agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni115Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2022, 10:43   #211
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abdullah Kahram Mesajı Göster
merhaba, ihlamurun cok ceşidi var Türkiyede 4 casitten bahsediliyor.marmara bolgesinde denize yakin yerde ticari olarak yetistirmek istiyorum .ticari degeri ve meyve verimi yuksek çeşidi hangisidir acaba.
Sn. Abdullah Kahram;
Ihlamurun çok fazla çeşidi bulunmakta. Ben de ıhlamuru sevdiğim için yetiştirmeye çalışıyorum. Ancak genellikle tohum veya kök çeliğinden yetiştiği için gençlik kısırlığı bulunmakta. Ağaç belirli bir büyüklüğe ve gelişmişliğe gelmeden ıhlamur üretmemekte. Ben farklı yerlerdeki ıhlamurları gözlemledim. Genellikle gümüşi ıhlamur istenmekte. Ancak onlar arasında bile çok büyük farklılıklar var. En güzeli Ihlamur fidanlarını dikip hepsine verimli, çiçeği bol biraz farklı çeşitler aşılamak. Ihlamur çeşitleri arasında çiçek açma zamanları farklılıklar olabiliyor. Bu da bana göre toplama açısından fayda sağlıyor. Ihlamurları çiçeklerini açmaya başladığı zaman topladığınız zaman en güzel zamanları. Tomurcuklu durumda veya tamamen açıp geçmiş ıhlamurlar tercih edilmemekte. Ben bir arkadaşımın sayesinde aşağıdaki ıhlamuru temin ettim. Türkiye'de ilk defa görüyorum. Açma zamanı farklı. Ancak tomurcuk sayısı ve nerede ise her yaprakta çiçek açınca tercih nedenlerinden bir tanesi. Ihlamur ağacı belirli bir su ihtiyacına sahip. Benim yer gibi kurak yerlerde yetişmesi daha zor oluyor. Kolay gelsin.

Tilia Henryana (Henry Ihlamuru)

nevgül ve yavuz10 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2023, 14:58   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Merhaba, bahçem için yıllardır tilia cordata arıyorum ama hiçbir yerde bulamıyorum. Her yerde tilia tomentosa satılıyor. Tomentosa'nın kokusu oldukça cılız ve ayrıca çiçeklerinin bombus arılarına zararlı olduğu söyleniyor.
Cordata temin edebileceğim bir yer varsa önerebilir misiniz? Eğer yoksa cordata muadili başka bir tür de olur. Mesela tilia platyphyllos'un da kokulu olduğu söyleniyor ama bizzat görmedim.

CornusMas beğendi.
fahte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2023, 21:36   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2017
bizim ıhlamurun kokusu müthiş.Fakat cinsini bilmiyorum.Hatta ağaç sayımızı arttırmayı düşünüyorum.Yandan epey çıkmıl dalları var.

i.sunaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2024, 15:55   #214
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahte Mesajı Göster
Merhaba, bahçem için yıllardır tilia cordata arıyorum ama hiçbir yerde bulamıyorum. Her yerde tilia tomentosa satılıyor. Tomentosa'nın kokusu oldukça cılız ve ayrıca çiçeklerinin bombus arılarına zararlı olduğu söyleniyor.
Cordata temin edebileceğim bir yer varsa önerebilir misiniz? Eğer yoksa cordata muadili başka bir tür de olur. Mesela tilia platyphyllos'un da kokulu olduğu söyleniyor ama bizzat görmedim.
Ben de uzun süre Tilia cordata aradım ancak maalesef bulamadım. Tohumdan ıhlamur üretmek de zor. Geçen kış İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Park ve Bahçeler müdürlüğünün diktiği T.cordata ağaçlarından biraz tohum topladım. Çimlenmeleri için bekliyorum.

Bahçemde ve evimin çevresinde bolca Tilia tomentosa var. Kokusu cılız değil kesinlikle. T.cordata ne kadar kokuyorsa T.tomentosa da o kadar kokuyor. Çiçekler arılara zararlıysa bile ben arıların bu duruma pek aldırış ettiğini de görmedim. Bahçemde 3 tane T.tomentosa var, her yaz başında üstleri vızır vızır arı hep.

Düzenleyen CornusMas : 16-02-2024 saat 20:34
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2024, 13:38   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2023
Herkese merhaba, çim alan olarak kullandığımız bahçemizin bir kenarına ıhlamur dikmek istiyoruz ama dikmek istediğimiz yer istinat duvarının üst yanı ve dolgu üstüne 60cm kadar bahçe toprağı serilmiş bir alan. Yaptığım araştırmalarda kazık kök yapısına sahip olduğunu gördüm. Sormak istediğim dikmek istediğimiz yerin büyük çoğunluğunun dolgu olması ve istinat duvarı yanında olması ağacın gelişimini engeller mi ve istinat duvarına zarar verir mi? Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim

yenibahceci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2024, 20:50   #216
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenibahceci Mesajı Göster
Herkese merhaba, çim alan olarak kullandığımız bahçemizin bir kenarına ıhlamur dikmek istiyoruz ama dikmek istediğimiz yer istinat duvarının üst yanı ve dolgu üstüne 60cm kadar bahçe toprağı serilmiş bir alan. Yaptığım araştırmalarda kazık kök yapısına sahip olduğunu gördüm. Sormak istediğim dikmek istediğimiz yerin büyük çoğunluğunun dolgu olması ve istinat duvarı yanında olması ağacın gelişimini engeller mi ve istinat duvarına zarar verir mi? Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim
60cm ıhlamur için çok sığ bir toprak derinliği. Ağaç yerine çalı ya da otsu bitkiler deneyin.

TCM beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024