agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2009, 02:06   #1
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Bitki topraklarında minik beyaz kurtlar

Merhabalar. Bahsettiğim minik kurtların fotoğraflarını koymak istedim ancak tüm çektiğim fotoğraflar istediğimi göstermenin aynından bile geçemedi. Bu kurtçuklar oldukça minik.

Meyve ya da çiçek fark etmeden hemen her bitkimde var. Sadece toprakta görüyorum. Özellikle gardenyamda çok fazlalar. Önceleri toprakta çürüyen bir şeyler olduğu için çoğaldıklarını düşünüyordum. Ama gardenyada çürüyen bir şey olmaması lazım.

Biraz tarif etmek gerekirse oldukça minik, beyaz, toprağın yüzeyinde ve içinde görülebilen, sayı olarak oldukça fazla olan bir zararlı çeşidi. Tam adını ya da türünü bilemediğim için forumda aramama rağmen bulamadım

Bu zararlı neden çoğalır, bitkiyi ne kadar etkiler, önlemenin yolları nelerdir, ilaç almak yerine ev yapımı ilaçlar da çözüm olur mu?

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 17:41   #2
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Bugün bir çiçekçiye sordum fazla sulamaktan olur dedi. Kurtulmanın tek yolu ise toprağı değiştirmekmiş. Hiçbir ilaç fayda etmiyor mu bu zararlıya? Eğer başka yolu yoksa toprağı değiştirme yoluna gideceğim

Eski 13-11-2009, 18:02   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kurtçuklar beyaz hatta saydam iseler bunlar sirke sineği larvalarıdır. Saksı toprağına bir böcek ilacı emdirebilirseniz geçer.
Toprağı fazla nemli tutmak bu tarz larva oluşumlarını tetikleyecektir.
Torf ve benzeri organik çürüntü içeren saksı harçlarında kolayca gelişir.
Toprağını değiştirseniz dahi falz nemli tutarsanız üreme yeniden olacaktır.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 20:13   #4
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Çok teşekkür ederim. Saksıya oldukça yakın tutarak sinek ilacı sıkmayı deneyeceğim. Ancak yüzeyde yoğun olmalarına karşın toprağın bir miktar altında da kımıl kımıllar. Emdirme gerekliliği de bundan dolayı ise sorun yok demektir. Sinek ilacı çözüm olacak umarım.

Eski 09-04-2010, 16:45   #5
Yeni Üye

Nurdan Öz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Wink Çiçek köklerindeki kurtçuklar.

Bazı çiçeklerimin köklerinde beyaz kurtçuklar olduğunu fark ettim. Çiçeklere zararı olur mu? Bu kurtçuklardan nasıl kurtulabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Nurdan Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 11:24   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ne gibi kurtçuklardır bilirsek daha faydalı oluruz. Bir fotoğraf yükler misiniz, hangi çiçekleriniz var onu da yazar mısınız?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2010, 21:02   #7
Yeni Üye

kalonçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2007
Merhaba
Benim şuan çalıştığım seradaki kalonçe cinsi çiçeklerimizin köklerinde de bu saydam kurtlardan var. Çözümünü bilmiyorum fakat; toprak yüzeyinde ve içinde olma nedenleri bitki köklerini yemeleri. Çünkü biz köklendirme yaptığımız için hafif bozukluk gördüğümüz bitkileri atıyoruz genelde solgun bitkil köklerinde bitkiyi topraktan çıkardığımız zaman ( ki bizim ortamıımız toprak değil cocopeat) bu kurtçuklardan çokça gördük ve anladık ki çürük bitki kök ve yapraklarıyla besleniyorlar. Bitkilerinizi zarar vermeden ( saksıyı bitkiyi tutup bi naylon ters çevirirseniz bitki zarar görmeden çıkar) ortamdan çıkardığınızda bu kurtlardan var mı diye bir bakmanızı öneririm.

kalonçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 15:40   #8
Yeni Üye

Ceren K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2010
Merhaba benim marginatamda da aynı sorundan var sanıyorum.

Ceren K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 15:43   #9
Yeni Üye

Ceren K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2010
Minik beyaz noktalar halindeler.Yapraklarda sararma ve dökülmeler başladı.Yaz tatiline çıkmadan önce hiçbir sorun yoktu.Komşuma bırakmıştım.Dün de toprağında 4 tane mantar çıkmış.çok şaşırdım minik sevimli mantarlara.

Ceren K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 14:13   #10
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Bu sorunu balkondaki clematis'te yaşıyorum. Ev yapımı ilaçlar başlığına baktım fakat bu sorunla ilgili bir uygulama göremedim. Bu durumda kimyasal ilaçlama yapmak şart mıdır?

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 16:23   #11
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

praecox'un dediği gibi sinek ilacı emdirdim, fazla sulamadan kaçındım ama yine de çıkıyorlar. Sanırım toprakla ilgili bir durum. Kurtulma yolunu bilmiyorum, bilenini de görmedim maalesef.

Eski 30-03-2011, 15:22   #12
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Ben de gidişata göre toprağını değiştirmeyi düşünüyorum.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 16:22   #13
Yeni Üye

--melek--'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2011
Aynı olay benim başımda geldi.Minik beyaz kurtçuklar sarımsağı rendeleyip toprağa karıştırdım.Yok oldular.

--melek-- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 21:45   #14
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Sayın hüsnüyusuf, aynı şeyi yaptım ama yine de ortaya çıktılar. Sayın --melek-- eğer yönteminiz işe yarıyorsa birçok kişinin derdine son verdiniz demektir.

Eski 03-04-2011, 15:51   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Bende bir çok farklı bitkinin filizleri var ve hepsinin toprağanda bahsettiğiniz kurtlardan var. Neemazal fayda eder mi acaba?

mikaeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 08:47   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2011
Mehaba,
Evimde ağaç ve sebze fideleri yetiştiriyorum. Son bir ay içinde altı tane fıstık çamımı bu kurtlar yüzünden kaybettim. Organik tarımda zararlıyla mücadele yöntemlerini araştırıp evde bir karışım hazırladım. 3-4 günde bir uyguladım ve 15 gündür kayıp vermedim. Kurtlar tamamen yok olmasa da etkileri azaldı sanırım. İlgilenirseniz reçetemi paylaşabilirim. İlk organik ilaçlama denemem ve henüz kesin sonucu bilemediğimden garanti veremiyorum.
Sevgiler.

nilüfer erdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 18:07   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2011
aynı sorun bendede var ne yaptımsa geçmedi

nuribulduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 22:06   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2011
merhaba
benim kaktüsümde kök kısmına doğru çürüklük olduğunu farkettim biraz kurcalayınca içinde bayaz minik kurtlar gördüm ne yapmam gerek bilmedim. bir yöntem önerebilirseniz çok sevinirim

ege toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 03:02   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Bu sorun benim bonsaimde var şuan, toprağını değiştirdiğim halde geçmedi. Köklerini yemişler hep. Sarımsağı deneyen arkadaşlar var mı? Ya da başka bi yöntemle bu sorunu çözen arkadaşlar varsa, deneyimlerini paylaşabilirler mi?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 14:20   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Arkadaşlar selam,
Benimde benjaminde kurt var...geçenlerde toprağın üzerinde beyaz bir kurt gördüm..sonra toprağın içine girerek kayboldu...zannediyorum toprağında kurt var ..saksıyı değiştireli 1,5 ay olmuştu...toprakta yeniydi..Galiba nemli kaması buna sebep olmuş...LÜTFEN BANA YARDIM EDİN...Saksısı çok büyük ve tekrar toprağını değiştiremem...ACİL OLARAK YARDIM VE TAVSİYELERİNİZİ RİCA EDİYORUM...

bono Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 17:34   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
sayın acemi çiftçi konu güncelse saksıdaki toprağınızı değiştiriniz torf ortamı temin edip buna bitkinizi dikiniz zararlılar görülmesi devamında temin edebilirseniz bio-kitin ilacını kök bölgesine/akabinde ise yapraklarına püskürterek uygulayın bu böcekleri bir daha görmeyeceksiniz

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 17:41   #22
Ağaç Dostu

kurt

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bono Mesajı Göster
Arkadaşlar selam,
Benimde benjaminde kurt var...geçenlerde toprağın üzerinde beyaz bir kurt gördüm..sonra toprağın içine girerek kayboldu...zannediyorum toprağında kurt var ..saksıyı değiştireli 1,5 ay olmuştu...toprakta yeniydi..Galiba nemli kaması buna sebep olmuş...LÜTFEN BANA YARDIM EDİN...Saksısı çok büyük ve tekrar toprağını değiştiremem...ACİL OLARAK YARDIM VE TAVSİYELERİNİZİ RİCA EDİYORUM...
sayın bono bu kurt kökleri yemesi sonucu zarar yapabilir normalde bu bölümde yazmıyorum sebze hastalık ve zaralı bölümünde yazıyorum ama acil ibareli olduğu için size tavsiyem FULRIK 25 WP %25 ilacını 1 litre suya 10-20 gr şeklinde karıştırarak bitkinizin kök bölgesine dökmeniz kurt **** kurtlar bulundukları yerde ölecektir emin olun

Eski 31-05-2011, 17:46   #23
Ağaç Dostu

arkadaşlar normalde sebze hastalık ve zararlıları bölümünde yazıyorum fakat size bir duyurum var bitkileriniz ile ilgili bir problem mantari rahatsızlık -zararlı varsa özel mesajlarınızla velakin burda forumda cevaplandırmaya hazırım ben ziraai tarımsal danışmanlık yapan bir ziraat mühendisiyim bıkmadan usanmadan sorunlarınıza çözüm olmaya çalışıcağım

Eski 31-05-2011, 17:50   #24
Ağaç Dostu

zararlı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Bu sorun benim bonsaimde var şuan, toprağını değiştirdiğim halde geçmedi. Köklerini yemişler hep. Sarımsağı deneyen arkadaşlar var mı? Ya da başka bi yöntemle bu sorunu çözen arkadaşlar varsa, deneyimlerini paylaşabilirler mi?
sarımsağı kesinlikle uygulamayın bitki bünyesinde kuruma yapabilir FULRIK 25 WP %25 ilacını 1 litre suya 10-20 gr şeklinde karıştırarak bitkinizin kök bölgesine dökmeniz kurt -kurtlar bulundukları yerde ölecektir emin olun

Eski 31-05-2011, 18:23   #25
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
öncelikle herkeze merhaba aslında o sorun fazla büyütülecek bir sorun deyil toprak degistirmenize bile gerek yok indesit ilaclarla cözülür ama cok kötü kokuları olur ve sizleri rahatsız eder

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 08:46   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2011
danışman 32'ye verdiği bilgiler ve yardımlarından dolayı çok çok teşekkür ederim..

bono Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 15:08   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2011
merhaba..çiçek bakımında yeniyim bana da yardım ederseniz sevinirim..dere kumunda sümbül soğanım vardı suladığımda saksı tabağına küçük zıplayan beyaz böcekler gördüm okadar çoktular ki..soğanı çıkardığımda saksının içerinde beyaz kurtlar vardı..saksıyı değiştirmeden önce açelyanın yanındaydı şimdi açelyada da beyaz zıplayan böceklerden var..emin olmak için çok fazla suladım içinden tırtıla benzer bir böcek daha çıktı..çiçeklerim yan yana diğerlerinde bir şey görünmüyor hepsinin toprağını değiştirmeli miyim..bir de fazla nemden kasıt nedir..teşekkürler..

duygudyg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 18:31   #28
Ağaç Dostu

zıplayan böcekler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duygudyg Mesajı Göster
merhaba..çiçek bakımında yeniyim bana da yardım ederseniz sevinirim..dere kumunda sümbül soğanım vardı suladığımda saksı tabağına küçük zıplayan beyaz böcekler gördüm okadar çoktular ki..soğanı çıkardığımda saksının içerinde beyaz kurtlar vardı..saksıyı değiştirmeden önce açelyanın yanındaydı şimdi açelyada da beyaz zıplayan böceklerden var..emin olmak için çok fazla suladım içinden tırtıla benzer bir böcek daha çıktı..çiçeklerim yan yana diğerlerinde bir şey görünmüyor hepsinin toprağını değiştirmeli miyim..bir de fazla nemden kasıt nedir..teşekkürler..
sayın duygudyg normalde sebze hastalık ve zararlıları bölümünde hastalık ve zararlılar bölümünde yazıyorum fakat sizi kırmayarak sorununuza çözüm yazacağım

sizin normal kumda gördüğünüz zıplayan böcekler halk dilinde cambaz gelin ismiyle tabir edilen böceklerdir genelde bu sümbül lale gibi soğanlı süs bitkilerinde görülürler belirttiğiniz gibi bu böcekler beyazdır ve zıplar gördüğünüz tırtıl böcekler ise onun larvaları yavrularıdır eğer toprakta çok varsa köke ve yeşil aksama ilerki dönemlerde zarar yapma durumu vardır mümkün olduğu derecede diğer bitkilere yayılmaya çalışır size tavsiyem eğer bu kurtlardan çok varsa yetiştirme ortamını değiştirin toprağı fakat diğer bir çözümüm ise toprak üstünde böcekler görülüyorsa deltametrin etkili decis ilacını temin edip sümbüle ve açelyaya yapraklardan 1 litre suya 10-20 cc karıştırıp yapraklara ve bitkilerinizin gövdesine püskürtmek toprağın içindeki kurtlar içinde larva (yavruları) için FULRIK 25 WP %25 ilacını 1 litre suya 10-20 gr şeklinde karıştırarak bitkinizin kök bölgesine dökmeniz bu iki yaprak ve toprak ilaçlama uygulamasını 2 defa yaptığınız takdirde kurt -kurtlar bulundukları yerde ölecektir emin olun

YeniBON beğendi.
Eski 09-06-2011, 17:14   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2011
Teşekkürler..

duygudyg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 18:49   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Merhaba Mine Hanım. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim.

Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi.

Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024