agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2010, 18:56   #211
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Galiba Ülkemizdeki en yaşlı manolya bu!

Bugün,eşimle Dolmabahçe Sarayı' na gittik. Ön avluda 4-5 manolya ağacı var. Ama bir tanesi var ki, muhteşem. Belki göreniniz vardır. Ben yinede fotoğrafladım.
Hem çok yaşlı, hem çok bakımlı ve de çok ama çok görkemli.
Bu ağacın görüntülerini sizlerle paylaşmak istedim. Sanırım bana hak vereceksiniz!

Yok böyle bir Manolya.. Şu ihtişama bakın lütfen.

Name:  SDC12065.jpg
Views: 3206
Size:  73.8 KB

Üç çatallı gövde..

Name:  SDC12061.jpg
Views: 4558
Size:  64.6 KB

En alt dalların gövdeden çıkış noktaları, yerden yaklaşık 3 metre yukarıda. Ama uçları yere sarkıp, yerden destek alıp, yine yerde yayılmış.

Name:  SDC12062.jpg
Views: 1988
Size:  71.5 KB

[ATTACH][/ATTACH]

Nasıl
Çok görkemli değil mi?

Eklenen Resimler

abk ve Fatma Kochan beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 20:34   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Gerçekten çok güzel, Ihlamur Kasrı'nda da grandiflora'lardan çok büyük 2-3 tane var, Temmuz-Ağustos gibi çiçekliyken görülmesini tavsiye ederim

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 21:13   #213
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Yaprak yapıları.

Yaprak altları kahverengi tüylü olanları daha bol çiçekleniyor, deniliyordu. Bunun yaprak altları tüylü değil! Çiçekli halini bilen görevli komiserin söylediğine göre, bu ağaçta sonderece güzel çiçekleniyormuş.
Bu duruma sevinmediğimi söyleyemem. Zira benim manolyamın yapraklarıda tüysüz ve renksiz. Aynı bunun gibi.

Name:  SDC12067.jpg
Views: 3738
Size:  57.4 KB

Name:  SDC12069.jpg
Views: 1850
Size:  28.5 KB

Eski 04-04-2010, 21:33   #214
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Manolyamı yaklaşık bir ay evvel saksıdan bahçeye taşımıştık. Bahçe toprağına uyum sağlayamadı sanıyorum önce tüm alt yapraklarını döktü. Tepe uçlarında dört beş minik yaprak var . Eski yeşil rengini kaybedip üzerinde pas lekesine benzer lekelerle , sarı renge dönüşüyor yaprakları.Sanırım besin eksikliği çekiyor...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 21:52   #215
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 Mesajı Göster
Manolyamı yaklaşık bir ay evvel saksıdan bahçeye taşımıştık. Bahçe toprağına uyum sağlayamadı sanıyorum önce tüm alt yapraklarını döktü. Tepe uçlarında dört beş minik yaprak var . Eski yeşil rengini kaybedip üzerinde pas lekesine benzer lekelerle , sarı renge dönüşüyor yaprakları.Sanırım besin eksikliği çekiyor...
Sevgili umit49;
Manolyanız, büyük olasılıkla iki olumsuzluğu birlikte yaşıyor.
Birincisi mekan değişikliği nedeniyle adaptasyon sorunu ki; atlatacaktır.
Diğeride galiba demir eksikliği.
Eğer Demir Sülfat bulabilirseniz, bir tatlı kaşığı kadar tacının izdüşümüne ekin. Bir süre sonra düzelecektir.
Yook..Bulamadıysanız, paslı tenekeleri toprağına (Dibine) koyun. Geçte olsa o da faydalı olacaktır.
Ya da zirai ilaç satan bayilerden demir içerikli yaprak gübresi alıp kullanmanız, daha etkili bir çözüm olacaktır.

Eski 05-04-2010, 13:14   #216
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Sayın Orhan Özbilgiç ,

teşekkür ediyorum.Ziraatçi arkadaşta benzer şeyler söyledi...Toz bir karışım besin aldım içinde demir,baryum,fosfor gibi elementler varmış...

Saygılar...

Eski 05-04-2010, 21:20   #217
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Manolyalar kadar ihtişamlı çok ağaç var orda. Sedirler, porsuklar, ıhlamurlar, köknarlar... Sekoya bile var belki görmüşsünüzdür. Dolmabahçe'de bir de kırmızı yapraklı kayın ağacı var. Karşılaşsam fidanlıklarda hemen alacam ama yok. Bu konu hakkında bir tavsiyesi olan var mı "şu fidanlıkta olabilir" şeklinde?

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 22:44   #218
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi S Güngör Mesajı Göster
Dolmabahçe'de bir de kırmızı yapraklı kayın ağacı var. Karşılaşsam fidanlıklarda hemen alacam ama yok. Bu konu hakkında bir tavsiyesi olan var mı "şu fidanlıkta olabilir" şeklinde?
Bir şu adrese bakın!
http://www.prestijfidan.com/urunler/saksili-bitkiler/

Eski 11-04-2010, 19:12   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2010
Fethiyedeki yazlığıma bir tane manolya aldım ama 2 senedir hiç büyümüyor üstünde sadec 2 tane yaprağı var. Yazlığım denize 1km uzaklıkta deniz etkilermi yoksa topraktanmıdır. Ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

utkuyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 19:27   #220
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi utkuyz Mesajı Göster
Fethiyedeki yazlığıma bir tane manolya aldım ama 2 senedir hiç büyümüyor üstünde sadec 2 tane yaprağı var. Yazlığım denize 1km uzaklıkta deniz etkilermi yoksa topraktanmıdır. Ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
Sayın utkuyz;
Manolyanızın fotoğrafını koyabilseydiniz daha sağlıklı bir öneride bulunulabilirdi. Ancak şu kadarını söyleyebilirim. Manolyanın gelişimine denizin olumsuz etkisi olamaz!
Örneğin, bu konuda fotoğraflarını gördüğünüz, Dolmabahçe Sarayı Avlusu' ndaki asırlık manolyalar, İstanbul Boğazı' ndan sadece 50 metre uzaktalar. Ayrıca, yine Boğaz' daki yalıların birçoğunun bahçesinde de, asırlık manolyalar var!
Yinede şu kadarını söyleyebilirim. Bu yaz bitkideki gelişmeyi gözleyin. Belki yerine bu yıl alışacaktır.

Eski 11-04-2010, 19:34   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
buda benim küçük manolyam

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 21:24   #222
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
buda benim küçük manolyam
Sayın athena-asena;
Onu, hep saksıda tutmayı düşünmüyorsunuz değil mi?

Eski 11-04-2010, 21:29   #223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
orhan bey nereye ekeceğime karar veremedim daha onun için saksıda beklemede en yakın zaman da yerine ekilecek ilginiz için teşekkürler.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 21:46   #224
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Orhan Bey bu yapılır mı?
Bu gece uyku yok bana ,öldüm nasıl güzellikler bunlar hele dağ lalesi ne kadar güzel bir çiçekmiş .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 07:52   #225
Ağaç Dostu

Sayın utkuyz,

Manolyaların fazla rüzgar almayan korunaklı yerleri sevdiğini okumuştum. Denize yakınlık sebebiyle fazla rüzgar alıyor olabilir mi?

Eski 12-04-2010, 10:16   #226
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Orhan Bey bu yapılır mı?
Bu gece uyku yok bana ,öldüm nasıl güzellikler bunlar hele dağ lalesi ne kadar güzel bir çiçekmiş .
Valla alın bendende o kadar.
Ağaç, çalı derken şimdide ''Ot'' a (Mevsimlik çiçekleri kastediyorum.) bulaştık. İnanın bu harcamalar, bütçemde en büyük harcama kalemlerinin önüne geçmek üzere diyebilirim.
Her seferinde ''tamam artık almayacağım!'' diyorum. Ama nerdeee? Görünce dayanamıyorum.

Eski 13-04-2010, 23:28   #227
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Hepimizin genel hastalığı bu konu olsa gerek'' Görünce dayanamamak''

Eski 01-05-2010, 12:33   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Selamlar, babamların bahçesinde yaklaşık 3 metrelik bir manolya ağacı var. Çok güzel çiçekler açan bu ağacımızda son zamanlarda bir sorun başgösterdi. Yapraklarında lekeler ve delikler oluşuyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir acaba? İlgili fotograflari asagida bulabilirsiniz. Fotolar dun cekildi. Şimdiden teşekkürler.

http://img413.imageshack.us/i/manolya3.jpg/
http://img210.imageshack.us/i/manolya2.jpg/
http://img404.imageshack.us/i/manolya1.jpg/

mutoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 21:08   #229
Ağaç Dostu

İsterseniz burayı referans göstererek Mine Hanım'a bir sorun:

Mine Pakkaner'e soralım 2010-12 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Eski 04-05-2010, 00:05   #230
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Ben sebebini sanırım biliyorum. Manolya mayısa doğru yaprak dökmeye başlar. Bu fotoğraftakiler ise eskimiş ömrü tükenmek üzere olan yapraklar(sanki). Yeni filizleri varsa bence sorun yoktur.

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 22:22   #231
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutoss Mesajı Göster
Selamlar, babamların bahçesinde yaklaşık 3 metrelik bir manolya ağacı var. Çok güzel çiçekler açan bu ağacımızda son zamanlarda bir sorun başgösterdi. Yapraklarında lekeler ve delikler oluşuyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir acaba? İlgili fotograflari asagida bulabilirsiniz. Fotolar dun cekildi. Şimdiden teşekkürler.

http://img413.imageshack.us/i/manolya3.jpg/
http://img210.imageshack.us/i/manolya2.jpg/
http://img404.imageshack.us/i/manolya1.jpg/
Bazı mekanik hasarlar olmakla beraber manolyanızda yaprak lekesi hastalığı olmuş ama çok etkili de olmamış. Şiddetini arttırsa bir bakır uygulaması yaparsınız. Yeni yapraklar verip bu eskileri dökeceği için eski sağlıklı görünümüne yeniden ulaşır. Güçlendirmek için kompoze bir gübre verin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 20:36   #232
Yeni Üye

ugurlu535's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Galeri: 1
arkadaşlar 1,5 yaşında manolya fidelerim var temin etmek isteyenler ulaşabilirler, ugurlu535@hotmail.com

ugurlu535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 18:15   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bazı mekanik hasarlar olmakla beraber manolyanızda yaprak lekesi hastalığı olmuş ama çok etkili de olmamış. Şiddetini arttırsa bir bakır uygulaması yaparsınız. Yeni yapraklar verip bu eskileri dökeceği için eski sağlıklı görünümüne yeniden ulaşır. Güçlendirmek için kompoze bir gübre verin.
Tesekkurler, hemen iletip sonuclari bildirecegim.

mutoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 12:54   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Merhabalar,

Evet çok sevdiğim manolyayı almamla, forumları tekrar karıştırdım ve burada değerli bilgiler buldum. Şimdi ise sorunlarıma cevap verebilecek birilerine ihtiyacım var.

Evimin önüne yaklaşık 3-4 metre büyüklüğünde bir manolya aldım saksısıyla beraber. Aldığımda gayet sağlıklı ve üstünde çiçekleri vardı ki özellikle böyle bir seçim yaptım.

Manolyayı ekmek için yaklaşık 1 metre derinliğinde bir çukur açıp 2 çuval gübre 2 çuval toprak ve 1 çuval da torf ile köklerinin iyice beslyerek dikimini yaptım. henüz 2 hafta oldu ama durumu iyice kötüye gidiyor. Resimlerde de görüldüğü gibi yaprakları yere doğru bakmaya, kararmaya ve çürümeye başladı. Acaba nerde yanlış yaptım.

- Alışma sürecimi geçiriyor? (hiç rüzgar almıyor, yarı gölge yarı güneş)
- Gübresini mi çok verdim? Az mı verdim?
-Demir eksikliğimi var? (olsa saksısında da olurdu?)
-Yoksa çok derine ektim de köklere mi su gitmiyodur. (yüzeyden 30 cm aşağıda)

Herhalde bu yapraklarını dökecek ama seneye çıkarmı bilemem. Çıkarsa da yine böyle olmaması için ne yapmalıyım.

Biraz uzun oldu ama değerli bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
wethrin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 13:32   #235
Ağaç Dostu

Manolya yetiştirmede çok tecrübeli ve başarılı olduğumu söyleyemem ama şimdiye kadar okuduklarıma dayanarak:

Gübre iyice yanmış hayvan gübresi is sorun yaratacağını sanmıyorum. Manolyaların hayvan gübresini, toprakta bol organik madde varlığını sevdiğini okumuştum.

Derinlikle ilgili bir fikrim yok. Saksıda olduğundan daha mı derine diktiniz? Su aşağılara inebilir mi onu da bilmiyorum.

Bir de manolyalar köklerinin rahatsız edilmesinden hoşlanmıyor. Dikim sırasında köklerini zedelemediyseniz alışma süreci geçiriyor gibi geldi bana. Rüzgar almaması iyi. 2 hafta bir ağaç için uzun bir süre değil. İzlemeye devam edin isterseniz.

Eski 20-08-2010, 14:43   #236
Yeni Üye

verdoque

Bu haftasonu üst toprağını biraz daha havalandırıp. diplere daha çok su gitmesini sağlıyacağım. Toprağının ne olması gerektiğini zaten buradan okuyup (gübre oranı) hazırlamıştım. Ama bi şekilde olmadı işte.
Kökleri konusunda haklısınız biraz zedelnmiş olabilir. Bu konuda kendisini toparlamasını beklemekten başka yapacak birşeyim yok.

Aynı toprağa yaz başında 1 metrelik günnük ağacı diktim. 1 günde bütün yapraklarını döktü. Ama 2 hafta içinde 2 kat fazla yaprak verdi ve adeta coştu. şimdi 2 metre civarı.
Manolya biraz daha kuralları olan ağır bir ağaç. O yüzden bu yıl kayıp yıl ama seneye tutunur ve yeşerir ***. diye umuyorum.

Eski 20-08-2010, 15:19   #237
Ağaç Dostu

Toprağı havalandırırken yüzeysel köklere dikkat edin, çapalama vs. de kökleri için önerilmiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wethrin Mesajı Göster
verdoque

Bu haftasonu üst toprağını biraz daha havalandırıp. diplere daha çok su gitmesini sağlıyacağım. Toprağının ne olması gerektiğini zaten buradan okuyup (gübre oranı) hazırlamıştım. Ama bi şekilde olmadı işte.
Kökleri konusunda haklısınız biraz zedelnmiş olabilir. Bu konuda kendisini toparlamasını beklemekten başka yapacak birşeyim yok.

Aynı toprağa yaz başında 1 metrelik günnük ağacı diktim. 1 günde bütün yapraklarını döktü. Ama 2 hafta içinde 2 kat fazla yaprak verdi ve adeta coştu. şimdi 2 metre civarı.
Manolya biraz daha kuralları olan ağır bir ağaç. O yüzden bu yıl kayıp yıl ama seneye tutunur ve yeşerir ***. diye umuyorum.

Eski 20-08-2010, 15:24   #238
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Toprağı havalandırırken yüzeysel köklere dikkat edin, çapalama vs. de kökleri için önerilmiyor.
evet bu tehlikenin farkındayım. Ona göre çalışıcam. Teşekkürler.

Eski 03-09-2010, 13:58   #239
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Sayın wethrin;

Benim manolyamda da yapraklar sizin 253 numaralı mesajınızda yer alan son resimdeki gibi oldu. Yeri değişmedi, dolu yağmadı ama pek çok yaprak yoğun bir şekilde kırık, zedeli gibi. Sanırım bir zararlı var, yaprakları yiyor ama gözle göremedim. Ne olduğunu bulamadım.

Bilgisi olan arkadaşların desteğini rica ediyorum.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 10:07   #240
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merakli Mesajı Göster
Sayın wethrin;

Benim manolyamda da yapraklar sizin 253 numaralı mesajınızda yer alan son resimdeki gibi oldu. Yeri değişmedi, dolu yağmadı ama pek çok yaprak yoğun bir şekilde kırık, zedeli gibi. Sanırım bir zararlı var, yaprakları yiyor ama gözle göremedim. Ne olduğunu bulamadım.

Bilgisi olan arkadaşların desteğini rica ediyorum.
bana bi zararlıdan ziyade toprak yapısındaki uyumsuzluk gibi geliyor ama kesin bir bilgim yok o yüzden buraya yazdım ben de. Bir çözüm bulursam buraya yazıcam.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024