agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   NEEMAZAL®–T/S Organik Böcek İlacı (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/1621.htm)

bari 12-05-2010 13:50

Neemazal zararlı böceklerin beslenme ve üreme faaliyetlerini durduruyor.. Neem azalı yiyen uğurböcekleride aynı etkiye maruz kalıyor olabilir... Benimde merak ettiğim bir konu?

denizakvaryumu 12-05-2010 14:26

Hımmm ben kaçırtıcı etki yaptığını sanıyordum ama araştırınca öldüren etki yaptığı anlaşıldı.

Bu durum da ben de merak ettim.

Bu ilaç nasıl organik tarım için öngörülüyor?

Yılmaz Yalçın 12-05-2010 15:26

Arkadaşlar,
Neezamal siparişi verebiliyor muyuz?

bari 12-05-2010 15:27

NEEMAZAL®–T/S

NeemAzal sadece yaprak özsuyu ile beslenen böceklerle mücadele için kullanılan; organik ve zehirsiz bir böcek ve kırmızı örümcek ilacıdır. Yüzlerce çeşit trips, afit, tırtıl, kabuklu bit ve akara karşı etkilidir. Zehir olmadığı için arılara (bombus arısı, balarısı), faydalı böceklere (uğurböceği, karınca), balıklara, kuşlara, memeli hayvanlara ve doğal hayata zararsızdır ve güvenlidir. Ürün geçen seneden beri bir çok agaclar.net forumu üyeleri tarafından güvenle kullanılmaktadır. Ürün mucize Neem ağacının yağından üretilmektedir. Neem ağacı yağının içeriğinde Azadirachtin bulunmaktadır ve bu aktif madde bitkinin yaprak ve köklerinden tüm bitkiye dağılır. Böcekler beslenme sırasında ağız yoluyla emerek veya yiyerek bu aktif madde ile temas ederler. Bu madde uzaklaştırıcı, beslenme, üreme ve büyüme engelleyicidir. İlaçlanmış bitkiyle beslenen zararlılar paralize olur; beslenmesi ve üremesi durur ve en geç 4-5 gün sonunda ölüler; yani doğal olarak yok edilmiş olurlar. Ölü böceklerde veya bitkide zehirli ilaç kalıntısı kalmaz. Bu ilaç böcek yumurtaları üzerinde etkili değildir; bu yüzden 10-15 gün sonra yumurtadan çıkacak ikinci nesil böcekler için yeniden kullanılmalıdır.

alıntı:http://www.magicplant.net/424-neemazal-50cc.html

denizakvaryumu 12-05-2010 16:04

Linke göre;

"...yaprak biti neemazalla ilaçlanmış bitkiyi yiyor sonrasında üremesi ve büyümesi durup 4-5 gün sonra ölüyor."

Peki,
Bu sırada yaprak bitini yiyen uğur böceğinin üremesi ve büyümesi nasıl oluyor da durup ölmüyor?

MeyveliTepe 12-05-2010 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 637148)
Linke göre;

"...yaprak biti neemazalla ilaçlanmış bitkiyi yiyor sonrasında üremesi ve büyümesi durup 4-5 gün sonra ölüyor."

Peki,
Bu sırada yaprak bitini yiyen uğur böceğinin üremesi ve büyümesi nasıl oluyor da durup ölmüyor?

Aynı etki olmuyor. Bitki öz suyu emen ya da bitkiyi doğrudan yiyen zararlılar hormonal olarak etkilenip beslenmesi ve üremesi duruyor. Bunları yiyen predatörler ise protein almış oluyor. İhmal edilebilir yan etkiler olabilir ama bunların dikkate alınır ölçüde olduğuna dair bir bilgiye, özellikle aradığım halde ulaşamadım.

Bahçedeki çiçeklerde yaprak bitlerine karşı neemazal kullanıyorum. Ladybird larvaları neemazal'dan sonra da oralarda vızır vızır dolaşmaya devam ediyorlar. Erginler ise bitli yer bulmak için uçuyorlar herhalde çünkü hiç ölü ergin görmedim.

denizakvaryumu 12-05-2010 16:20

Hımmm durum anlaşıldı.Teşekkürler.

Neeemazala devam bu durumda.

bari 12-05-2010 16:44

Ben bir kaç ergin ölü bulmuştum, o yüzden şüphelerim vardı.. Belki başka sebeplerden ölmüşlerdir.. Şu sıralar çok larvam var, yinede denemeye korkuyorum... Kontrolden çıkarsa öyle kullanacağım...

Yılmaz Yalçın 12-05-2010 16:50

Uğur böceklerini bahçeye çekme yöntemi var mı acaba?

Benol Hazaroğlu 12-05-2010 17:45

ben internetten adresi aldım 2 gün içinde yapışkan tuzaklarla geldi yanında broşürürü de var

bayindirmevki 12-05-2010 21:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 637131)
NEEMAZAL®–T/S

Bu ilaç böcek yumurtaları üzerinde etkili değildir; bu yüzden 10-15 gün sonra yumurtadan çıkacak ikinci nesil böcekler için yeniden kullanılmalıdır.

alıntı:http://www.magicplant.net/424-neemazal-50cc.html

Anlaşıldı. Uğur böçeklerine zararı yok. Yaprak bitleri öldüğü için başka yere gidiyorlar. Bu durumda bir fayda var ama bir kayıp da. 15 gün sonra çıkacak ikinci nesil yaprak bitleri için uğur böçeğini bahçeye nasıl çağıracağız. 15 gün sonra yine ilaç!

Ha inorganik ha organik, sonuçta doğanın kendi düzeni bozulduğu için ilaça bağımlı tarım. Bunu da bana açıklayacak var mı?

Ben sayın denizakvaryumu gibi devam diyemiyorum. Predatör gibi yabancı kelimelere dilim dönecek kadar eğitimli değilim ama sezgilerim bir yerde bir yanlışlık olduğunu söylüyor.

bari 12-05-2010 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki (Mesaj 637377)
Anlaşıldı. Uğur böçeklerine zararı yok. Yaprak bitleri öldüğü için başka yere gidiyorlar. Bu durumda bir fayda var ama bir kayıp da. 15 gün sonra çıkacak ikinci nesil yaprak bitleri için uğur böçeğini bahçeye nasıl çağıracağız. 15 gün sonra yine ilaç!

Ha inorganik ha organik, sonuçta doğanın kendi düzeni bozulduğu için ilaça bağımlı tarım. Bunu da bana açıklayacak var mı?

Ben sayın denizakvaryumu gibi devam diyemiyorum. Predatör gibi yabancı kelimelere dilim dönecek kadar eğitimli değilim ama sezgilerim bir yerde bir yanlışlık olduğunu söylüyor.

Uğur böceklerinin sevdiği bitkiler dikerek bu onları çağırmak kısmen mümkün..

denizakvaryumu 12-05-2010 21:17

Sonuçta doğaya neemazalla müdahale de bir müdahaledir...

Benim görüşüm, Prof.Fukuoka bu konuda nasıl hareket ediyorsa öyle davranılsın.

bayindirmevki 13-05-2010 01:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 637383)
Uğur böceklerinin sevdiği bitkiler dikerek bu onları çağırmak kısmen mümkün..

Nasıl. Konuyu biraz açar mısınız. Bu bitkiler nelerdir?

bari 13-05-2010 08:35

Uğur böcekleri ile ilgili başlık vardı sanırım forumda orda bahsedilmişti....

verdoque 25-07-2010 12:37

Neemazal'ı magicplant veya smoothgarden'dan veya gittigidiyor'daki dükkanlarından az miktarda alabilirsiniz.

http://www.magicplant.net/24-hasere-...i-pest-kontrol

http://dukkanlar.gittigidiyor.com/MagicPlant-GrowShop/

http://smoothgarden.com/?title=ara&b=14198/1

http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Sm...-Pest-Kontrol/

Halil Önen 30-07-2010 23:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 637393)
Sonuçta doğaya neemazalla müdahale de bir müdahaledir...

Benim görüşüm, Prof.Fukuoka bu konuda nasıl hareket ediyorsa öyle davranılsın.

Kapama mevye ağaçlarında Prof. Fukuoka' nın çalılışısı mümkün değil.

Prof. Fukuoka geniş bir tarlada mandalin ağaçları yetiştiriyor. Mandalin pek budama istemeyen (budama yapmıyor) ve yabancı otlarla mücadele (gölgeleyeci etkisinden dolayı pek ot bitmiyor) etmiyor. Halbuki; kuru dalları çıkardığını (kestiği) belirtilmiyor ki bu ağacın ölümü demektir.

Mandalin tarlası kapama değil. Başka meyve ağaçlarıda yetiştiryor. Bir düzen kurmuş.

Bir meyve ağacına gelen zararlı, diğer bir meyve ağacına gelen yararlı tarafında avlanıyor. Böylece doğal bir düzen kuruluyor.

İşte bunun için hiç bir ilaç kullanmıyor.

Ancak toprak işleme konusuna katılıyorum. Özellikkle Mandalin ve benzer ağaçların kökleri yüzeye yakın. Yani kazık köklü değil. Toprağın işlenmesi gerekmiyor. Kuruyan otlar doğal malçlama yapıyor yani gübre gibi kullanılıyor.
Toprakta çürükler ve börtü, böçek bir habitat oluşturuyor.

Ben 30 yıldır 400 m2 de bunu yapıyorum.(Prof.Fukuoka'dan habersiz.):)

Şimdilerde 10 dönüm _içinde 40 kadar meyve ağacı var_ zeytin tarlasında toprak işlemesiz yetiştiriçiliği denemeye başladım.

Dediğim gibi Prof. Fukuoka' ya kuru dalların budanması ve yabancı otlarla mücadele konusunda katılmıyorum.

Birde budur ağaçları budamak zorundasın.(Onun bodur ağacı olduğunu sanmıyorum.):)

İster bodur kiraz olsun ister bodur zeytin (arbequena) budamazsan diğer ağaçlardan farksızdır. Kocaman ağaç olurlar.

Fark nerede; boduru budarsan fazla meyve alırsın. Bodur olmayanı budarsan meyvesinide budamış olursun. Yani verim düşer. Diğerinde verim artar.

denizakvaryumu 16-11-2012 14:40

"Gülleci bulamacı + neemazal"

formülünü sanırım Meyvelitepe ve/veya Halil Önen uyguluyor...

Tek başına gülleci bulamacı veya tek başına neemazal yerine ikisinin karışımı çok etkili diye yazdıklarını (biryerlerde) hatırlıyorum. :)

MeyveliTepe 16-11-2012 14:48

İkisini beraber denemedim hiç :)

Son yıllarda neemazal!ı bölgesel (sadece zararlının görüldüğü çok dar bir hacimde) uyguladım. Hoş artık pek gerek kalmadı gibi.

denizakvaryumu 16-11-2012 15:23

Halil Beyin uygulaması...aklımda kalan o zaman :)

Gelecek senenin mücadelesini planlarken aklıma geldi...

Bu sene labicuper(yaprak kıvırcıklığı ve yaprak delen için) dışında hiçbirşey yapmamıştım...

Ama özellikle kiraz sülüğü kayısı hariç tüm ağaçlarda ciddi oranda hasar verdi...

2013 sezonu için "GB+neemazal" karışımını mutlaka yapılacaklar arasında planlıyorum....

Şevket Yaşar 16-11-2012 15:24

kullanım şekli hak.

Sayın MeyveliTepe,
Neemazalı hangi oranda su ile karıştırdınız.Çiçeklerde kullanmak istiyorum.Bir litre suya kaç ml ilaç katılmalı.Bilgi verebilirseniz memnun olurum.İyi akşamlar.

iris41 23-11-2012 21:30

Şu sıra iyice kırmızı örümcek saldırısı yaşıyorum kaleriferin ısısınımı sevdiler ne .
Neemazal icin siperiş verecegim birde buradaki yazıları okudum tavsiyelerinize ihtiyacım var .

MeyveliTepe 23-11-2012 21:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Şevket Yaşar (Mesaj 1049302)
Sayın MeyveliTepe,
Neemazalı hangi oranda su ile karıştırdınız.Çiçeklerde kullanmak istiyorum.Bir litre suya kaç ml ilaç katılmalı.Bilgi verebilirseniz memnun olurum.İyi akşamlar.

1 litre suya 5 ml kullanabilirsiniz.

pria 25-11-2012 08:43

Sayın Meyvelitepe..

Eğer uygulama yaptıysanız Neemezal'ın zeytin haşerelerine bariz etkisi var mı acaba?
Özellikle zeytin sineğine..

Ben bu yıl bol miktarda tesbih ağacı tohumu stokladım ve sayın Mine Pakkaner'in yönlendirmeleri doğrultusunda zeytinlerime uygulama yapmayı tasarlıyorum..

MeyveliTepe 25-11-2012 09:10

Sn.Pria,

Neemazal'ı zeytin sineğine karşı 2008 yılında uygulamıştım ama sonuç istediğim başarı oranını vermemişti. 8-10 günde bir uygulama yapmak gerekiyordu ve zeytin sineği için önerilen oran da 500ml/100lt hesabıyla her uygulamada 1 litre neemazal gerektiriyordu. Bu yüzden 2008 yılında neemazal için ufak bir servet ödememe rağmen tatmin edici bir sonuç elde edememiştim.

Bunun hoş bir hikayesi de var. 2008 yılındaki hayal kırıklığını nasıl bertaraf ederim diye araştırmalara dalınca ortaya Parçacık Film Teknolojisi ve Kaolin Kili çıkmıştı.

Bu yazıda da Paul Vossen'in zeytin sineğine karşı mücade yöntemleri ve etkinlik ölçüleri var.

Takip eden yıllarda zararlının dikkatle takip edilmesi ve uygun zamanlama ile yapılan 3-4 kaolin uygulamasının sinek zararını %1'in altına indirdiğini defalarca kez deneyerek gördüm.

Yine kişisel tesbitlerime göre zeytin sineği dışında başka zeytin zararlılarına karşı da olumlu etkilerini gördüm.

Sonuçta, takip eden yıllarda Neemazal'ı sadece sebze ve çiçeklerde yaprak bitlerine karşı kullandım. 2013 yılından itibaren büyük ihtimal artık ona da gerek kalmadı.

pria 25-11-2012 09:44

Sayın Meyveltepe..
Zaten yazılarınızı izliyorum ve kaolinden memnuniyetinizi biliyorum..Temmuz ortalarında ve daha sonrasında yaptığınız kaolin uygulamalarınız ile sinek konusunda olumlu sonuç almanız ve Neemazal ile ilgili bu son yorumunuz, beni önümüzdeki yıl kaolin atmayı tercih etmeye yetiyor.

Benim en büyük sorunum mekanik kollu ilaçlama pompasıyla çalışmamdı..
Dolu ağırlığı 35 kiloları bulan makinalara güvenemiyordum,kendimi sakatlarım diye..
Ama bu yıl dolu ağırlığı 24-25 kilo olan benzinli makina buldum.
Kaolini bununla güle oynaya atarım..Ama, kaolini atmadan önce şu elimdeki tesbih ağacı tohumlarının ekstresinide ziyan olmasın diye atmak niyetindeyim..
Teşekkürler..

MeyveliTepe 25-11-2012 09:51

Elinizdeki malzeme zararlılara karşı etkili ise (ki, önce bunu test etmelisiniz), zeytinde değil de başka bitkilerde kullanmanız daha ekonomik ve size daha fazla faydalı olabilir.

Araziniz ne kadardı hatırlamıyorum ama galiba epey vardı. Sırt cihazlarıyla ne atarsanız atın kolay değil. Artık nisbeten daha pratik küçük pulverizatörler var. Belki onlardan düşünürsünüz.

pria 25-11-2012 10:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1053936)
Elinizdeki malzeme zararlılara karşı etkili ise (ki, önce bunu test etmelisiniz), zeytinde değil de başka bitkilerde kullanmanız daha ekonomik ve size daha fazla faydalı olabilir.

Araziniz ne kadardı hatırlamıyorum ama galiba epey vardı. Sırt cihazlarıyla ne atarsanız atın kolay değil. Artık nisbeten daha pratik küçük pulverizatörler var. Belki onlardan düşünürsünüz.

http://www.agaclar.net/forum/1019550-post32.htm
Mine Hanımın yanıtı:
http://www.agaclar.net/forum/1022500-post34.htm

Fidanlığım 5 dekardan biraz fazla..
24-25 kilo dolu ağırlığı olan motorlu pompayı köydeki çeltikçi gençlerden biri bana getirecek ''abi, sen bununla çiçeklenme öncesi bordo bulamacını at, kendine güvenin gelirse yenisini satın alırsın'' dedi..
Bakalım..bir deniyeyim..eğer ağır ve yorucu gelirse dediğiniz alternatif yolları düşünürüm sayın Meyvelitepe..

MeyveliTepe 25-11-2012 14:37

Aklımdayken yazayım. Neemazal, neem ağacı tohumlarından elde edilen azadirachtin isimli aktif maddeyi içerir. Tesbih ağacı tohumlarını parçalayıp suda bekleterek elde edilecek ekstrenin de azadirachtin içermesi muhtemel olmakla birlikte azadirachtin'in de tipleri (A tipi, B tipi vs.) var. Bu bakımdan elde edeceğiniz preperat'ın neemazal ile veya nimiks ile aynı etkiyi göstereceğini bilmek zor. Bu sebeple hedef aldığınız zararlıdaki etkisini önceden test etmekte fayda var.

Öte yandan, zeytin sineği, zeytin ağacının yaprağından, meyvesinden beslenmiyor. Sadece bir üreme ortamı. Dolayısıyla zeytin ağacına atılan azadirachtin zeytin sineğinde kontak etkili. Yani, uygulama yaptığınızda preperat ile doğrudan zeytin sineğine isabet kaydederseniz bir etki bekleyebilirsiniz. Azadirachtin normal hava şartlarında çok kısa süre içinde kırılacağı için sineğin sonradan tanelere konmasında bir etki göstermeyecektir (ki, benim başıma gelen de buydu).

Azadirachtin'in bitki üzerinde sürekli yaşayan, bitkiden beslenen yaprak biti gibi zararlılara kesin ve yüksek oranda etki etmesinin sebebi de budur.

denizakvaryumu 25-11-2012 22:03

Bu durumda sizin sihirli sıvı zeytin sineğine etkili olacak mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024