agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Fotoğraf
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler
  • 4 Gönderen gencmenn
  • 1 Gönderen Adalet Yağcı
  • 2 Gönderen Zeytinci
  • 1 Gönderen Zeytinci
  • 2 Gönderen Zeytinci
  • 1 Gönderen Zeytinci
  • 2 Gönderen yeşillim
  • 2 Gönderen Zeytinci
  • 2 Gönderen Zeytinci
  • 1 Gönderen Güler
  • 3 Gönderen YeniBON
  • 2 Gönderen ozcanaltinay
  • 2 Gönderen Muhsin Hanif
  • 3 Gönderen YeniBON
  • 3 Gönderen Zeytinci
  • 1 Gönderen ayazkentli
  • 2 Gönderen Lilium

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2012, 05:32   #1
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2012
Fotoğraf çekim teknikleri

Fotograf cekim teknikleri hakkinda sorulari olan arkadaslar varsa memnuniyetle cevaplandiririm, cekim teknikleri, fotograf makinesi teknik bilgiler, program kullanimi vs vs vs gibi konularda sorularinizi bu forum altinda veyahut yeni bir konu olarak yazin ben cevaplandirayim..

gencmenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 12:23   #2
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Gencmen;
Kullandığım makina, SONY DSC WX 50, 16.2 mega pixels.

Çektiğim fotoğraflar oldukça net, ancak küçültüp foruma yüklemek istediğimde netlik kayboluyor.
Pikselin düşük ayarda olması netlik kaybını önler mi?
Ayrıca, makinamın piksel ayarını ne kadar ve nasıl düşürebileceğimi bilmiyorum, Yurt dışından geldiği için Türkçe menü yok, benim de yabancı dilim yok

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 12:38   #3
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

2. sorum;
Fotoğraflardaki arka plan kalabalıklarını nasıl yok edebilirim?
Örneğin; arka plan sadece siyah ve ya yeşil olsun istiyorum.

Meselâ böyle.

Örnek olarak bir fotoğrafımı yüklüyorum, bu fotoğrafta arka plân dalgalı ve ya düz siyah ve ya yeşil olsun, ışık patlamaları görünmesin isterdim.

Name:  örnek.jpg
Views: 1001
Size:  52.1 KB

Eski 25-08-2012, 12:56   #4
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Smile

[QUOTE=Adalet Yağcı;1011759]2. sorum;
Örneğin; arka plan sadece siyah ve ya yeşil olsun istiyorum.
[/B][/URL].

Sizin makina otomatik, sanıyorum. Diyafram otomatik ayarlanıyor, pozlamada.

Arka planı fotoğrafınızda öldürmüşsünüz, flu yaparak. Bu küçük diyafram (2.8 veya 3,5 sizin makinada) (numarası küçük ama pencere olarak düşünürseniz büyük) seçilerek oluyor.

Sorunuza gelince Lilium'un arkasına fon koyacaksınız. Siyah ya da yeşil perde.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 13:02   #5
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Zeytinci, cevap için teşekkür ederim.

Bazan fon koymak imkansız hale gelebilir, bir kelebeği fotoğraflarken fonla uğraşamazsınız mesela.
Fotoğraf işleme programlarında arka fon temizlenemez mi?

Eski 25-08-2012, 13:11   #6
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Adalet hanım,

Neden yapılmasın. Yarı ya da profesyonel fotoğrafçılar zaten onu yapıyorlar. İşlenmeye uygun (raw) çekim yapıp üzerinde çalışıyorlar.

Verdiğiniz link'e baktım. Ters ışık verilerek kelebek çekilmiş. Bu tarz fotoğraflar güzel oluyor.

Sizin gibi fotoğrafa meraklı bir arkadaşın biraz paraya kıyıp () giriş seviyesi DSLR alması lazım. Aldığınız makinanın sizi çok yakında memnun etmeyeceğini tahmin ediyorum.

Haksız mıyım?

Eski 25-08-2012, 15:34   #7
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Zeytinci, kıyacağım kıymasına da eh ancak bu kadar kıyabildim işte
Önceki makinamdan yine de iyi, kademe kademe atlamak lazım

SONY yi çantamda rahat taşıyabileceğim için tercih etmiştim, DSLR makinaları taşımak sorun biliyorsunuz.

Eski 25-08-2012, 17:28   #8
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
DSLR makinaları taşımak sorun biliyorsunuz.
Haklısınız. Ama sizin alakanızın karşılığını Giriş seviyesi DSRL verecek. O da biraz pahalı ve dediğiniz gibi taşıması var.

Fakat diyafram, enstantane ve ışık ayarları vs. ile meraklılara macera başlıyor.

Hayırlısı ile DSLR sahibi olursunuz. Gidişat öyle görünüyor.

Eski 25-08-2012, 18:59   #9
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Aslında bir NİKON um var, şimdi yanımda değil, özelliklerini bilmiyorum.
Yayla dönüşü inceleyip yazarım.

Bana fotoğrafçılık kursu görünüyor

maki01 beğendi.
Eski 26-08-2012, 08:53   #10
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Aslında bir NİKON um var)
Boşuna konuştuk desenize. DSRL midir? Sürpriz oldu, vallahi.

Modelini yazınız, yayla dönüşü. Yaylaya gidilir de, o götürülmez mi?

Şaşırtmaya devam. Sağlıcakla kalınız...

Eski 26-08-2012, 09:21   #11
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Valla ben de basamak atladım. İnşallah verimli fotoğraflar çekerim. Henüz elime geçmedi kargoda Fotoğraf çekimi konusunda yardım alacağım yerleri de belirledim.

Gerisi benim heves ve yeteneğime mi bağlı bilemiyorum!

D5100 nikon Valla çok mu basamak atladım bilemiyorum göreceğiz.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 09:36   #12
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
D5100 nikon Valla çok mu basamak atladım bilemiyorum göreceğiz.
İyi yapmışsınız. Basamak sayısı da normal.
Titiz araştıranlar bu makinada karar kılıyor. Kılavuzunu iyi okuyun fotoğrafçılığınız zevke dönüşsün.
İyi günlerde kullanın.

Eski 26-08-2012, 12:27   #13
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Boşuna konuştuk desenize. DSRL midir? Sürpriz oldu, vallahi.

Modelini yazınız, yayla dönüşü. Yaylaya gidilir de, o götürülmez mi?

Şaşırtmaya devam. Sağlıcakla kalınız...
Sayın Zeytinci;

Nikondan bahs etmedim, eşimin kullandığı bir makinaydı.
Eşimi 21 ay önce bir kaza sonucu kaybettim, makinaya da hiç elimi sürmedim.

Mersin'e döndüğümde size tam olarak modelini yazarım, 10 yıl önce alınmış, iyi para ödenmişti.
Belki de bu günün teknolojisinin gerisinde kalmıştır.

Eski 26-08-2012, 15:26   #14
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Sayın Zeytinci;

Nikondan bahs etmedim, eşimin kullandığı bir makinaydı.
Hay allahım, çok özür diliyorum. Özrümü lütfen kabul ediniz.Bilmeden size geçmişi hatırlattım. Eşinize rahmet size sabırlar diliyorum.

Elinizden o makinayı düşürmeyip güzel fotoğraflar çekiniz. Yeni makinalar kolaycılığı ve pratikliği getiriyor. Oysa farkları yaratan özel insanlardır.

Çekene özel fotoğraflar ise eşinizin yadigarı ile. Onu elinizden düşürmeyiniz, taşınmasına katlanıp tabii ki.

Sağlıcakla kalınız.

Eski 26-08-2012, 16:41   #15
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bana da Canon Power Shot G12 hakkında biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.
Şu an yaptığım tek şey Auto.ya getirip deklanşöre basıyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 19:00   #16
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bana da Canon Power Shot G12 hakkında biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.
Şu an yaptığım tek şey Auto.ya getirip deklanşöre basıyorum.
Sn. Güler, profesyonel işler yapmayanlar için güzel bir makinanız var.
Çiçek, böcek çekimleri için makrosu gayet iyi, dijital ekranın yanındaki yuvarlak düğmenin sol tarafına bastığınızda hemen makro seçeneği çıkıyor.
Yine makro çekimlerde el titremesini önlemek için aynı dümenin sağ tarafına bastığınızda beklemeli 2 sn. , 10 sn. gibi seçeneklerden 2 saniyeyi seçerseniz deklanşöre bastıktan 2 saniye sora çekim yapar ve 2 saniyede netlik ve flaş ( eğer açıksa ve gerekiyorsa ) ayarlarını da yapar.

Üstteki düğmede auto'nun ilerisinde scn'i seçtiğinizde size çekim ortamına uygun hazır modları seçme imkanı veriyor. Mesela ağaç, bahçe gibi bir çekim için dal-yaprak işareti, renklerin önemli olduğu bir çekim için papağan işaretini seçebilirsiniz. Bunun gibi 28 değişik sahne modu var.

Size naçizane tavsiyem bol bol çekim yapın ve bunları kıyaslayın, hatta yazarak çalışın. Örneğin bir ağacı değişik sahnelerde, not alarak çekin sonra bilgisayara yükleyerek kıyaslayın, farkı ortaya çıkararak öğrenin.
İleride bu metodu diyafram (objektifin açılma büyüklüğü) ve enstantane (objektifin açılıp kapanma hızı) modlarında (Tv ve Av ) çalışıp bilginizi ilerletmiş olursunuz.

Kullanma kılavuzlarını okumak hep sıkıcı gelir ama yeni nesil makinalarda mutlaka gerekiyor. Güzel tarafı çekimler yaptıktan sonra tekrar okumak ve öğrenilenleri uygulamak, sonrasında yine okumak hem faydalı hem de kolay oluyor.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 21:03   #17
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Muhsin Hanif, güzel izahınız için çok teşekkür ederim. Kitapçığı okudum ama sizin yazdıklarınızı da deneyerek tekrar fotoğraf çekeceğim.

Sorularım için sizi rahatsız etmemde bir sakınca yoktur umarım.

Muhsin Hanif beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 22:38   #18
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili Muhsin Hanif, güzel izahınız için çok teşekkür ederim. Kitapçığı okudum ama sizin yazdıklarınızı da deneyerek tekrar fotoğraf çekeceğim.

Sorularım için sizi rahatsız etmemde bir sakınca yoktur umarım.
Kesinlikle rahatsız olmayacağım için sakınca da olamaz. Aksine çok mutlu olurum.

Eski 29-08-2012, 00:13   #19
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Amatör-yarı amatör fotoğraçının el kitabı.

Daha önce tavsiye edilen kitaplar bölümüne yazmıştım.

Kitap adı : DİJİTAL FOTOĞRAFÇININ EL KİTABI
Yazarı : SCOTT KELBY
Yayınevi : ALFA

2007 baskısını almıştım. Bana göre çok iyi bir kaynak. İncelemenizi tavsiye ederim.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 16:10   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2012
Talking Fotografarın cazibesi

Insanın bir şeyleri yakalama arzusu bence bırakmama hep hatırlama aslında istemesekte hayat bize bırakmamak istedigimiz o kadar şeyi bıraktırıyor ki bırakmamak istememek bize dogal bir davranış gibi değil mi. Zaman zaman hissederiz her şey değişiyor . Tek değişmeyen içimizde kalan o sevgi onu canlı tutma çabası ne mutlu onu canlı tutmayı başarana vaktinizi aldığım için kusura bakmayın bu kadar uzun bir yazı olacagını tahmın etmemiştim alakanız için teşekkürler

ozcanaltinay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 21:17   #21
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Fotoğraf çekmek fotoğrafçılık ap ayrı bir sanat, iyi bir fotoğraf çekebilmek için eğitimini almanın şart olduğuna inanırım.

Bizler gibi amatör fotoğraf çekenler bilhassa ben biraz biraz becerebilsem yetecek, ne yazık ki bu konudan hiç mi hiç anlamıyorum, daha önce nikon L100 kompakt10 magapiksel bir fotoğraf makinam vardı dilinden pek anlamazdım ama güzel resimler çekerdi, arızalanınca başka bir nikon L120 aldım oda kompakt, daha iyi olsun diye 14 magapiksel aldım, ama galiba iş magapiksellikte değil çünkü ilk makinamdan aldığım resimleri bundan alamıyorum.

Sormak istediğim bu makinada netliği ya da en iyi nasıl resim çekebilirim.

Video çekimi, bir fotoğraf makinası olarak gayet iyi fena sayılmaz, ancak formatı mov Windows Movie Maker da mov dosyalarını kabul etmiyor, bazı ağaç budamalarıyla aşı uygulamalarıyla çektiğim videoları kesip (kırpıp) ekleyemiyorum, bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 00:45   #22
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Sn. Lilium, eğitim her konuda her zaman gerekli ama başta vakit olmak üzere imkanlar çoğu zaman elvermiyor. Aslında internette fotoğraf çekim teknikleri üzerine bilgi veren güzel siteler var. Onları okuyarak başlayabilirsiniz.

Dediğiniz gibi megapiksel sayısı olayın en önemli noktası değil. Makineyi tutuştan başlayarak teknik özelliklere kadar bir çok faktör var.
Eğer netlik konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bir kaç tavsiyede bulunabilirim.

İlk olarak nikon L120 neredeyse dslr makineler kadar ağır. Bu yüzden tutuşu düzgün yapmalı ( sol el avuç içi ile alttan ) , mümkünse destek almalı ( masa , ağaç vs. ) , uzun süre çekim pozisyonunda beklememeli ( gerekli ayarları yapıp çekime karar verdikten sonra pozisyon almalı ) .

İkinci olarak deklanşöre yarım bastığınızda netlik ayarını otomatik yapıyor. Deklanşöre basarken fazla güç uygulamayın, bastığınız anda ve bastıktan sonra hareket etmeyin. Çoğu insan çekim sesi duyulduğu anda hemen pozisyonunu bozuyor ve bu da görüntüde netliği etkiliyor.
Çekim yapacağınız ortama uygun sahne modunu seçmek faydalı olacaktır.

Video işlemleri için başka programlar da var. Çok iyi bildiğim bir konu değil ama Quicktime programı mov eklentili dosyalar için kullanışlı diye duymuştum.

Eski 23-09-2012, 01:17   #23
Ağaç Dostu

cefrin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2012
merhabalar

Ben fotoğraf makineleri hakkında bilgi almak istiyorum. Fotoğrafçılık hevesim yeni başladı sayılır. Fotoğraf makinesi nasıl kullanılır pek bilmiyorum. Dijital istemiyorum dslr ile başlamak istiyorum benim gibi bir acemi için nasıl bir makine önerirsiniz birde fiyatı makul olan birşey istiyorum. Doğa, manzara, makro ya da bir kuş gözlemcisi için hangi makineleri öneririsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim.

cefrin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 04:27   #24
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Fotoğraf Makinaları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cefrin Mesajı Göster
merhabalar

Ben fotoğraf makineleri hakkında bilgi almak istiyorum. Fotoğrafçılık hevesim yeni başladı sayılır. Fotoğraf makinesi nasıl kullanılır pek bilmiyorum. Dijital istemiyorum dslr ile başlamak istiyorum benim gibi bir acemi için nasıl bir makine önerirsiniz birde fiyatı makul olan birşey istiyorum. Doğa, manzara, makro ya da bir kuş gözlemcisi için hangi makineleri öneririsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim.
DSLR'nin D'si dijital anlamındadır. Dijital dışında ki makinaları genelde profesyoneller kullanmaktadır ve amatörler için hiç kullanışlı değildir. Makinalar hep Kullanım Klavuzlarıyla gelir. Kullanım Klavuzlarının yanında ayrıca çektiğiniz fotoğrafları işlemek üzere farklı bilgisayar proğramlarının yer aldığı CD'leri de vardır. İnternette aradığınız zaman çok farklı fotoğrafçılık siteleri ve forumlar var. Ayrıca bizim forumumuzda fotoğrafçılıkla ilgili bölümde var. Güzel fotoğraf çekmek için güzel paralar ödemeniz gerekmez.
Dijital fotoğrafçılıkla ilgili ipuçları veren bir kitabın bilgilerini bir kaç mesaj öncesi paylaştım. Makina alımı yapmadan önce amacınızı ve amacınıza uygun makinayı tespit önemli. Bu sayfalarda yazan Muhsin Hanif ve gencmenn isimli üyelerimiz de daha geniş bilgi verirler.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 20:09   #25
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cefrin Mesajı Göster
fiyatı makul olan birşey istiyorum. Doğa, manzara, makro ya da bir kuş gözlemcisi için hangi makineleri öneririsiniz.
Doğa/manzara : Fotoğraf makinalarının çoğu buna uygundur.
Makro: Makro/Mikro özelliği olan makinayı alman gerekir. Yakın plandan çiçek ve böcek çekersin.
Kuş: Zoom özelliği yüksek değerde olan bir makina almalısın. Çekim yaparken titremeyi önleyici (VR) düzeneği olmalı.
Fiyatı makul: Küçük cep tipi kompakt almalısın. Zoom özelliği yüksek olanı tercih etmelisin.
Fotoğraf forumlarını okumakla işe başlamalısın.

Eski 24-09-2012, 22:52   #26
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Video çekimi, bir fotoğraf makinası olarak gayet iyi fena sayılmaz, ancak formatı mov Windows Movie Maker da mov dosyalarını kabul etmiyor, bazı ağaç budamalarıyla aşı uygulamalarıyla çektiğim videoları kesip (kırpıp) ekleyemiyorum, bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Videoların kırpılması ya da formatlarının değiştirilmesi çok kolay. Ben fotoğraf makinası ile çektiğim videoları hep bu programlar ile formatlayıp, kesiyorum. (Ya da Tv.den, flaş belleğe yaptığım kayıtları).

1 - Video formatlarını değiştirmek için "Format Factory" isimli programı,

2 - Kesip-kırpmak için de "Free Video Dub" isimli programı indirip, bilgisayara kurun.

Her iki program da çok basit ve kullanışlı.

(Benim gibi ortalama IQ'lu biri bile, kendi kendine bu programları çözdü ise, bizim bildiğimiz Lillium bu programlara Şov yaptırır).

Siz programları kurun, ben fotoğraflı anlatımını aşağıda'ki bu bölümde anlatırım. Bu programları kullanmak isteyen başka arkadaşlarımız da olursa, buradan faydalanırlar.

http://www.agaclar.net/forum/oneri-y...iz/6848-19.htm

Lilium beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 01:11   #27
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster

(Benim gibi ortalama IQ'lu biri bile, kendi kendine bu programları çözdü ise, bizim bildiğimiz Lillium bu programlara Şov yaptırır).
Öyle demeyin sayın ayazkentli, 45 şinden sonra bilgisayar kullanmaya başladım (Utancımdan kursada gitmedim) ne öğrendiysem kendi becerim sayesinde, inanın ne çektiğimi bir ben biliyorum, (hiç bir şey bilmiyorum ya) Ama inat edip becerebildiğim kadarınca öğrenmeye çalışıyorum, Malinadan az fırça yemedim yazma konusunda, o da baktı ki bundan bu kadar oluyor boş verdi.

Bir arkadaşımızın bir yazısı kafama dank ettirdi,
Fotoğraf makinalarının içindeki cd böyle program vardır deyinde hemen cd yi taktım programı yükledim, varmış gerçekten şimdilik daha iyisini bulamadığım sürece onunla idare edeceğim.

Bahsettiğiniz programı yüklemeye çalışacağım teşekkür ederim.

ayazkentli ve YeniBON beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024