agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2000, 02:42   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Ginkgo biloba (Mabet ağacı)

Alıntı:
Ginko Bloba agaci hakkinda sizden bilgi almak istiyorum. Fidanlarini Turkiyede bulabilir miyim? Ne kadardir? ve agacin yetistirilmesi icin Karadeniz bolgesi uygun mudur?
Maille gelen bir soruyu buraya yazıyor ve linkini arkadaşa iletiyorum

Düzenleyen malina : 20-10-2006 saat 20:48
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2006, 20:49   #2
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Ginkgo biloba L. (Mabet Ağacı)

Dünya üzerinde yaşamakta olan bitkilerin en eskisi ve en yaşlısıdır. 30-40m boylanabilir, 7-8 m gövde çevresine ulaşabilir.

Gövde ileri yaşlarda boyuna çatlaklıdır. Önce piramidal ve seyrek dallı olan ağaçlar daha sonra sarkık dallı bir tepe oluşturur.Yaşlı gövde ve dallardan aşağıya doğru hava kökleri uzanır. Toprağa ulaşan uçlar yeniden köklenerek yeni yapraklı sürgünler verir.

Uzun saplı geniş ayalı yaprakları fil kulağına benzer.

Tohumları çok kötü kokar.

Çok değişik iklim ve toprak şartlarına karşı, özellikle zehirli gazlara karşı duyarlıdır.

Tohum ve çelikle üretilebilir. Günümüzde doğal olarak sadece anavatanı olan Çin'de bulunmaktadır. Türkiye'de fidanlıklarda bulunabileceğini sanmıyorum. Benim bildiğim bir tek Ginkgo biloba İ.Ü. Orman Fakültesi bahçesinde bulunan ağaçtır. Başka bir yerde bulunduğunu duymadım.

İstanbul'da yetiştiğine göre Karadeniz bölgesinde de yetişebileceğini düşünüyorum. Tabi fidanlıklarda bulamayacağınız için bir anaçtan alacağınız tohum veya çelikle üretmeniz gerekir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 03:03   #3
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
GİNKGO BİLOBA:

Dünya üzerinde yaşamakta olan tohumlu bitkilerin en yaşlısıdır. Çin kökenlidir ve ülkemizde de yetiştirilmektedir.

Vatanında 30-40 metre boy, 2.5 metre gövde çapı, önceleri piramidal, daha sonra yayvan bir tepe (7-10 metre) yapar. Gövde kabuğu gri ve çatlaklıdır. Yaz yeşili yaprakları 8 cm. genişliğinde, paralel damarlı, uzun saplı, ayası yelpazemsi, kalın-derimsidir. Sonbaharda dökülmeden önce altın sarısı bir renklenme gösterir.

Tohumu oldukça büyük (2.5 cm. çapındaki bir fındık kadar) sarımsı yeşil ve kötü kokuludur. Çok kötü kokan tohumlarından dolayı yollara ve parklara dikilecek ağaçların erkek ağaç olmasına dikkat edilmektedir.

Deniz **** ılıman güneşli yarı gölge yerlerde ve kuru nemli (kumlu ve killi) topraklarda yetişir. Kış iklimine, kış soğuklarına (oldukça) dayanıklıdır. Toprak istekleri bakımından da kanaatkar sayılırlar.

Park ve bahçelerde soliter **** 2-3 tanesi bir arada, **** dar caddelerde alle ağacı olarak kullanılır.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 04:50   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
"Ginkgo ağacı iğne yapraklılarında akrabası olan bu ağaç türü ve hısım akrabası 500.000 yıl öncesine kadar dünyamızda büyük ormanlar halinde çok yaygındı. Buz devrinde ve daha önce maruz kaldığı felaketler yüzünden bu ağaç ailesinin soyunun sopunun nesli tümüyle kurumuş, yalnız, Ginkgo cinsinden bu ağaç türü kalmıştır. Dünyanın en eski ağaçlarından biridir."

Alıntı : Alıç ağacı ile sohbetler - Hikmet BİRAND Sayfa 25

Zülkaide beğendi.
oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 18:30   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Dostlarım grubumuza da üye olan sevgili Dostum Volkan Yalazay
arkadaşım pek çok Ginko ağacının fotoğrafını çekti. Bu ağacı ben de
ondan öğrendim. Beylerbeyinde Sabancıların yalısının bahçesinde ve
Balta Limanında İstanbul Üniversitesinin dinlenme tesislerinin giriş
kapısının yanında da olduğunu gene Volkan dan öğrenmiştim.

rose007 beğendi.
Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 21:14   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Volkan nerelerde, ondan da haberin var mı?

Eski 26-02-2006, 23:39   #7
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Nasıl göründüğünü merak ettim ve şu sayfayı buldum:
http://www.xs4all.nl/~kwanten/thetree.htm#Leaves

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 23:43   #8
Ağaç Dostu

Bugün Atatürk Arboretum daydım yeni geldim bahsettiğiniz ağacın fotoğrafını çektim.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2006, 12:55   #9
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Merhabalar, Gingko Biloba İstanbul'da bir serada üretiliyor. Kartal-Samandıra'da Attila isimli bir yer. İlgilenen olursa adresini veririm.

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2006, 13:06   #10
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Hasan Hocamın verdiği linke baktım, çok harika biçimleri varmış. Değerli bir bonsai türü de olabilir ki linkle bu ağacın bonsailerine ait fotoğraflarda göze çarpıyor(en azından bir tane gördüm).

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2006, 13:50   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Seranın adresini, telefonunu, varsa web adresini birinin sormasını beklemeden yazabilirsiniz

Eski 01-03-2006, 14:23   #12
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Seranın ismini karıştırmışım. Ama aşağıdaki adreste Gingko biloba mevcut. 2,5 metrelik sağlıklı fidanları 40 ytl.den satıyorlarmış.

Mine Flora Çiçekçilik & Fidancılık
Bilali Habeşi Caddesi No:1
Samandıra - Kartal
İstanbul

Telefon : (0216) 311 61 86
Fax : (0216) 561 50 56
E-mail : mineflora@mineflora.com

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2006, 02:58   #13
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
Türkiye'de fidanlıklarda bulunabileceğini sanmıyorum. Benim bildiğim bir tek Ginkgo biloba İ.Ü. Orman Fakültesi bahçesinde bulunan ağaçtır. Başka bir yerde bulunduğunu duymadım.
Gingko nun güzel bir örneğini Ege Universitesi Ziraat Fakultesi Bahçe bölümünün seralarının orada bulabilirsiniz. Özel fidanlıklarda da fidanı artık bulunuyor.İzmir Urla'da Polen Çiçekçilik'te vardı örneğin.

Fatma Kochan beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 14:11   #14
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Galeri: 1
Bu değerli ağacın yaprakları, özellikle zihin aktivitesini hızlandırdığı için unutkanlık problemi olan hastalarda kullanılıyor. Piyasada satılan 1 tablet ilacın değeri 35 YTL civarında.

Annemde unutkanlık olduğu için yıllardır bu ilaçtan (Tebokan) kullanıyor. Hastalık iyileşmese de en azından yavaşlattığını düşünüyorum. Bu nedenle yukarıda arkadaşmızın yazdığı adresten ben de geçenlerde 1 tane Ginkgo aldım. Kargoda biraz hırpalanmıştı. Şimdi ölmemesi için uğraşıyorum.

Bu kadar faydalı yaprakları olan bir ağacın suni ilaçlarını kullanmaktansa, ağcaın kendisini alıp yetiştirmek ve yapraklarından taze taze faydalanmak bana daha cazip geldi.

Birkaç deneme yaptım. Çayını yaptım içtim. Cidden insana bir dinçlik veriyor. Bu ağaç varken insanda canlılık sağlayacak başka ilaçlara hiç gerek yok...

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 16:11   #15
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Gingko nun güzel bir örneğini Ege Universitesi Ziraat Fakultesi Bahçe bölümünün seralarının orada bulabilirsiniz
İ.Ü Fen Fak. Biyoloji Bölümü Botanik Bahçesinde kapıdan girişte vardı. Yeri İst. Süleymaniye Müftülüğü ile aynı yer.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TigerX
Bu kadar faydalı yaprakları olan bir ağacın suni ilaçlarını kullanmaktansa, ağcaın kendisini alıp yetiştirmek ve yapraklarından taze taze faydalanmak bana daha cazip geldi.

Birkaç deneme yaptım. Çayını yaptım içtim. Cidden insana bir dinçlik veriyor. Bu ağaç varken insanda canlılık sağlayacak başka ilaçlara hiç gerek yok...
TigerX aman böyle bilip bilmeden çayını filan yapmayın, bırakın denemeyi başkaları yapmış olsun derim. Elbette daha önce biryerlerde tarifi verildiyse o başka. Hatırlarsınız Zakkumdan ektre elde edip Kansere ilaç yapan bir hoca vardı. Adama şarlatan muamelesi yapıldı, Amerika'ya gitti. Buradaki hastalarda kendimiz hazırlarız diye kaynatıp suyunu içmiş, sonuç facia.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 17:40   #16
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Hiç bilip bilmeden yapar mıyım!

Çok uzun bir inceleme ve araştırma yaptım. Önceleri bu ağaç sanki gizemli bir ağaçmış gibi geldi bana. Sonra bir baktım Çinde yol kenarlarına dikmişler. Sonra da Türkçe ismini öğrendim:

- Japon Eriği (Ginkgo Biloba)

Ve bir gün tesadüfen bu ağacın satıldığını, adaçayı tohumu ararken öğrendim. Hemen sipariş verdim. Baktım aynı ağaç. Bitkisel tedavi de güvendiğim kaynaklardan öğrendiğim şekilde, "aynı etkiyi yapar mı?" diye denedim ve sonuç mükemmeldi. Ne yazıkki mevsim sonu olduğu için üzerinde pek yaprak kalmamış, bir çoğuda nakliye sırasında dökülmüş. O nedenle pek fazla çayını içemiyorum.

Gelecek yıl inşaAllah daha zinde birisi olacağım...

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 14:08   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Şu anda İstanbul!un hemen her yöresinde bol miktarda bulunuyor.Yol kenarları , bahçeler.. her yerde bol miktarda bulunuyor.Ağaçsever olmamı bu ağaca borçluyum diyebilirim.Korularda bu ağacın izini sürerken o sayede birçok ağacı da tanımış oldum.Tıbbi etkisinin abartıldığı(hatta etkisiz olduğu)yaygın kanaaat.Sağlık Bakanlığı'da bunu gerekçe yaparak bir çırpıda ilacını ödeme listesinden çıkarıverdi.Yıllardır bu ilaca alışmış pekçok hasta da bir anda ortada kalıverdi(herhalde plasebo etkisi olsa gerek)Baltalimanındaki ağaçlar 1889'da Türkiye,yi bir savaş gemisi ile ziyaret eden Japon İmparatorunun amcası tarafından dikilmiş.Yaltırık Hoca ikisi de erkek diyor ama görevliler tohumlardan yeni ağaçlar ürettiklerine göre(birisi bahçenin ortasında oldukça boylanmış)demekki birisi dişiymiş?Aynı bahçedeki devasa Lale ağacını da unutmayalım!Fakat en eski ağaç Ihlamur kasrındaki olmalı dikiliş tarihi 1855!

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 15:05   #18
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Daha önce foruma elimdeki Gingko blobanın resmini koymuştum.
Çok kötü kokan meyvalarını japonlar çok kıymeli bir tatlı içinde yiyorlar.
Meyvası zeytine, hünnaba benziyor.
Bir zamanlar Baltalimanından tohumlarını almıştım fakat ekip te bir şeyler yapamadım.

Şimdi elimdekilerin dibinden sürgünleri ayırp üretiyorum. Fazla yapabilirsem, dişbudak gibi bunları vermek isterim.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 15:11   #19
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Sürgünlerden yaptığım gingko nun bir de resmini koyalım. Geçen sonbaharda çekmiştim. Şimdi çok daha fazla yeşil.
Bonsai olur mu? ne yaparım diye düşünüyorum.

Eski 20-10-2006, 15:14   #20
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Limiti geçmişdi.
Sanırım şimdi tamam.

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2006, 16:44   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Gingko biloba'nın yaşlı bir örneğini Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi içerisinde de bulabilirsiniz. Girişte solda kalan binanın hemen arkasında kaldığı için ilk girdiğiniz anda göremeyebilrsiniz

Ayrıca Bornova'da (İzmir) Büyük Park denen meydanın metroya bakan çıkışında da 5-6 tane birey bulunmakta. Duyduğuma göre zamanında Levantenler'in diktiği bireylermiş fakat emin olduğumu söyleyemeyeceğim.

İyi günler.

enuma elish beğendi.
kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 20:47   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan
Sürgünlerden yaptığım gingko nun bir de resmini koyalım. Geçen sonbaharda çekmiştim. Şimdi çok daha fazla yeşil.
Bonsai olur mu? ne yaparım diye düşünüyorum.

Ateş Bey fotoğrafı geçen sene çektiğinizi söylüyorsunuz şayet yeni bir yakın çekim fotoğraf gönderebilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız. Bir senede epey bir gelişme göstermiştir. Birde ağacınızın büyüklüğünü kafamızda canlandırabilmek için saksının yanına kutu kola veya buna benzer bir nesne koyarsanız çok iyi olur.

Eski 20-10-2006, 23:49   #23
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

memnuniyetle, çekip koyacağım

Evet bugünkü hali, bu yıl ucundan budamıştım

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ateş Öztan : 21-10-2006 saat 15:45
Eski 22-10-2006, 20:22   #24
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

sararmaya başlayan yapraklar

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ateş Öztan : 22-10-2006 saat 21:54
Eski 22-10-2006, 20:23   #25
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Detay

Eklenen Resimler

Eski 22-10-2006, 20:39   #26
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Çobançeşme Fidanlığı'nda 2.5 YTL ye 50 cm likler var geçen sene aldıklarıma ilave olarak 2 tane daha aldım.

Gardenias beğendi.
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 20:49   #27
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acer
.Tıbbi etkisinin abartıldığı(hatta etkisiz olduğu)yaygın kanaaat.Sağlık Bakanlığı'da bunu gerekçe yaparak bir çırpıda ilacını ödeme listesinden çıkarıverdi.Yıllardır bu ilaca alışmış pekçok hasta da bir anda ortada kalıverdi(herhalde plasebo etkisi olsa gerek)!
Scientific American dergisinin nisan 2003 sayısında bu konu ile ilgili geniş bir yazı çıkmıştı , dergiyi atmadıysam belki konu ile ilgili bazı şeyler okur ve yazarım. Ama yazının geneli tıbbi manada tesirli olduğu yönündeydi.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2006, 00:12   #28
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay
Scientific American dergisinin nisan 2003 sayısında bu konu ile ilgili geniş bir yazı çıkmıştı , dergiyi atmadıysam belki konu ile ilgili bazı şeyler okur ve yazarım. Ama yazının geneli tıbbi manada tesirli olduğu yönündeydi.
Meslektaşlarım sağlık bakanlığının ödeme listesinden çıkartıyor olması preparatın etkisiz olduğu anlamına asla gelmediğini bilmesi gerek. En azından çok iyi bilinen etkisiz bir praeparat örneği vermek gerekirse asırlardır satılan nerde ise gazoz niyetine de içtiğimiz Calcium sandoz. kim bunu bugün reçetellindirir ki. şaşarım.
Hem geyet iyi de biliyoruz ki şu anda antidepresan ilaçların çifte kör denemelerinde dehi gerek etkisi ve hattda yan etkileri placobodan, statistiksel olrak, değil ciddi bir fark, hatta hiç bir fark atamıyanlardır. hatta prozac dan sonra iştahı da kontrol altına alınabilmesi adına geliştirilip bugün yan etkisi hedeflenen etkisinden fazla olduğundan iştahkesici zayıflatıcı ilaç diye satılabilmekde hatdda prostat ilacı saç dökmesin diye geliştirilen aktif madde de bugün saç çıkaran bir praeparat olarak piyasada... peki kararı politika mı versin gelir düzeyimiz mi yoksa gingobalidlerin özenle extrelendiğinde elde edilen preparatların, son yıllar tartışma götürmez etkilerinin kanıtlandığı mı? bu kadar kaynak okudum ancak böyle bir gerekçe olamaz! bakanlığın kararı gingobalidlerin etkisinde etkili değilidr maalesef.
neyse burası tıbbi bir tartışma alanına çevirmeden susayım fikrim bu ben okuduğumu bildiğimi denediğimi söyledim. eh nede olsa pharmakolojiden biraz birşeyler okudum gibi...

Bu arada eklemeyi unutmuşum Gingo'nun yaprakları haziran başı ortası gibi toplanmalı vede su ile değil asetonla susuz extresi elde edilen vede sonradan bir dizi glycosidlerinden ve/veya flavonoidlerinden paröçalama prosedürleri sonucu etkili bi madde elde edilir diğer yaprak çayı gibi kullanılabilecek bir drog değildir hatta o hali ile zararlıdır da... dikkat edin derim.

Düzenleyen praecox : 23-10-2006 saat 00:18 Neden: ek
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2006, 00:27   #29
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Meyvasını bilemem ama sararan yapraklar plasebo etkisi yapıyor, kendinizi daha bir iyi hissediyorsunuz

Eski 12-11-2006, 19:40   #30
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Yapraklar sarardı.
Kurutulmuşu da çok güzel oluyor.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024