agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Dişbudak ağacı (fraxinus excelsior) (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/19452.htm)

Emre Kuzu 27-02-2010 23:15

Dişbudak ağacı (fraxinus excelsior)

Dişbudak ağacı (fraxinus excelsior) : Zeytingillerden sert keresteli bir ağaçtır. Boyu 30 metre kadardır. Yaprakları 9-13 parçalı bir dantela görünümündedir. İlkbahar ve yaz aylarında kabuğu ve yaprakları toplanıp kurutulur.
Faydası : Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artırır. Romatizma ve nikris ağrılarını keser. Kabızlığı giderir. (kabuğu ise kabızlık yapar, ishali keser) idrar söktürüp, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Mobilyacılıkta da kullanılır.

Emre Kuzu 27-02-2010 23:15

Trakya, Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi, Marmara ve Ege Bölgesi'nde yayılış gösterir. Türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaçlardır. Ülkemizde 4.690 hektar koru, 743 hektar baltalık dişbudak ormanı bulunmaktadır. Genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunur. Olgun bireyleri gri kabuklu ve derin çatlaklıdır. Genellikle elips ve kenarları ince dişli olan yaprakları, bir sap üzerinde birarada bulunur. Beyaz çiçekleri salkım, meyveleri de dar ve uzun şerit şeklindedir.

Türkiye'de doğal olarak yetişen üç türü ;

Adi dişbudak (F. Excelsior, Y),
Sivri meyveli dişbudak (F. Angustifola, Y),
Çiçekli dişbudaktır. (F. Ornus, Y).

Samsunlu55 28-02-2010 21:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 587281)
Trakya, Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi, Marmara ve Ege Bölgesi'nde yayılış gösterir. Türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaçlardır. Ülkemizde 4.690 hektar koru, 743 hektar baltalık dişbudak ormanı bulunmaktadır. Genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunur. Olgun bireyleri gri kabuklu ve derin çatlaklıdır. Genellikle elips ve kenarları ince dişli olan yaprakları, bir sap üzerinde birarada bulunur. Beyaz çiçekleri salkım, meyveleri de dar ve uzun şerit şeklindedir.

Türkiye'de doğal olarak yetişen üç türü ;

Adi dişbudak (F. Excelsior, Y),
Sivri meyveli dişbudak (F. Angustifola, Y),
Çiçekli dişbudaktır. (F. Ornus, Y).

Batı karadeniz değilde Kadareniz desek daha doğru olur. Çok sevdiğim ağaçlardan biridir. Karışık veya toplu ormanlar halinde görülebilirler.

ensar 24-06-2010 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 587280)
. İlkbahar ve yaz aylarında kabuğu ve yaprakları toplanıp kurutulur.
Faydası : Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artırır. Romatizma ve nikris ağrılarını keser. Kabızlığı giderir. (kabuğu ise kabızlık yapar, ishali keser) idrar söktürüp, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Mobilyacılıkta da kullanılır.

Sayın Kalyon,

Nasıl ve ne miktarlarda kullanılacak. Bilgi verir misiniz ?

Sevgiyle Kalın

ayvasıl 24-06-2010 22:52

Ayasofya'nın yapımında bina harcında dişbudak ağacının yaprakları kaynatılmış ve bu suyla harç yapılmış.Yakın zamanda yapılan araştırmalarda kaynatılmış dişbudak yaprağı suyuyla yapılan harçların diğer harçlara göre 2,5 kat daha dayanıklı olduğu gösterilmiş.Dr.Mimar Hasan Fırat Diker 500 yıllık elyazmalarındaki bilgilerden yola çıkarak deneyler yapmış,sadece kireç ve dişbudak ağacının suyunun kullanılmasıyla betondan sağlam ve daha hafif bir malzeme elde edilmiş.

Emre Kuzu 17-10-2010 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ensar (Mesaj 663686)
Sayın Kalyon,

Nasıl ve ne miktarlarda kullanılacak. Bilgi verir misiniz ?

Sevgiyle Kalın

Çayı:
a) İnfüs (haşlama); Dişbudak kabuğundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
b) Dekokt; İki kahve kaşığı Dişbudak kabuğu demliğe konur ve üzerine 400-500ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10dk kaynatılır ve sonra 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

kaynak: http://www.bitkiseltedavi.com/disbud...excelsior.htm/

kafasaka 19-05-2012 20:28

merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.sizlere bir sorum var yalnız konu açamadığım için buradan soracağım.

uzun zamandır yay yapımı konusunda araştırma yapıyorum.dişbudak ağacının da yay yapımına uygun olduğunu öğrendim.bulunduğum bölgede bu ağaçlardan(porsuk,yalancı portakal,kızıl meşe vs) hiç biri bulunmuyor yalnız evimin hemen yanında çok ufak bir dere var.dere kenarında kayıngillerden olduğunu düşündüğüm bir ağaç yetişiyor.yaprağı dişbudağa da gürgene de benziyor ve dikkat ettim bu ağaç genellikle hep sulak alanlarda var.bir de okaliptuslar var derenin içinde.ağacın yaprağının fotoğrafı bu

http://c1205.hizliresim.com/x/m/674h9.jpg

dua ediyorum dişbudak çıksın da gökte ararken yer de bulmuş olayım.

Citysenyorita 22-05-2012 13:36

Sayın kafasaka,
Bu dişbudak ağacı olabilir ancak yaprağın fotoğrafını bu şekilde değil de bağlı olduğu dal ile beraber ve mümkünse meyvesi-çiçeği ile beraber çekerseniz daha emin olabiliriz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kafasaka (Mesaj 969066)
merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.sizlere bir sorum var yalnız konu açamadığım için buradan soracağım.

uzun zamandır yay yapımı konusunda araştırma yapıyorum.dişbudak ağacının da yay yapımına uygun olduğunu öğrendim.bulunduğum bölgede bu ağaçlardan(porsuk,yalancı portakal,kızıl meşe vs) hiç biri bulunmuyor yalnız evimin hemen yanında çok ufak bir dere var.dere kenarında kayıngillerden olduğunu düşündüğüm bir ağaç yetişiyor.yaprağı dişbudağa da gürgene de benziyor ve dikkat ettim bu ağaç genellikle hep sulak alanlarda var.bir de okaliptuslar var derenin içinde.ağacın yaprağının fotoğrafı bu

http://c1205.hizliresim.com/x/m/674h9.jpg

dua ediyorum dişbudak çıksın da gökte ararken yer de bulmuş olayım.

MazI 22-05-2012 21:41

kızılağaç o:)..

esox_lucius 05-10-2012 14:26

Dişbudak ağacını tohumdan kolay çimlendirebilir miyiz? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi acaba?
Ben dişbudaklardan tohum toplamaya çalışıyorum ama genellikle içi boş çıkıyor tohumların, halbuki daha yeşil olan salkımlarda içi hep dolu. Acaba hep yeşilken toplanıp sonradan kuruyunca mı ekeceğiz?

kana06 14-05-2013 00:22

Dişbudak İç Anadolunun hiçbir yerinde yetişmiyor mu ?? Kışları don olan yerlerde yaşayabilir mi ?

kana06 14-05-2013 00:23

Bir de : söğüt gibi çok sulak yerleri mi seviyor ?

esox_lucius 16-08-2013 15:06

Ben geçen sene yaş tohumdan 6 tane çimlendirmeyi başardım. İnanılmaz arsızca çimlendiler, sonra odamda ayrı saksılara aldım. 5 tanesi yaşadı 15 cm boya ulaştı ve fakat bunların bir tanesi de sonradan kurudu . Geriye kalan 4'ünü Afyon-Emirdağ'da bir köye diktim. Umarım yaşarlar. Ancak gözlemim o ki İç Anadolu'da örneğin Eskişehir'de su kenarlarına bayılıyorlar. Hatta su kenarında kendiliğinden de çimleniyorlar. Özetin özeti; eğer dişbudak çimlendirecekseniz daha tohum salkımları yeşilken (olgunluğunu kontrol ederek) koparıp direkt torfa dikin. Sakın kuru tohumla uğraşmayın.

seratblyz 16-02-2014 21:23

2 Eklenti(ler)
Geçen yaz Ağustos ayı sonunda topladığım dişbudak tohumlarını kuru bir halde buzdolabının kapağına koymuştum. 4 ay kadar buzdolabında kaldıktan sonra 24 saat suda bekletip nemli toprağa ektim. 5-6 sı çimlendi. Fotoğrafları aşağıdadır. Önerim 3 ay dolapta bekletmeden ekmemektir. Tohumların bir kısmını buzdolabında bekletmeden denemiştim, sonuç sıfırdı.

emrebadem 24-04-2014 16:42

celikle nasıl uretiliyor köklendirme hormonu felan gerekiyormu

seratblyz 08-07-2015 19:02

Tohumdan üretilmesi çok kolay.

Hastalıklara ve çürümeye, kötü toprak şartlarına ve sulama şartlarına çok dayanıklı bir ağaç. Geçen sene göndermiş olduğum o tohum fotoğraflarından 50 kadar fidanım oldu. İyi gelişenlerden 15 tanesini diktim bile toprağa. Yaz geldiği için dikime ara verdim, yazın biraz daha bakıp kalanları sonbaharda dikmeyi planlıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024