agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2007, 17:53   #31
Ağaçsever

serengeti's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2006
Galeri: 4
Merhabalar, Bende yeni öğrendim ve 15 şubat ta İz tv de seyrettim belgeseli inanılmaz güzel bir belgesel hazırlanmış, galibada ödül almış, bu reçineli ağaç fidanından elinde olan varsa bende almak isterim. ilgilenen olursa sevinirim
ayrıca yukardaki bilgiler için ne kadar teşekkür etsem az zaten bu siteyi üniversite m olarak görüyorum. İnanılmaz mutluyum, ellerinize gönüllerinize sağlık

serengeti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 18:03   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Klimanjaro sığla fidanı bulabilir sanıyorum. Onunla irtibata geçebilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 23:40   #33
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Peyzajda kullanılan Sığla fidanı Amerikan sığlası denilen Liquidamber styraciflua türüdür diğerlerinde yetiştirmede **** adaptasyonda sorun yaşayabilirsiniz. Anadolu sığlası fidanı bulmak zor ama imkansız değil, karar verirken yetişecek yerin özelliklerie göre karar vermek lazım. Yoksa fidan bulmak kısa bir araştırmaya bakar...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 01:33   #34
Ağaçsever

serengeti's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2006
Galeri: 4
Hocam, tv de izlerken bir kalkıp bir oturdum heycandan deneyeceğim çınar ve benzeri bitkilerin yetiştiği doğal ortamda denemek istiyorum tek korktuğum boyu,o nefis koku erguvanlar gibi koksun istanbulda bu sevgime zannediyorum olur.

SIĞLA’NIN GÖZYAŞLARI”NA EN İYİ BELGESEL ÖDÜLÜ 30.01.2007

Marmaris Belediyesi’nin katkılarıyla İz Tv tarafından hazırlanan “Sığla’nın Gözyaşları” adlı belgesel Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Yılın Başarılı Tv Belgeseli ödülüne layık görüldü. Her sene geleneksel olarak düzenlenen ödül töreni bu sene 14 Ocak 2007 tarihinde gerçekleştirildi. Haber, fotoğraf, röportaj, inceleme-araştırma gibi kategorilerin yanı sıra televizyon programları dalında da ödüllerin verildiği organizasyonda sığla ağacını tanıtan “Sığla’nın Gözyaşları” adlı eserle Evren Toparlak “Tv Belgesel” dalında ödüle layık görüldü.
Marmaris Belediyesi’nin katkılarıyla geçtiğimiz Haziran ayında hazırlanan belgesel sığla ağacının öyküsünü hüzünlü bir dille anlatıyor.

Marmaris Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Düzenleyen serengeti : 18-02-2007 saat 01:35 Neden: ilave
serengeti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 17:28   #35
Ağaç Dostu

Yakında o belgeseli burada bulacaksınız... Ne yapalım izleyenler ya yerinde zıp zıp zıplasın **** oturup ağlasın...

Eski 24-02-2007, 19:54   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Ben bu ağaç hakkında geniş bir araştırma yapıyorum.. Siteyide öyle buldum zaten. Bu konu hakkında daha çok bilgi toplamam için bana yardım ederseniz gerçekten çok sevinirim.

olympe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 20:58   #37
Ağaç Dostu

Sevgili olympe, foruma hoş geldiniz. Siz sorularınızı sorun size elimizden geldiğince yardım yaparız. Ama önce bu başlığı iyice okuyun...

Eski 25-02-2007, 06:15   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili olympe ödevlere yardım konusunda çok katı kurallarımız var.
Ödevlere Yardim Talepleri başlığını okur musun?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 16:37   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Okudum bilgilendim Marmariste yaşadığım için buradaki Milli Parka gittim gerçekten sığla ağaçları harikaydı... Ama şimdi tek ihtiyacım olan konu ile ilgili bir tez onuda bulabilirsem gerçekten çok iyi olacak.

olympe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 17:01   #40
Ağaç Dostu

Bu bahsettiğiniz tezi zaten yukarda mesajları bulunan ve sığla gönüldaşı sevgili renovatio hazırladı. Ona mail atınız bakalım ne çıkacak.

Eski 27-02-2007, 12:10   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
Tüm bildiklerimiz burada mevcut, yeni bilgiler edindikçe de hemen ekliyorum zaten

Şimdi kafamıza takılan başka bir soru vardı Sevgili Klimanjaro ile ;

Bu Sığla türleri bu kadar birbirine benzerken nasıl ayırt ediliyordu?

Anadolu Sığla Ağacı ( Liquidamber orientallis) gövdesin Sığla yağı alınan tek tür. Peki ama yan yana dikilmiş 3 tür düşünelim Amerikan Sığla Ağacı, Formasana ve Anadolu Sığla Ağacı...

Biraz yaptığım araştırma sonucunda edindiğim kısıtlı bilgi var ama daha teferruatlı bir bilgi edineceğim en kısa zamanda

1) Anadolu Sığla Ağacı' nın yaprakları Amerikan türüne göre daha iri oluyormuş,
2) Gövdesindeki delik,derinlik yapısına göre de ayırt ediliyormuş...

Tabi bu anektodlar bazen tutmayabiliyor hatta ayırt edilemeyecek kadar benziyorlar. Bunun da en sağlam yolu Anadolu Sığla Ağacı'nın gövdesinden akan balsamdır ayırt etmekte yine

İlerleyen günlerde umarım daha detaylı ve anlaşılır bilgiler ekleyebilirim. Sığla konusundaki araştırmalarım deli gibi sürüyor. Buarada evdeki Sığla'larımda kendini toparladı ve çok iyi gidiyorlar şuan

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 10:35   #42
Yeni Üye

Atilla KÜÇÜKALA's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2005
Galeri: 1
sığlanın gözyaşları

değerli sığla dostları
sığlanın gözyaşları belgeseli fikri Marmaris doğa koruma ve milli parklar mühendisliği yaptığım dönemde marmaris belediyesince yapılacak olan 1. gençlik ve bahar şenliği ana konusunu sığla ağacı olarak belirlememizle başladı. şenlik kapsamında sığla konulu ödüllü fotoğraf yarışması, sığla ve marmarisin bitkisel değerleri konulu panel ve sığla belgeseli yapmaya karar verdik. bu süreçte iz tv ile görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı. Sevgili yönetmenimiz evren toparlak hanıma görüşeceği kişi ve çekim yapacağı alanlarla ilgili yönlendiricilik yaptım. sonuçta muhteşem bir belgesel çıktı ortaya. 2007 yılındaki 2. gençlik ve bahar şenliğinde de sığla ağacının korunması konulu resim yarışması düzenlendi.şenlik katılımcılarına sığla sabunu dağıtıldı. coşkun aralın da katıldığı bir gösterim yapıldı gösterim öncesinde bir sunum yaparak sığla konusunda herkesi yardıma çağırdım. marmaris belediyesi ve iz tv ye ve sığla dostlarına teşekkürler. atilla küçükala orman mühendisi

Atilla KÜÇÜKALA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 11:17   #43
Ağaç Dostu

Atilla bey merhabalar. Bu belgesel ve yarışma resimleri elimizde var. Ancak işyerimde internet bulunması dolayısıyla ve MEB rapidsahareyi engellediği için yerleştiripte link koyamadık. Doğrusu 450 MB lık mpeg film için ftp de bulamadık. Ancak resimleri hazırladım onlarda yoğun zamanıma denk geldiği için yerleştiremedim. Bir öğrencimin de yardımıyla en kısa zamanda site galerimize yarışma resimlerini ekleyeceğiz. Bu ekleme konusunda Marmaris belediyesinin Belediye meclisinden iznimizde çıkmıştı.

Eski 08-06-2007, 11:10   #44
Yeni Üye

Atilla KÜÇÜKALA's Avatar

sevgili selahattin bey,
bu yıl şenlikte yaptığım sunuşu eklemek istedim ancak boyutu büyük geldi düzeltip ekleyeceğim.şu anda bu konuda bir ab projesi hazırlıyorum umarım hibe fon bulur ve bize özel bu ağaca biraz daha katkımız olur. yaptıklarınız için sığla adına hepinize teşekkürler.

Eski 25-06-2007, 13:48   #45
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın günnük ağacı veya sığla ağacı meraklıları,
Liquidamber orientalis fidesi nerden temin edilir? satışı serbest mi? üreteni var mı? veya temin edebileceğim bir yer bilenininz var mı? elinde fazla tohumu olan var mı?
peşinen teşekkürler

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 14:43   #46
Ağaç Dostu

Liquidamber orientalis'in (Anadollı sığlası) küçük fidanları ancak Marmaris, Dalaman civarlarında orman fidanlıklarında bulmak mümkün, yinede sağa sola bir bakayım.

Liquidamber styraciflua (Amerikan Sığlası) küçük fidanı ise (1 yaşında) ise ben temin edebilirim.

Eski 25-06-2007, 14:59   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın günnük ağacı veya sığla ağacı meraklıları,
Liquidamber orientalis fidesi nerden temin edilir? satışı serbest mi? üreteni var mı? veya temin edebileceğim bir yer bilenininz var mı? elinde fazla tohumu olan var mı?
peşinen teşekkürler

http://www.mineflora.com/product.asp...937&associate=

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 15:18   #48
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
evet de özelikle orientalis diye belirtilmediğinden styraciflua olacağını varsaysam da mine hanıma sorarım.

teşekkürler

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 15:34   #49
Ağaç Dostu

Bu başlıkta fiyat belirtmek istemediğim için fiyatlarla ilgili kısmı Alışveriş başlığına yazıyorum...

Eski 25-06-2007, 16:08   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
evet de özelikle orientalis diye belirtilmediğinden styraciflua olacağını varsaysam da mine hanıma sorarım.

teşekkürler
Orientalis ile styracifla nın yağları yakıldığında kokularında da bir fark var mı?

Bir başka anlatımla mabetlerde yakılan Liquidamber ın sadece orientalis türü mü?

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 23:02   #51
Ağaç Dostu

Yağ sadece orientalisden elde ediliyor. Diğerlerinin yağları sanırım ya ekonomik değil ya da kaliteli değil...

Eski 08-07-2007, 01:09   #52
Ağaçsever

Balsam ve reçine sadece orientalis'den çıkarılıyor.

Normalde Anadolu Sığla'sı koruma altında olduğundan satışı yok diye biliyorum.

Tohumlarının toplanması da yasakmış.

Her geldiğimde yeni bir sığla severi görmek beni çok sevindiriyor. Ama yine de çok seyrek...ayda 1 kişi neredeyse...

Sığla Ağacı için güzel planlarım var. Reklam ve kullanımı açısından.

Marmaris Belediyesi' nden istediğim destek yeterli ölçüde olmadı. Sadece reklamına yatırım yapmışlar. Ama bu ağaca gelir ve üretimi açısından olanak sağlayan kurumlar yok henüz.

Geçenlerde gazeteye demeç verip sığla' yı sabunlarında kullanan bir şirketin, bu ağacın azlığından ve yağından eskisi kadar kullanılmamasından yakındıklarını belirtmişti. Ben bu şirkete e-posta atıp neden yatırım yapmıyorsunuz dedim özetle...Ama cevap alamadım!

Sığla konusunda duyduğum en ufak ip ucu, en az bilgiliden en çok bilgili kişiye kadar herşeye ulaşmaya çalışıyorum. Yüzde 80 olumsuz ve yanıtsız kalan bu çırpınışım beni hiç umutsuz bırakmadı...

Hatırlarsanız bu siteye aylar önce sıfır bilgi ile girip, Sığla ile ilgili bilgi arıyorum tez hazırlayacağımı yazmıştım...

şuan bu noktadaysam bile bu beni mutlu ediyor ve umut veriyor.

Saygılarımla...

Kemal Başer.

Düzenleyen renovatio : 08-07-2007 saat 02:05 Neden: imla hatası
Eski 01-11-2007, 11:19   #53
Ağaçsever

Yukarıdaki yazımda, Sığla konusuna katılımın çok az olduğunu belirtmiştim.3 aydır tek mesaj yazılmamış, Selahattin Abi nerelerdesin? Sığla' nın yalnız olduğunu hissettim, bir gireyim dedim gerçekten de öyleymiş...

Bendeki Sığla fidanının yaprakları sarardı..Ama bu sararma normal bir sararma değil, sanırım soğuk ve toprağından kaynaklanan düzensiz / sağlıksız bir sararma...

Neyse önümüzdeki günlerde, sunum yapacağım. Sunumumu videoya alabilirsem, buraya da eklemek isterim...Sığla konusunda yapılmış tezin ilk videosu olur, araştıranlar için daha eğlenceli, anlaşılması açısından daha kolay olacağını düşünüyorum...

Eski 03-11-2007, 20:29   #54
Ağaçsever

The Fountain (Kaynak) 2006 yapımı bu filmi izleyin...
Orda Sığla'yı göreceksiniz...

Eski 03-11-2007, 20:37   #55
Ağaç Dostu

Sevgili renovatio, hoş geldin. Seni görmek güzel. Buraya yazmadığımızdan dolayı sitem etmişsin haklısın ne diyeyim dünya telaşı koşturmaktan vakit bile olmuyor sağa sola. Ancak galeriye uğrayabilirsen orada Sığla arşivimizin resimlerinin fazlalaştığını göreceksin, marmaris belediyesinin yarışma resimlerini yerleştirdi sevgili Sebahattin Sargın...

Eski 03-11-2007, 21:18   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Günlük ağacının fethiye yakınlarında kampı vardı.Günlük ağaçlarından oluşan bir korlukta kamp yapılıyordu.Deniz kenarındaydı.İlgimi çeken şeyse günlük ağacını yazın görmüştüm ve üzerinde hala yosunlar vardı.Ve sanırım endemik bir tür günlük ağacı.Çınara benziyor.Sayısıda az ve korunması, çoğaltılması gerek.

kuçukamazon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 12:03   #57
Ağaç Dostu

Linkte sitemizdende alıntı yapılarak yazılmış bir sığla başlığı var.

Eski 12-12-2007, 17:33   #58
Yeni Üye

Atilla KÜÇÜKALA's Avatar

sığla

sığlanın gözyaşları belgeselini dvd formatında adres bilgisini net olan veren arkadaşlara kargo ücretini kendileri ödemek koşuluyla ücretsiz gönderebilirim.bu da sığla severler için güzel bir yeni yıl hediyesi olsun.
lütfen e-posta yazın: akucukala@yahoo.com
ayrıca yazdığımız bir sığla projesinin uygulamasına bir aksilik olmazsa 2008 yılında başlayacağız.

Eski 12-12-2007, 18:55   #59
Ağaç Dostu

Liquidambar formosana - Doğu Sığlası

Name:  formasana1.jpg
Views: 2623
Size:  26.7 KB

Name:  formasana2.jpg
Views: 2284
Size:  41.5 KB

Name:  formasana3.jpg
Views: 2378
Size:  17.1 KB

Kaynak

Eski 12-12-2007, 19:00   #60
Ağaç Dostu

Liquidambar orientalis - Anadolu Sığlası

Name:  orientalis.jpg
Views: 3006
Size:  38.0 KB

Name:  orientalis2.jpg
Views: 4512
Size:  19.9 KB

Name:  orientalis3.jpg
Views: 4687
Size:  50.0 KB

Kaynak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024