?

sessiz 15-02-2009 16:53

Sayın begonvil 14,
Benim çilli begonyada da (yaprak üstlerinde, küfümsü) beyaz yuvarlak lekeler var ve elimle silince koyu renkte yerleri kalıyor. Bütün yaprakları kaplamak üzere iken (çiçek yetişkin) hastalıklı yaprakları kopardım. Mesajınızda bahsettiğiniz beyaz lekelerden nasıl kurtulduğunuz konusunda, lütfen bana da akıl verebilirmisiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

begonvil 14 16-02-2009 14:23

Sevgili Sessiz
Benim çilli begonyamda da aynı sorun vardı. Ben Mine Pakkaner Hanım ın Bitki Zararlıları için ev yapımı ilaçlar bölümündeki tarifi uyguladım. Kesinlikle tavsiye ederim.
1 litre suya 2 çorba kaşığı arap sabunu, 2 kaşık zeytinyağı, 3 diş sarımsak ezin fısfıslı bir kaba koyup çalkalayın, çiçeğinize püskürtün.
Saygılarımla

sessiz 16-02-2009 16:49

Sayın begonvil 14, eve gidince önerinizi hemen uygulayacağım,tekrar çok teşekkür ederim.

begonvil 14 10-04-2009 12:09

Sevgili Sessiz çilli begonyanız düzeldi mi? Şimdiki durumu nedir?

sükunet 06-06-2009 20:31

çilli begonyam var ama malesef boyu çok uzun olmasına rağmen gövdesi bomboş yaprak yok :(
ne yapacağımı bilemiyorum.
peki begonyanın gövdesi kesilebilir mi?

sükunet 01-08-2009 04:35

3 Eklenti(ler)
arkadaşlar çok üzgünüm çok :(
çilli begonyam balkondaydı gayette keyfi yerindeydi.
balkonuma güvercin yuva yaptı ve yavruları oldu.
bu gün yavrunun biri uçmaya çalışırken begonyamın üstüne çıkmış ve tepesinden kırmış yaa :(
üzerinde çiçeği bile var kıyamıyorum.
çok üzüldüm.
hemen alıp o tepeyi suya koydum.
köklenir mi?
hemen toprağa ekeyim mi?yoksa suda küklenmesinimi bekliyeyim
birde o kırılan yerden büyümeye devam edermi?
lütfen bana yardım edin...
resmlerini eklemek istiyorum...

sükunet 01-08-2009 11:32

2 Eklenti(ler)
buda kırılan gövde arkadaşlar tepesinden kırıldı.

selis 04-08-2009 13:32

Küçük bir begonyam var.. Pazartesi günü yapraklarında yumuşama vardı ve boynunu bükmüştü.. Toprağı biraz kuru gibi geldi ve su verdim.. Halen aynı durumda.. Tam tersine fazla suluyor olabilir miyim? :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024