agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen ayvasıl
  • 1 Gönderen kafasaka
  • 1 Gönderen seratblyz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2010, 23:15   #1
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Dişbudak ağacı (fraxinus excelsior)

Dişbudak ağacı (fraxinus excelsior) : Zeytingillerden sert keresteli bir ağaçtır. Boyu 30 metre kadardır. Yaprakları 9-13 parçalı bir dantela görünümündedir. İlkbahar ve yaz aylarında kabuğu ve yaprakları toplanıp kurutulur.
Faydası : Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artırır. Romatizma ve nikris ağrılarını keser. Kabızlığı giderir. (kabuğu ise kabızlık yapar, ishali keser) idrar söktürüp, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Mobilyacılıkta da kullanılır.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 23:15   #2
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Trakya, Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi, Marmara ve Ege Bölgesi'nde yayılış gösterir. Türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaçlardır. Ülkemizde 4.690 hektar koru, 743 hektar baltalık dişbudak ormanı bulunmaktadır. Genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunur. Olgun bireyleri gri kabuklu ve derin çatlaklıdır. Genellikle elips ve kenarları ince dişli olan yaprakları, bir sap üzerinde birarada bulunur. Beyaz çiçekleri salkım, meyveleri de dar ve uzun şerit şeklindedir.

Türkiye'de doğal olarak yetişen üç türü ;

Adi dişbudak (F. Excelsior, Y),
Sivri meyveli dişbudak (F. Angustifola, Y),
Çiçekli dişbudaktır. (F. Ornus, Y).

Eski 28-02-2010, 21:23   #3
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Trakya, Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi, Marmara ve Ege Bölgesi'nde yayılış gösterir. Türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaçlardır. Ülkemizde 4.690 hektar koru, 743 hektar baltalık dişbudak ormanı bulunmaktadır. Genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunur. Olgun bireyleri gri kabuklu ve derin çatlaklıdır. Genellikle elips ve kenarları ince dişli olan yaprakları, bir sap üzerinde birarada bulunur. Beyaz çiçekleri salkım, meyveleri de dar ve uzun şerit şeklindedir.

Türkiye'de doğal olarak yetişen üç türü ;

Adi dişbudak (F. Excelsior, Y),
Sivri meyveli dişbudak (F. Angustifola, Y),
Çiçekli dişbudaktır. (F. Ornus, Y).
Batı karadeniz değilde Kadareniz desek daha doğru olur. Çok sevdiğim ağaçlardan biridir. Karışık veya toplu ormanlar halinde görülebilirler.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 20:55   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
. İlkbahar ve yaz aylarında kabuğu ve yaprakları toplanıp kurutulur.
Faydası : Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artırır. Romatizma ve nikris ağrılarını keser. Kabızlığı giderir. (kabuğu ise kabızlık yapar, ishali keser) idrar söktürüp, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Mobilyacılıkta da kullanılır.
Sayın Kalyon,

Nasıl ve ne miktarlarda kullanılacak. Bilgi verir misiniz ?

Sevgiyle Kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 22:52   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Ayasofya'nın yapımında bina harcında dişbudak ağacının yaprakları kaynatılmış ve bu suyla harç yapılmış.Yakın zamanda yapılan araştırmalarda kaynatılmış dişbudak yaprağı suyuyla yapılan harçların diğer harçlara göre 2,5 kat daha dayanıklı olduğu gösterilmiş.Dr.Mimar Hasan Fırat Diker 500 yıllık elyazmalarındaki bilgilerden yola çıkarak deneyler yapmış,sadece kireç ve dişbudak ağacının suyunun kullanılmasıyla betondan sağlam ve daha hafif bir malzeme elde edilmiş.

bufalu beğendi.
ayvasıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 22:27   #6
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sayın Kalyon,

Nasıl ve ne miktarlarda kullanılacak. Bilgi verir misiniz ?

Sevgiyle Kalın
Çayı:
a) İnfüs (haşlama); Dişbudak kabuğundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
b) Dekokt; İki kahve kaşığı Dişbudak kabuğu demliğe konur ve üzerine 400-500ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10dk kaynatılır ve sonra 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

kaynak: http://www.bitkiseltedavi.com/disbud...excelsior.htm/

Eski 19-05-2012, 20:28   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2012
merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.sizlere bir sorum var yalnız konu açamadığım için buradan soracağım.

uzun zamandır yay yapımı konusunda araştırma yapıyorum.dişbudak ağacının da yay yapımına uygun olduğunu öğrendim.bulunduğum bölgede bu ağaçlardan(porsuk,yalancı portakal,kızıl meşe vs) hiç biri bulunmuyor yalnız evimin hemen yanında çok ufak bir dere var.dere kenarında kayıngillerden olduğunu düşündüğüm bir ağaç yetişiyor.yaprağı dişbudağa da gürgene de benziyor ve dikkat ettim bu ağaç genellikle hep sulak alanlarda var.bir de okaliptuslar var derenin içinde.ağacın yaprağının fotoğrafı bu

dua ediyorum dişbudak çıksın da gökte ararken yer de bulmuş olayım.

bufalu beğendi.
kafasaka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 13:36   #8
Yeni Üye

Citysenyorita's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın kafasaka,
Bu dişbudak ağacı olabilir ancak yaprağın fotoğrafını bu şekilde değil de bağlı olduğu dal ile beraber ve mümkünse meyvesi-çiçeği ile beraber çekerseniz daha emin olabiliriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kafasaka Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.sizlere bir sorum var yalnız konu açamadığım için buradan soracağım.

uzun zamandır yay yapımı konusunda araştırma yapıyorum.dişbudak ağacının da yay yapımına uygun olduğunu öğrendim.bulunduğum bölgede bu ağaçlardan(porsuk,yalancı portakal,kızıl meşe vs) hiç biri bulunmuyor yalnız evimin hemen yanında çok ufak bir dere var.dere kenarında kayıngillerden olduğunu düşündüğüm bir ağaç yetişiyor.yaprağı dişbudağa da gürgene de benziyor ve dikkat ettim bu ağaç genellikle hep sulak alanlarda var.bir de okaliptuslar var derenin içinde.ağacın yaprağının fotoğrafı bu

dua ediyorum dişbudak çıksın da gökte ararken yer de bulmuş olayım.

Citysenyorita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 21:41   #9
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
kızılağaç o..

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 14:26   #10
Yeni Üye

esox_lucius's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Dişbudak ağacını tohumdan kolay çimlendirebilir miyiz? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi acaba?
Ben dişbudaklardan tohum toplamaya çalışıyorum ama genellikle içi boş çıkıyor tohumların, halbuki daha yeşil olan salkımlarda içi hep dolu. Acaba hep yeşilken toplanıp sonradan kuruyunca mı ekeceğiz?

esox_lucius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 00:22   #11
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Dişbudak İç Anadolunun hiçbir yerinde yetişmiyor mu ?? Kışları don olan yerlerde yaşayabilir mi ?

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 00:23   #12
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Bir de : söğüt gibi çok sulak yerleri mi seviyor ?

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 15:06   #13
Yeni Üye

esox_lucius's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Ben geçen sene yaş tohumdan 6 tane çimlendirmeyi başardım. İnanılmaz arsızca çimlendiler, sonra odamda ayrı saksılara aldım. 5 tanesi yaşadı 15 cm boya ulaştı ve fakat bunların bir tanesi de sonradan kurudu . Geriye kalan 4'ünü Afyon-Emirdağ'da bir köye diktim. Umarım yaşarlar. Ancak gözlemim o ki İç Anadolu'da örneğin Eskişehir'de su kenarlarına bayılıyorlar. Hatta su kenarında kendiliğinden de çimleniyorlar. Özetin özeti; eğer dişbudak çimlendirecekseniz daha tohum salkımları yeşilken (olgunluğunu kontrol ederek) koparıp direkt torfa dikin. Sakın kuru tohumla uğraşmayın.

Düzenleyen esox_lucius : 16-08-2013 saat 15:07 Neden: Yazım hatalarını düzeltmek.
esox_lucius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 21:23   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Cool

Geçen yaz Ağustos ayı sonunda topladığım dişbudak tohumlarını kuru bir halde buzdolabının kapağına koymuştum. 4 ay kadar buzdolabında kaldıktan sonra 24 saat suda bekletip nemli toprağa ektim. 5-6 sı çimlendi. Fotoğrafları aşağıdadır. Önerim 3 ay dolapta bekletmeden ekmemektir. Tohumların bir kısmını buzdolabında bekletmeden denemiştim, sonuç sıfırdı.

Eklenen Resimler

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 16:42   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2014
celikle nasıl uretiliyor köklendirme hormonu felan gerekiyormu

emrebadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 19:02   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Tohumdan üretilmesi çok kolay.

Hastalıklara ve çürümeye, kötü toprak şartlarına ve sulama şartlarına çok dayanıklı bir ağaç. Geçen sene göndermiş olduğum o tohum fotoğraflarından 50 kadar fidanım oldu. İyi gelişenlerden 15 tanesini diktim bile toprağa. Yaz geldiği için dikime ara verdim, yazın biraz daha bakıp kalanları sonbaharda dikmeyi planlıyorum.

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024