agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Begonvil çelikle üretim (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23422.htm)

buyukcoban 05-12-2009 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarge (Mesaj 541102)
arkadaşlar begonvil tohumu nerden bulabilirim bilen varmı

Sayın sarge,

Çelikle yetiştirmek için güzel bir yöntem var pet şişe içinde. Alacağınız çelikleri bu yöntemle yetiştirmeyi deneyebilirsiniz...Ancak çelikleme tarihine dikkat etmek gerekiyor. Ben ekim ayında denedim başarısız. Baharda tekrar deneyeceğim...

sarge 09-12-2009 09:27

Perlit havuzum var. Eğer çelik bulabilirsem burda köklendirme yapmaya çalışacam

Nejla K. 14-12-2009 15:16

Sayın Kubat İzmirli, dilerim bahara çiçeklerini yine görürsünüz... Ahmeter Beyin çelikten üretme metodunda bir türlü başarılı olamadım. Baharda yine deneyeceğim. Begonvilinizin kışı atlatacağına inanıyorum ama baharda bana hatırlatırsanız sizin için de istediğiniz bir rengi çelikle üretmeye çalışırım...

Orkun Kırcı 14-12-2009 16:06

Ahmet abinin yöntemiyle birkaç çelik köklendirmeyi başardım ben. Bakalım önümüzdeki yıl çiçek açtırabilecek miyim?

Nejla K. 14-12-2009 17:36

Orkun, nasıl başardın? ne renk çeliklemiştin?

Orkun Kırcı 14-12-2009 19:29

Aynen Ahmeet abi gibi şişede çelikledim. Biraz nemden küflenir gibi oldular ama kökleri şişenin dibinden görünecek kadar geliştiler. Rengi de pembe olmayan neydi o renk yaa :(

sındırgılı 14-12-2009 21:11

Sevgili Kubat, Etrafini ve kok cevresini naylonla (ambalaj naylonu) sarmak ise yarayabilir. Benimkiler saksida olduklarindan eve aldim. Koklerini samanla da malclamak olabilir.(soguktan zarar gormemesi icin)

tiya 15-12-2009 08:24

Günaydın arkadaşlar, begonvil çeliğim iki aydır suda. Bu bölümde yazılan her iletiyi okudum. Her yeni iletide de durup karar vermeye çalıştım.

Adını da burada öğrendim(ama unuttum tabii), bana göre "alacapenşe begonvil". Görüntüsüne vurulup sahibinden izin alarak iki çelik aldım, gelir gelmez suya koydum. Sonra bu sayfayı açarak bilgilere ulaştım. Bu bilgiler yanlış zamanda çelik aldığımı, yaşama şansı olmadığını gösterdi. Üzüldüm, atmaya kıyamadım. Öylece suda kaldı.

Yaklaşık bir buçuk ay yaprak ve çiçekler üzerinde durdu. Sonra önce çiçekler gitti, arkasından yapraklar. Gövde diriydi ama hiç kök yok. Bir hafta önce yeni yapraklar görüldü. Onlar yavaş da olsa büyüyorlar.

Yaşadığım bölgede renk renk begonviller çiçek şenliğini sürdürüyor bu arada. Yani hava çok soğuk değil. Açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum. Sanki içeri alsam ölecek. Almasam bu "zemheri"de soğuk öldürecek. Çünkü suda, korunmasız. Korkum korumak isterken öldürmek. Ne dersiniz, böylece kalsın mı?

Nejla K. 15-12-2009 09:08

Sayın tiya, eğer o çelikler bende olsaydı, toprakla buluşturamayacağıma göre - mevsim olarak tutmaz çünkü- suda bekletir ama mutlaka içeri alırdım. En azında oda sıcaklığında uzun süre kalınca köklenme durumunu gözlemlerdim. Dilerim kış sonu bol köklü, toprakla buluşmaya hazır begonvil çelikleriniz olur. Sonucu bize de bildirirseniz memnun olurum...

muhacir07 15-12-2009 20:55

Merhabalar...
Bir apartmanın bahçesinde binaya sardırılan,rengi bordo gibi görünen ,her bir salkımı top top sallanan katlı çiçekleri olan bir begonvil gördüm.Böyle katlı olanını ilk defa görüyorum.Artık begonvil izlemeye gidecek kadar tutkunu oldum.Kafaya koydum ;çelik isteyeceğim.Ama ne zaman uygun olur bilemiyorum.Antalya şartlarında evde köklendirebilir miyim ?Yoksa biraz daha sabredip baharı mı bekliyeyim?

Nejla K. 15-12-2009 21:27

Sayın Muhacir07, bu mevsim olmaz, baharı bekleyin derim ben... Çeliği bile köklendirmesi zor bir çiçek begonvil... Ahmeter Beyin yöntemini Nisan ayları gibi denemenizi öneririm...

( Bu arada ben de muhacirim...)

Orkun Kırcı 15-12-2009 22:42

Bence de mevsimi bekleyin. Bu zamanda şişede küfleniyo çelikler.

(Bu arada bende muhacirim)

tiya 16-12-2009 08:28

Teşekkürler Nejla K, hemen içeri alıyorum çelikleri.

muhacir07 16-12-2009 12:09

Muhacir arkadaşlar...
Tavsiyeniz için teşekkür ederim.Benim için sabretmesi zor olacak ama beklemekten başka şansım yok :(
Neyse ki gördüğüm begonvil evime yakın,seyretmek için çok yol katetmeyeceğim:)
Resmini çekebilirsem görmenizi çok isterim.

erdek 25-12-2009 21:36

Sayın Muhacir07, bundan iki ay önce benim begonvilim kırıldı. Kırılan dalından çelik aldım. Kapalı olan balkondaki saksıya diktim, üzerinede pet su şişesini keserek kapattım. Şimdi yapraklandı. Siz de deneyebilirsiniz. Saygılarımla...

muhacir07 27-12-2009 12:29

Sn.Erdek teşekkür ederim.Çeliğin nasıl olacağını tam anlayabilirsem şansımı bahçemizdeki begonvilden yana kullanmak istiyorum.Baharda da o hayran kaldığım begonvili düşünüyorum.

sarge 28-12-2009 07:59

begonvil gerçekten muhteşem bir bitki bende mor renkli begonvil var şubatın sonuna doğru çelik alacam
acaba diyorum arkadaşlar hangi renk begonvili var yazsalar çelik takası yapabilirmiyiz

akrepkızı 31-12-2009 01:55

benimde yazlıkta mor-mor beyaz-kırmızı katmerli-pembe-pembe beyaz begonvillerim kırmızı begonvilim eylülde birden yapraklarını çiçeklerini döktü öylece kaldı budamadımda gelirken diplerini yanmış hayvan gübresiyle kapattım(tüm bahçedeki çiçeklerin hepsininkinidetabiki)boyu 1m yakın acaba kurudumu?baharda budasam budadıklarımı çelik yapsam olurmu? ama dalları okadar kalın degil.şimdiden teşekkürler.

tiya 07-01-2010 10:00

Arkadaşlar, Sayın NejlaK'nin önerisini yerine getiremedim (Altmış yaşındayım ama annemle yaşıyorum. Ev onun, salona çiçek sokmuyor). Evin tek ısınan yeri salon. Bir başka özelliğimiz evimiz bütünüyle Kuzey'e bakıyor. Dolayısyla çoğu zaman dışarısı evden sıcak:=))

Begonvil yaprak vermeye, yeni yapraklarını da büyütmeye devam ediyor. Hiç kök yok. Üzüntü içinde "ne yapabilirim?" diye düşünüp durdum. Sonunda motosiklete binenlerin yaptığı bir şey geldi aklıma: Gazeteyle sarmak. Göğüslerine birkaç gazete yerleştirip soğuktan korunurlar.

Beş litrelik pet şişede köklendiriyordum. Şişeyi birkaç kat gazeteye, onu da naylon poşete sararak ağzını bantladım. Üstten hava alıyor. Sonucu hep birlikte göreceğiz. En kötü olasılık- gelişmesi öyle gösteriyor- çeliğin üst kısmı Şubat'a kadar dayanacak gibi. Ben de Şubat'ta üstten kesip, toprakla buluştururum.

nalan 10-01-2010 21:29

Önerinize teşekkür ederim Nurcanaybay.
Yazın sulamayı elimden geldiğince az yaptım.Sulamayı üç günde bire indirdim;dördüncü gün yapraklar direk pörsüyüp boyunlarını büktü.İki günde bir suladığımda da dediğim gibi çiçeği az oldu. Sanırım saksıda oldukları için sulama dengesini tutturamadım.

falbas 01-04-2010 01:37

Ada Begonvili

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter (Mesaj 462887)
Kışın dışarda kalabilen tek begonvil cinsi bahçenize dikmenizi tavsiye ederim
Almak isterseniz büyükadadaki bahcıvanın adresini verebilirim Selamlar

Sn.Ahmeter ,

Büyükada da olduğunu söylediğiniz bahçıvanın adresini ve hatta varsa telefonunu bildirmenizi rica ederim.Email adresim mfalbas@hotmail.com

Şimdiden teşekkürler

sındırgılı 01-04-2010 20:08

Sevgili falbas, Yazın adaya geldiğinde bizim begonvillerden çelik için dallar koparırsan,sn.Ahmeterin pet şişe uygulamasıyle çok rahat köklendirebilirsin..Benim Begonvilim, saksıda yaşamaya mahküm..9 derecenin altında dışarıda yaşamasına imkan yok.

aygün 01-04-2010 21:01

Bu günler çelik köklendirmeye uygun mudur?

sındırgılı 01-04-2010 21:11

Yaz aylarını tercih edin..Bu mevsimde olmaz diye biliyorum..

aygün 01-04-2010 22:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı (Mesaj 608338)
Yaz aylarını tercih edin..Bu mevsimde olmaz diye biliyorum..

Çok teşekkür ederim. Öyleyse hayal kırıklığı yaşamaktansa yazı beklemek en doğrusu.

acemifüsun 04-04-2010 23:31

Begonvili çelikle üretmek için 30 derece ısı gerekiyor.

ahmeter 05-04-2010 06:45

Begonvil

SAYIN FÜSÜN
30 çok fazla 25 diyelim

Jezebel 11-04-2010 18:39

Hayır arkadaşım , sevgili Füsun çok haklı 30 derece , hocalarımız başarılı köklendirme için haziran ve temmuz ayını öneriyorlar .
Sayın ahmeterin önerdiği yöntemle ağustosta köklendirmeyi ben bile başardım ;)

Yılmaz Yalçın 20-04-2010 20:18

Sayın Çiğdooş,
Fide satış bölümünde Mutlu Kutlu'da begonvilin en güzel türleri var üstelik kargo ile bir günde gönderiyor hasar görmeden.

arnavut biberi 20-04-2010 20:35

Arkadaşlar birkaçtane çelik buldum ince ve yeşil dalları ayırıp bardakta suya koydum daha kalın ve odunsu görünüme sahip olan dalıda saksıya torf, funda toprağı ve bahçe topragı karışımına ekip suladım balkonumda yarı gölge sayılabilecek aydınlık bir yere koydum elimde köklendirme hormonu yoktu o yüzden direk topraga ektim inşallah tutar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024