agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   Karıncalarla mücadele (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/8943.htm)

mandalinci 05-04-2011 17:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum (Mesaj 780327)
Sayın Mandalinci; Karıncalar adına üzüldüm.
oysa onlar " bizim kimseye zararımız yok, faydamızı söklemek bize düşmez" diyorlar.

Birşey daha dediler." Bu sene daha az görüneceğiz, emin olun.
Seneye istesenizde görünmeyiz. Yeter ki siz çiminize tohum bağlatmayın"
Daha ne desinler?

Sn. ligustrum,

İlginiz için çok teşekkür ederim, ama Mine Pakkaner'in yazdıklarını okuyunca düşündüm ki, bizim bahçede gerçekten çim değil, ot var. Yazın sürekli kaldığımızda bir profesyoneli getirip fikrini almak lazım diye düşünüyorum.

Tekrar teşekkür ederim, iyi günler diliyorum.

Ecrin Kerim 11-05-2011 12:19

Karıncalarımı fırına atıp bir güzel pişirdim

Öncelikle cani olduğumu düşünebilirsiniz, görüşlere de saygılıyım. Daha önce çiçeklerle ilgilenmeyi hiç sevmeyen ben, birbuçuk hafta kadar önce bu siteye üye oldum ve onbeş saksı çiçeğim oldu bu süre içinde. Dün de pazardan küpe çiçeği aldım 2 adet ve yakınımdaki marketten de toprak alıp bir güzel diktim. Sabah nasıllar diye bakmaya gittiğimde ne görüyüm, karıncalar cirit oynuyo. Hemen çiçekleri çıkarıp saksıdan, topraklarıda poşete koyup 200 derecede yarım saat fırında durdurdum ve soğuyunca yine diktim. Bakalım nasıl olacaklar......

nurcanaybay 11-05-2011 13:44

Başlığı görünce hayret ettim ,söyleyecek söz bulamıyorum.
Bu başlığın amacı ne ,ne anlatmak istediniz allah bilir .

kabuscuk 11-05-2011 13:54

Nasıl bir acımasızlık bu. Allah tüm canlıları insanın gazabından korusun.

memet 11-05-2011 14:40

Yemekte yediğiniz kuzu etini ısırken de acımasız olduğunuzu ve gazaba uğrayacağınızı düşünüyor musunuz merak ettim.

Toprak fırınlama konusunda forumda bilgiler vardı keşke onları okusaydınız. Karıncaları kaçırmak için de pratik bilgiler vardı.
200 derece ve yarım saat topraktaki bütün yararlı organizmaları da öldürdü.

Mete Tiren 11-05-2011 14:47

Karıncaları saksıdan uzaklaştırmayı denemeniz daha iyi olabildi... (Şahsi fikrimdir)

Kedi Tırnağı 11-05-2011 15:05

Bu kadar şehvetli bir dille, karıncaları nasıl öldürdüğünüzü anlatan bir başlığa sitede nasıl izin verilmiş ben de bunu anlamadım açıkçası.

CEBECİ 11-05-2011 15:31

karıncalardan kurtulmaya çalışmanızı anladım ama başlıktaki ifade tarzı karşısında şaşkına döndüm.

nesecik 11-05-2011 16:13

toprağı fırınlama konusu forumda daha önce bir kaç defa açıklanmıştı. Sağlıklı bitki gelişimi için, bahçe toprağı 10-15 dakika 200 derecede fırınlanılabiliyordu. Ancak karıncaları da toprakla beraber fırınlamak yerine basit çözümlerle kurtulabilirsiniz. Doğanın dengesini bozmamak ve canlılara merhamet etmek lazım. Bu biraz tartışılır bir konu tabii, mesela ben de danaburnu böceklerini yakalayıp eziyorum, yapmak istemiyorum ama fidelerimi yiyorlar.:rolleyes:

zafers 15-06-2011 17:08

Karincalar bahce topragini, cim tohumlariyla birlikte tasiyorlar..bahcenin kosesinde serptigim cim tohumlarini buldum tabi butun topragida tasimislar ve heryerde yuvalari var..bir tanidigim yuvalarin etrafina bulasik sungeriyle sivi bulasik deterjani yaymayi tavsiye etti (tabi yuvanin icine degil) kendisi bu yolla karincalardan kurtulmus ama ben dun denedim cok fayda etmis gibi degil kendilerine baska yer buluyorlar..denemekte fayda var.

Bahar 15-06-2011 19:13

Aman allahım bu nasıl iştir resmen canilik.
Kusura bakmayın ama bunu yapmanız hem doğaya aykırı hem insanlığa yakışmaz.
rüyalarınıza girer inşallah.
Benim tepkim de böyle. Göz göre, göre hayvanları yakmak onları suda boğmak büyük günah ve vijdansızlıktır.
Ayrıca bunu marifetmiş gibi anlatmanız bizler gibi doğa dostlarına saygısızlıktır

Sizin aklınız başınızdamı?

kovboy20 10-03-2012 20:26

Arkadaşlar benimde karınca ve kıskaçlarla işim zorda, kayısı meyvelerimi yiyor.Bana çok zarar veriyor.Fare yapışkanı çare oluyor ama çok pahalı, ucuz bir yapışkan bulabilir miyim.Birde geç kuruması lazım.Bu bantta olabilir.Bant ta yapışıp çıkamazlar.Pudra denedim işe yaramadı.Gövdeden çıkamayacak bir yöntem bulmalıyım. Bilgisi olanlara şimdiden teşekkür ederim.

kovboy20 10-03-2012 20:29

Birde şu aklıma geldi gres yağı kurumaz.Bunu gövdeye sürse yine çıkar mı acaba.Katran deneyen oldu mu? O da yapışkandır.

harezeer 04-05-2012 03:22

Karıncaları çileklerimin çiçeklerinden uzak tutamıyorum.Saksıların dibine pudra serptim,kahve telvesi koydum,kırmızı pul biber koydum.Ama bu koyduğum karışım küf yaptı,garip bir şey oldu.Saksının dibinde nerdeyse yeni bi canlı türü oluşacak ama karıncalar hala cirit atıyor.Bim'e karınca tebeşiri diye bi şey gelecekmiş.Birde onu deneyeceğim.Bir de haş haş tohumunu.Bakalım işe yarayacak mı ?

ibrahimulgur 11-07-2012 14:53

Arkadaşlar bir aralar ağaçlara kireç sürülüyordu bunun nedeni nedir ? Gövdeye kireç sürsek karıncalardan korunmuş olur muyuz ?

macuroğlu 11-07-2012 15:22

arkadaşlar benim evimin bahçesi evim bağ evim ve arı kovanlarım karınça içinede napsam kurtulamadım =(

Kryon 18-08-2012 18:44

Maalesef ki, bana gelen bitki fidelerinden birinde bir karınca kolonisi yaşıyor, dün bizimkiler fideyi yerleştirmek için saksısını çıkarttıklarında o güzelim hanımelinin içinden zilyon tane karınca fırlamış. O şekilde bırakmışlar bana sormak için. Sabah ise tek saksıdaki karıncalar tüm saksılara yayılmış cirit atıyorlarmış, çok fena... Ev 5. kat olduğu için karıncaları kaçırabilme şansım yok, kaçacakları yer ya evin içi, ya komşunun evi olacak. Mecburen zirai ilaç kullanmak durumunda kaldık. Megaban 4 isimli ilaç önerildi, litre başı bir çay kaşığı kullanarak bitkiler bununla sulandı, yapraklarına ise sprey yapıldı. Şu an ortalarda görülmedikleri haberini aldıysamda, öldürmek zorunda kaldığımız için vicdan azabı çekiyorum :( Keşke balkon değilde bahçem olsaydı da öldürmek yerine sadece kaçırma işlemi ile yetinseydim :( Bu arada umarım megaban isimli ilacın bitkilerede bir zararı olmaz...

IMP 01-06-2013 16:52

Bende bu başlığa "karıncalanan böceklenen toprakları çöpe atmak yerine nasıl değerlendirebilirim" sorusunun cevabını ararken geldim. Ancak fırınlama caniliğini görmeseydim iyiydi. Her canlının insan kadar yaşama hakkı vardır, gerekmedikçe öldürmem, Allah tan korkarım.

Mevzuya gelirsek ben karıncalarla, bitkilerin toprağını değiştirerek kurtuluyorum. Ancak bu toprakları atmak yerine terasa yayıp iyice bir güneşlendirsek, kurutup karıncalardan arındırdıktan sonra fırınlasak. İçindeki çiyan vs zararlıların yumurtalarını vs artıklarını yok edip kullanabilir miyiz acaba?

limon_sever 08-06-2014 13:21

1 Eklenti(ler)
Su baskınlarına daha fazla dayanamayan karıncalar yuvalarını yükseltmişler. Bozmakta istemedim, o kadar uğraşmışlar.

Eklenti 500614

Bu sene karınca olimpiyatları bizim bahçede olacak gibi...

vazolan 09-08-2016 10:25

karınca olayı ile başetmek çok basit bahçeye birkaç tane tavuk alın hatta civciv alın ama bir aylık felan olsun . çok yemde vermeyin bırakın bütün karıncları afiyetle toplarlar

eylemcemal 29-09-2016 14:01

Mango yaprakları

Kıbrıs'tan herkese selamlar 2 seneyi geçirmiş 1.5 boyunda mango ağacım var, sorun şu ki taze yaprak açmaya geldimi karıncalar ve diyer böcekler ama özellikle karıncalar taze yaprakları yiyor, ağacımı çok seviyorum fikirlernize açığım lütfen yardımcı olurmusunuz, ağacımı kaybetmek istemiyorum, teşekkürler

Amanita 29-09-2016 22:47

karincalar yaprak yemez. tirtil vs gibi bir zararliyla basiniz dertte saniyorum.

aladag08 10-10-2016 13:18

karıncaların yaprak yemediğini de yeni öğreniyorum teşekkürler.

YeniGine 29-04-2017 00:11

1 Eklenti(ler)
Eklenti 645996

Kerem Örenç 06-06-2017 14:00

Bizim evde fransız balkona bahçe yaptım bu sene.Hep karınca sarmış.Turp(boyu 1 metre tohuma kaçtı 2 tane) dikili saksıya karınca yuva yapmış.En sonda dayanamayıp karınca ilacı sıktım.Çoğu öldü yani kimyasal yolla mücadele ettim ilk kez.Ve karınca ilacının bitkilere zararı olurmu?

Turgay78 28-06-2018 01:35

bakır folyolu bilezik

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 392873)
Sn.Lonicera,
Bant yöntemi ingiliz organik bahçeciliğinde çok kullanılan etkili bir yöntem. Karıncaların sürgünlere tırmanmasını engellemek yaprak bitlerini kontrol etmekte çok önemli. Bu yıl biz de yoğun bir şekilde uygulayacağız. Aynı şekilde ağaç, fidan gövdelerine bakır folyodan birer bilezik takarsanız sümüklüböcek ve salyangozları da durdurursunuz.

merhabalar,

1,5 mt civarındaki non perial ve texas cinsi bademlerimin en üst yapraklarına yapışmış minik minik sümüklü böcekler görmüştüm.Engelleyebilmek adına bahsettiğiniz "bakır folyolu bilezik" i nasıl yapabilirim,tarif edebilir misiniz?
tesekkurler,iyi calismalar dilerim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024