agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Laz Hurması, kara hurma (diospyros lotus) Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/2878.htm)

KUMRU 05-01-2007 17:20

Laz Hurması, kara hurma (diospyros lotus) Yetiştirme

İzmit Suadiye köyü civarında , yabani Trabzon hurması olduğunu sandığım bir ağaçtan (meyvelerin tadı ve görünümü T. hurmasına benziyor ama boyutları kirazdan birazcık daha iri) toplayıp yediğim meyvaların çekirdeklerini sakladım. Çimlenme bölümünde T.hurmasıyla ilgili bir bilgi göremedim(eğer sehven atlamadıysam tabii ki).Herhangi bir işlemden geçirmem gerekiyor mu? Çekirdekleri kırıp içinden çıkanı eksem yeterli olur mu?

Halit Togay 05-01-2007 17:44

Bu diaspyros lotus olmalı. İstanbul'da pazar günleri Kasımpaşa İnebolu pazarında satılıyor ,şimdilerde tazesi kışın kurusu bulunuyor. Ben de bu sene aldım daha ekmedim.

Polen 05-01-2007 18:49

Tohum Katlamasinda Ben De Bilgi Ariyom Bir Iki Püf Nokta

malina 05-01-2007 19:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi POLEN (Mesaj 64396)
Tohum Katlamasinda Ben De Bilgi Ariyom Bir Iki Püf Nokta

İlgili bölüme bakmalısınız...

KUMRU 10-01-2007 13:38

Küçük meyveli Trabzon Hurması (diospyros lotus) ile ilgili http://permaculture.info sitesinde yazdığına göre , tohumlar için soğuk katlama gerekiyor. Genellikle 15 derecede 1-6 ay arasında filizleniyor. Fideler yeterli büyüklüğe ulaşınca , erken yaz döneminde kalıcı yerlerine ekilmeli. Dışardaki ilk kışlarında soğuk rüzgarlardan korumak gerekiyormuş.

Halit Togay 29-01-2007 17:59

3 Eklenti(ler)
Bir fotografını koyayım. Derken 3 oldu.

Halit Togay 29-01-2007 18:00

1 Eklenti(ler)
Bir de diaspyros kaki.

KUMRU 29-01-2007 23:55

Tabii bu resimler diospyros lotus'un çok olmuş hali. Henüz tam olgunlaşmamışken rengi d. kaki ile aynı. Her iki halinde de dalından koparıp yemiştim. D. lotus üzerine d. kaki aşılanıyormuş.

Harun Parlak 30-01-2007 00:29

****** arkadaşlar yukarııda görmüş olduğum meyveli ağaç karadeniz bölgesinde bolca bulunan latincesi sevgili kumru nun da dediğigibi diospyros lotus türkcede laz hurması kara hurma küçük meyveli trabzon hurması diyede geçer meyveleri tam olgunlaşmamış hali biraz buruk iyice olgunlaşıp kuruyunca gğzel bir tadı vardır
yalnız yendiğinde insanda keskin kötü kokulu gaz çıkarmasına da neden olur çimlenmeye gelince karadeniz bölgesinde kuşların yere düşürdükleri ruzgardan vs seneye kendiliğinden filizlenip büyümektedir büyünce biz oralarda onları (diospyros kaki türkcesi trabzon hurması olan bitkiye anac olarak kullanılmaktadır yaprakları yeşil avakado yapraklarını andırmaktadır anavatanı kuzeyanadolu kafkasya iran afganistan çin japonya da doğal olark yetişmektedir yurdumuzun değişik yörelerinde yetişdirilmektedir üretimi tohumlar sonbaharda toplanır toplanmaz metrekare 30 gr hemen ekilir **** katlamaya alınıp ilk baharda ekilir yarı olgun odun çelikler le yazın veya ilkbaharda daldırma ile üretilir hızlı büyür maksimum 10 15 metre boy yapar uzun ve kazık kök sistemi gelişir nemli taze derin balçıklı topraklar üzerinde iyi gelişir tzlu topraklar ve sahil arazide yetişdirmeye uygundur çok asidik ıslak ve fakir dranajlı topraklardan hoşlanmaz pH=6.0-7.5 optimaldir

Halit Togay 10-02-2007 21:56

1.5 ay evvel ektiğim laz hurması tohumları çimlendi. Hepsini birlikte ıslak kağıt mendile koymuştum bir kısmı hafif küflenmiş (sanırım etli kısmını tam ayıramamışım) geri kalanlar da sanki soya fasülyesi filizi gibi olmuş. Bugün bir kısmını ayırdım ve ufak saksılara yerleştirdim. Bakalım tutacak mı?

KUMRU 12-02-2007 22:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 74383)
1.5 ay evvel ektiğim laz hurması tohumları çimlendi. Hepsini birlikte ıslak kağıt mendile koymuştum bir kısmı hafif küflenmiş (sanırım etli kısmını tam ayıramamışım) geri kalanlar da sanki soya fasülyesi filizi gibi olmuş. Bugün bir kısmını ayırdım ve ufak saksılara yerleştirdim. Bakalım tutacak mı?

Ben tembellik ettim , normal kağıt mendile koymuştum , öylece kaldı. Acaba şimdi denesem umut var mıdır?

Balıkcı 12-02-2007 22:38

Ben bu hurmaların hepsini çok severim.
Hatta hamile hanımlar gibi aşeririm, desem yeridir.:D
Yediğim her şeyin çekirdeğini de mutlaka toprakta bir yerlere sokuştururum.
Onlar da bir gün minik bir fidan olarak karşıma çıkarlar.
Tekirdağ Barbaros'taki bahçemde, bir saksıda 3-5 fidan olacak.
Gidersem, isteyene getirebilirim.
Gidersem.:D

Harun Parlak 13-02-2007 00:03

Selamlar arkadaşlar benim meak etdiğim laz hurması çekirdekden büyütülünce hurma veriyormu bizim oralarda bunlardan çok vardır. Yalnız herkez üzerine mutlaka aşı yapar birde en çok küçük tanecikli hurmalarda aşı yaparız.sadece çekirdekden büyütüp meyve alan varmı merak ediyorum doğrusu

calcium 16-02-2007 01:24

diaspyros kaki. olan türü nasıl üretebilirim.
bahçemizde var senelerdir hiçbir bakım yapılmadığı halde çok cömert bir şekilde meyve yapmaya devam ediyor.
çelikleme olurmu acaba ağacı çok yumuşak

Halit Togay 16-02-2007 22:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi calcium (Mesaj 76019)
diaspyros kaki. olan türü nasıl üretebilirim.
bahçemizde var senelerdir hiçbir bakım yapılmadığı halde çok cömert bir şekilde meyve yapmaya devam ediyor.
çelikleme olurmu acaba ağacı çok yumuşak

Tam mevsimi sizin oralarda pazarlarda artık fidanları satılmaya başlamıştır. Hiç çelikleme ile uğraşmayın 2 metre boyunda yetişmişlerden alın.

kakosi_54 11-08-2007 16:57

Merhabalar arkadaşlar böyle sitelerde bilgilerimizi birbirimiz ile paylaşmamız beni mutlu ediyor çok güzel birşey benmim adım Murat bende (diospyros lotus) yani trabzon hurması ekmek istiyorum ancak buruk olmayanından ve ekonomik değeri buruk olanından daha yüksek olanından ve turuncu renkte olanından ekmek istiyorum bu cinsin tozlayıcısı veye kendinden tozlanmaya gerek duymayanından olanlarından ekmek istiyorum bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Poyraz__2007 26-12-2007 23:55

Arkadaşlar öncelikler sizleri selamlıyorum.
Bu gün bursadan 2 tane laz hurması fidesi aldım ve bahçeme dikmek istiyorum. Ancak yetişebilmesi için bura (Kütahya) nın iklim şartlarına uygun olup olmadığını bilmiyorum. Acaba diksem yetiştirebilirmiytim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

mclog 01-12-2014 14:56

Uzun zaman olmuş yazılmayalı fakat şöyle bir yoklayayım.
Uzun süredir bu meyveden arıyorum. Marketlerde ve pazarda çekirdeksiz Trabzon hurması bulmak çok kolay fakat Kara hurmayı şimdiye kadar hiç görmedim. İstanbul'da bulmak mümkün müdür? Ya da tohum nereden elde edebilirim?

hira 01-12-2014 16:54

Kara hurmanın varlığından bile haberim yoktu az öncesne kadar :) şu domatese benzeyeni ise hiçç sevmem. Sadece çekirdeği için iki tane aldım geçen gün. Mutlaka birşeylere faydası vardır diyede zorla yedim hurmaları :) Ekecegim tohumunu.

kaknus 01-12-2014 23:22

Buralarda kendiliğinden yetişir. Ağacı düzgün gövdeli, oldukça hoş görünümlüdür. Biz aşılama falan yapmayız. Her yıl bol miktarda meyvesi olur. Bu aylarda meyveler silkelenir -küçük olduğundan tek tek toplanma şansı yoktur- ve kurutulur. Tadı güzeldir. Ancak gaz çıkarma etkisi vardır. Hatta "hurma, ye de o... ma" diye bir deyim var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024