agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Hangi Tür Hangi Türe Aşılanabilir ? (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23302.htm)

mehmetzahid 05-02-2011 09:53

Hangi Tür Hangi Türe Aşılanabilir ?

1-Hangi Tür Hangi Türe Aşılanabilir ?
2-Çelik Alma zamanları nelerdir?
3-Nasıl Alınır?
4-Nerede Bekletilir?
5-Aşılama Ne Zaman Yapılr?

3-4 ay süreli Aşıcılık ve Budama Kursuna gittim. Burda eğitim veren
Z.mühendisi hocalardan da Genel bilgilerden başka bir bilgi edinemedim.

Aklıma Şöyle bir soruda takılmadı değill .
-Ya herkes neye ne aşılanacağını biliyor.
Yadabiliyormuş gibi yapıyor veya lazım olmadığından araştırmıyor.

Bu konuda Kulakdan dolma bilgilerden başka hiçbir kaynak olmadığını farkettim.
Bilgi İçin Tarım Müdürlüğüne Başvurdum ama şonuç alamadım.
Böyle bir bilgi onlardada yokmuş.

Sonuç olarak bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan sadece yukarıda belirttim
sorulardan yola çıkarak bir veri bankası oluşturabiliriz.

Bu konuda aşı kalemi nasıl alınır macun olarak ne kullanılırdan ziyade
Yukarıda belirrtim sorulardan yola çıkarsak çok faydalı bir banka oluşturacağımızdan eminim.

-Gerekli bilgiler toplanmaya başlandığında . kullanışlı basit bir programı hizmetinize sunacağımdan emin olabilirsiniz.

Not: Bu konuda yazacak arkadaşlar farklı türlerdeki denenmemiş başarılı sonuçlarını yazabilir.

Ama önce basit genel türlerle başlayalım.

1-Hangi Tür Hangi Türe Aşılanabilir ?
2-Çelik Alma zamanları nelerdir?
3-Nasıl Alınır?
4-Nerede Bekletilir?
5-Aşılama Ne Zaman Yapılr?

mehmetzahid 05-02-2011 10:13

Şeftaliye: Kayısı, erik, badem.

Ayvaya: Malta eriği, muşmula.

Eriğe: Şeftali, kayısı, badem.

Elmaya: Armut,

Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik.

Vişneye: Kiraz.

Ahlata: Armut, muşmula, ayva.

bu gibi bilgiler hep eksik ama basit bir kaç eklemeyle tam bilgi haline getirilebilir.

Mesela Atıyorum (örnek)

Şeftaliye: Kayısı, erik, badem aşılanır.
çeliklerin aralık ayında alıp nemli bi ortamda (kutuda) mayıs ayına kadar bekletildikten sonra aşı yapılmalıdır.
Aşı kalemleri 2 senelik sürgünlerden seçilmelidir.

__________________________________________________ _________

yani bu konuda bilgim olsa zaten hazırlar yayımlardım. ama bilgim yok.

sakagun 05-02-2011 10:53

Geçen sene ayvaya armut aşılattım. Tuttu.

Sonul 05-02-2011 12:19

Bilen varsa yanıtlasın lütfen. Karaağaça ne aşılanır? Böğürtlen aşılanabilir mi?

seyyah53 05-02-2011 13:58

Mükemmel bir konu....keşke elinde detaylı ve açıklayıcı bir doküman olan bir dostumuz ...buraya kopyalasada **** bilgisi olan biri....

Tekrardan amerikayı keşfetmeye çalışmasak...

Harun Parlak 05-02-2011 16:23

Fforum 'un bir çok yerinde geçmiştir. Aşı yapılırken Aynı familyadan olması na dikkat edilir ve aranır.
Sert çekirdekliler sert çekirdeklilere ymuşak çekirdekliler yumuşak çekrdeklilere.
Üzümsüler üzümsüzlere.
Diğer Aksi familyalar aşılanamaz mı aşılanabilir tutabilir de ama ne kadar ömrü olacağı bilinmez.
Kara lahanaya elma aşılayanı bile gördüm kaynama yaptı ama ömür bir yıl.

Mesela Aynı familyadan olmasına rağmen.
Patatese domates aşılayıp aynı kök den üstde domates alt da patates alabilenler olmuştur. Ama bu sadece deneme olarak kalmıştır. Toprağı çift taraflı sömürdüğünden profosyonel yetiştiriciliğe geçilememiştir.

Not kabağa karpuz salatalık aşılanabilir. Ama Mısır'a aşılanamaz gibi de düşünebilirsiniz.

Harun Parlak 05-02-2011 16:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sonul (Mesaj 751920)
Bilen varsa yanıtlasın lütfen. Karaağaça ne aşılanır? Böğürtlen aşılanabilir mi?

Kara ağaca hiç bir meyve aşılanamaz bence hiç uğraşmayın.

seyyah53 05-02-2011 17:15

Teşekkürler sayın Tekin

malina 05-02-2011 21:31

Burada yazılanlar doğal olarak karşılıklı yazışmalar olarak devam ediyor.

mehmetzahid,

http://www.agaclar.net/forum/showpos...94&postcount=2
buradaki mesajınıza, netleşen bilgileri yazıp düzenleme yaparsanız iyi bir kaynak olur...

Cumhur Tonba 05-02-2011 22:03

Örneğin son yıllarda, kabağa-kapuz aşılanıyor. Zira kabak hastalıklara daha dayanıklı. Ticari olarak çok geniş alanlarda kullanılıyor.

the_mc 05-02-2011 22:44

Alıntı:

Aşı yapılırken Aynı familyadan olması na dikkat edilir ve aranır.
Sert çekirdekliler sert çekirdeklilere ymuşak çekirdekliler yumuşak çekrdeklilere.
Üzümsüler üzümsüzlere.
geneli bu şekildedir. Aynı familyada olsa bile tutmaya bilir ömrü kısa olabilir. tekrar ediyomuş gibi oldu ama dogru söze ne denir? :D patlıcan ağacının ömrü bile 5 yıl. dut ağacına üzüm aşılama bunlar en ilginçler içindeki sıralamada :)

the_mc 08-02-2011 03:55

1 Eklenti(ler)
Solanum türleri birbirlerinle aşılanıyor.

iki tane daha ekliyorum

domates-patates

çin lahanası- japon turpu

mehmetzahid 08-02-2011 22:09

gerçekten çok ilginç denemeler olduğunu görüyoruz.
bu konuda paylaşılan bilgiler artıkça bilgi bankası genişlemiş olacaktır..
bu konuda yapılan hertür yazışmayı değerlendireceğimden şüpheniz olmasın.

mehmetzahid 29-02-2012 16:35

Şeftaliye: Kayısı, erik, badem.

Ayvaya: Malta eriği, muşmula,armut

Eriğe: Şeftali, kayısı, badem.

Elmaya: Armut,

Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik.

Vişneye: Kiraz.

Ahlata: Armut, muşmula, ayva.

kabağa-kapuz

mehmetzahid 29-02-2012 16:43

AŞILAMA KLAVUZU
http://e1202.hizliresim.com/u/x/33zs7.jpg
http://e1202.hizliresim.com/u/x/33zs7.jpg

aydoner 23-03-2012 22:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba (Mesaj 752028)
Örneğin son yıllarda, kabağa-kapuz aşılanıyor. Zira kabak hastalıklara daha dayanıklı. Ticari olarak çok geniş alanlarda kullanılıyor.

KSÜ Ziraat Fakültesinde sfırı çekirdekli karpuz üretimine kabaktan başlandığını görmüştüm. Kabak, kavun, karpuz, acur gibi türler hep aynı familyadan olunca...

aydoner 23-03-2012 22:13

Yukardaki aşılama klavuzunu yazan önce şunu vurgulamalı; Ülkemiz tam bnir cennet, 140km içinde iki ilde vejetasyon başlama dönenimde bir aylık fark gördüm.(Hatay-Kilis) Yani siz Hatay için bu takvimi verirsiniz, Kiliste hala don vardır kalemleriniz donar. Oranın aşı dönemi Hatayda herşey çoktan uyanmıştır. Herkes ilini iyi gözlemleyip vaktini kaçırmayacak. Örneğin bu yıl herşey bir ay geride!

snrgnx 30-03-2012 23:39

Selamlar

Herkeze selam, merak ettigim bi konu, bundan yaklasik bi hafta once ahlata trabzon hurmasi asiladim, asi turu yarma asi, merak ettigim asi tutarmi yoksa bosunami asiladim? deneyenler varsa aranizda cvplarinizi bekliyorum... iyi geceler...

mustafa saban 01-04-2012 10:39

Herkese selamlar; benim de merak ettiğim trabzon hurmasını hangi ağaca aşılalayabiriz...

snrgnx 01-04-2012 17:22

Sn. Mustafa saban kardesim, ben ahlata ailadim trabzon hurmasini asiladim, burada deneyen kardeslerimiz varsa mutlaka bizlere cvp yazarlar, oldukide cvp gelmedi ben ahlata asiladigim trabzon hurmasinin tutup tutmadigini sizinle paylasacam... iyi aksamlar...

aydoner 08-04-2012 16:51

Arkadaşlar ateş dikeni ile elma türlerini çok benzer yapıda görüyorum. Ateş dikeni üzerine farklı türlerden hiç aşı denemesi yapan var mı? Öyle olursa anaç sıkıntısı asla çekilmez. Hatta bodur yeni türler elde etmekte mümkün!

cliepy 12-04-2012 14:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mustafa saban (Mesaj 938565)
Herkese selamlar; benim de merak ettiğim trabzon hurmasını hangi ağaca aşılalayabiriz...

Bunu bende çok merak ediyorum bir yerlerde elmaya oluyor diye okumuştum ama doğru mudur bilmiyorum. Bence çekirdek yapısına bakacak olursak zerdali, erik, kayısı ve şeftaliye aşılanmalı :S Gerçi onlarınki gibi çekirdek kabuğu büyük veya sert değil ama ....

İnşallah bir bilen cevaplar da herkes öğrenmiş olur.

snrgnx 29-04-2012 19:56

Malesef arkadaslar alhata asiladigim trabzon hurmasi tutmadi

aydoner 02-08-2012 10:44

Ateş dikeni üzerine bulduğum bir elmadan göz aşısı denedim, iki hafta geçti, bir haftanın sonunda aşı bantlarını çözdüm, bir hafta daha bekleyip gözlerin hayatiyetini kontrol ettim, şimdi tepelerini kestim. Sanırım tutacak, gözler canlı ve kabarmaya başladı!
Neye yarar?
Kış aylarının sonunda çelikleri direkt aşı yapıp köklendirme ortamı ya da bahçeye dikilmek suretiyle bolca üretim! Ayrıca ateş dikeni kuraklığa uygun bir tür!

aydoner 15-08-2012 22:51

Ateş dikenleri üzerinde aşılamış olduğum elma gözler büyüyüp sürgün verdi.

omerr 16-08-2012 09:04

MERHABA
BEN DE GEÇEN YIL ATEŞ DİKENİ ÜZERİNE ARMUT AŞILADIM KALEM 2 -1 TANE YAPRAK ÇIKARDI ANCAK TAM BİR GELİŞİM YOK
YAPTIGINIZ AŞIYA AİT RESMİ PAYALAŞABİLİRMİSİNİZ

aydoner 16-08-2012 09:09

Başardım

3 Eklenti(ler)
Altı Ateş Dikeni, üstü elma, elmalar için kuraklığa dayanıklı yeni bir anaç tür!

denizakvaryumu 16-08-2012 15:44

Arkadaşlar
dut ağacına böğürtlen aşılayan var mı?

aydoner 17-08-2012 10:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi omerr (Mesaj 1009493)
MERHABA
BEN DE GEÇEN YIL ATEŞ DİKENİ ÜZERİNE ARMUT AŞILADIM KALEM 2 -1 TANE YAPRAK ÇIKARDI ANCAK TAM BİR GELİŞİM YOK
YAPTIGINIZ AŞIYA AİT RESMİ PAYALAŞABİLİRMİSİNİZ

Şimdi ben elmada başarı sağladığıma göre armuttta da başarılı olması gerekir. Daha önce elma üzerine armut aşılamıştım ancak orada da dediğiniz gibi aşının tutmasına rağmen uzun süre gelişmedi ve o aşı kırılıp gitmişti.

xTHRee 08-09-2012 00:56

geçtiğimiz günlerde yanlış hatırlamıyorsam trt nin tarım kanalında elmaya armut aşılanmaz diye birşey duymuştum. Elmaya armut aşılanıyormu ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024