agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/)
-   -   Ankara'ya uygun sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/hangi-bitkiler-hangi-sehre-hangi-kosullara-uygun/36616.htm)

oguz006 25-02-2015 15:26

Ankara'ya uygun sebzeler

Merhabalar bu sene Anakara Kazan bölgesinde olan tarlamıza ekim yapacağız.Hangi cinsleri ekersem daha iyi verim alabilirim.

1-Domates (oturak)
2-Biber (tatlı sivri)
3-Yer Fasulyesi
4-Salatalık
5-Mısır
6-Kabak
7-Patlıcan

rmz_akcay 27-02-2015 11:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oguz006 (Mesaj 1359280)
Merhabalar bu sene Anakara Kazan bölgesinde olan tarlamıza ekim yapacağız.Hangi cinsleri ekersem daha iyi verim alabilirim.

1-Domates (oturak)
2-Biber (tatlı sivri)
3-Yer Fasulyesi
4-Salatalık
5-Mısır
6-Kabak
7-Patlıcan

Merhaba ben 3-4 yıldır Kazan'da oturuyorum. Tarım ile ilgili çok fazla bilgi sahibi değilim ama hevesliyim :) saymış olduğunuz sebzelerden mısır hariç bütün sebzeleri tarlalarda kendim toplayarak satın aldım sanıyorum sizde yetiştirebilirsiniz

oguz006 02-03-2015 08:35

Merhaba rmz_akcay, Kazan güvenç köyündeyim. Geçen sene ektim, domates, biber ve fasulye ziraatten alındığı için hibrit olarak yetiştirdim. İnternetten araştırmalarım sonucu hibrit tohumların meyvelerinin besin değerinin olmadığını gördüm ve bu sene Allah nasib ederse geleneksel tohumlardan ekmeyi düşünüyorum. Ama kimseden tohum bulamadım bu siteyide internette gezerken gördüm bakalım inşallah bulacaz.Onun için araştırma içerisindeyim.

Tuba 22-06-2018 20:28

Merhaba. Ankara Esenboğa'da hangi mevsimde neler ekilebilir bir bilginiz var mı? Kışın neler yetiştirebilirim?

aykuty06 19-10-2018 09:14

merhaba,
ankara kızılcahamam çeltikçi köyünde 850m2 tarla aldım. sulama olanıkları var. iklim bilgisini aşağıda paylaşıyorum. ne tür sebze ve meyveler yetiştirebilirim?

rakım 800 - 850metre

genel olarak karasal iklim sürmesine rağmen bölge olarak Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde olmasının ve yapılan barajların etkisiyle Batı Karadeniz İklim özellikleri de göstermektedir. İklimi Ankara'nın ikliminden farklı olup; yılın 99 günü açık, 180 günü bulutlu ve 86 günü de kapalıdır.Kızılcahamam ilçesinin bitki örtüsü orman olup, genel sahaya oranı %48’dir. Ormanlık sahanın toplamı 83,943,5 hektardır.Kızılcahamam'da bulunan ağaç türleri Sarıçam, Karaçam, Köknar, ve Meşedir.

Musa Gündoğan 19-10-2018 10:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aykuty06 (Mesaj 1550181)
merhaba,
ankara kızılcahamam çeltikçi köyünde 850m2 tarla aldım. sulama olanıkları var. iklim bilgisini aşağıda paylaşıyorum. ne tür sebze ve meyveler yetiştirebilirim?

rakım 800 - 850metre

genel olarak karasal iklim sürmesine rağmen bölge olarak Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde olmasının ve yapılan barajların etkisiyle Batı Karadeniz İklim özellikleri de göstermektedir. İklimi Ankara'nın ikliminden farklı olup; yılın 99 günü açık, 180 günü bulutlu ve 86 günü de kapalıdır.Kızılcahamam ilçesinin bitki örtüsü orman olup, genel sahaya oranı %48’dir. Ormanlık sahanın toplamı 83,943,5 hektardır.Kızılcahamam'da bulunan ağaç türleri Sarıçam, Karaçam, Köknar, ve Meşedir.

bir kzılcahamamlı olarak cevap vereyim.

ormalık bölgede kesinlikle armut ağacı dikmeyin sürekli mantar hastalığıyla ya da pas hastalığıyla uğraşırsınız.

sebze olarak fasulye dikerseniz çok fazla verim alırsınız.
domates dikerseniz de her domates çok verim almayacağınızı söyleyebilirim deneyerek gözlemleyebilirsiniz.
biberler oldukça verimli olmaktadır.
salatalık çok güzel olmaktadır. mümkün mertebe yer salatalığı dikiniz
patlıcan dikmenizi tavsiye etmem güneş görmeyince çiçeğe geç dönüyor meyve olmaya başlayınca soğuklar başlıyor

sebzeleri kesinlikle mayıs sonundan önce toprağa direkt geçirmeyin

taze nohut dikebilirsiniz. onu da haziran 15.de dikin farkı görürsünüz

aykuty06 30-10-2018 15:27

Teşekkürler. Nasipse bu sene tecrübe edeceğiz artık.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024