agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Begonvil çelikle üretim (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23422.htm)

almira 28-07-2009 17:09

Begonvil çelikle üretim

2 Eklenti(ler)
Sanırım sonunda köklendirmeyi başardım ne dersiniz:confused:

almira 28-07-2009 17:18

2 Eklenti(ler)
Aşama aşama begonvil:D

almira 28-07-2009 17:26

2 Eklenti(ler)
Daha bitmedi.

almira 28-07-2009 17:38

1 Eklenti(ler)
Hiç fena sayılmaz değilmi:confused:Şimdilik üç begonvilim var.

nalan 30-07-2009 21:07

Merhaba
Bugün bir arkadaşım önceki mesajda anlattığım;suda köklenmeye başlayan begonvillerin,havalar çok sıcak olduğu için toprağa ektiğimde tutmayacağını söyledi.Fikri olan var mı?

serenad 07-08-2009 20:52

sayın almira;
begonvili köklendirirken kullandığınız toprak nasıl bir şeydi, mesala resim de kum gibi.sürekli güneşte mi beklettiniz.begonvilin köklendirilmesi zordur.nasıl yaptınız. biraz detaylı şekilde bahsedermisiniz.mümkünse.

almira 11-08-2009 01:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serenad (Mesaj 476475)
sayın almira;
begonvili köklendirirken kullandığınız toprak nasıl bir şeydi, mesala resim de kum gibi.sürekli güneşte mi beklettiniz.begonvilin köklendirilmesi zordur.nasıl yaptınız. biraz detaylı şekilde bahsederminiz.mümkünse.

Köklendirmede kullandığım malzeme kum değil perlit. Begonvil çeliklerini Haziran sonu aldım. Çeliklerin dip kısmını önce suya batırıp nemlendirdim. Peçete ile fazla suyunu alıp Sevgili Selahattin Bey'den aldığım köklendirme hormonuna batırıp fazlasını silkeledim.(Bu arada Selahattin beye teşekkür ederim. Hormon yaz çeliklerindede başarıyla kullanılmıştır)( Aldığım çeliklerin dip kısımları odunsu olanlarını seçtim.) Önceden nemlendirdiğim perlitleri yarıya kadar kestiğim pet şişelere koydum. Bıcak yardımı ile perlitte çelikleri yerleştireceğim yuvaları açtım ve çelikleri yerleştirerek sıkıştırdım. Üzerine sera etkisi yaratmak için büyükçe bir naylon çanta örttüm. Her gün su sipreyledim.(perlit ve çeliğin yapraklarına.)

BenBen1967 12-08-2009 10:03

Ben köklendirme hormonu bulamadım onun yerine kullanılacak herhangi bir şey var mı? Sadece suya koydum hepsini öyle bekliyorum bir ihtimal tutar diye.

ahmeter 23-08-2009 12:48

Begonvil coğaltılması

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı (Mesaj 485108)
Begonvilden çelik alırken odunsu dallar mı yoksa yeşil olanlar mı seçilmeli? Bir de çelikle çoğaltma tam olarak hangi ayda yapılmalı? Tecrübeli arkadaşlar yardım edebilirler mi acaba:)

Sayın Kırçı
Begonvilin coğaltılmasnı cok pratik ve garantili olarak burada resimleri ile beraber göstereçeğim
Nasıl olsa selluka yoluna girdi şimdi harika çiçek begonvilde AZ Sonra
Biraz meydan kalabalıklaşsın değil mi Selamlar

ahmeter 23-08-2009 20:15

Begonvil çoğaltılması

1 Eklenti(ler)
Resimlemeye başlıyorum

ahmeter 23-08-2009 20:27

Begonvil

En kolay ve basit su şişesi içine 10 cm torf perlit karışımı konuyor Alınan çelik ağızdan içeri yerleştiriliyor bir çay bardağısu konuyor ağzı kendi kapağı ile kapatılıyor
Bir hafta kapak açılmıyor sonra kapak açılıp o şekilde 20 gün su verilmeden bol işıklı bir ortamda tutuluyor bitkide yeni yaprakların görüldüğü zaman plastik kesilip saksıya alınıyor

ahmeter 23-08-2009 20:51

2 değişik şekilde coğaltmak

2 Eklenti(ler)
Buda kolay bir usul

maki01 23-08-2009 21:40

Sayın ahmeter,
Birinci şekilde tarif ettiğiniz çelik yöntemi için uygun sıcaklık kaç derece olmalı ?

ahmeter 23-08-2009 22:17

Begonvil

[QUOTE=maki01;485433]Sayın ahmeter,
Birinci şekilde tarif ettiğiniz çelik yöntemi için uygun sıcaklık kaç derece olmalı ?[/QUOTE
Adana çok müsait 20 den aşağıya düşmeyecek

acemifüsun 24-08-2009 00:37

Üç yıldır balkonumuzda büyük bir saksıda büyüttüğüm ; iki metreye yakın,çingene pembesi ve beyaz, iki renkli, aşılı begonvilim var. Bu yıl biraz geç çiçeklendi ,fakat tam çiçeklendi:) Yeşil yaprak yok gibi, nerdeyse hepsi renkli yaprak. Baharda saksısını biraz daha büyütmeyi ve toprağını yenilemeyi düşünüyorum.Güneşi ve suyu çok seviyor.
Ahmet Bey begonvilden çelik alıp , üretmeyi o kadar güzel anlatmışsınız ki; çok teşekkürler. Ben de hemen sizin bilgilerinize göre yeni bir yavru yetiştirmeyi deneyeceğim.Bir hafta ağzı kapalı şişede durduğu yerde bol ışıklı bir yer mi olacak?Selamlar.

ahmeter 24-08-2009 12:27

Begonvillerden çelik örnekleri

1 Eklenti(ler)
2adet örnek resim

ahmeter 24-08-2009 12:31

Begonvil çeliği örnek

1 Eklenti(ler)
2 resim örnegi

ahmeter 24-08-2009 12:35

Begonvil

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun (Mesaj 485574)
Üç yıldır balkonumuzda büyük bir saksıda büyüttüğüm ; iki metreye yakın,çingene pembesi ve beyaz, iki renkli, aşılı begonvilim var. Bu yıl biraz geç çiçeklendi ,fakat tam çiçeklendi:) Yeşil yaprak yok gibi, nerdeyse hepsi renkli yaprak. Baharda saksısını biraz daha büyütmeyi ve toprağını yenilemeyi düşünüyorum.Güneşi ve suyu çok seviyor.
Ahmet Bey begonvilden çelik alıp , üretmeyi o kadar güzel anlatmışsınız ki; çok teşekkürler. Ben de hemen sizin bilgilerinize göre yeni bir yavru yetiştirmeyi deneyeceğim.Bir hafta ağzı kapalı şişede durduğu yerde bol ışıklı bir yer mi olacak?Selamlar.

Sayın Füsun
bol işıklı bir yer örneğin pencere önü birinçi hafta o güneş bol ışık kolay gelsin

selis 24-08-2009 17:53

Aşılama işini ben de merak ettim... Nette aradım ama görsel bir bilgi yok..
Sözele de razıyım :)

lastmohikan 29-08-2009 09:12

bu bitkiyi çoğaltmanın en kısa yolu sürgünlerden birinin ucunu yaralayıp tepe üstü toprağa sokmak 2. hafta yeni oluşum kendi yaprak ve minik sürgünlerini veriyo sarı begonvil için denediğim diğer bütün yollar sonuç vermemişti ama bu metot çok başarılı alaca begonvilimdede aynı sonusu elde ettim.

lastmohikan 29-08-2009 09:43

Begoncuklar

5 Eklenti(ler)
yavrular bunlar
Eklenti 100173
Eklenti 100174
Eklenti 100175

anneleride bunlar
Eklenti 100176
Eklenti 100177

selis 08-09-2009 14:54

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi toprak12 (Mesaj 485412)
begonviller nasıl aşılanıyor.fethiye de begonvillerin 1 dalda 2 renk olduğunu gördüm bu nasıl oluyor?

Fotoğraftaki Begonvilin aşılı olduğuna ihtimal veremedim bir türlü..Aşılı mı yoksa farklı bir tür mü bu?
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı (Mesaj 485108)
Begonvilden çelik alırken odunsu dallar mı yoksa yeşil olanlar mı seçilmeli? Bir de çelikle çoğaltma tam olarak hangi ayda yapılmalı?

Yukarıdaki sorulara ek olarak da bu begonvilden çelik alırsam böyle 2 renkli mi çıkacak?

Mutlu Kutlu 08-09-2009 15:27

2 renk begonviller aşılı değildir, o begonvillerden çelikle üretim yapıldığında yine 2 renk çıkar. Önce pembe veya beyaz açabilir, begonvil yaşlandıkça daha fazla çiçek ürettiğinde bu 2 rengide bir arada görmek mümkün olacaktır.

Bazı işgüzarlar begonvil sohbetlerinde '' ben begovil aşıladım 2 renk bir arada çıktı'' gibisine konuşuyorlar. Benim bildiğim begonvillerde aşı teknikleri kullanılmıyor.

Hangi bitkiden çelik alarak üretim yapıyorsanız, aslında o bitkiyi bire bir kopyalıyorsunuz. Renk ve ırk değişiklikleri çoğunlukla tohumdan üretimlerde bazan oluşabilir.

ahmeter 08-09-2009 17:14

Sayın Kutlu

İki renkli begonviller Istanbulda 2 senesinde tek renk oluyor beyaz renk ortadan kalkıyor
Bunu neye bağlıyabiliriz gün sıcaklığınamı yoksa ışık faktörünemi çelik de bile tek renk alıyorum Selamlar

Mutlu Kutlu 08-09-2009 21:29

2 renk alacalı begonvil.

2 Eklenti(ler)
Sn. ahmeter,

Kristal 2 renk begonvillerin pembelerinin baskın çıkarak beyaz açamamalarında ısı ve ışığın etkisi mutlaka vardır. Ama asıl etken o bitkinin yeterince güçlü olmamasına bağlı bence.

Saksılarda baktığınız için kök ve gövdeler yeterince gelişemediğinden pembe renk baskın çıkıyor olmalı.

Benim çelikle çoğalttığım 600 adet begonvilden 100-150 kadarı 2 renk kristal olmasına rağmen 5-10 tanesi önce beyaz açarak çiçeklendi, gerisi ilk çiçeklenmeleri pembe.

Gövdeleri kalınlaşan yaşlı kristaller çiçeklendiğinde pembe ve beyaz olarak karışık açıyorlar.

Son olarak size bahsettiğim 2 renk, pembe ve beyaz begonvillerin resimlerini çektim. En iyi çıkan 2 resim yüklüyorum.

Saygılar.

lastmohikan 09-09-2009 08:42

sayın selis

türü böyle ,ama duyduğum kadarıyla benim çiçekçim gövde kalınlaştıktan sonra 3 renkli sini yapmış.
Ama daha görmek nasip olmadı.

Gövdesi kalın Begonvill e delik açıp aldığı çeliği delik içine sokuşturarak aşıladığınısöylediler ama daha denemedim.
şu alacaya bir sarı monte etsek gayet güzel dururdu.

Ülker 10-09-2009 09:44

Bir İzmir'li olarak kendimden utanıyorum.
Yer gök begonvilken, şimdiye kadar bir saksı bile dikmedim.
Dün bir kafenin önünde pembe-beyaz alacalısını gördüm, bayıldım.
Hafta sonu rica edip bir çelik almayı düşünüyorum.

selis 10-09-2009 09:47

Şimdi çelikleme zamanı mı?

Ülker 10-09-2009 09:49

Zamanı değil sanıyorum ama, şansımı denemeliyim diye düşündüm.
Vakitsiz diktiğim pek çok çeliğin tutmuşluğu var, olmadı vakti geldiğinde, utana sıkıla bir daha isterim.

selis 10-09-2009 09:55

Odunsu dallardan ben de çelik almıştım hareket yok henüz.. Daha ince dallar denemeliyiz galiba..Sanırım çelikleme zamanı çiçeklenme bitince.. Denemekte fayda var Ülker..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 494712)
birkaç ay sonra üretim dönemine geçeriz. Az miktarda bir çelik çıkar satın alacağımız begonvillerden

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024