agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Yasemin Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3548.htm)

peyker 30-05-2014 11:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak (Mesaj 1289937)
Günaydın, ilkbahar ve sonbahar genelde bitkilerin ekim zamanıdır. Üzerinde çiçekler bulunduğuna göre siz sıcak iklimde olmalısınız, mayıs ayı henüz ilk bahar olduğundan şimdi denemekten bir zarar gelmez. Kışlarınız ılık ve yağışlı ise denemeyi sonbahar başlangıcında da tekrarlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ana bitkiden uygun yerden dalı keserek ayırma zamanı gelecek ilkbahar olabilir. Benim bilgim sadece deneme kaynaklı uzmanlarımız daha doğru cevaplar vereceklerdir. Çiçeklenmeye başlamış yasemin zaten her gün çiçek açacaktır, dökmesini
beklemeye gerek olduğunu sanmıyorum. Şu anda çiçek açan yaseminiz olduğu için ne mutlu size.

Teşekkür ederim cevabınız için :)

Aslında yasemin; yazlıkta (Kocaeli-Darıca) aynı bahçeyi paylaştığımız, üst katımdaki komşuma ait. Oldukça yetişkin halde almıştı 2 sene evvel ve merdivenlerinin olduğu bölüme sardırmıştı. Biz de bu güzellikten nasipleniyorduk elbette ama bu sene bahçemi tekrardan ele elma tutkum depreşince, yaptırdığım çardağımın ayaklarına sardırmak üzere yasemin yetiştirmeye karar verdim. Hazır güçlü bir anaç varken de, biraz sabırla yeni yasemin fideleri yetiştirebilirim diye düşündüm para vermektense :o Bu hafta sonu gider gitmez deneyeceğim bu yöntemi...

Tekrar teşekkürler :)

s.toprak 30-05-2014 12:36

Iyi düşünmüşsünüz, para verip getirttiklerimiz ne yazık sağlıksız olabiliyor, ben geçen yaz
bir tane getirttim, bir yıldır yaprakları sürekli kavruluyor, şimdi balkonda biraz canlanıyor gibi görünüyor. Marmara bölgesinin iklimi yasemine uygun. Saksıda olanları kışın dondan korumak gerekiyor. kaloriferi de sevmiyor, çok soğukta merdiven boşluğunda yaşıyor. Şimdi yaseminden istediğiniz sayıda daldırma yapın. bakarsınız hepsi tutar. Rica ederim, bir şey değil, Yaseminin tuttuğu, büyümeye başladığı haberini almak dileğiyle kolay gelsin :)

Lonicera 06-06-2014 12:14

2 Eklenti(ler)
Daldırma dışında çelikten de köklenebiliyor, sadece daha uzun zaman alıyor. 6 adet çelikten 5 tanesi köklenmiş.

hira 06-06-2014 12:47

Sn. Lonicera, acaba ne kadar zamanda böyle kök yaptılar? ne zaman diktiniz çelikleri?

Lonicera 06-06-2014 14:35

Yanlış hatırlamıyorsam 2013 Aralık ayının ortalarıydı. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle Aralık ayına rastladı. Aslında Şubat sonuna doğru alacaktım çelikleri. Evvelki sene Şubat sonu 3 çelik alıp perlitte 2,5-3 ay içinde köklendirmiştim.

s.toprak 22-08-2014 09:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak (Mesaj 1290015)
Iyi düşünmüşsünüz, para verip getirttiklerimiz ne yazık sağlıksız olabiliyor, ben geçen yaz
bir tane getirttim, bir yıldır yaprakları sürekli kavruluyor, şimdi balkonda biraz canlanıyor gibi görünüyor. Marmara bölgesinin iklimi yasemine uygun. Saksıda olanları kışın dondan korumak gerekiyor. kaloriferi de sevmiyor, çok soğukta merdiven boşluğunda yaşıyor. Şimdi yaseminden istediğiniz sayıda daldırma yapın. bakarsınız hepsi tutar. Rica ederim, bir şey değil, Yaseminin tuttuğu, büyümeye başladığı haberini almak dileğiyle kolay gelsin :)

Geçen yaz seradan geldiğinde sorunlu olan
yaseminim, henüz küçük bir fidan, sanıyorum, hastalığını biraz atlattı. her sabah bazen bir, bazen 3 çiçek açıyor. :)

Hecate 29-10-2014 21:02

Tohumdan yetiştiren var mı? Elimde 300 tane falan tohum var toz gibiler adeta, toprağa gömsem çıkamazlar diye korkuyorum :D klavuzda toprağın üstüne biraz kum döküm tohumları da kumun üzerine koyun, gömmeyin yazıyor ama gömmeden nasıl filizlenicek onu da anlamış değilim. Lütfen biri yardım etsin :)

Hecate 30-10-2014 19:21

Ee arkadaşlar beklettiğim her saniye tohumların çimlenmesine zararı dokunucak diye korkuyorum, yardım edebilecek kimse yok mu ?

kurtkus 31-10-2014 08:47

Sayın Hecate en azından bir kısmını deneyin derim.Olacaksa olur,olmazsa zarar etmezsiniz.Hatta köklenirse birkaç tane de bana yollarsınız.
Ben olsam iki üç değişik durumda ekmeyi yeğlerim.10-20 tohum birinci grupta,10-20 tohum ikinci grupta gibi.

A_NOMAD 31-10-2014 16:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hecate (Mesaj 1329280)
Tohumdan yetiştiren var mı? Elimde 300 tane falan tohum var toz gibiler adeta, toprağa gömsem çıkamazlar diye korkuyorum :D klavuzda toprağın üstüne biraz kum döküm tohumları da kumun üzerine koyun, gömmeyin yazıyor ama gömmeden nasıl filizlenicek onu da anlamış değilim. Lütfen biri yardım etsin :)

Burayı okursanız anlamanıza yardımcı olacaktır, saygılar...

Hecate 31-10-2014 17:57

Teşekkürler, en iyisi deniyim bakalım ;)

polemos 20-12-2014 00:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1292902)
Yanlış hatırlamıyorsam 2013 Aralık ayının ortalarıydı. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle Aralık ayına rastladı. Aslında Şubat sonuna doğru alacaktım çelikleri. Evvelki sene Şubat sonu 3 çelik alıp perlitte 2,5-3 ay içinde köklendirmiştim.

Açık havada mı bıraktınız?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lonicera 20-12-2014 06:12

Evet, hiç içeriye almamıştım.

Hecate 28-12-2014 21:23

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar ben de yasemin tohumu sipariş etmiştim, çoğu telef oldu ama kalanlar daha yenicene 3. Yapraklarını açtılar. Torf'un üstünde pamukumsu şeyler oluşmaya başladı, sizce ne yapmalıyım bu aşamada?

Eklenti 530862

Lonicera 29-12-2014 05:18

Dışarıda bol havalanması lazım. Soğuktan da korumak kaydıyla. Küflenme başlamış torf yüzeyinde. Keşke acele etmeyip zamanı gelince ekseniz tohumlarınızı.

Hecate 29-12-2014 18:32

Keşke öyle yapsaydım, o pamukumsu şeyleri temizledim ama bazıları yapışmış bitki gövdelerine, tamamen olmasada baya temizledim. Pencereyi açıp havalandırdım. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Lonicera 29-12-2014 18:46

Elinizde mantar, küf vb. önleyici fungusit ilaç varsa normal dozu seyreltip uygulayabilirsiniz. Ama saksı toprağının daha fazla havalanmasını sağlamalısınız. Saksıyı dışarı alıp birkaç saat güneşli ve havadar bir yerde bekletirseniz daha iyi olacaktır. Mümkün mertebe sulamayı da iyice azaltın.

Hecate 30-12-2014 16:26

Teşekkür ederim, küçük bir kalemle aralarında delikler açsam toprağın güneşte de iyice bekletsem açık havada olur değil mi? Bir de söylediğiniz ilacı nerede temin edebilirim, gittigidiyor'da var mıdır?

Lonicera 30-12-2014 16:50

Olur tabi. Havalanması çok önemli. Sulamayı bir süre unutun. Sadece bunun için ilaç almanıza gerek yok. Buradaki yazıları inceleyin isterseniz, ev yapımı ilaçlar işinize yarayabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ne kullanırsanız kullanın mutlaka normal dozu daha da seyrelterek uygulayın. Çünkü uygulayacağınız fidecikler henüz çok körpeler.

Hecate 30-12-2014 18:48

Teşekkürler.

Zehraylmz 13-05-2016 12:44

merhaba ben bahçemizde ki yaseminden küçük bir dal koparıp saksıya diktim direk ama tutar mı sizce. balkonda duruyor saksım. yoksa suda köklendirip öyle mi dikmelliydim?

Elifk 18-05-2016 19:31

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net...3f&oe=573F8BF4

Yaseminimin 3.kattan intihar etmesi sonucu bu dalı koptu :/ Ben de çelik yapıp yaşatma niyetindeyim ama çelik almayla ilgili pek bilgim olmadığından, neresinden kesip nasıl yapacağımı bilemedim. şimdilik böylece suya koydum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

zelish 03-06-2016 18:35

1 Eklenti(ler)
Yaseminimi gçen sene almıştım tam bu sene toparladı, kendini topladı derken aksam üstü çıkan sert rüzgar bahçe şemsiyemi yaseminimin üzerine devirdi ve sonuç aşağıda :(

yaklaşık biri 10 cm diğeri 14 cm. Şimdilik suya koymayı düşünüyorum. Toprağa ekip ekmemek hususunda konuyu okuduktan sonra karar vereceğim. Ya da sizin tavsiyeniz nedir ?

nickelcan 01-06-2017 16:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erdem271 (Mesaj 1197973)
merhaba ,

ful cicegim 2 ayri dali da 1.5 metreyi geçti . Arap yaseminim 2 ayri dali da 4 metreyi geçti . beyaz hanimelim de 2-3 metre oldu hepsinin de 2.senesi doldu , hiç çiçek açmadi . gübresini suyunu veriyorum , cam balkonda batiya bakan cephede duruyor balkon cami acik hava aliyor , gunes de aliyor . sorun ne olabilir, yapraklari koyu yeşil hepsinin de ,ama hanimeli sik sik yaprak dokuyor
çiçek açmasi için hormon vs. kullanmalimiyim , yârdim rica ediyorum

Merhaba
Ful ile arap/madagascar yasemini için internette hep aynı çiçeği gösteriyorlar aralarında ne fark var?

Bonetti 01-05-2020 16:06

Hakiki Yaseminim icin yardima ihtiyacim var

Merhabalar,
2 senedir bir hakiki Yaseminle yasiyorum. Salonda, kapali kaloriferli bir alandaydi. Unlu bit sorunumuz oldu, neemoil arapsabunu solusyonu hazirladim. Bertaraf ettik. Yorgun dustu sanirim ki ciceklenmedi hic. Bu baharda cicege duruyor, tam acicak diyorum beyaz tomurcuklar dalinda kuruyor.
Balkona aldim. 4 tarafi acik, denize bakan bir balkon. Esintisi oluyor. Lokasyon İstanbul/ Kadikoy
Topragini bu ay degistirdim. Lutfen yasasin Yasemin. Desteginizi, yonlendirmenizi rica ediyorum.

melisb 19-05-2020 14:14

Arkadaşlar merhaba,

Forumda yeniyim :) Yasemin almak istiyorum. Kokusu yoğun ve ve çiçeği bol olsun istiyorum. madagaskar yasemini ile ful yasemini arasında kaldım. İki farklı çiçekçiye sordum biri madagaskarın çiçekleri daha fazla oluyor dedi diğeri ful yasemin dedi. Yardımınıza ihtiyacım var.

fatitoo 17-07-2020 12:52

3 senedir bahar aylarında pervane çiçekli yasemin çeliklerinden dikim yaptım, suya koydum malesef bir türlü köklendiremedim. ne kadar inatçıymış. daha başka ne yapabilirim bilmiyorum. 1 ayı geçti renkli soda şişesine birkaç dal koymuştum. suyunu her gün tazeliyorum. sanki beyaz beyaz benekler görünmeye başladı. inşallah köktür.

Mehmet271 28-11-2020 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo (Mesaj 1592954)
3 senedir bahar aylarında pervane çiçekli yasemin çeliklerinden dikim yaptım, suya koydum malesef bir türlü köklendiremedim. ne kadar inatçıymış. daha başka ne yapabilirim bilmiyorum. 1 ayı geçti renkli soda şişesine birkaç dal koymuştum. suyunu her gün tazeliyorum. sanki beyaz beyaz benekler görünmeye başladı. inşallah köktür.

Sonuç ne oldu acaba tüm sayfayı okudum . Olumlu sonuç alan yok. Sizde durum nedir? Ümit ışığı var mı? Yasemini çok seviyorum burda bir apartmanda var çelik almak istiyorum ancak en doğru yöntemi öğrenmek istiyorum.

skayacik 28-07-2021 12:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zehraylmz (Mesaj 1461229)
merhaba ben bahçemizde ki yaseminden küçük bir dal koparıp saksıya diktim direk ama tutar mı sizce. balkonda duruyor saksım. yoksa suda köklendirip öyle mi dikmelliydim?

Konuya cevap yazılmayalı bayağı olmuş ama...Geçen sonbaharda 3-4 adet işyerimdeki yaseminden çelik kırıp begonvillerimin arasına dikmiştim.İlkbaharda 2 tanesi yapraklanır gibi oldu.Dallar hep yeşil.Birtanesi kurudu diğeride tam yapraklar kuruyup,dip kısmı çürümeye başlamışken,kök yapmadığını gördüğümde,an alt dalını dip kısmından hafif kazıyıp tekrar bu alan içine alacak kadar toprağa gömdüm oradan patlayarak kökler dışarı çıktı..Böylece ilk yaseminim tutmuş oldu.Konuyu inceledim ve anladığım yasemin çok hassas çelikten üretilmesi zor bir bitki..Daldırma ve tohum yöntemi daha zahmetsiz gibi..Begonvil üretiminde uzmanlaştım sayılır ancak yasemine yeni başlıyorum bakalım.Güllerde çok çelik dikmeme rağmen rahatsılık nedeni ile baımlarını yapamadığım için hiç başarılı olamadım.Bu yaz güller ve yasemine yoğunlaşacağım inşallah.

https://i.hizliresim.com/cgayam5.jpeg

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024