agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2011, 17:18   #61
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın Mandalinci; Karıncalar adına üzüldüm.
oysa onlar " bizim kimseye zararımız yok, faydamızı söklemek bize düşmez" diyorlar.

Birşey daha dediler." Bu sene daha az görüneceğiz, emin olun.
Seneye istesenizde görünmeyiz. Yeter ki siz çiminize tohum bağlatmayın"
Daha ne desinler?
Sn. ligustrum,

İlginiz için çok teşekkür ederim, ama Mine Pakkaner'in yazdıklarını okuyunca düşündüm ki, bizim bahçede gerçekten çim değil, ot var. Yazın sürekli kaldığımızda bir profesyoneli getirip fikrini almak lazım diye düşünüyorum.

Tekrar teşekkür ederim, iyi günler diliyorum.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 12:19   #62
Ağaçsever

Ecrin Kerim's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Karıncalarımı fırına atıp bir güzel pişirdim

Öncelikle cani olduğumu düşünebilirsiniz, görüşlere de saygılıyım. Daha önce çiçeklerle ilgilenmeyi hiç sevmeyen ben, birbuçuk hafta kadar önce bu siteye üye oldum ve onbeş saksı çiçeğim oldu bu süre içinde. Dün de pazardan küpe çiçeği aldım 2 adet ve yakınımdaki marketten de toprak alıp bir güzel diktim. Sabah nasıllar diye bakmaya gittiğimde ne görüyüm, karıncalar cirit oynuyo. Hemen çiçekleri çıkarıp saksıdan, topraklarıda poşete koyup 200 derecede yarım saat fırında durdurdum ve soğuyunca yine diktim. Bakalım nasıl olacaklar......

Ecrin Kerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 13:44   #63
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Başlığı görünce hayret ettim ,söyleyecek söz bulamıyorum.
Bu başlığın amacı ne ,ne anlatmak istediniz allah bilir .

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 13:54   #64
Ağaçsever

kabuscuk's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Galeri: 111
Nasıl bir acımasızlık bu. Allah tüm canlıları insanın gazabından korusun.

kabuscuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 14:40   #65
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yemekte yediğiniz kuzu etini ısırken de acımasız olduğunuzu ve gazaba uğrayacağınızı düşünüyor musunuz merak ettim.

Toprak fırınlama konusunda forumda bilgiler vardı keşke onları okusaydınız. Karıncaları kaçırmak için de pratik bilgiler vardı.
200 derece ve yarım saat topraktaki bütün yararlı organizmaları da öldürdü.

loveforlife beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 14:47   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Karıncaları saksıdan uzaklaştırmayı denemeniz daha iyi olabildi... (Şahsi fikrimdir)

loveforlife beğendi.

Düzenleyen Mete Tiren : 11-05-2011 saat 21:52 Neden: yazım yanlış
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 15:05   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Bu kadar şehvetli bir dille, karıncaları nasıl öldürdüğünüzü anlatan bir başlığa sitede nasıl izin verilmiş ben de bunu anlamadım açıkçası.

Tura ve msd beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 15:31   #68
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
karıncalardan kurtulmaya çalışmanızı anladım ama başlıktaki ifade tarzı karşısında şaşkına döndüm.

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 16:13   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
toprağı fırınlama konusu forumda daha önce bir kaç defa açıklanmıştı. Sağlıklı bitki gelişimi için, bahçe toprağı 10-15 dakika 200 derecede fırınlanılabiliyordu. Ancak karıncaları da toprakla beraber fırınlamak yerine basit çözümlerle kurtulabilirsiniz. Doğanın dengesini bozmamak ve canlılara merhamet etmek lazım. Bu biraz tartışılır bir konu tabii, mesela ben de danaburnu böceklerini yakalayıp eziyorum, yapmak istemiyorum ama fidelerimi yiyorlar.

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 17:08   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2011
Karincalar bahce topragini, cim tohumlariyla birlikte tasiyorlar..bahcenin kosesinde serptigim cim tohumlarini buldum tabi butun topragida tasimislar ve heryerde yuvalari var..bir tanidigim yuvalarin etrafina bulasik sungeriyle sivi bulasik deterjani yaymayi tavsiye etti (tabi yuvanin icine degil) kendisi bu yolla karincalardan kurtulmus ama ben dun denedim cok fayda etmis gibi degil kendilerine baska yer buluyorlar..denemekte fayda var.

zafers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 19:13   #71
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Aman allahım bu nasıl iştir resmen canilik.
Kusura bakmayın ama bunu yapmanız hem doğaya aykırı hem insanlığa yakışmaz.
rüyalarınıza girer inşallah.
Benim tepkim de böyle. Göz göre, göre hayvanları yakmak onları suda boğmak büyük günah ve vijdansızlıktır.
Ayrıca bunu marifetmiş gibi anlatmanız bizler gibi doğa dostlarına saygısızlıktır

Sizin aklınız başınızdamı?

Tura ve serpil özdemir beğendi.
Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 20:26   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Thumbs down

Arkadaşlar benimde karınca ve kıskaçlarla işim zorda, kayısı meyvelerimi yiyor.Bana çok zarar veriyor.Fare yapışkanı çare oluyor ama çok pahalı, ucuz bir yapışkan bulabilir miyim.Birde geç kuruması lazım.Bu bantta olabilir.Bant ta yapışıp çıkamazlar.Pudra denedim işe yaramadı.Gövdeden çıkamayacak bir yöntem bulmalıyım. Bilgisi olanlara şimdiden teşekkür ederim.

kovboy20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 20:29   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Birde şu aklıma geldi gres yağı kurumaz.Bunu gövdeye sürse yine çıkar mı acaba.Katran deneyen oldu mu? O da yapışkandır.

kovboy20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 03:22   #74
Yeni Üye

harezeer's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2012
Karıncaları çileklerimin çiçeklerinden uzak tutamıyorum.Saksıların dibine pudra serptim,kahve telvesi koydum,kırmızı pul biber koydum.Ama bu koyduğum karışım küf yaptı,garip bir şey oldu.Saksının dibinde nerdeyse yeni bi canlı türü oluşacak ama karıncalar hala cirit atıyor.Bim'e karınca tebeşiri diye bi şey gelecekmiş.Birde onu deneyeceğim.Bir de haş haş tohumunu.Bakalım işe yarayacak mı ?

Düzenleyen harezeer : 04-05-2012 saat 17:29
harezeer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 14:53   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Arkadaşlar bir aralar ağaçlara kireç sürülüyordu bunun nedeni nedir ? Gövdeye kireç sürsek karıncalardan korunmuş olur muyuz ?

ibrahimulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 15:22   #76
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
arkadaşlar benim evimin bahçesi evim bağ evim ve arı kovanlarım karınça içinede napsam kurtulamadım =(

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 18:44   #77
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Maalesef ki, bana gelen bitki fidelerinden birinde bir karınca kolonisi yaşıyor, dün bizimkiler fideyi yerleştirmek için saksısını çıkarttıklarında o güzelim hanımelinin içinden zilyon tane karınca fırlamış. O şekilde bırakmışlar bana sormak için. Sabah ise tek saksıdaki karıncalar tüm saksılara yayılmış cirit atıyorlarmış, çok fena... Ev 5. kat olduğu için karıncaları kaçırabilme şansım yok, kaçacakları yer ya evin içi, ya komşunun evi olacak. Mecburen zirai ilaç kullanmak durumunda kaldık. Megaban 4 isimli ilaç önerildi, litre başı bir çay kaşığı kullanarak bitkiler bununla sulandı, yapraklarına ise sprey yapıldı. Şu an ortalarda görülmedikleri haberini aldıysamda, öldürmek zorunda kaldığımız için vicdan azabı çekiyorum Keşke balkon değilde bahçem olsaydı da öldürmek yerine sadece kaçırma işlemi ile yetinseydim Bu arada umarım megaban isimli ilacın bitkilerede bir zararı olmaz...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 16:52   #78
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Bende bu başlığa "karıncalanan böceklenen toprakları çöpe atmak yerine nasıl değerlendirebilirim" sorusunun cevabını ararken geldim. Ancak fırınlama caniliğini görmeseydim iyiydi. Her canlının insan kadar yaşama hakkı vardır, gerekmedikçe öldürmem, Allah tan korkarım.

Mevzuya gelirsek ben karıncalarla, bitkilerin toprağını değiştirerek kurtuluyorum. Ancak bu toprakları atmak yerine terasa yayıp iyice bir güneşlendirsek, kurutup karıncalardan arındırdıktan sonra fırınlasak. İçindeki çiyan vs zararlıların yumurtalarını vs artıklarını yok edip kullanabilir miyiz acaba?

IMP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 13:21   #79
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Su baskınlarına daha fazla dayanamayan karıncalar yuvalarını yükseltmişler. Bozmakta istemedim, o kadar uğraşmışlar.

Name:  karinca_yuvasi.jpg
Views: 6843
Size:  68.7 KB

Bu sene karınca olimpiyatları bizim bahçede olacak gibi...

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2016, 10:25   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2009
karınca olayı ile başetmek çok basit bahçeye birkaç tane tavuk alın hatta civciv alın ama bir aylık felan olsun . çok yemde vermeyin bırakın bütün karıncları afiyetle toplarlar

vazolan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 14:01   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Mango yaprakları

Kıbrıs'tan herkese selamlar 2 seneyi geçirmiş 1.5 boyunda mango ağacım var, sorun şu ki taze yaprak açmaya geldimi karıncalar ve diyer böcekler ama özellikle karıncalar taze yaprakları yiyor, ağacımı çok seviyorum fikirlernize açığım lütfen yardımcı olurmusunuz, ağacımı kaybetmek istemiyorum, teşekkürler

eylemcemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 22:47   #82
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
karincalar yaprak yemez. tirtil vs gibi bir zararliyla basiniz dertte saniyorum.

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 13:18   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2016
karıncaların yaprak yemediğini de yeni öğreniyorum teşekkürler.

aladag08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2017, 00:11   #84
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Name:  ka.JPG
Views: 5554
Size:  54.9 KB

OSMAN45 ve Ahu_E beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2017, 14:00   #85
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Bizim evde fransız balkona bahçe yaptım bu sene.Hep karınca sarmış.Turp(boyu 1 metre tohuma kaçtı 2 tane) dikili saksıya karınca yuva yapmış.En sonda dayanamayıp karınca ilacı sıktım.Çoğu öldü yani kimyasal yolla mücadele ettim ilk kez.Ve karınca ilacının bitkilere zararı olurmu?

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 01:35   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
bakır folyolu bilezik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Lonicera,
Bant yöntemi ingiliz organik bahçeciliğinde çok kullanılan etkili bir yöntem. Karıncaların sürgünlere tırmanmasını engellemek yaprak bitlerini kontrol etmekte çok önemli. Bu yıl biz de yoğun bir şekilde uygulayacağız. Aynı şekilde ağaç, fidan gövdelerine bakır folyodan birer bilezik takarsanız sümüklüböcek ve salyangozları da durdurursunuz.

merhabalar,

1,5 mt civarındaki non perial ve texas cinsi bademlerimin en üst yapraklarına yapışmış minik minik sümüklü böcekler görmüştüm.Engelleyebilmek adına bahsettiğiniz "bakır folyolu bilezik" i nasıl yapabilirim,tarif edebilir misiniz?
tesekkurler,iyi calismalar dilerim

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024