agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2011, 08:45   #271
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılhisar Mesajı Göster
Mine hn.
manolya ağacım çim alanında bulunduğu için sulama esnasında yaprakları ıslanıyor.Su kireçli olduğu için de yaprakların üzerinde su lekeleri kalıyor.Bunu önlemenin veya temizlemenin çaresi olabilir mi? Saygılar
Aynı dert bende de var, ayrıca çok suyun da zararı olabilir mi acaba?

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 00:09   #272
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Aşılı olan ile aşısız arasındaki fark sadece çiçek açma yaşını öne almayla mı ilgili?

Düzenleyen Hillbilly : 05-02-2012 saat 00:32
Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 11:44   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2012
8 yaşında ama hala çiçek vermemiş bir manolyam var.
Ayvalık'taki sitenin en taşlık ve olmadık yere fideyken indirdim, taşı sevip tuttu.2 gün önce sitenin cahil ve hasüt sakinleri 'nasılsa çiçek vermedi, vereceği yok ' zannıyla, alt dallarını budayıp atmış. Öyle çok ana dalı alttan almışlar ki, vazoya ıslı kocaman bir çiçek gibi kalmış...

1) Budadıkları o ana dalların çıplak kalan yerine herhangi onarıcı bir bitki macun sürülmeli mi?
2) Manolyam ölür mü?
3)Bu şaşkın niye çiçek vermiyor, sekiz yaşında menopoza mı girdi?Çiçek verse hain insanlar sever belki onu.
4)En önemlisi, olduğu yerden kaldırıp, kadir bileceklerin bahçesine aktarsam ne olur? Aktarırsak küser mi? Bunun mevsim ve teknik olanakları mutlak vardır da, nelerdir ve bu koşullarla, toprağıyla kaldırıp yeni yere indirmek akıl işi midir?

Beni bilgilendirin ne olur,manolya aşkına...

Ayşe Kilimci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 07:16   #274
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın Ayşe Kilimci;
Mesajınızı şimdi farkettim.

Manolya budanmaktan fazla hoşlanmıyor. Zira yaraları kolay kapanmıyor.

Mademki olan olmuş, aşı macunu veya su bazlı plastik boya ile budanan yerleri kapatmak çözüm olabilir.

Çiçeklenmesini arttırmak için, potasyum ağırlıklı gübreler verilebilir. Aslında bulabilirseniz en iyisi, büyükbaş hayvan gübresidir. Bu mevsim her iki tür gübreleme için uygundur.

Manolyanızın durumunu, en azından ayrıntılı fotoğraflarını görmeden, ölüp ölmeyeceğini söylemek ''kehanet'' olur.

Manolyanızın taşlı bir yerde olduğunu yazmışssınız. Bu durumda köklerini sarmalayan toprağıyla, yer değişikliği yapabilmeniz zor görünüyor. Üstelik Ayvalık'ta manolyanın uyanmış ( Ağaca su yürümüş ) olması gerekir. Yani değişiklik için geç kalınmış. Artık yer değişikliği için, kış aylarını beklemeniz doğru olacaktır.

Dilerim, olayı en az zararla atlatır.

Selam ve sevgilerimle.

çiftçi5234 beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 10:30   #275
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Manolya ağacım geçen yıl az sayıda çiçek açmıştı. Araştırdığımda bu ağacın kökleri yüzeysel olduğu için dibinin eşelenmesinden hoşlanmazmış. Ben de hava ve su alsın da daha iyi gelişsin diye(yanlış yaparak) dibini işleyip godetialar dikmiştim. Godetialar yarı gölgede harika oldu ama manolyam 5-6 adet açtı. Ayrıca manolya kendi yapraklarını dibinde istiyor diye bir bilgiye de ulaştım araştırırken. Dökülen yapraklarını dibinde yoplayıp toprağını hiç eşelemedim, bu yıl daha çok çiçek açacağını düşünüyorum. Şimdiye kadar 8 adet tomurcuk saydım. Bu bir tanesi..Bir haftaya kadar açar.

Eklenen Resimler

Revnak ve turkankaragoz beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 00:09   #276
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Tahmin ettiğim gibi bu yıl ağacım sayamadığım kadar çok tomurcuk yaptı, arka arkaya açıyor. Bu ağaç çok ilgiden hoşlanmıyor anladığım kadarıyla. En azından benimki öyle.

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2012, 11:31   #277
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Ağaçta kocaman bir lale nefis kokulu...Bu yıl çok tohum oluşacak isteyenlere,
istedikleri kadar gönderebilirim.. ne güzel!

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2012, 18:17   #278
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın gultar,Resimdeki manolyalar yaprak dökmeyen manolyamı?

gultar beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 20:34   #279
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Yaprak döküyor ama yapraksız kalmıyor. Yenilerle eskiler yer değiştiriyor. Devamlı yapraklı. Çok güzel bir cins.

Eski 21-06-2012, 09:51   #280
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Ağacımın bu yılki son çiçeği de açıyor. Harika kokusunu saçmaya hazırlanıyor.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2012, 20:18   #281
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Ağaçta kocaman bir lale nefis kokulu...Bu yıl çok tohum oluşacak... ne güzel!
Sevgili gultar;

Ağacınız bol çiçeklenmiş, güzel bakmışssınız.Çiçeklerini de çok güzel fotoğraflamışsınız, ellerinize sağlık.

Burada bir fidanlığın müdürü Emekli Orman Mühendisi bir abimiz, 4-5 yıl önce apartman bahçemize manolya alırken, ''çiçeklenme bittikten sonra, tohum yapmasına izin verme, kes kopar. Ağacın gücünü azaltır. Gelişimi yavaşlar. gelecek yılki çiçeklenmeyide etkiler.'' demişti. Siz yinede hepsini tohuma bırakmayın!

Hala kendisi aynı fidanlıkta. İstanbul' a geldiğim dönemlerde hep o fidanlığa gider, oradaysa görüşür, aklıma takılan şeyleri sorarım.

Selamlar...

gultar ve selis beğendi.
Eski 22-06-2012, 11:26   #282
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Mine Hanım ve manolya severler,
Annem İzmir Tire de yaşamakta ve kuzeye bakan arka bahçemizde yaklaşık 7 yıldır bizimle yaşayan şu anda 8 metre boyunda bir manolya ağacımız var. Fakat bugüne kadar hiç açmadı sadece büyüyüp gelişiyor. Yaprakları canlı onunla aynı zamanda alınmış olan ve 25 metre ilerisindeki manolya ise hiç büyüme göstermedi.
Benim sormak istediğim bu manolya ağacımızın büyümesine rağmen hiç çiçek açmamış olması.
Bu bitkinin de erkek ve dişisi mevcut imiş. Sanırım bizimki de erkek olabilir.
Eğer erkek ise bunu anlamanın bir yolu var mıdır?
Bu ağacı aşılayarak çiçek açtırma şansımız var mıdır?
Varsa aşıyı ne zaman ve ne şekilde yapabiliriz?
Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica edeceğim.
Sevgiler

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 19:31   #283
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sevgili yıldıztozu;

Konunun uzmanı olan bir dostum olduğunu söylemiştim ya! İşte ona sordum.
''Mutlaka açacaktır. Bazen böyle gecikmeler olabiliyor. Manolyada erkek ve dişi çiçekler birlikte aynı ağaçtadır. Dedi.

Saygılarımla...

yıldıztozu beğendi.
Eski 19-07-2012, 20:02   #284
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Orhan Bey,
Çok incesiniz. Çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.
İnşallah seneye açar.Bakalım beklemeye devam
Sağlıcakla kalın

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 21:13   #285
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Iyice büyüyüp genisleyen manolyamin yerlere sürünen dallarini kesmeye karar vermistim, ancak forumda ve nette okuduklarim beni korkuttu. Yerlere sürünen dallar hem etrafindaki bitkileri rahatsiz ediyor hem de dibini temizlememi engelliyor.

Düzenleyen ciceksever70 : 07-08-2012 saat 21:28 Neden: imlâ hatasi düzeltme
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 03:19   #286
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

07-08-2012 22:13
ciceksever70
Iyice büyüyüp genisleyen manolyamin yerlere sürünen dallarini kesmeye karar vermistim, ancak forumda ve nette okuduklarim beni korkuttu. Yerlere sürünen dallar hem etrafindaki bitkileri rahatsiz ediyor hem de dibini temizlememi engelliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Bugün,eşimle Dolmabahçe Sarayı' na gittik. Ön avluda 4-5 manolya ağacı var. Ama bir tanesi var ki, muhteşem. Belki göreniniz vardır. Ben yinede fotoğrafladım.
Hem çok yaşlı, hem çok bakımlı ve de çok ama çok görkemli.
Bu ağacın görüntülerini sizlerle paylaşmak istedim. Sanırım bana hak vereceksiniz!

Yok böyle bir Manolya.. Şu ihtişama bakın lütfen.

Eklenti 133872

Üç çatallı gövde..

Eklenti 133873

En alt dalların, gövdeden çıkış noktaları, yerden yaklaşık 3 metre yukarıda. Ama uçları yere sarkıp, yerden destek alıp, yine yerde yayılmış.

Eklenti 133874

[ATTACH][/ATTACH]

Nasıl
Çok görkemli değil mi?

Sevgili ciceksever70;
Manolyanın budanmaktan pek hoşlanmadığı, yaralarının kapanmasının güçlüğünü bende okudum.
Ancak;
Yukarıdaki mesajdaki fotoğraflarımda görülen manolyaların en alt dalları, yerden yaklaşık 4-5 metre yüksekte.

Üstelik dalları yerlerde sürünenininki bile 3-4 metre yükseklikte! Buda onların alt dallarının sürekli alındığı anlamına gelmiyor mu?

Bence, henüz budanacak dal veya dallar ince iken, budama mevsiminde budayıp, aşı macunu ile yarayı kapatırsanız sorun olmaz. Kalınlaştıkça ortaya çıkan yara ( Dalın kesildiği bölüm. ) daha zor kapanacaktır.

Eski 09-08-2012, 17:49   #287
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Sevgili ciceksever70;
Üç yıl önce kar, bir dalı gövdeden adeta sökerek koparmıştı. Öylesine ki gövde oyuk kalmıştı. Macunladım.
Geçen yıl üç alt dalı (Her biri 4-5 cm kalınlığında.) ben budayıp macunladım.

Biraz önce çektiğim görüntülerde aşağıda. Kırılan ve budanan dalların yaraları, ağaç tarafından mükemmel onarılmış. Bu yılda birkaç dalı budayabilirim.

Sonuç olarak, söylenen ve yazılanlar biraz abartılı imiş.
Ne dersiniz?

Eklenti 324503

Name:  012.jpg
Views: 4387
Size:  50.6 KB

Name:  013.jpg
Views: 4442
Size:  52.9 KB

Name:  014.jpg
Views: 4405
Size:  53.4 KB

Name:  016.jpg
Views: 4382
Size:  42.1 KB

Eklenen Resimler

Eski 16-10-2012, 14:28   #288
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Çok güzel bir ağaç.

Eski 17-10-2012, 19:00   #289
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Bende yaprak döken manolyaları araştırdım malum soğuğa çok daha dayanıklılar. Bayağı kültürü varmış bu ağaçların. Sonunda şuna karar verdim: MAGNOLIA liliiflora SUSAN

Eski 16-12-2012, 10:26   #290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Tüm manolya sevenlere merhaba. Ben de bu konuya birkaç cümle ile katılımda bulunmak isterim.

MAGNOLİA GRANDİFLORA - Yaprak Dökmeyen Manolya

Bu manolya türü her ne kadar yaprak dökmeyen bir cins olsa da kısmi olarak yaprak dökebilir, çiçeklenmesi uzun yıllar (bazen 10-15 hatta 20 yıl kadar) gerektirir. Yaprakların üzeri cilalanmış gibi parlak canlı koyu yeşil, altı ise koyu kahverengi kadifemsi tüylü bir dokuya sahiptir. Üzerinde çiçek olmasa bile yapraklarının güzelliği ona bakmayı cazip kılan özelliklerindendir. Kök gelişimi yüzeysel ve kılcaldır. Bu sebeple dip çevresindeki toprağı eşelemek, havalandırmak tehlikeli olacaktır. Yarı gölge ve fazla rüzgar almayan yerleri sever ki buralarda gelişimi hızlı ve sağlıklıdır. Gübre ihtiyacı olarak toz kükürt iyi gelir diyebiliriz. Yanmış gübre ile yapılmış gübre kompost suyu da manolyamızı sevindirebilir. Manolyamız, toprağının yüzeyinde hissedeceği çam yapraklarından (ibrelerinden) çok hoşlanacaktır.
Tohumdan üretimi olmakla birlikte aşı ile de üretilir. Aşı ile üretiminin sebebi olarak her aşılamanın gerekçelerindendir diyebileceğimiz, belirli bir kalite seviyesinde ürün yetiştirmek denebilir.
Tohumdan yetişen fidanlarda yaprak üstü genellikle çok canlı ve parlak değildir. Yaprağın alt kısmı ise çoğu zaman yeşildir. Üstelik çiçeklerini görmek için uzun yıllar beklemek gerekebilir. Aşı ile üretilen fidanların ise yaprakları dolgun kalın, yaprak üstü parlak koyu yeşil, yaprak altı koyu kahverengi kadife bir görünüme sahiptir ve çiçeklenmesi iklimine göre 3 ila 5 yıl civarında gerçekleşir. İşte bu yüzden aşılı grandiflora fidanları tohumdan olanlara kıyasla daha yüksek fiyatlara sahiptir.
Örneğin 100 cm civarı tohumdan bir grandiflora 20 ila 40 TL arası iken 30-40 cm aşılı grandiflora fidanları yine aynı hatta daha yüksek fiyatlara sahiptir.

Aşağıdaki web adresinde aşılı manolyalara örnek fotoğraflar mevcuttur.
Magnolia grandiflora Blanchard

Manolyayı eğer çiçeği ve aynı zamanda kalitesi için tercih edip almak istiyorsak benim kanaatim aşılı olandan yana olacaktır.

Saygılarımla.

Düzenleyen gokselcetin : 16-12-2012 saat 10:33 Neden: Bilgi tamamlama
gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 10:47   #291
Ağaç Dostu

Bunlarda yetiştirdiğim aşılı manolyalarımdan görünümler.

Name:  SDC16517.jpg
Views: 3818
Size:  46.3 KB Name:  SDC15891.jpg
Views: 3781
Size:  40.7 KB

turkankaragoz beğendi.

Düzenleyen gokselcetin : 04-03-2014 saat 21:39
Eski 17-12-2012, 23:25   #292
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Manolya

Arkadaslar, manolyalar hakkinda fazla bir bilgim yok ama pembe acan manolyayi gormustum. Dun parkta dolasirken yapraklarini kaucuk agacina benzettigim kucuk bir agac gordum. Uzerindede cam kozalagini andiran tomurcuklar vardi. Ne agaci oldugunu birturlu anlayamadim. Arastiririm maksadiyla fotografini cektim. Yere dusen kozalagindanda birkac tane aldim. Eee haliyle eve gelince Agaclar Net'e muracat ettim ve bu sayfaya yonlendirildim. Fotograflardan gordugum kadariyla cok guzel cicekleri olan bir agacmis. Bilgi veren ve fotograflarini paylasan Arkadaslara cok tesekkur edrim.
Bende dun cektigim fotograflari paylasmak istiyorum.
Mevsim: Kis Aralik 16-12-2012 Botanik Park.
Yer: Bruksel/ BELCIKA.

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 23:57   #293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Selamlar.
Zamanı değil ama konuya bügün girdim.Tohum ları kozalakları açılıp iyice olgunlaştığı zaman alınıp kurutmadan hemen ekilmesi gerekir diye biliyorum .Bekletilip ekildiği zaman çimlenmiyor.14 şeçit monolya tohumlarını ziyan edince öğrenmiştim bunu.İki ay tohumların oluşmasını beklediğim,en az 10 kişiden izin alarak topladığım fil yapraklı monolya tohumlarına hala yanarım.

justice beğendi.
Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 03:56   #294
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Selamlar.
Zamanı değil ama konuya bügün girdim.Tohum ları kozalakları açılıp iyice olgunlaştığı zaman alınıp kurutmadan hemen ekilmesi gerekir diye biliyorum .Bekletilip ekildiği zaman çimlenmiyor.14 şeçit monolya tohumlarını ziyan edince öğrenmiştim bunu.İki ay tohumların oluşmasını beklediğim,en az 10 kişiden izin alarak topladığım fil yapraklı monolya tohumlarına hala yanarım.
Sayin Wallnut, manolya tohumlari Sizin dediginiz gibi uzun sure bekletilince filizlenmiyorsa, tohumlari hemen ekmekte fayda var. Ben de fotografini ekledigim manolyanin kozalagindan 2 tane almistim. Bahara ekerim diye dusunuyordum. Kozalagin biri cok olgunlasmis digeri okadar olgun degil. Olgun olaninin icinden tohum cikti fakat digerinin icine henuz bakmadim. Internette fotografini gordugum Manolya tohumlari kozalaginin disinda yapisik vaziyetteydi. Bendeki kozalak hangi ture ait bilmiyorum ama tohumlari cam tohumlari gibi ic taraftaydi.

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2012, 00:15   #295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Nilgün hanım.
Bende ABD, NC da ki bütün Üniversitelerin botonik bahçelerinden bir hevesle tohumlar toplamaya başladım.Cahilliğimden yüzlercesini ziyan ettim.Altı ay Dük Ünv.sinin seralarında gönüllü olarak çalıştım.Orada birçok şey öğrendiğimi zandediyordum fakat zamanla bilmediğim o kadar çok şey olduğunu öğrendim.
Ne alaka diyeceksin yazdıklarıma.Öğrendikce tuh be ben bundan dolayı yapamamışım deyip , doğrusunu deyenerek başarmak büyük zevkti benim için.

OLgunlaşmamış kozalaklardan tohum alma.Acılıp kırmızı tohumlar gözüken kozalaklardan al.Üstündeki kırmızı yumuşak kabukları soymadan ek.Ekmeyeceksen ıslak kağıda sarıp dolapta bekletip sonra ek.Başka türlü çimlenmiyor meret.Saygılar.

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 20:51   #296
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Name:  DSCN6148.jpg
Views: 6502
Size:  34.5 KBManolya tohumlarının olgunlaşmış hali,

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 23:25   #297
Ağaç Dostu

Magnolia (Manolya) Tohumu Hakkinda Bilgi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Nilgün hanım.
Bende ABD, NC da ki bütün Üniversitelerin botonik bahçelerinden bir hevesle tohumlar toplamaya başladım.Cahilliğimden yüzlercesini ziyan ettim.Altı ay Dük Ünv.sinin seralarında gönüllü olarak çalıştım.Orada birçok şey öğrendiğimi zandediyordum fakat zamanla bilmediğim o kadar çok şey olduğunu öğrendim.
Ne alaka diyeceksin yazdıklarıma.Öğrendikce tuh be ben bundan dolayı yapamamışım deyip , doğrusunu deyenerek başarmak büyük zevkti benim için.

OLgunlaşmamış kozalaklardan tohum alma.Acılıp kırmızı tohumlar gözüken kozalaklardan al.Üstündeki kırmızı yumuşak kabukları soymadan ek.Ekmeyeceksen ıslak kağıda sarıp dolapta bekletip sonra ek.Başka türlü çimlenmiyor meret.Saygılar.
Sayin Wallnut, heba olan tohumlariniz icin cok uzuldum! Kimbilir ne hevesle ve umutla topladiz. Genede herseyde bir hayir vardir diye dusunuyorum. Siz bu uzucu tecrubeyi burada paylasmakla binlerce insani bilgilendirip bir cok tohumun zayi olmasini onlemis olacaksiniz. Sahsen ben Sizden ogrendim. Tesekkurler...Saygilar...

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 22-12-2012 saat 23:58
Eski 22-12-2012, 23:53   #298
Ağaç Dostu

Uysal01 Magnolia (Manolya) Tohumu Fotografi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Eklenti 356706Manolya tohumlarının olgunlaşmış hali,
Sayin Uysal01, fotograf cok guzel, paylastiginiz icin Tesekkurler...

Eski 02-01-2013, 22:44   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2012
sevgili manolya severler,

hisarüstünde, boğaziçi üniversitesi mezunlar derneğinin bahçesinde kocaman bir yaprağını döken pembe çiçekli manolya var. 4-5 yıl önce ağacı en ihtişamlı zamanında, üstü silme çiçek doluyken görüp hayran olmuştum. ben de senelerdir "bahçeli bir evimiz olsun, ilk iş yaprağını döken pembe çiçekli manolyadan ekeceğim" diyordum. istediğimiz bahçeli eve kavuştuk ve şans o ya, bizden önceki sahipleri de pembe çiçekli manolyadan ekmişler bir tane. ama bizim bahçemizdeki daha çok çalı formunda, yerden 1,5 metre yükseklikte bir bitki. şu an üzerinde hafif tüylü kesecikler var. bunlar yaprak da olabilir çiçek de. nasıl anlarım hiç bilmiyorum. yarın fotoğrafını çekip buraya eklemeyi deneyeceğim, ekleyeceğim ilk fotoğraf da o olacak bir bilene danışmak lazım denir ya, sizden daha iyi bilenler bulamam diye düşünüyorum. çalı mı diyeyim, ağaç mı diyeyim, bitkimizin üzerindekiler ne, fotoğraflara baktıktan sonra bana söyleyebilirseniz çok sevinirim

herkese sevgiler

ertemid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 18:53   #300
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Arkadaslar, manolyalar hakkinda fazla bir bilgim yok ama pembe acan manolyayi gormustum. Dun parkta dolasirken yapraklarini kaucuk agacina benzettigim kucuk bir agac gordum. Uzerindede cam kozalagini andiran tomurcuklar vardi. Ne agaci oldugunu birturlu anlayamadim. Arastiririm maksadiyla fotografini cektim. Yere dusen kozalagindanda birkac tane aldim. Eee haliyle eve gelince Agaclar Net'e muracat ettim ve bu sayfaya yonlendirildim. Fotograflardan gordugum kadariyla cok guzel cicekleri olan bir agacmis. Bilgi veren ve fotograflarini paylasan Arkadaslara cok tesekkur edrim.
Bende dun cektigim fotograflari paylasmak istiyorum.
Mevsim: Kis Aralik 16-12-2012 Botanik Park.
Yer: Bruksel/ BELCIKA.
Sayın Nilgün hanım;
Eklediğiniz fotoğraftaki manolya gerçekten muhteşem.
Umarız bu ağacı üzeri çiçekli iken de fotoğraflama imkanınız olur ve biz de bu görsellikten nasipleniriz.
Saygılarımla.

Düzenleyen gokselcetin : 15-10-2013 saat 23:10 Neden: Bilgi düzeltme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024