agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2009, 01:00   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Batem'in Solarizasyonla ilgili güzel bir çalışması ; Tüm sezon naylonu da kaldırmadan delikler açarak fideleri de dikmişler. BATEM gibi kuruluşlar olduğu müddetçe sırtımız yere gelmez. Sevgi ve Saygılarımla

İyi tarım uygulamalarına model geliştirmek için yürüttüğü çalışmalardan olumlu sonuç alan Enstitü, yıl boyu solarizasyon yöntemiyle toprak hastalıklarının bitkiye geçmesini engelledi.

Toprağı dezenfekte eden yöntemi ilk patlıcanda uyguladıklarını belirten Enstitü Müdürü Dr. Suat Yılmaz, "Bu yolla patlıcanda yüzde 80 verim artışı elde ettik." dedi.

Bitkinin gelişim aşamasında hiçbir kimyasal ilaç kullanmadıklarının altını çizen Yılmaz, "Normal şartlarda patlıcan üretiminde en az 10 defa ilaç kullanılır. Fakat bizim yöntemimizde ilaca gerek kalmıyor." diye konuştu.

Yılmaz, iki yıldır üzerinde çalıştıkları sistemi domates, biber ve diğer ürünlere de yaygınlaştıracaklarını ifade etti.

Söz konusu yöntemde bitkinin hızlı bir gelişme gösterdiğine vurgulayan Yılmaz, "Solarizasyonda kullandığımız naylonu kaldırmadan patlıcan fidelerini küçük delikler açarak diktik. Toprak naylonla kapalı olunca hastalıklar üst tabakaya dolayısıyla bitkiye geçemedi." ifadelerini kullandı.

Bu ortamda yetiştirilen bitkinin yüksek kalite ve verim haricinde erkencilik açısında da büyük avantaj sağladığını tespit ettiklerini kaydeden Enstitü Müdürü, sistemle ilgili "Naylonla kapalı toprağın ısı derecesi artıyor.

Yıl boyu solarizasyon yapılan toprakta bitkiler daha kuvvetli gelişiyor. Güçlü bir yapıya kavuşan bitkinin verimi artıyor.

Toprağın üst tabakasına hastalıklar ulaşamadığı için kimyasal ilaca da gerek kalmıyor." bilgilerini verdi. "Yıl boyu solarizasyonla bitki en az bir ay önce ürün vermeye başlıyor."

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Oğuz Alper : 19-08-2009 saat 04:02
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 01:09   #32
Ağaç Dostu

Biraz daha devam edelim.Solarizasyon konusu çok ama çok önemli !!! Daha öncede söylediğim gibi çok önemli

Yaz aylarında nemli toprak yüzeyinin şeffaf plastik bir örtü ile kapatılarak güneş enerjisi ile toprağın ısıtılmasıdır.

Toprak kaynaklı hastalık etmeni, nematod ve yabancı otları kontrol altına alabileceği gibi toprak verimliliğini de iyileştiren, hiç bir kalıntı riski taşımayan çevre dostu ve ekonomik bir toprak dezenfeksiyon yöntemidir.

Solarizasyon sadece toprakta bulunan zararlı, hastalık etmenleri ve yabancı otları öldürmekle kalmaz, aynı zamanda çilek bitkisinin gelişmesine yardımcı olan ve onları hastalıklara karşı koruyan faydalı mikroorganizmaların toprakta çoğalmasını da sağlar. ( Acaba sadece çilek bitkisi içinmi? )

Bu nedenle iyi bir solarizasyon uygulaması yapılan alanlarda yaklaşık %30-40 oranında bir verim artışı görülür.

FAYDALI MİKROORGANİZMALARIN TOPRAKTA ÇOĞALMASINIDA SAĞLIYORMUŞ !!!

Sn.Lonicera ;Böyle güzel ve faydalı konu başlığını ; konuyu bilmeyenlere bırakırsak.Vay halimize

Gelin konu başlığında üyelerimizi beraberce bilgilendirmeye devam edelim.

Yoksa Solarizasyon İdam edilecek bu kişilerin elinde.

Bitki Koruma Bölümü Hocalarımızın kulakları çınlasın ;Solarizasyonun faydalarını anlata anlata ağızları aşınmadı.

Benim hiç aşınmaz !!!

Bazıları anlaşılan Solarizasyon konusu işlenirken derslere girmeyip kantinde oturmuş sapla samanla uğraşmışlar. İyi olur inşallah demişler .. ..

Sn.epsody;Topraklarımızı yaktınız , mahvettiniz diye ....

Evet .Sayın Epsody ;Dost acı söyler

Saygı ve Sevgilerimle

Kaynak : TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI KORUMA KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

http://www.kkgm.gov.tr/birim/ilac/me...met_bromur.htm

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Oğuz Alper : 19-08-2009 saat 04:12
Eski 19-08-2009, 01:38   #33
Ağaç Dostu

Frenler tutmuyor Biraz daha devam edelim. Bilim adamları 1982 yılında yayınlamışlar.Yıl 2009 dayız

Aşağıdaki hastalığın ne olduğunu bilenler bilir.!!!

Özellikle Zeytinciler Mutlaka okumalısınız.!!!

Yüzeyden itibaren ilk 12 cm toprak içerisinde bulunan Verticillium dahliae’nın yok edildiği belirtilerek solarizasyonun kontrol mekanizmasının sadece ısı artışından kaynaklanmadığı, aynı zamanda bitki gelişimini ve faydalı mikroorganizma aktivitesini artırması sonucu solarizasyon uygulanan topraklar da patojenlerin daha çok baskılandığı belirtilmiştir (Ashworth and Gaona, 1982

SOLARİZASYON ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ !!!

Ayazkızı beğendi.
Eski 01-06-2011, 11:42   #34
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Oğuz Bey yukarıdaki son mesajından iki ay sonra sitemiz ile ilişkisini kesmiş görünüyor, son giriş tarihine bakarsak.

Diğer üyelerimiz de son mesajın üzerinden neredeyse iki yıl geçmiş olmasına rağmen herhangi bir ekleme yapmamışlar.

Konu ile ilgili güncel bilgileri, deneyimleri olan arkadaşlar neden paylaşımda bulunmamışlar acaba? Böyle ilginç ve anlatıldığı üzere müthiş faydalı bir yöntemin hasıraltı edilmiş gibi durmasının nedenini merak etmekteyim.

Uygulayanların ve bilgi sahibi olanların paylaşıma devam etmelerini dilerdim.

Herkese sağlıklı bahçeler diliyorum...

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 18:13   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Merhaba Arkadaşlar. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim. Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 17:15   #36
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
solarizasyon hakkında bilgi verebilecek olan yokmu
örnek vermek gerekirse kuru tarım yapılan arazilerde hastalık baş gösteren yerlerde bölgesel olarak uygulama yapılması mümkün müdür
mümkünse ne kadar verimlidir

beckham_711 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 20:48   #37
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim. Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.
Sayın Maliyeci-38,
Konuyu hortlattım farkındayım. Ancak o karşınıza çıkan kurtçuklar karasinek larvaları olabilir. Kımıl kımıl hareketlidir ve sayıları bir hayli fazladır. Beyazdır. Bu paylaşımın yararlı olacağı kanaatindeyim.

tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024