agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2012, 16:48   #121
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Sayın hexus, İzmir Valiliği İl çevre ve Orman Müdürlüğüne bağlı Torbalı fidanlık mühendisliğinden sığla fidanını temin edebilirsiniz.
Projenizde başarılar dilerim.
Teşekkür ederim. Yakında detaylı bir Sığla ormanı projesini gerekli makamlara götürecem bu konu hakkında görüşeceğim. İnşallah olumlu yanıtlar alırım.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 16:55   #122
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Sayın hexus,Karataş ve yumurtalık civarı siğla ormanı oluşturmak için uygun olduğu düşüncenize katıliyorum. Amerikan sığla fidanı düşünüyorsanız biz yardımcı oluruz.Fidan temininde sıkıntı olmaz, özel veya orman fidanlıklarından temin edilebilir.
Sayın Uysal01 , bölgeyi biliyorsunuz. 0 C'nin altına düşmüyor hava sıcaklığı. Bu bölgelerde çok şeyler yapılabilir. İlginizden dolayı teşekkür ederim. Fakat Amerikan Sığlası'nı düşünmüyorum. Çünkü Kültür varlığımızı koruma açısından Liquidamber orientallis - Anadolu Sığlası daha uygun olur. Gerekli kurumlarla görüştükten sonra eğer olumlu olursa Sayın Kalambaklı'nın dediği gibi İzmirdeki kurumlarla görüşüp fidan teminini görüşmem gerekli.
Gazipaşada ücretsiz fidan dağıtımı yapılmış geçmiş yıllarda. Fakat ellerinde kaldığını sanmıyorum.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 19:24   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Merhabalar,

Liquidambar Orientalis-Anadolu Sığla Ağacı başlığını forumda ilgiyle takip ediyorum. Anadolu sığlasını daha yıllar önce ege bölgesindeki yazlığımda bahçeye dikmiş, yaşatamamıştım. Burada şimdi bahçemde üç adet Anadolu sığlası var. Yetiştirmek konusunda kafama yerleştirmişim bir kez, vazgeçer miyim, kimse durduramaz

Sığlaların durumu şu ana kadar gayet güzel, sağlıklı ve büyüme hızları da sanki iyi gibi. Üç yaşında üç tane. Üçünü de bahçeye dikmeyi düşünerek değil de, biri tutmazsa bahçe toprağında, diğer ikisi saksıda dursun, sonra birini, sonra birini bahçeye diker denerim yaşatmayı demiştim. İlk tecrübe Türkiye' de başarısızdı ya, ondan pek ümidim yoktu, ilk sığlayı kışı geçiremez, ya da toprağını sevmez gibi negatif düşüncelerle diktim bahçeye. Ama beni şaşırttı, ve yerini sevdi. Bunu görünce diğerlerini de toprağa aldım. Bir sıkıntı yok şimdilik.

Bilmiyorum benim gibi K.K.T.C' de Anadolu sığlası yetiştiren bir meraklı daha var mı?

Bu sene yaprak dökmeleri ve yeniden yapraklanmaya başlamaları arasındaki zaman dilimi çok kısaydı. Yaklaşık 1.5 ay tamamen yapraksız kaldı. Şubat ayı başından bu yana yapraklanmaya başladılar. Zaten burada kış ayı, Türkiye'nin ilkbaharı gibi geçer. Mayıs dediniz mi, otlar sararmaya başlar.

Bütün bitkiler, ağaçlar özel elbette, ama Anadolu Sığlası her zaman ayrı bir yerde durmalı sanırım. Dilerim ki, hepinizin emek verdiği sığlalar sağlıkla büyüsün. Daha çok insan sığla ağacı ile tanışsın ve onu korusun.

Eklenen Resimler

agozce beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 11:57   #124
Ağaç Dostu

Duvar dibine yakın dikili olduklarından üçüne de alt dallardan ufak bir budama operasyonu yapmak zorunda kaldım. Gelişimini daha rahat sürdürmesini bekliyorum böylece.

Budamaya kıyamadım daha fazla. Gelecek seneye tekrar alt dallardan yeniden bir budama isteyecek zaten.

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2012, 01:19   #125
Ağaç Dostu

Budamadığım alt dallar şimdiden duvara yaklaştılar.

Eklenen Resimler

agozce beğendi.
Eski 10-12-2012, 20:59   #126
Yeni Üye

Longoz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2012
Merhaba, ağaç dostu saygıdeğer insanlar.
Foruma dakikalar önce üye olmuşsam da uzun süredir sitedeki paylaşımları takip ederek hem bilgilerimi arttırıyorum hem de geleceğe dair umutlarımı tazeliyorum.

Uzun bir süredir merak ettiğim sığla ağacının bir örneğinin Kırklareli - Lüleburgaz Çamlık Parkında bulunduğunu sizlerle paylaşmadan edemedim.

Geçen hafta yeşil kozalaklarından 2-3 tanesini eve götürmüş ve tohumlarını nasıl çıkartırım acaba diyerekten evde sehpa üzerine koyup unutmuştum ki bir haftanın sonunda tohumları çıkartmak için kozalakları elime aldığımda dehşete düştüm....hiç beklemediğim bir şekilde kozalarlar kurumuş ve küçücük tohumlar sıkıştıkları oyuklardan kendiliğinden dökülmeye başlamıştı.

Tohumları özenle çimlendirip bir an önce sığla ağacı yetiştirmek için çocuksu bir sevinç ve azim kapladı içimi....

agozce beğendi.
Longoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 15:52   #127
Yeni Üye

Longoz's Avatar

Aralık 2012 de saksılara serpmiş olduğum bazı sığla tohumları 2013 ün ilk günlerinde filizlendi.

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2013, 22:03   #128
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Acaba sığla tohumları soğuk katlamaya ihtiyaç duyar mı?

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 21:02   #129
Yeni Üye

Longoz's Avatar

Ben topladığım tohumları kış döneminde ilaç kutusuna koyup buz dolabında saklamıştım. kışın deneme amaçlı evin gün batısına bakan pencere kenarında bulunan saksılarımda çok rahat çimlendirdiğim tohumlar bu bahar sezonunun sürekli kapalı bir hava ile seyretmesi nedeni ile çimlenen tohumlarımı yaşatamadım. iki ay önce taşındığım yeni evin balkonu tam tersi gün doğusu ve güneye cephe olduğundan bahar başında çimlenmesi için aşırı özel bir çaba göstermememe rağmen inanılmaz derecede çabuk çimlenip gelişmeye başladılar.

Eski 28-06-2013, 10:25   #130
Yeni Üye

Longoz's Avatar

sığlalarım gelişirken

yaklaşık 1-2 ay evvel

Eklenen Resimler

turkankaragoz ve Milla beğendi.
Eski 28-06-2013, 10:27   #131
Yeni Üye

Longoz's Avatar

sığlalarım gelişirken

bunlar da bu sabah çekildi

Eklenen Resimler

turkankaragoz ve Milla beğendi.
Eski 04-09-2013, 16:41   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Galeri: 1
Anadolu Sığla Ağacı Türkiye'nin Tektaşları (TRT Belgesel)

https://www.facebook.com/video/video...18128151649676

Videoyu başka bir yerde bulamadım. Sığla ve Günlük ağacı isimlerinin yanı sıra Akamber dendiğini de söylüyor belgeselde ve sığla yağının nasıl elde edildiğini de anlatıyor. Çocukluğumun epey yazını geçirdiğim Fethiye, Günlüklü Orman kampında bu ağaçlardan köylülerin yağ çıkartma, tütsü hazırlama gibi işleri yaptığını izlemiştim.

Ağacın kırılma ve devrilme gibi bir durumu olduğunu söylemek gerek, bu bir şehir efsanesi değil, defaten tanık olduğum bir durumdur. Şu an Küçük Kargı veya Günlüklü Orman Kampının yerinde lüks bir butik otel işletmesi mevcut.

1950'li yıllarda 187bin ton olan sığla yağı üretimi 2007 yılında 180 kilogram olarak gerçekleşmiş.

Sığla ağacının ingilizce isminin Liquidambar yani "sıvı kehribar" olduğunu da söyleyelim.

tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 18:20   #133
Ağaç Dostu

İz Tv kanalında defalarca yayınlanan ve Evren Toparlak tarafından hazırlanarak çekilen, 2007 Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel Ödülü sahibi “Sığla’nın Gözyaşları” belgeseli bu ağacı neden sahiplenmemiz gerektiğini, ne kadar özel bir ağaç olduğunu bu belgeselde eşi ile birlikte yer alan İsmet Baka' nın gözünden ve dilinden öyle bir anlatıyor ki insan adeta büyüleniyor.

Her yerde olduğu gibi ne yazıktır ki bilinçsizlik ve ilgisizlik bu ağacın yaşam alanını tehdit eden ana unsurlar.

Eski 07-04-2014, 12:09   #134
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
Nisan ayı başında sığla ağacı. aşağı doğru sarkan yeni kozalakları dışında, yapraklar arasında bir adet geçen seneden kalma erişkin tohum kozalağı seçilebiliyor:
Name:  sigla.jpg
Views: 7555
Size:  71.2 KB

Milla beğendi.
avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 13:01   #135
Ağaç Dostu

Üç adet Liquidambar orientalis' in gelişimi yönünden gözlemlediğim belirgin bir sorun yok. Zaman içinde, belirgin farklar oluştuğunda yeniden gelişimlerini paylaşacağım.

Name:  Liquidambar orientalis.jpg
Views: 1114
Size:  51.4 KB

Name:  Liquidambar orientalis-Cyprus.jpg
Views: 1620
Size:  51.8 KB

Name:  Liquidambar orientalis-Kyrenia.jpg
Views: 1561
Size:  63.7 KB

Eski 01-05-2014, 22:54   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Biz on yıl önce Akdeniz Üniversitesi İİBF B-bloğun bahçesine 20 kadar sığla dikmiştik. Bugün dev gibi ağaçlar oldular. Ayrıca üniversite de bir yolun kıyısına sığla dikti. Onlarda sağlıklı. Aynı Datça sığlaları gibi. Yani Türkiye'de yetişmesinde sorun yok.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 19:17   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Merhaba arkadaşlar...
Bende sizler gibi bir sığla aşığı olarak araniza katildim..Ancak yaşadığım bölge sebebiyle buralarda yetişemeyeceğini düşündüğümden dolayı bir sığla ağacına sahip olup yetiştirmeye korkuyorum...Acaba daha önce ESKİŞEHİR civarlarında yetiştiren veya elinde bulunan var mi çok merak ediyorum...Eğer ki elinde bulunan yetiştiren ve Eskişehir de yetişmesinde sıkıntı yaşamamış kişiler varsa iletişime geçmeyi çok isterim...
Şimdiden sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum..

Mstfkrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 00:33   #138
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mstfkrm Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar...
Bende sizler gibi bir sığla aşığı olarak araniza katildim..Ancak yaşadığım bölge sebebiyle buralarda yetişemeyeceğini düşündüğümden dolayı bir sığla ağacına sahip olup yetiştirmeye korkuyorum...Acaba daha önce ESKİŞEHİR civarlarında yetiştiren veya elinde bulunan var mi çok merak ediyorum...Eğer ki elinde bulunan yetiştiren ve Eskişehir de yetişmesinde sıkıntı yaşamamış kişiler varsa iletişime geçmeyi çok isterim...
Şimdiden sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum..
Kirsal Cevre Dernegi'yle bir iletisime gecin derim, dernege e-mail atabilirsiniz, Ankara'da yasiyorsa Ahmet hoca biliyordur, cevap yazarlar. Orada yasiyorsa Eskisehir'de de yasayabilecegini varsayabilirsiniz. Sayet varsa ve siz de dikerseniz suyunu eksik etmemelisiniz, bilginize... Ogrendiginizde bizi de bilgilendirirseniz sevinirim.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 09:56   #139
Yeni Üye

İsparta Sütçüler orman müdürlüğünde kendi sınırları arasında koruma altına alınmış sığla korusu mevcutmuş..orayla iletişime geçip mümkün olduğu kadar sığla fidanı istemeyi düşünüyorum..Eğer ki Eskişehir hava şartlarına uyum saglattirip yasatirsam çok deli projelerim var..Memleketimde boş araziler çok var..bu arazileri sığla korularına çevirmek için belediyelerle iletişime geçip bu ağacı memleketimde koruma altına alınıp çoğaltmaya çalışılmasını sağlamak için uğraşacağım..bu konuda sağlam desteğe ihtiyacım var ama bakalım başarabilecekmiyim?...

defender77 beğendi.
Eski 14-02-2017, 13:30   #140
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mstfkrm Mesajı Göster
İsparta Sütçüler orman müdürlüğünde kendi sınırları arasında koruma altına alınmış sığla korusu mevcutmuş..orayla iletişime geçip mümkün olduğu kadar sığla fidanı istemeyi düşünüyorum..Eğer ki Eskişehir hava şartlarına uyum saglattirip yasatirsam çok deli projelerim var..Memleketimde boş araziler çok var..bu arazileri sığla korularına çevirmek için belediyelerle iletişime geçip bu ağacı memleketimde koruma altına alınıp çoğaltmaya çalışılmasını sağlamak için uğraşacağım..bu konuda sağlam desteğe ihtiyacım var ama bakalım başarabilecekmiyim?...
Sutculer'de Aksu Cayi'nin civarinda siglalar var ama ormanin fidan uretimi var mi bilmiyorum. Memleketimizin yalnizca bos arazilerinden ziyade bos ve su bakimindan zengin arazileri dusunulmeli. Korunakli vadilerin don cukuru konumunda olmayan taban arazileri olabilir. Siglayi bu projelerde balsam veriminden dolayi dusunuyorsaniz, agac yasasa dahi balsam uretiminin dogal, ekolojik sinirlari disinda ne miktarda oldugunu da arastirmak gerekir. Eskisehir'de akdeniz iklimine has agaclarinin izini surmeniz de bir yol haritasi cikarabilir. Misal, Catacik isletme sinirlarinda dogal kizilcam populasyonlari var.

Siglanin ozellikle dogal yayilim alanlarinin acilen korunma altina alinmasi en guzeli olurdu. Son 60 yilin verilerine gore bu alanlarin yaklasik 6 kat azalmis oldugu goruluyor.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 14-02-2017 saat 14:16 Neden: ek cumle
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2017, 02:00   #141
Yeni Üye

Aklımda deli projeler var ama bunun için birçok aşamadan geçmem gerekiyor..hem maddi hemde bölgesel sıkıntılarım var..bunları aşarsam Eskişehir sarıcakaya **** mihalgazi ilçesinde bir sığla korusu oluşturmak istiyorum..bu konu hakkında belediyelerin de yardımı olması için girişimlerde bulunacağım..ilk asama sığla fidanları temin etmek...bakalım gelişme olursa burdan sizlerle de paylaşmayı düşünüyorum...

Eski 12-08-2017, 15:23   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Anadolu sığla ağacı nasıl çoğaltılır ? ( Çok farklı ! )

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 20:58   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2018
Arkadaşlar Merhaba aranızda yeniyim tesadüf olarak birkaç sığla kozalağı toplamıştım açıkçası sığla nedir hiçbir bilgim yoktu ben çınar sanmıştım düşen tohumlarını subat ayında evde bir saksıya ektim kısa bir surede çimlendi ve macera başladı neymiş bu diye çınarları araştırırken sığla familyasından olduğunu öğrendim çok cinsi var ama ben bilmiyorum şuanda yaklaşık 700 adet sığlam oldu saksıdakiler büyüdükçe viyollere aktardım tabi bu arada viyol torf vermikülit perlit cocopeatlede tanıştık şimdi bizim filizler büyüdüler yaklasık 50 cm oldular ve gittikçe büyüyolar tabi çatalcada ve Çanakkale gelibolunda arsam var ben bunları birazdaha odunlaştırıp lale ağacı çınar ile karıştırıp renkli bir arsa sınırına sahip olmak istiyorum,ancak bunları fidan posetlerindemi büyütmeliyim yoksa önce tarlaya ekip sonra tarladan sökmelimiyim (tarladan sökmenin altından kalkamayacağım gibi duruyor)önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim

moonsea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 21:13   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2018
bunlar ilk filizlenmeler

Eklenen Resimler

moonsea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 06:41   #145
Ağaç Dostu

Eski 22-12-2018, 06:42   #146
Ağaç Dostu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024