agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/)
-   -   NEEMAZAL®–T/S Organik Böcek İlacı (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/1621.htm)

denizakvaryumu 28-07-2006 08:58

NEEMAZAL®–T/S Organik Böcek İlacı

http://www.vit-verim.com/tr/nats_tr.htm

arkadaşlar haber vereyim dedim,gerçekten önemli bir haber

fmt79 28-07-2006 09:10

Hayırlı olsun. Yalnız şunu unutmayalım ki, gösterilen tarım ilacının etkili maddesi Neem ağacının içinde doğal olarak bulunan bir böcek büyüme düzenleyici (Insect Growth Regulator) imiş. Bu maddeyi sentetik olarak üretip tarım ilacı yapsaydık birçok kişi aaaa olmaz canım kimyasal bu, zararlı diyecektik. Oysa aynı şey!

Kaldı ki tahminimce bu ağaçta doğal olarak bulunan maddeyi sentetik olarak üretiyorlar. Ve bu, ilacının çevre ve insan sağlığına olumsuz etkisinin en az olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Uzun zamandır ülkemizde böcek büyüme düzenleyicileri kullanılıyor, ancak bizim CAHİL insanlarımız ilaç böcek üzerinde hemen etki göstermiyor diye tercih etmiyorlar malesef. Oysa birçok böcek büyüme düzenleyici böceğin beslenmesini hemen durdurur ancak 3-4 gün sonra ölüm gerçekleşir.

Bu tarım ilacının etkili maddesinin içinde olduğu böcek büyüme düzenleyicileri en güvenli pestisitlerdendir. Doğaya etkisi çok düşüktür. Etki alanları diğer pek çok pestisite göre (örneğin sentetik pyrethroitler) daha dar, LD50 değerleri oldukça yüksektir.

malina 28-07-2006 11:18

Alıntı:

Bu maddeyi sentetik olarak üretip tarım ilacı yapsaydık birçok kişi aaaa olmaz canım kimyasal bu, zararlı diyecektik.
Sanırım sorun, gerekli konularda, doğru bilgilendirmeyi yapma konusundaki ihmalden kaynaklanıyor.

fmt79 28-07-2006 19:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
Sanırım sorun, gerekli konularda, doğru bilgilendirmeyi yapma konusundaki ihmalden kaynaklanıyor.

Haklısınız.

bonsaisever 29-07-2006 01:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Doğru tarım ilacı, Doğru dozda, Doğru zamanda ve Doğru şekilde uygulanırsa en iyi sonuçelde edilir.
Tarım İlaçlarını Bir Uzmana Danışmadan Kullanmayınız.

Hocam ilaçların kullanımı ile ilgili Bir bilene soralım bölümünde "Tarım İlaçları ve Kulanım Alanları" gibi uygun göreceğiniz bir başlık açıp konuyu daha geniş bir şekilde anlatabilir misiniz?
Bizler de aklımıza takılan konuları orada sorsak, daha verimli olur diye düşünüyorum.
Ne dersiniz? :)

fmt79 29-07-2006 18:47

Aklımda geçmiyor değil hani. Memnuniyetle Yapabilirim :)

malina 29-07-2006 19:27

Harika :)

Ama doğrudan bilgi vermeden, bir giriş yaparsınız değil mi?

Açıklamıyorum, "giriş" deyince anlarsınız siz :)

fmt79 29-07-2006 23:19

Tarım İlaçları deyince başlı başına uzun bir konu oluyor. Biraz metin hazırlayıp teorik bilgiler mi yazayım? Yoksa sadece başlık açıp kullanıcılardan gelen soruları mı yanıtlayayım?

malina 30-07-2006 00:21

teorik bilgi yazmaya başlayabilirsiniz. Ama anlattıklarınızla ilgili sorular yazabilmeleri için biraz boşluk bırakma yarar var...

RingOfFire 22-09-2006 13:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Bu Tarım ilacı (NeemAzal®–T/S Organik Böcek İlacı) 2000 yılında ruhsat almış zaten...
Tarım ilacı ürüten firmalar nihayetinde ticari şirketlerdir. Dolayısıyal internet adreslerinde yazan etki alanı ile ilgili metin tamamen kendi deneyimleridir. Ruhsatlarındaki etki alanı internet adreslerinde yazdıklarıyla uyuşmamaktadır. Tarım Bakanlığının Teknik Talimatları arasında bu ilacın sadece domateste yaprak biti için ruhsatlı olduğu görülmektedir.

. . .
Neemazal-T/S 10 g/l Verim 3792 20.06.2000 İthal (Imp.)

NeemAzal ruhsatı hakkında verdiğiniz bu bilgiler yanlış yönlendirici gözüküyor. Eski tarihli Teknik talimatlara baktığınızı zannediyorum çünkü NeemAzal isimli ürünün ruhsatlı olduğu alanlar aynen firmanın web sitelerinde yazdıkları gibi.

Lütfen bilgilerinizi kontrol ediniz.

http://www.vit-verim.com/tr/natvy_tr.htm

fmt79 09-10-2006 12:23

Yukarıda yazdıklarımın tamamını okumadan yorum yaptığınız aşikardır. Dolayısıyla yazının tamamını okumanızı tavsiye ederim. Bir kısmını alıntıladım aşağıda görebilirsiniz.

Alıntı:

Bu Tarım ilacı (NeemAzal®–T/S Organik Böcek İlacı) 2000 yılında ruhsat almış zaten...
Tarım ilacı ürüten firmalar nihayetinde ticari şirketlerdir. Dolayısıyal internet adreslerinde yazan etki alanı ile ilgili metin tamamen kendi deneyimleridir. Ruhsatlarındaki etki alanı internet adreslerinde yazdıklarıyla uyuşmamaktadır.
Sizin verdiğiniz internet adresine hali hazırda bakmıştım zaten. Ancak ben burada maddi bir kaynak sağlamıyorum. Tarım ilacı tanıtan, pazarlayan, satan profesyonel bir eleman değilim. Ben bir araştırmacıyım. Bilgilerimi sürekli tazelerim. Ama referanslarım pestisit üreten firmalar değil dünya çapında araştırma kuruluşları ile Tarım Bakanlığı'nın ilgili birimleridir. Her yıl düzenli olarak pestisit listeleri, düzenli olarak TİSİT + Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü yayınları mutlaka masamda olur.

Ülkemizde malesef pestisit konusunda büyük bir boşluk bulunuyor. Pestisit satışı Ziraat Mühendisleri tarafından yapılıyor. Ama öneren kişinin kim olduğu belirsiz. Yani köylü mehmet ağa da pestisit önerebiliyor. Oysa 1. dünya ülkelerinde pestisitler reçete ile satılıyor. Ağzı olan konuşmuyor.

Mine Pakkaner 09-10-2006 14:12

Demek ki buradan anladığımız bir ürünün ruhsatının hangi alanda olduğu bilgilerinde firmaların kendi beyanlarına herzaman uymamaktadır. Bu konuda itibar edilecek makam firmanın web sitesi bilgileri değil, Tarım Bakanlığı pestisit listeleridir. Çünkü ruhsatı onlar verir.

Fmt79 bu vesileyle konuya açıklık getirdiğiniz için teşekkürler.

Burak2013_350 18-12-2006 11:19

Arkadaşlar bende haber vereyim dedim yeni ilaç var bu sene geldi ispanyadan STYM 25 diye MÜKEMMELMİŞ....

denizakvaryumu 24-01-2007 15:35

.

http://www.bugday.org/article.php?ID=775

....Doğal yöntemlerle mücadele

Ağaçlarda ya da meyvelerde ortaya çıkan hastalıklara karşı tamamen doğal yöntemlerle mücadele ediliyor Yaşam Çiftliği’nde: “İlkbaharda az miktarda bakır ve kireç karışımından oluşan bordeaux bulamacı yapıyoruz. Mantar hastalıkları için kükürt kullanıyoruz. Arap sabunu ya da Hindistan’dan gelen Neem Azal adlı bir ilaç da yaprak biti için çok etkili oluyor. Elma iç kurdu için de İsviçre’den gelen bir virüs (biyolojik mücadele) kullanıyoruz
.”

Ispartalı arkadaşlar organik-ekolojik meyve-sebze yemek istiyor ,ekolojik fidan almak istiyorsanız

http://bugday.org/article.php?ID=1346

farklı-temiz-doğayla iç içe bir tatil için yine bu çiftlikte kalabilirsiniz.
http://www.bugday.org/tatuta/farmDet...?ID=72&lang=TR

.

denizakvaryumu 24-01-2007 17:17

Ankara da neem azal ilacını satan bir adres verebilirmisiniz?

.

Dogasever 01-08-2007 14:06

Sevgili Deniz akvaryumu
Etkin Mikroorganizmalar (EM), sizin de deneyip gördüğünüz yaprak biti ve kırmızı örümceğe iyi gelmesinin yanı sıra özellikle mantar hastalıklarına da iyi geliyor. Vertisilyum, fusaryum ve nematoda karşı oldukça etkili. Manisa ve Antalya yörelerindeki bayilerimiz, bu yörelerde EM'yi bu amaçla yaygın biçimde kullanmaya devam ediyorlar. Birkaç uygulamadan sonra fusaryum yok oluyor! Ancak daha önce de söylediğim gibi, EM'nin pestisit veya ilaç olmadığını önemle belirtmeliyim. Sadece bağışıklık artırıcı ve koruma amaçlı olarak kullanılmalıdır. Saygılar.

denizakvaryumu 01-08-2007 14:52

Güzel haber... ancak EM in hangi türü mantara etkili?

Çünkü EM deyince saf olarak anlaşılıyor oysa içinde bitki özü olan var alkol-sirke olan var...

Dogasever 02-08-2007 10:17

EM FPE + EM5 (%50+%50 oranında karıştırılarak) 1/500 oranında suyla seyreltilip yapraktan spreylenerek uygulanırsa (tüm bitki baştan aşağı spreylenir) iyi sonuç elde edilmektedir. Ancak, daha etkilisi EM Teknolojisini tam olarak uygulamaktır. Bir başka deyişle, toprağa EM Bukaşi (yaklaşık metrekareye 400 g) ve sulama suyuna EM aktif (1/1000 oranında suyla seyrelterek). Seyreltme sularının klorsuz olması gerekmektedir. (çeşme suları 12 saat ağzı açık bir kapta bekletilmeli!)
Sadece EM aktifi 1/500 oranında yapraktan vererek de iyi sonuç alınmaktadır.
Önemli nokta, bir uygulama ile yetinilmemeli, 1 veya 2 hafta arayla en az 3 veya 4 uygulama yapılmalıdır. Uygulama aralıkları sıklaştırılabilir. (Hergün veya 2 günde bir uygulama yapanlar da iyi sonuç aldıklarını bildiriyorlar!).

Oğuzhan 02-08-2007 10:40

EM Nerden bulabiliriz.Benim kırmızı örümceklerle başım dertte.

denizakvaryumu 02-08-2007 10:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 137168)

EM yi bir bütün olarak uygulmakta fayda var.

Bukaşi-EMA-EMFPE-EM5 bir bütün olarak uygulanırsa sonuç çok iyi oluyor.

Bitkilere toprağa bu kadar iyi bakıyoruz da kendimize neden EM-X le bakmıyoruz :)

EM-X le de kendi sağlığınızı koruyun derim.

Dogasever 02-08-2007 22:11

EM ürünleri temini

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 137168)

EM ürünlerini Naturem Limited'ten satın alabilirsiniz. Tel: 0312 3876075-76. 1 litre EM1, EM FPE ya da EM5 55 YTL'dir (KDV Dahil).

mymuberra 15-10-2008 13:08

arkadaşlar izmir' de neemazal' ı bulabileceğim bir yer varmı acaba ?

cemboa 25-10-2008 01:09

Banada neemazal lazım.oratk siparişler bölümüne yazdım.Yazın ortak siparişle alınmış.Kaçırmışız.Ufak miktarlarda bulamıyoruz sanırım.İsterseniz orayada yazın isteğinizi.Belki yazki siperişleri temin eden karınca70 tekrar bir organizasyon yapar.

Sergüzen 25-10-2008 09:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mymuberra (Mesaj 299803)
arkadaşlar izmir' de neemazal' ı bulabileceğim bir yer varmı acaba ?

İstanbulda litresi 75 YTL+K.D.V idi. (Mayıs ayında)

cemboa 25-10-2008 10:13

Neemazale alternatif ucuz ve bunun kadar etkili ürün buldum (ziraat mühendisinin verdiği bilgiye göre).Dursban 4 yarım litresi 14 ytl.Bulunma sıkıntısıda yok.Sadece tarım ilaçları satan dükkanı bulma sıkıntısı olabilir.

MeyveliTepe 25-10-2008 21:31

Sn.Cemboa,
Dursban isimli ilaç Chlorpyrifos içerir ve oldukça kuvvetli bir zehirdir. Bu anlamda Neemazal'ın muadili veya alternatifi değildir. Neemazal zehir içermez.

Adalet Yağcı 25-10-2008 23:59

Sayın Cemboa, Ağustos ayının başında Neemazalı İstanbul'dan Beyoğlunda bir yerden aldırtmıştım, 82ytl. ödedim.
Bahçemde bu ürünü kullandım, Narım çok böceklenmişti, iki sefer ilaçladıktan sonra bir şey kalmadı.

Ancak küçük ambalajları her yerde bulmak mümkün değil, büyük ambalajlarda küçük bahçeler için çok fazla, çünkü ilacın raf ömrü iki yıl diye hatırlıyorum.

Engin 14-03-2010 17:08

Neemazalı kök bitlerinde kullanabilirmiyim? Bitkilere tamamıyla zararsız mıdır? Kökler için ne oranda sulandırmalıyım?

lokmanbahçe 03-05-2010 21:51

arkadaşlar nemazal konusunda ortak sipariş olacak mı?

bayindirmevki 12-05-2010 13:10

Neemazal kullanımı zararlı böçekler dışında yararlılara da zarar vermiyor mu? Sonuçta hepsi böçek. Ben kuşkudayım. Bunu bana açıklayacak var mı?

Elma fidanlarıma bir doz yaptırdım ve sonuçlarını o an test etme olanağım yoktu. Bahçem uzakta. Geçende gittiğim de tırtılların yok olduğunu gördüm ama uğur böçekleri de yok olmuştu!..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024