agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen oguz006
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2015, 16:26   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Ankara'ya uygun sebzeler

Merhabalar bu sene Anakara Kazan bölgesinde olan tarlamıza ekim yapacağız.Hangi cinsleri ekersem daha iyi verim alabilirim.

1-Domates (oturak)
2-Biber (tatlı sivri)
3-Yer Fasulyesi
4-Salatalık
5-Mısır
6-Kabak
7-Patlıcan

ahmsol beğendi.
oguz006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 12:25   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguz006 Mesajı Göster
Merhabalar bu sene Anakara Kazan bölgesinde olan tarlamıza ekim yapacağız.Hangi cinsleri ekersem daha iyi verim alabilirim.

1-Domates (oturak)
2-Biber (tatlı sivri)
3-Yer Fasulyesi
4-Salatalık
5-Mısır
6-Kabak
7-Patlıcan
Merhaba ben 3-4 yıldır Kazan'da oturuyorum. Tarım ile ilgili çok fazla bilgi sahibi değilim ama hevesliyim saymış olduğunuz sebzelerden mısır hariç bütün sebzeleri tarlalarda kendim toplayarak satın aldım sanıyorum sizde yetiştirebilirsiniz

rmz_akcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 09:35   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Merhaba rmz_akcay, Kazan güvenç köyündeyim. Geçen sene ektim, domates, biber ve fasulye ziraatten alındığı için hibrit olarak yetiştirdim. İnternetten araştırmalarım sonucu hibrit tohumların meyvelerinin besin değerinin olmadığını gördüm ve bu sene Allah nasib ederse geleneksel tohumlardan ekmeyi düşünüyorum. Ama kimseden tohum bulamadım bu siteyide internette gezerken gördüm bakalım inşallah bulacaz.Onun için araştırma içerisindeyim.

oguz006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 21:28   #4
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba. Ankara Esenboğa'da hangi mevsimde neler ekilebilir bir bilginiz var mı? Kışın neler yetiştirebilirim?

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 10:14   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
merhaba,
ankara kızılcahamam çeltikçi köyünde 850m2 tarla aldım. sulama olanıkları var. iklim bilgisini aşağıda paylaşıyorum. ne tür sebze ve meyveler yetiştirebilirim?

rakım 800 - 850metre

genel olarak karasal iklim sürmesine rağmen bölge olarak Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde olmasının ve yapılan barajların etkisiyle Batı Karadeniz İklim özellikleri de göstermektedir. İklimi Ankara'nın ikliminden farklı olup; yılın 99 günü açık, 180 günü bulutlu ve 86 günü de kapalıdır.Kızılcahamam ilçesinin bitki örtüsü orman olup, genel sahaya oranı %48’dir. Ormanlık sahanın toplamı 83,943,5 hektardır.Kızılcahamam'da bulunan ağaç türleri Sarıçam, Karaçam, Köknar, ve Meşedir.

aykuty06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 11:15   #6
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykuty06 Mesajı Göster
merhaba,
ankara kızılcahamam çeltikçi köyünde 850m2 tarla aldım. sulama olanıkları var. iklim bilgisini aşağıda paylaşıyorum. ne tür sebze ve meyveler yetiştirebilirim?

rakım 800 - 850metre

genel olarak karasal iklim sürmesine rağmen bölge olarak Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde olmasının ve yapılan barajların etkisiyle Batı Karadeniz İklim özellikleri de göstermektedir. İklimi Ankara'nın ikliminden farklı olup; yılın 99 günü açık, 180 günü bulutlu ve 86 günü de kapalıdır.Kızılcahamam ilçesinin bitki örtüsü orman olup, genel sahaya oranı %48’dir. Ormanlık sahanın toplamı 83,943,5 hektardır.Kızılcahamam'da bulunan ağaç türleri Sarıçam, Karaçam, Köknar, ve Meşedir.
bir kzılcahamamlı olarak cevap vereyim.

ormalık bölgede kesinlikle armut ağacı dikmeyin sürekli mantar hastalığıyla ya da pas hastalığıyla uğraşırsınız.

sebze olarak fasulye dikerseniz çok fazla verim alırsınız.
domates dikerseniz de her domates çok verim almayacağınızı söyleyebilirim deneyerek gözlemleyebilirsiniz.
biberler oldukça verimli olmaktadır.
salatalık çok güzel olmaktadır. mümkün mertebe yer salatalığı dikiniz
patlıcan dikmenizi tavsiye etmem güneş görmeyince çiçeğe geç dönüyor meyve olmaya başlayınca soğuklar başlıyor

sebzeleri kesinlikle mayıs sonundan önce toprağa direkt geçirmeyin

taze nohut dikebilirsiniz. onu da haziran 15.de dikin farkı görürsünüz

Zekoş beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2018, 16:27   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
Teşekkürler. Nasipse bu sene tecrübe edeceğiz artık.

aykuty06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024