agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2009, 08:59   #121
Ağaçsever

lale lale's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
sayın mtuncer54;
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim öncelikle.
zaten yeni almıştım eminönünden. bir hafta on gün anca oldu. üzerinde gelmiştir belki. geldiğinde tozluydu bayağı. yıkadım toprağını değiştirdim. ilk günler baktım ama böcek görmemiştim, belkide farkedemedim. dünde 2-3 tane böcek gördüm yaprağında. sitedeki ev ilacları terkiplerinden yapayım umarım kurtulurum. sonuçları bildiririm.

lale lale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 22:13   #122
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sn lale hoş geldiniz aramıza

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 22:19   #123
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sizi kimse farketmeden büyük harf küçük harf nokta virgül konusunda uyarayım.demedi demeyin paparayı yemeyin

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 08:43   #124
Ağaçsever

lale lale's Avatar

Sevgili Bahar hoşbuldum
Uyarınız için teşekkür ederim.

Eski 14-10-2009, 19:22   #125
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale lale Mesajı Göster
sayın mtuncer54;
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim öncelikle.
zaten yeni almıştım eminönünden. bir hafta on gün anca oldu. üzerinde gelmiştir belki. geldiğinde tozluydu bayağı. yıkadım toprağını değiştirdim. ilk günler baktım ama böcek görmemiştim, belkide farkedemedim. dünde 2-3 tane böcek gördüm yaprağında. sitedeki ev ilacları terkiplerinden yapayım umarım kurtulurum. sonuçları bildiririm.
Rica ederim.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 09:28   #126
Ağaçsever

lale lale's Avatar

sayın mtuncer54;
Hani bahsetmiştim gülümde yaprak biti var diye. Sizden bilgi aldıktan sonra sıva yağ ile yapraklarının alt kısmını sildim. Larva zannettiğim beyaz kese gibi şeyleri temizledim. kaç gündür bakıyorum hiçbirşey yok. Bitler gülümü terketmiş sanırım Olabilir mi??

Eski 19-10-2009, 20:23   #127
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale lale Mesajı Göster
sayın mtuncer54;
Hani bahsetmiştim gülümde yaprak biti var diye. Sizden bilgi aldıktan sonra sıva yağ ile yapraklarının alt kısmını sildim. Larva zannettiğim beyaz kese gibi şeyleri temizledim. kaç gündür bakıyorum hiçbirşey yok. Bitler gülümü terketmiş sanırım Olabilir mi??
Çok güzel, sevindim sizin adınıza umarım sorununuza çare bulmuş gibi görünmektesiniz, ilkbahar aylarında dikkatli olmanızı ve tedbirinizi almanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 03:02   #128
Ağaçsever

mico's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2009
Galeri: 1
Yeşil renkteki yaprak bitlerine Raid marka sinek ilacı uyguladım ve tek canlı bit bile kalmadı, eski mesajarı okuduğumda bunun bitkiye zararlı olabileceği yazıyor, acaba bütün bitkiler için aynı şeyi kesin olarak söylemek mümkün mü, yani dozunu ve sıklığını ayarladığımız taktirde bitkiye zarar vermeden yaprak bitlerini öldürme şansımız var mı ya da en azından sinek ilacından etkilenmeyen dayanıklı bitkiler mevcut mu? Yine sınav sorusu gibi oldu ama napalım öğrenmek istediklerimin tamamını tek mesaja sığdırmaya çalışınca böyle oluyor

İşte ne olduğu pek belli olmayan bit silüetleri )

Name:  100_0886.jpg
Views: 6693
Size:  40.2 KB

Fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın lütfen )

Düzenleyen mico : 14-02-2010 saat 12:32
mico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 21:28   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba, mico

Yeşil renkteki yaprak bitlerine Raid marka sinek ilacı uyguladım ve tek canlı bit bile kalmadı

acaba bütün bitkiler için aynı şeyi kesin olarak söylemek mümkün mü, yani dozunu ve sıklığını ayarladığımız taktirde bitkiye zarar vermeden yaprak bitlerini öldürme şansımız var mı

Hayır yoktur

Bitkiniz uykuda ve şu an yaprak dökülmüş halde, kullandığınız ilaç eğer yapraklı halde olsaydı bitkinize büyük zarar vermiş olacaktınız, İlacı uyguladınız anda yapraklarını kavuracak ağacın dengesini bozacaktınız,fidanınız körpe yani genç olsaydı ölümüne sebeb olabilirdiniz fidanınızın şansı varmış bir daha lütfen bu hataları yapmayalım, kullandığınız ilacın dozu böcek öldürmek için içindeki kimyasallar bitkilere son derece zararlıdır

Ziraii ilaç İnsektisit (böcek ilacı) kullanın , onu da kullanım dozunda olmak şartı ile... Saygılarımla

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 20:42   #130
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Rize mandalinasının yaprak, y.sapı ve sürgün de boz renkte noktadan başlayıp ortası kahverengine yakın nokta varmış gibi yaprak damarları boyunca yapışık durumda birşeyler var hergün temizliyorum ertesi gün yine oluyor, ilaç yaptım yine oluyor. Kağıt peçete ile siliyorum yine oluyor! canlı durumu belirsiz. Larva oluşumu mu nedir anlayamadım. Bitki de henüz uyanmadı bu nedenden midir acaba?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 21:48   #131
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink

Üyeler geziye mi çıktılar, mandalin üzerindeki bu asalak nedir?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 11:15   #132
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Balkondaki karanfillerime dadanan böcekleri yemesi için bahçeden iki uğur böceği getirdim. Kaçmazlarsa işe yarayacaklar gibi görünüyor. Getirdiğim poşeti açar açmaz böcekleri yemeye başladılar.

Eklenen Resimler

zeyve beğendi.

Düzenleyen sakagun : 02-04-2010 saat 11:47
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 20:40   #133
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bugün bahçemden balkonuma 4 uğur böceği daha getirdim. Uğur böcekleri yumurtalarını zararlı böceklerin arasına yaparlarmış. Larvalar çıkar çıkmaz böcekleri yemeye başlarmış. Arada çiçeklerin yapraklarına su püskürtüyorum. Suya da ihtiyaçları oluyormuş.

Eski 25-04-2010, 17:25   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2010
Selamlar,

Az önce Atatürk çiçeğimin yaprak altlarında toza benzer beyaz bişiler gördüm. yaprak yapış yapıştı, bi baktım uçuşuyolar. hemen bu dalları budadım ve çiçeği balkona attım. Öğrendiğim kadarıyla yaprak biti denen birşeymiş. Benim öğrenmek istediğim acaba insana özellikle gebelik durumunda zararı dokunur mu ? **** bu konuda kimlerden bilgi alabilirim ? Paniklemiş durumdayım lütfen acil yardım ((

Saygılar

Eliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 21:39   #135
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eliz Mesajı Göster
Selamlar,

Az önce Atatürk çiçeğimin yaprak altlarında toza benzer beyaz bişiler gördüm. yaprak yapış yapıştı, bi baktım uçuşuyolar. hemen bu dalları budadım ve çiçeği balkona attım. Öğrendiğim kadarıyla yaprak biti denen birşeymiş. Benim öğrenmek istediğim acaba insana özellikle gebelik durumunda zararı dokunur mu ? **** bu konuda kimlerden bilgi alabilirim ? Paniklemiş durumdayım lütfen acil yardım ((

Saygılar
Panik yapmayın hiçbirşey olmaz .
Benim bir çiçeğimde vardı .Arap sabunu biraz sıvı yağ ve su ile yaptığım karışımı fısfıs ile sıktım .Hiç bir şey kalmadı .İnsana geçmez ellerinizi yıkamışsınızdır. Sıkmayın canınızı panik çok daha fazla zarar verir bebeğe sakin olun

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 21:40   #136
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Balkondaki karanfillerime dadanan böcekleri yemesi için bahçeden iki uğur böceği getirdim. Kaçmazlarsa işe yarayacaklar gibi görünüyor. Getirdiğim poşeti açar açmaz böcekleri yemeye başladılar.
Ne kadar güzel yalkalamışsınız ,resimlemişsiniz .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 13:43   #137
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
İlk resimdeki gözüken altuni renktekiler (mumyalanmış) mini eşekarısı tarafından parazitlenmiş, hatta içinden çıkmış.. Uğur böcekleri yokken onlara dokunmayın, onların içinden çıkanlarda birer yaprak biti avcısı olacaklar..

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 16:45   #138
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Sayın Bari, konuyu biraz daha anlatır mısınız? Eşek arısının mumyalaması nasıl oluyor? Böceğin içine yumurta mı bırakıyor?

Şu anda yapraklarda küçük sinekler uçuşuyor. Onlar da bitleri yiyor sanırım.

Eski 26-04-2010, 19:18   #139
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
SEvgili Sakagun,
O küçük sinekler(parasitic mini wasp) bitlerin içine yumurtalarını bırakıyor.. Yavrular bitin içinde gelişiyor ve biti delerek dışarıya çıkıyor...

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 00:43   #140
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Galeri: 32
Minyatür gülümü yeşil bitler istila etmişti. Hemen arapsabunlu karşımı yaptım, ilaçladım bolca. Ertesi günü baktım bitlerin hepsi ölmüş, ancak gülüm de kendinden geçmişti. Hemen bolca su püskürttüm. Ancak işe yaramadı. Gelişmesi durdu hatta yeni tomurcuk goncam, açmaktan vazgeçip kurumaya yüz tuttu. Bazı yapraklarını da kaybettim. Acaba çok mu ilaç sıktım, bundan mı oldu?

Zühre Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 19:15   #141
Ağaçsever

Kafkas57's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
Maydanozlarımda başlayıp diğer sebzelerime sıçrayan bu parazitleri(muhtemelen bit) ev yapımı ilaçlarla veya zirai ilaçlarla nasıl yokedebilirim?

Eklenen Resimler

Kafkas57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 13:47   #142
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Elma Ağacım hasta

Elma ağacımın yaprakları büzüşmeye başlayınca dikkat edip yaprakların altını çevirdim ki bunları gördüm. Zaten bir süredir karıncalar ağaçta dolaşıyordu. Bunlar nedir ve nasıl yok edilir bilen var mı acaba?

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

syuksek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 20:00   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Geçen yıl bahçemdeki elma ağacı fidanının sürgünlerinde yeşil yaprak bitlerinden oluşmuştu.Demlediğim tütün çayından fısfısla böcekli sürgünlere püskürttüm.Böcekler yok oldu ancak tütün çayına su katmadan püskürttüğüm için yapraklarda da ciddi yanıklar oluştu.Bu yıl şimdilik henüz yoklar.Olurlarsa, yaprakların yanmaması için aynı çayı biraz sulandırıp uygulayacağım.İnşallah uygulamaya gerek kalmaz..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2010, 23:02   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
bende bu bitlerden muzdarip bi haldeyim sıkı bir çözüme ihtiyacım var yardım lütfen.

Düzenleyen mavisedir : 05-06-2010 saat 23:29 Neden: kısaltma!
mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2010, 23:22   #145
Ağaç Dostu

bitlerden kurtulmak icin kullanacagım ev yapımı nikotinli ilacları ne kadar sure sonra temizlemem gerek? ya da bitkıye zarar vermeyecekse ilaçlama bittikten sonra suyla temizlık yapmamak mı gerekır bır sure sonra?

Eski 07-06-2010, 22:12   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
bitlerden kurtulmak icin kullanacagım ev yapımı nikotinli ilacları ne kadar sure sonra temizlemem gerek? ya da bitkıye zarar vermeyecekse ilaçlama bittikten sonra suyla temizlık yapmamak mı gerekır bır sure sonra?
Ben uygulamadan sonra tütün suyu değen yaprakları yıkamadım. Yaprakların çoğu yandı ve kendiliğinden döküldü sonra yeni sağlıklı yapraklar oluştu.Siz de uygulamayı düşünürseniz en azından yarı yarıya sulandırın derim.Gerekirse birkaç gün sonra tekrar uygulayabilirsiniz. Ben bu yıl öyle deneyeceğim.Suyla yıkamanızı da ayrıca önermem. Emin değilim ama bu yaprak bitlerinin oluşumunda bahar yağmurlarının ve aşırı nemin etkisinin olduğunu düşünüyorum.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 12:22   #147
Ağaç Dostu

Teşekkürler yarenimex.Yeşil bitlerden sevimli uğur böcekleri sayesinde kurtuldum diyebilirim.Arada birkaç tane gördüğüm oluyor.Onları da alıyorum hemen.Bu dertten muzdarip olan arkadaşlarıma öneririm.

Eski 08-07-2010, 20:49   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2010
benimde küpe çiçeklerimde beyaz bit türü var ve ne ilaç denedimse başaramadım.bilgisi olan varsa emeil atarmı ***.kestel-li99@hotmail.com

kestelli99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 20:53   #149
Yeni Üye

gül için yeşil bit e D.D.V.P die bi ilaç var cok keskindir su karımıyla beyaza döner 1 litreye 1 tatlı kaşığına eş deger gelcek şekilde konmalı sabah erken püskürterek atılmalı
ilaç miktarı litrede kesinlikle çok olmamalıdır

Eski 08-07-2010, 20:55   #150
Yeni Üye

D.D.V.P ilacı deneyin kullanımını aşagıda yazdım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024